Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Και να προσθέσω επίσης στην λίστα και τον Kaba experT plus. Αν η κλειδαριά σου συνεργάζεται οκ με τον abloy protec2 (αυτο θα το πει ο ειδικός του νήματος) βάλε τον Abloy Protec2 αν θες κατι TOP. Άκουγα οτι ειναι λίγο δύσχρηστος λόγω το οτι ειναι με δίσκους εγω που τον εχω με cisa rev pro δουλεύει άψογα, ισως με αλλες κλειδαριες να μην ειναι τοσο, δεν ξερω.

παρέλειψα να αναφέρω ότι η κλειδαρία μου είναι η Cipierre 60. Πως μπορώ να επιβεβαιώσω ότι ο abloy protec2 είναι οκ για την κλειδαρία μου, από ποιά άποψη είναι δύσχρηστος?. Επίσης τι κοιτάτε έτσι ώστε να κρίνετε ποιός κύλινδρος είναι καλός και ποιός όχι? Στις περιγραφές φαίνονται όλοι ίδιοι (τουλάχιστον για μένα που δεν είμαι γνώστης)

Επεξ/σία από ThanosMel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, ThanosMel είπε

Επίσης τι κοιτάτε έτσι ώστε να κρίνετε ποιός κύλινδρος είναι καλός και ποιός όχι?

Παρακολουθούμε το νημα εδω και ακούμε τους "ειδικούς" που προτείνουν τι ειναι καλο και τι οχι. Σίγουρα παιζει ρολο και η περιοχή. Αλλο π.χ στην Αθηνά αλλο στην επαρχία. Απο εδω και περα περιμενε να σου απαντήσουν για το τι προτάσεις έχεις να αναβαθμίσεις τον κυλινδρο με εναν καλυτερο και ασφαλέστερο που θα ταιριάξει στην λειτουργιά του με την Cipierre που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ειναι περισσοτερο θεμα αισθησης στο χερι απο οτι εχω καταλαβει, επειδη ειναι με δισκους στη σειρα ισως δημιουργει μια αισθηση σκαλωματος στο χερι την ωρα που κλειδωνεις/ξεκλειδωνεις και ισως αυτο δεν αρεσει σε καποιους που εχουν συνηθισει σε fluid ομαλη λειτουργια.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sebu είπε

Μαλλον ειναι περισσοτερο θεμα αισθησης στο χερι απο οτι εχω καταλαβει, επειδη ειναι με δισκους στη σειρα ισως δημιουργει μια αισθηση σκαλωματος στο χερι την ωρα που κλειδωνεις/ξεκλειδωνεις και ισως αυτο δεν αρεσει σε καποιους που εχουν συνηθισει σε fluid ομαλη λειτουργια.

Να σου πω, επειδη ο προηγούμενός κύλινδρος που ειχα ηταν με μπιλιες.
Οταν βάζεις το κλειδι στον protec2 ειναι σαν να το βάζεις άπλα σε μια "τρυπα". Δεν νιώθεις δηλαδή στο χερι σου τις μπίλιες η την παραμικρή αντίσταση όπως π.χ οταν μπαίνει το κλειδί μέσα στο κύλινδρο, να  κινούνται και να ακούγονται δηλαδή οι μπίλιες καθως ευθυγραμμίζονται με τις οπες που εχει το κλειδι.H μόνη μπίλια που εχει ο protec2 ειναι αυτη που ενεργοποιεί το "disc controller" και τίποτε αλλο.

Σε λειτουργία σε έμενα τώρα δεν κολλάει καθόλου στην περιστροφή ουτε το νιώθω ότι περιστρέφετε δύσκολα.Το μόνο που έχω ξεχωρίσει στον protec2 σε σχέση με τους κλασσικούς κυλίνδρους που έχουν μπίλιες ειναι ότι για να βγάλεις το κλειδί πρέπει να κάνεις πλήρη περιστροφή του κυλίνδρου μέχρι τέλους (στο κλείδωμα) και μετά να το φέρεις σε κάθετη θέση για να το βγάλεις. Στα + επισης οτι ειναι και 2πλης ενεργείας και οτι βγαίνει και σε εκδοση "Hard".

Ο protec2 ειναι σχετικά ένας παλαιός κύλινδρος στην αγορά. Το αν πικάρετε η οχι ειναι μεγάλη συζήτηση, σίγουρα ειναι πολύ δύσκολο, και πρέπει αυτος που θα το κανει να γνωριζει πολυ καλα και να εχει τα κατάλληλα εργαλεία τα οποια κοστίζουν και πολλα χρήματα. Και πάλι όμως πίσω απο ενα καλο defender θα δυσκολευτεί πολυ, οποτε μάλλον και δεν θα ασχοληθεί.
Δεν ειναι τυχαίο που διάσημοι "pickers" του youtube δεν εχουν ασχοληθεί ακόμη και δεν έχουν ανεβάσει video με picking σε abloy protec2, παρότι ο protec2 ειναι στην κυκλοφορία αρκετά χρονιά.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου φαίνεται περίεργο πως εδώ και μια δεκαετία δεν είναι εύκολο να pickarei κανείς τον protec2. Δεν υπάρχει κάποιο πιο σύγχρονο μοντέλο το οποίο έχει τα πλεονεκτήματα του protec2? Φοβάμαι να προχωρήσω σε αγορά του protec2 και σε 1-2 χρόνια να γίνει εύκολο το pickarisma του ή να βγεί πασπαρτού.  

Επίσης για να επανέλθω στην αρχική μου ερώτηση περι αλλαγής του mg mx8, κατά πόσο ισχύει ότι κυκλοφορούν πασπαρτού για το συγκεκριμένο κύλινδρο? Δηλαδή πόσο επιτακτική είναι η άμεση ανάγκη αντικατάστασης του.

Επεξ/σία από ThanosMel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ThanosMel είπε

Δεν υπάρχει κάποιο πιο σύγχρονο μοντέλο το οποίο έχει τα πλεονεκτήματα του protec2?

Δες τον Abloy PROTEC2 CLIQ

21 λεπτά πριν, ThanosMel είπε

κατά πόσο ισχύει ότι κυκλοφορούν πασπαρτού

Δεν ειναι πασπαρτού, ειναι μέθοδοι με παραχαραγμένα κλειδιά, decoders,  και διάφορα αλλα εργαλεία

που δεν τα αναφέρω εδω, αν κάνεις μια μικρή ερευνα θα δεις τι κυκλοφορεί.

23 λεπτά πριν, ThanosMel είπε

πως εδώ και μια δεκαετία δεν είναι εύκολο να pickarei

Δεν ειναι περίεργο, και η omega plus ακομα παραμένει μια αξιόλογη επιλογή και ειναι και αυτη 15ετιας πλέον..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Neptuned είπε

Καλησπέρα 

Τι γίνεται με τον κύλινδρο Cisa Ap4s?

Διάβαζω αρνητικά σχόλια ενώ όχι πολύ παλαιότερα είχα διαβάσει καλά.

Σόρρυ που επανέρχομαι, αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Neptuned είπε

Καλησπέρα 

Τι γίνεται με τον κύλινδρο Cisa Ap4s?

Διάβαζω αρνητικά σχόλια ενώ όχι πολύ παλαιότερα είχα διαβάσει καλά.

Τον έχεις ή σκοπεύεις να τον αγοράσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Ο protec2 ειναι σχετικά ένας παλαιός κύλινδρος στην αγορά. Το αν πικάρετε η οχι ειναι μεγάλη συζήτηση, σίγουρα ειναι πολύ δύσκολο, και πρέπει αυτος που θα το κανει να γνωριζει πολυ καλα και να εχει τα κατάλληλα εργαλεία τα οποια κοστίζουν και πολλα χρήματα. Και πάλι όμως πίσω απο ενα καλο defender θα δυσκολευτεί πολυ, οποτε μάλλον και δεν θα ασχοληθεί.

Δεν ειναι τυχαίο που διάσημοι "pickers" του youtube δεν εχουν ασχοληθεί ακόμη και δεν έχουν ανεβάσει video με picking σε abloy protec2, παρότι ο protec2 ειναι στην κυκλοφορία αρκετά χρονιά.

Εχει ανεβει βιντεο απο οτι θυμαμαι που καποιος τον ειχε ξεκοιλιασει. Βεβαια του πηρε πολυ ωρα και εφτασε να τον ανοιξει και να βγαλει ενα ενα τους δισκους. Το ειχα δει πριν απο 1+ χρονο αν θυμαμαι καλα.

Αλλα οπως λεει και ο mclein αυτα ολα ειναι θεωρητικα σε συνθηκες εργαστηριου με ηρεμια και χρονο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους!!

Στην περίπτωσή μας, παραβίαση με λοστό, τα σίδερα που ήταν γύρω γύρω στην κάσα, με την πίεση που ασκήθηκε υποχώρησαν τα τούβλα χωρίς να κοπούν τα σίδερα. Υποθέτω όμως, ότι αν η πόρτα ήταν τοποθετημένη με τσιμέντο δεν θα γινόταν αυτό ή, τουλάχιστον, δεν θα γινόταν εύκολα.

Πάντως, γειτόνισσα μηχανικός που εργάζεται Γερμανία, όταν της είπα να βάλει πόρτα τοποθετημένη με τσιμέντο, μου είπε ότι απαγορεύεται για λόγους αντισεισμικότητας. Δεν ξέρω αν είναι γερμανική νομοθεσία / πρακτική, αλλά τελικά επέλεξε με αφρό.

Στις 13/4/2023 στις 2:41 ΜΜ, n_kout είπε

φανταζομαι θα μπουν σιδερα στο τοιχο κ μετα αφρος? ειναι τοσο κακο? δλδ πρεπει να κοψουν τα σιοδερα για να τη βγαλουν. Δεν ξερω, απλα ρωταω

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους!!
Στην περίπτωσή μας, παραβίαση με λοστό, τα σίδερα που ήταν γύρω γύρω στην κάσα, με την πίεση που ασκήθηκε υποχώρησαν τα τούβλα χωρίς να κοπούν τα σίδερα. Υποθέτω όμως, ότι αν η πόρτα ήταν τοποθετημένη με τσιμέντο δεν θα γινόταν αυτό ή, τουλάχιστον, δεν θα γινόταν εύκολα.
Πάντως, γειτόνισσα μηχανικός που εργάζεται Γερμανία, όταν της είπα να βάλει πόρτα τοποθετημένη με τσιμέντο, μου είπε ότι απαγορεύεται για λόγους αντισεισμικότητας. Δεν ξέρω αν είναι γερμανική νομοθεσία / πρακτική, αλλά τελικά επέλεξε με αφρό.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, n_kout είπε

Σε πολυκατοικία εγινε αυτο? Γιατι φαντάζομαι θα εκαναν πολλη φασαρία. Τι να πω? Ειναι μη σου τυχει να έρθουν αποφασισμένοι....

Σε πολυκατοικία και περιοχή ανάμεσα σε πλατεία Βάθη με πλατεία Αττικής. Ε...δεν την λες και περιοχή που ζουν ευκατάστατοι για να τολμήσουν να μπουν με λοστούς!!

Πάντως, στο σπίτι δεν μπήκανε. Μάλλον λόγω του έντονου θορύβου φοβήθηκαν και έφυγαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...