Προς το περιεχόμενο

Asus RX Vega 64 - Προβλημα.


Tasos_69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Όλα έχουν σχέση και τα παραπάνω που περιγράφεις δεν ισχύουν. 

Αν θέλεις εσύ να αγοράσεις ένα high end hardware στην χαμηλότερη τιμή της αγοράς και το πάρεις από καμιά κωλοτρυπα στο κέντρο της Αθήνας με ιδιοκτήτη από το Πακιστάν είναι δικό σου θέμα και αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη των πράξεών σου. 

Έχω επιστρέψει εντός εγγύησης, μητρική, κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό σε σίγουρα ελληνικά μαγαζιά και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. 

Αααα και σκληρούς δίσκους εννοείται. 

Αν θέλεις σου λέω και τα μαγαζιά και τους χρόνους που πήρα το οκ. Σίγουρα δεν το θεωρώ διαφήμιση αφού πρόκειται για διαφορετικά μαγαζιά στην κάθε περίπτωση. 

Οπότε σταμάτα την καραμέλα χωρίς προσωπική εμπειρία. 

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι για να σου κανει καποιος αντικατασταση πρεπει να επιβεβαιωσει και το προβλημα που ισχυρίζεσαι οτι εχει. Δεν μπορεις εσυ να πας κατι για αντικατασταση και οταν γινεται ελεγχος να μην παρουσιαζει κανενα προβλημα και να σου πουν οκ θα σου την αλλαξουμε και ας δουλευει μια χαρα σε εμας. μην λεμε οτι θελουμε. 

Η εμπειρια που λες ειναι κατι ασχετο με αυτο που συζηταμε. Αν δεν μπορεις να αποδειξεις το προβλημα τοτε στην ουσια δεν υπαρχει προβλημα. Ειναι τοσο απλο, τι ακριβως δεν καταλαβαινεις?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε Panoskatos αφενος και θα σπαταλω τον χρονο μου οπους και οπως μου αρεσει απο την στιγμη που δεν δημιουργω προβλημα σε κανεναν και απο την στιγμη επισης που υπαρχουν ατομα προθυμα να βοηθησουν με την οποια γνωμη τους.Εαν ειχες μπει στον κοπο να διαβασεις παρα να κραζεις το topic απο την αρχη θα ειχες δει οτι η καρτα εχει αγοραστει απο επωνυμο ευρωπαικο καταστημα εχει σταλει για ελεγχο με δικα τους εξοδα και εχει επιστραφει επισης με δικα τους εξοδα.Ακομα να σου πως πως τον Ιανουαριο που την αγορασα 505ευρω απο εκει μαζι με το Bundle 3 παιχνιδια εδω στην Ελλαδα στα μαγαζια με τους πακιστανους οπως ονομαζεις  δηλαδη στο skroutz χαμηλοτερη τιμη ειχε κοντα 700ευρω δεν συζηταμε για e-shop η plaisio οποτε νομιζω οτι αξιζε τον κοπο η αγορα αυτη.Τελος συμβουλες επειδη δειχνεις και πονηρουλης (συνηθως το αντιθετο συμβενει) οπως εστρωσες κοιμησου σε κανενα φιλαρακι σου η συγγενη σου για να μην αναφερω κατι πιο βαρυ.Ευχαριστω για τον χρονο σου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου κανει σε software προβλημα ...κατι δεν οπτιμαλ στα σεττινγκς για το συγκεκριμενο σετ απ

Θα προτινα να κοιταξεις καλα ολα τα software ,bios μητρικης ,και ολα default cpu-ram-gpu κλπ ακομα και την οθονη κατεβασε απο τα 240 ...και δοκιμασε και ολες τις θυρες hdmi-dp της καρτας...πολυ απλα κανε την ιδια δοκιμη που κανανε και αυτοι και σου ειπαν οτι ειναι οκ και αν ειναι ενταξει ξεκινα να πειραζεις ενα ενα πραγμα να δεις αν φταιει.Ξεκινα και ανεβαζε την οθονη αν βγει οκ πρωτα  ...τα 240hz  που λες ειναι πονηρα ...καποιος συγχγρονισμος ειναι προβληματικος ...πολυ πιθανο να προσπαθει να συχγρονιστει η ηθονη με την καρτα και να βγαινει εκτος οριων ..και μπαινει σε safe mode, εξου και τα φαν στο τερμα 

14 λεπτά πριν, Tasos_69 είπε

Φιλε Panoskatos αφενος και θα σπαταλω τον χρονο μου οπους και οπως μου αρεσει απο την στιγμη που δεν δημιουργω προβλημα σε κανεναν και απο την στιγμη επισης που υπαρχουν ατομα προθυμα να βοηθησουν με την οποια γνωμη τους.Εαν ειχες μπει στον κοπο να διαβασεις παρα να κραζεις το topic απο την αρχη θα ειχες δει οτι η καρτα εχει αγοραστει απο επωνυμο ευρωπαικο καταστημα εχει σταλει για ελεγχο με δικα τους εξοδα και εχει επιστραφει επισης με δικα τους εξοδα.Ακομα να σου πως πως τον Ιανουαριο που την αγορασα 505ευρω απο εκει μαζι με το Bundle 3 παιχνιδια εδω στην Ελλαδα στα μαγαζια με τους πακιστανους οπως ονομαζεις  δηλαδη στο skroutz χαμηλοτερη τιμη ειχε κοντα 700ευρω δεν συζηταμε για e-shop η plaisio οποτε νομιζω οτι αξιζε τον κοπο η αγορα αυτη.Τελος συμβουλες επειδη δειχνεις και πονηρουλης (συνηθως το αντιθετο συμβενει) οπως εστρωσες κοιμησου σε κανενα φιλαρακι σου η συγγενη σου για να μην αναφερω κατι πιο βαρυ.Ευχαριστω για τον χρονο σου.

φιλε την οθονη με τι καλωδιο την εχεις? σηκωνει τα 240hz? ..και σε ποια εξοδο ?...εκει ειναι το θεμα σου ....η καρτα μπαινει σε safe mode ..το 100% στα φαν και κρας..ειναι η αυτοπροστασια της καρτας ...καπου εχεις κανει λαθος ..βγαλε freesynth και κατεβασε hz thn οθονη ...δεν μπορει να συγχρονιστει στα 240 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα αποτι καταλαβα αυτοι πρεπει να δοκιμασαν την καρτα σε Hdmi θυρες αφου με το που ηρθε πισω ελειπαν και τα δυο καπακια τους(μαλλον ξεχασαν να τα βαλουν στην συσκευασια).Εγω πριν την ειχα συνδεδεμενη σε Hdmi και τωρα σε DP και στις δυο περιπτωσεις ειχα το ιδιο αποτελεσμα μονο το DVI δεν εχω δοκιμασει οπου δεν το υποστηριζει η οθονη μου.Πριν λιγο για να δω εαν εχει θεμα ο επεξεργαστης η οι μνημες (i7 7700k 4.8 @ corsair vengeance 16Gb-3200)ετρεξα Intel Βurn Test στο Extreme  δηλαδη με μνημη στο 90% για 10 λουπες δηλαδη περιπου 2 ωρες και ολα οκ.Τωρα αυτο με τα Hz της Οθονης δεν το εχω δοκιμασει να την κατεβασω στα 144Hz θα το δω και αυτο.Το περεργο ειναι οτι σε καθε crashing υπαρχει και διαφορετικη συμπεριφορα δεν ειναι παντα το ιδιο.Αυτο δηλαδη με τους ανεμιστηρες στο τερμα δεν το εχει ξανακανει.

Και πριν με Hdmi που ειχε στην συσκευασια σηκωνε 240Hz και τωρα με το DP εχει 240Hz εαν ειναι αυτο θα τρελαθω.

Επεξ/σία από Tasos_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Tasos_69 είπε

Φιλε Panoskatos αφενος και θα σπαταλω τον χρονο μου οπους και οπως μου αρεσει απο την στιγμη που δεν δημιουργω προβλημα σε κανεναν και απο την στιγμη επισης που υπαρχουν ατομα προθυμα να βοηθησουν με την οποια γνωμη τους.Εαν ειχες μπει στον κοπο να διαβασεις παρα να κραζεις το topic απο την αρχη θα ειχες δει οτι η καρτα εχει αγοραστει απο επωνυμο ευρωπαικο καταστημα εχει σταλει για ελεγχο με δικα τους εξοδα και εχει επιστραφει επισης με δικα τους εξοδα.Ακομα να σου πως πως τον Ιανουαριο που την αγορασα 505ευρω απο εκει μαζι με το Bundle 3 παιχνιδια εδω στην Ελλαδα στα μαγαζια με τους πακιστανους οπως ονομαζεις  δηλαδη στο skroutz χαμηλοτερη τιμη ειχε κοντα 700ευρω δεν συζηταμε για e-shop η plaisio οποτε νομιζω οτι αξιζε τον κοπο η αγορα αυτη.Τελος συμβουλες επειδη δειχνεις και πονηρουλης (συνηθως το αντιθετο συμβενει) οπως εστρωσες κοιμησου σε κανενα φιλαρακι σου η συγγενη σου για να μην αναφερω κατι πιο βαρυ.Ευχαριστω για τον χρονο σου.

Τις απειλές άλλου,  αυτά σε συγγενείς και φίλους σου. 

Από την στιγμή που ποσταρεις σε δημόσιο φόρουμ δέξου και την μη κολακευτικη κριτική. 

Έτσι για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους. 

Αγόρασες μια κάρτα γραφικών και σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα την κουμπωσες μετά από 3 ολόκληρους μήνες γιατί δεν είχες το υπόλοιπο hardware!  Πως δίνεις για κάρτα γραφικών τόσα χρήματα ενώ δεν έχεις το υπόλοιπο hardware?  Δικαίωμα σου θα μου πεις και εγώ θα σου πω ότι είσαι φάουλ,  αν θέλεις δέξου το. 

Την κάρτα γραφικών την αγοράζουμε τελευταία,οχι πρώτη.  Αν δεν είχες που να την κουμπώσεις τι την αγόρασες? 

Αν την είχες αγοράσει από Ελλάδα θα επέμενες για το πρόβλημα και με την παρουσία σου θα έδειχνες το πρόβλημα επί τόπου.  Άρα ποίος είναι φάουλ πάλι? 

Λες ότι το κατάστημα που την αγόρασες είναι αξιόπιστο αλλά παρόλα αυτά δεν στην αλλάζουν!  Έτσι είναι τα αξιόπιστα?  Ποιος είναι φάουλ? 

Πολύ εύκολα είσαι διαθετημενος να πετάξεις έτσι απλά 300€ στα σκουπίδια αφού γράφεις ότι κουράστηκες και όποιος την θέλει ας την πάρει 200€ ! Δικαίωμα σου είναι αλλά ποίος ανεγκέφαλος θα αγοράσει μια προβληματική κάρτα η οποία δεν την αλλάζει το αξιόπιστο μαγαζί σου? 

Έχασες και το rma για πλάκα.  Ποίος είναι φάουλ? 

Κράξε εσύ εμένα που σου κάνω κριτική γιατί εδώ και 5 σελίδες διαβάζω φάουλ πράγματα. 

 

Edit : Την κριτική δεν στην κάνω για εσένα,  δεν σε ξέρω, δεν με απασχολείς, την κάνω για να μην κάνουν άλλοι τέτοιου είδους λάθη. 

Τέλος 

 

Επεξ/σία από panoskatos
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορει να στην επεστρεφαν και να μην ειναι ενταξει.

Κατι κανεις λαθος και σου ξεφευγει.

Επεξ/σία από Loinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε και ποιο κατω απο 144 ...βαλε νορμαλ νουμερα 60-80 που τα δινει ευκολα με default settings...και συνδεση hdmi ...αν δουλεψει σωστα ανεβασε σταδιακα hz πανε 100 τεστ 120-τεστ-144 τεστ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tasos_69 είπε

Βασικα αποτι καταλαβα αυτοι πρεπει να δοκιμασαν την καρτα σε Hdmi θυρες αφου με το που ηρθε πισω ελειπαν και τα δυο καπακια τους(μαλλον ξεχασαν να τα βαλουν στην συσκευασια).Εγω πριν την ειχα συνδεδεμενη σε Hdmi και τωρα σε DP και στις δυο περιπτωσεις ειχα το ιδιο αποτελεσμα μονο το DVI δεν εχω δοκιμασει οπου δεν το υποστηριζει η οθονη μου.Πριν λιγο για να δω εαν εχει θεμα ο επεξεργαστης η οι μνημες (i7 7700k 4.8 @ corsair vengeance 16Gb-3200)ετρεξα Intel Βurn Test στο Extreme  δηλαδη με μνημη στο 90% για 10 λουπες δηλαδη περιπου 2 ωρες και ολα οκ.Τωρα αυτο με τα Hz της Οθονης δεν το εχω δοκιμασει να την κατεβασω στα 144Hz θα το δω και αυτο.Το περεργο ειναι οτι σε καθε crashing υπαρχει και διαφορετικη συμπεριφορα δεν ειναι παντα το ιδιο.Αυτο δηλαδη με τους ανεμιστηρες στο τερμα δεν το εχει ξανακανει.

Και πριν με Hdmi που ειχε στην συσκευασια σηκωνε 240Hz και τωρα με το DP εχει 240Hz εαν ειναι αυτο θα τρελαθω.

Αν υποθεσουμε οτι οντως ελεγξαν την καρτα και δεν ειχε προβλημα , ισως να μην φταιει η καρτα τελικα και να ειναι καποια ασυμβατοτητα μνημων με μητρικης η δεν συνεργαζονται καλα με την καρτα ? Η μητρικη σου τις υποστηριζει στο site της? Εχω τυχει σε περιπτωση που τελικα δεν υποστηριζε η μητρικη τις μνημες και κρασαρε η καρτα σε τυχαια σημεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lee80 είπε

Αν υποθεσουμε οτι οντως ελεγξαν την καρτα και δεν ειχε προβλημα , ισως να μην φταιει η καρτα τελικα και να ειναι καποια ασυμβατοτητα μνημων με μητρικης η δεν συνεργαζονται καλα με την καρτα ? Η μητρικη σου τις υποστηριζει στο site της? Εχω τυχει σε περιπτωση που τελικα δεν υποστηριζε η μητρικη τις μνημες και κρασαρε η καρτα σε τυχαια σημεια

η καρτα γιατι να μπει σε safe mode?  θα εβγαζε αλλο error ηταν οι μνημες ...οχι οτι δεν παιζει ακομα και ο δισκος μπορει να ειναι αμα μπλεξεις με amd θα τα τραβας τα μαλλια σου ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ollandos1980 είπε

η καρτα γιατι να μπει σε safe mode?  θα εβγαζε αλλο error ηταν οι μνημες ...οχι οτι δεν παιζει ακομα και ο δισκος μπορει να ειναι αμα μπλεξεις με amd θα τα τραβας τα μαλλια σου ......

Δεν γνωριζω για το safe mode, το παληκαρι ανεφερε οτι του κρασαρει και σε αυτο αναφερθηκα και εγω, οπου σε αναλογη περιπτωση λογο ασυμβατοτητας κρασαρε η καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και σε 144Hz πριν λιγο και με Freesync ανοιχτο και με κλειστο και με fps target 144 και οχι.Το αποτελεσμα παλλι τα ιδια.

Οι μνημες δεν δουλευουν XMP στα 3200 απο μονες τους με ενα κλικ δηλαδη θελουν καποια settings οπου τα εχω κανει και δεν εχουν κανενα θεμα τρεχουν memtest απροβληματιστα για πανω απο 12 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Tasos_69 είπε

Δοκιμασα και σε 144Hz πριν λιγο και με Freesync ανοιχτο και με κλειστο και με fps target 144 και οχι.Το αποτελεσμα παλλι τα ιδια.

Οι μνημες δεν δουλευουν XMP στα 3200 απο μονες τους με ενα κλικ δηλαδη θελουν καποια settings οπου τα εχω κανει και δεν εχουν κανενα θεμα τρεχουν memtest απροβληματιστα για πανω απο 12 ωρες.

Και στην περιπτωση που αναφερω οι μνημες εβγαζαν memtest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το setup εχουν κουμπωσει πανω απο 4 διαφορετικες καρτες gtx1070-gtx1070ti-rx580-gtx1080ti και τωρα αυτη ολες οι πρηγουμενες πλην της 1080ti  ηταν και με υποδεεστερo τροφοδοτικo.

Δοκιμασα ομως και τις μνημες στα 2133 σε Default Bios και εκανε παλλι τα ιδια.

Οπως και να εχει επειδη εχω παθει παιχνιδοστερητικο συνδρομο με βλεπω να την βαζω στην ακρη να κλαιω το 500ρικο και να τσιμπαω καμια RTX Super και ποτε ξανα στην κοκκινη απο μερους μου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tasos_69 είπε

Δοκιμασα και σε 144Hz πριν λιγο και με Freesync ανοιχτο και με κλειστο και με fps target 144 και οχι.Το αποτελεσμα παλλι τα ιδια.

Οι μνημες δεν δουλευουν XMP στα 3200 απο μονες τους με ενα κλικ δηλαδη θελουν καποια settings οπου τα εχω κανει και δεν εχουν κανενα θεμα τρεχουν memtest απροβληματιστα για πανω απο 12 ωρες.

 

7 λεπτά πριν, Tasos_69 είπε

Δοκιμασα και σε 144Hz πριν λιγο και με Freesync ανοιχτο και με κλειστο και με fps target 144 και οχι.Το αποτελεσμα παλλι τα ιδια.

Οι μνημες δεν δουλευουν XMP στα 3200 απο μονες τους με ενα κλικ δηλαδη θελουν καποια settings οπου τα εχω κανει και δεν εχουν κανενα θεμα τρεχουν memtest απροβληματιστα για πανω απο 12 ωρες.

στο αφτερμπερν οι γραμμες πως ειναι ? δειχνει τιποτα παραξενο εκει ?...αν δεν δειχνει ειτε εχει καποιο ελαττωματικο κοματι η καρτα ..ειτε ειναι σπαικ και φαικ ερορ......αν ειναι απο αλλου θα ειναι τροφοδοτικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...