Προς το περιεχόμενο

Επαύξηση ισχυος σε μονοφασικη παροχη ρευματος


ritualistic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Γνωριζει κανεις περιπου το κοστος για επαυξηση ισχυος σε μονοφασικη παροχη ρευματος ?

Μου ζητειται για την εγκατασταση αντλιας θερμανσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ο @Γιάννης Platano είναι ο άνθρωπος σου. Γενικά όμως δε βάζουν εύκολα ενισχυμένο μονοφασικο. Συνήθως θέλει γνωστό για να στο κάνει...

Βαζουν  ευκολα και χωρις κοστος 1Χ63 .Μονο πιστοποιητικο ηλεκτρολογου .

Για 3Χ25 πρεπει να υπαρχει εσωτερικα και 16αρια αν ξερω καλα καλωδιο ενω στην πρωτη περιπτωση 10αρι.Με επιφυλλαξη για τα καλωδια γιατι δεν τα παω ...πολυ καλα .

Για 3Χ35 νομιζω για  νεα παροχη καπου στα 1.000 ευρω .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος του μετρητή δεν ειναι τίποτα μπροστά σε αυτα που θα πάρει ο ηλεκτρολόγος

Αρχικά θέλουν ξήλωμα τα υπάρχοντα καλώδια.

Μετά πρέπει να περαστούν 3χ16αρια μέσα στις σωληνώσεις και αν γίνεται, αλλιώς άστα να πάνε.

Μετά να αλλαχθούν οι ασφάλειες παροχής και διαφυγής.

Πιστοποιητικό Εννοείται του ηλεκτρολόγου.

...κλπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NikosKallithea

@Γιάννης Platano

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Συγκεκριμενα μου ζητανε : Μία παροχη προς την εξωτερική μονάδα  ισχύς 3 kW, καλώδιο 3χ4 Χ με 20Α ασφάλεια και μία παροχή για τις αντιστάσεις στην εσωτερική μονάδα Ισχύς 6 KW καλώδιο 3χ6 τχ και ασφάλεια 25Α. Οι ασφάλειες θα είναι τύπου κινητήρα.

Εχετε υποψην σας ενα παραπλησιο κοστος ? Μιλαμε για διαμερισμα 1ου οροφου, περιπου 60τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει η καλωδίωση οκ.

 

Αν δεν υπάρχει πας για αρκετά €€€ ώστε να κάνει δουλειά ο ηλεκτρολόγος καθως αν δεν χωράνε 3Χ16 καλώδιο μέσα στα κανάλια του τοίχου θέλεις να περάσεις αλλά. Οπότε ξηλωμα,και σκάψιμο κτλπ κτλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spyros_vas είπε

@NikosKallithea

@Γιάννης Platano

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Συγκεκριμενα μου ζητανε : Μία παροχη προς την εξωτερική μονάδα  ισχύς 3 kW, καλώδιο 3χ4 Χ με 20Α ασφάλεια και μία παροχή για τις αντιστάσεις στην εσωτερική μονάδα Ισχύς 6 KW καλώδιο 3χ6 τχ και ασφάλεια 25Α. Οι ασφάλειες θα είναι τύπου κινητήρα.

Εχετε υποψην σας ενα παραπλησιο κοστος ? Μιλαμε για διαμερισμα 1ου οροφου, περιπου 60τμ.

Φίλε μου δεν κατάλαβες καλά, η εγκατάσταση δεν αφορά τα απομακρυσμένα καλώδια της μονάδας, αφορά τα καλώδια από το μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ μέχρι τον πίνακα σου και κατόπιν τη διαχείριση αυτής της ισχύος από τον πίνακα, το τι θα κάνεις μετά τον πίνακα έχει να κάνει με τον ηλεκτρολόγος σου, αλλά όχι με το ΔΕΔΔΗΕ

Ο ΔΕΔΔΗΕ αν δεν δει 16αρια στο αίτημα και στο ηλεκτρολογικό σχεδιο του ηλεκτρολόγου, παραπάνω ισχύει δεν παίρνεις.

Καλά ηλεκτρολόγος σου δεν ξέρει να στα πει αυτά τα πράγματα;

Προφανώς ζητάς παροχή 05 απο 03 που έχεις σήμερα

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.manolas.gr/tables/pdf/dei_p1_4.pdf&ved=2ahUKEwiM5o7h6Z3iAhXNGewKHbO0CPgQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw3sv99za2XO-GBhyX8zSHkY&cshid=1557933304634

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2019 στις 7:34 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Βαζουν  ευκολα και χωρις κοστος 1Χ63 .Μονο πιστοποιητικο ηλεκτρολογου .

Για 3Χ25 πρεπει να υπαρχει εσωτερικα και 16αρια αν ξερω καλα καλωδιο ενω στην πρωτη περιπτωση 10αρι.Με επιφυλλαξη για τα καλωδια γιατι δεν τα παω ...πολυ καλα .

Για 3Χ35 νομιζω για  νεα παροχη καπου στα 1.000 ευρω .

Τι εννοείς μόνο πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου.

Εγώ έβγαλα πρόσφατα πιστοποιητικό γιατί έπρεπε να αλλάξω όνομα στο ρολόι. Χρειάζεται εκ νέου πιστοποιητικό ή άλλο (πχ για το τι καλώδιο πάει στον πίνακα)

Ρωτάω γιατι και εμένα με ενδιαφερει το θέμα.

Όταν ήρθε ο ηλεκτρολόγος να κάνει το πιστοποιητικό δε κοίταξε και τίποτα. Είδε την ασφάλεια και καταλαβαίνω ότι υπέθεσε ότι έχει 10ρια καλώδια παροδικά (δεν άνοιξε να δει τον πίνακα μεσα).

BTW για να περάσουν τα νέα καλώδια από ρολόι σε πίνακα τι κανουν:; Τα τραβάνε με οδηγό τα παλιά;

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrLo είπε

Τι εννοείς μόνο πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου.

Εγώ έβγαλα πρόσφατα πιστοποιητικό γιατί έπρεπε να αλλάξω όνομα στο ρολόι. Χρειάζεται εκ νέου πιστοποιητικό ή άλλο (πχ για το τι καλώδιο πάει στον πίνακα)

Ρωτάω γιατι και εμένα με ενδιαφερει το θέμα.

Όταν ήρθε ο ηλεκτρολόγος να κάνει το πιστοποιητικό δε κοίταξε και τίποτα. Είδε την ασφάλεια και καταλαβαίνω ότι υπέθεσε ότι έχει 10ρια καλώδια παροδικά (δεν άνοιξε να δει τον πίνακα μεσα).

BTW για να περάσουν τα νέα καλώδια από ρολόι σε πίνακα τι κανουν:; Τα τραβάνε με οδηγό τα παλιά;

Μ επιφυλλαξη αλλα δεν χρειαζεται αλλα ισως και να θελει γιατι κανεις επαυξηση

Εξαρατε πως εχει αποτυπωσει την εγκατασταση ο ηλεκτρολογος στο χαρτι του και αν κανει για την επαυξηση που θελεις 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Φίλε μου δεν κατάλαβες καλά, η εγκατάσταση δεν αφορά τα απομακρυσμένα καλώδια της μονάδας, αφορά τα καλώδια από το μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ μέχρι τον πίνακα σου και κατόπιν τη διαχείριση αυτής της ισχύος από τον πίνακα, το τι θα κάνεις μετά τον πίνακα έχει να κάνει με τον ηλεκτρολόγος σου, αλλά όχι με το ΔΕΔΔΗΕ

Ο ΔΕΔΔΗΕ αν δεν δει 16αρια στο αίτημα και στο ηλεκτρολογικό σχεδιο του ηλεκτρολόγου, παραπάνω ισχύει δεν παίρνεις.

Καλά ηλεκτρολόγος σου δεν ξέρει να στα πει αυτά τα πράγματα;

Προφανώς ζητάς παροχή 05 απο 03 που έχεις σήμερα

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.manolas.gr/tables/pdf/dei_p1_4.pdf&ved=2ahUKEwiM5o7h6Z3iAhXNGewKHbO0CPgQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw3sv99za2XO-GBhyX8zSHkY&cshid=1557933304634

@NikosKallithea φιλε μου τα εχω καταλαβει αυτα και την ισχυ θα την παρω... Αυτο που ρωταω απο την αρχη του νηματος ειναι αν καποιος γνωριζει ενα παραπλησιο κοστος για μια τετοια διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, spyros_vas είπε

@NikosKallithea φιλε μου τα εχω καταλαβει αυτα και την ισχυ θα την παρω... Αυτο που ρωταω απο την αρχη του νηματος ειναι αν καποιος γνωριζει ενα παραπλησιο κοστος για μια τετοια διαδικασια.

Καλησπερα.. Θα πας σε ενα πρακτορειο της Δεδδηε που ανηκεις και θα ρωτησεις ολα αυτα καλυτερα απο κοντα.. Τι χρειαζεσαι ,τι θελεις να βαλεις, και το κοστος....  Μπορει να θελεις  να βαλεις 3Χ35, 3Χ40... 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα ξανα

Η επαυξηση ισχυος εχει γινει και ειναι 3χ25.

Γνωριζει καποιος περιπου ποσο καιρο μετα την αιτηση ερχεται η ΔΕΔΔΗΕ να εγκρινει το εργο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...