Προς το περιεχόμενο

Asus RX Vega 64 - Προβλημα.


Tasos_69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/5/2019 στις 6:24 ΠΜ, Tasos_69 είπε

Εχω τη καρτα του τιτλου στην κατοχη μου αγορασμενη καινουρια απο ευρωπαικο καταστημα προ τριμηνου.Η καρτα ηταν στο κουτι της εως και πριν 15 ημερες οπου αποφασισα να την κουμπωσω στο PC για να παιξω κανενα παιχνιδακι στην περιοδο του Πασχα.Η απογοητευση ηρθε γρηγορα αφου η καρτα σε περιβαλλον Game μετα απο συντομο διαστημα (λιγοτερο απο μια ωρα) παιχνιδι κολλαει και εχω μαυρη οθονη η οποια θα φυγει ειτε με επανεκκινηση του υπολογιστη απο εμενα ειτε απο επανεκκινηση του υπολογιστη απο μονος του.Εχω δοκιμασει διαβαζοντας διαφορα σχολια να κανω Undervolting να κανω αλλο Fan Curve αλλα και να την αφησω επισης stock.Επισης δοκιμασα να αλλαξω το Power Target απο το 0 στο 25-50 αλλα και παλλι τα ιδια.Το περιεργο ειναι οτι η καρτα οταν το κανει αυτο εχει θερμοκρασια πυρηνα περιπου 68-72 Βαθμους και Vram 75-80 στην Stock ρυθμιση και με Undervolting 4-5 βαθμους παρακατω.Η καρτα ειναι κουμπωμενη πανω σε μια Ζ270 MSI Μητρικη με εναν 7700Κ και 16Gb Ram στα 3200 και τροφοδοσια απο ενα EVGA 1000 Platinum.Τα φωτα σας παρακαλω παιδια εαν υπαρχει κατι που να διορθωνει το προβλημα η ειμαι για RMA και αντε να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας στους Αγγλους που την πηρα.Ευχαριστω εκ το προτερων.

Έχω το ίδιο θέμα με την RX VEGA 64 liquid cooled. Πρώτα η μαύρη οθόνη που φεύγει μόνο από επανεκκίνηση και μετά artifact. Πάνω σε 1000w τροφοδοτικό. Χωρίς ζόρισμα σε low γραφικά και δοκιμασμένη ακόμη και σε εξοικονόμηση ενέργειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Deka013 είπε

Artifacts συνήθως σημαίνει ότι έχουν πρόβλημα οι μνήμες της κάρτας.

Ότι και να είναι περιμένω απάντηση ελπίζω να βγάλω άκρη με την εγγυήση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεκα διακοπων ειχα παρατησει το spor λοιπον τωρα που γυρισα οπως ειχα γραψει και νωριτερα με Default Settings στο Bios και τις μνημες στα 2133 η καρτα δεν ειχε κανενα θεμα ελα ομως που ειχα αγορασει και ενα ζευγαρι μνημες GSKILL στα 3200 και αυτες για να δω εαν οντως εφταιγαν οι Corsair.Κουμπωσα τις νεες μνημες και ειχα ξανα το ιδιο θεμα,δηλαδη η μητρικη δεν τις πηγαινε με XMP στα 3200(αν και ειναι συμβατες οπως αναφερει η MSI) και με χειροκινητες ρυθμισεις οταν τις εβαζα 3200 ο υπολογιστης οκ σε Stress Test κτλ αλλα η καρτα παλλι τα ιδια.Εν τελει απο οοολη αυτην την ταλαιπωρια το προβλημα δεν ηταν ουτε στις μνημες ουτε στο τροφοδοτικο αλλα ουτε φυσικα στην καρτα αλλα στην ΜΗΤΡΙΚΗ.Κουμπωμα μια νεα Gigabyte Z270 Gaming K5 που αγορασα απο εδω μεσα κουμπωμα μνημες (ειτε τις Corsair ειται τις Gskill) XMP 3200 κανονικα πλεον και η καρτα βραχος οτι και αν τρεξω.Δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω τι θεμα μπορει να ειχε η μητρικη αφου ειχα επανω εναν 7700Κ στα 4.9 με πολυ λιγα ρευματα (1.245V) οπου ηταν βραχος και στις προηγουμενες καρτες που ειχα (εως και 1080ti) επανω της εστω και με χειροκινητες τις μνημες στα 3200 ποτε δεν ειχα καποιο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Tasos_69 είπε

Ενεκα διακοπων ειχα παρατησει το spor λοιπον τωρα που γυρισα οπως ειχα γραψει και νωριτερα με Default Settings στο Bios και τις μνημες στα 2133 η καρτα δεν ειχε κανενα θεμα ελα ομως που ειχα αγορασει και ενα ζευγαρι μνημες GSKILL στα 3200 και αυτες για να δω εαν οντως εφταιγαν οι Corsair.Κουμπωσα τις νεες μνημες και ειχα ξανα το ιδιο θεμα,δηλαδη η μητρικη δεν τις πηγαινε με XMP στα 3200(αν και ειναι συμβατες οπως αναφερει η MSI) και με χειροκινητες ρυθμισεις οταν τις εβαζα 3200 ο υπολογιστης οκ σε Stress Test κτλ αλλα η καρτα παλλι τα ιδια.Εν τελει απο οοολη αυτην την ταλαιπωρια το προβλημα δεν ηταν ουτε στις μνημες ουτε στο τροφοδοτικο αλλα ουτε φυσικα στην καρτα αλλα στην ΜΗΤΡΙΚΗ.Κουμπωμα μια νεα Gigabyte Z270 Gaming K5 που αγορασα απο εδω μεσα κουμπωμα μνημες (ειτε τις Corsair ειται τις Gskill) XMP 3200 κανονικα πλεον και η καρτα βραχος οτι και αν τρεξω.Δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω τι θεμα μπορει να ειχε η μητρικη αφου ειχα επανω εναν 7700Κ στα 4.9 με πολυ λιγα ρευματα (1.245V) οπου ηταν βραχος και στις προηγουμενες καρτες που ειχα (εως και 1080ti) επανω της εστω και με χειροκινητες τις μνημες στα 3200 ποτε δεν ειχα καποιο θεμα.

Κατάλαβα ναι , αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να είναι η μητρική λόγο , του ότι δοκίμασα την κάρτα σε άλλο pc και είχε το ίδιο θέμα . Περιμένω απάντηση από την εγγύηση και θα ενημερώσω με νεότερα. 

Φωτογραφία από κρασαρίσμα (αρτιφακτ)

68939873_224115205207220_8940903153172217856_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Vaspyropoos είπε

Κατάλαβα ναι , αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να είναι η μητρική λόγο , του ότι δοκίμασα την κάρτα σε άλλο pc και είχε το ίδιο θέμα . Περιμένω απάντηση από την εγγύηση και θα ενημερώσω με νεότερα. 

Φωτογραφία από κρασαρίσμα (αρτιφακτ)

68939873_224115205207220_8940903153172217856_n.jpg

Ψόφιες μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...