Προς το περιεχόμενο

Επαύξηση ισχυος σε μονοφασικη παροχη ρευματος


ritualistic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, CptBill είπε

Ζωντανευω το zombie thread.
Ειμαι στη διαδικασια για πιθανη  επαυξηση μονοφασικου. Ο ηλεκτρολογος που ηταν ο αρχικος που εκανε την εγκατασταση της πολυκατοικιας/διαμερισματος, εριξε μια συντομη ματια στο ρολοι, στη διατομη των καλωδιων και ηταν πεπεισμενος οτι εχει μπει ηδη επαυξημενο μονοφασικο απο την αρχη της κατασκευης της πολυκατοικιας (2004). 

Ο λογαριασμος της elpedison λεει 8kva. Δηλαδη απλο μονοφασικο.
Ομως η δεδδη με τον αριθμο παροχης αναφερει το εξης:
image.png.920b28de4103fa0daa45b60294e45e12.png

 

Ξερει κανεις τι παιζει; Φανταζομαι οτι εαν μπορουσα να δω την ασφαλεια με καποιο τροπο που εχει το ρολοι και ειναι 63Α, θα μου ειχε λυθει ακαραια και η απορια. Δεν γνωριζω εαν υπαρχει τροπος να φανει οπτικα η ασφαλεια στο ρολοι της δεη.
Στο σπιτι εχω γενικη ασφαλεια τηξεως οποτε δεν μπορω να βγαλω ετσι συμπερασμα. Ο ρελε διαρροης ειναι στα 63Α αλλα δεν ξερω εαν σημαινει κατι αυτο.

Το πιο πιθανο η εγκαταστση να αντεχει 3φασικο αλλα εχεις μονοφασικο επειδη δεν το ζητησες το τριφασικο απο ΔΕΔΔΗΕ

Να υπολογιζεις καπου 600 ευρω κοστος για 3φασικο απο μονοφασικο που εχεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Το πιο πιθανο η εγκαταστση να αντεχει 3φασικο αλλα εχεις μονοφασικο επειδη δεν το ζητησες το τριφασικο απο ΔΕΔΔΗΕ

Να υπολογιζεις καπου 600 ευρω κοστος για 3φασικο απο μονοφασικο που εχεις .

Καλησπερα Γιαννη.

Δεν ζητησα τριφασικο και δεν θελω να προβω σε αλλαγη σε  τριφασικο. Αναφερομαι σε επαυξημενο μονοφασικο και κατα ποσο εχω η οχι γιατι ο δεδδηε αναφερει 2 ενδειξεις στη παροχη, 8kva (μονοφασικο απλο, 40Α), 12kva (επαυξημενο μονοφασικο 63Α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις μικροαυτοματο φαίνεται, σε τηκτά δεν νομίζω να δεις την διαφορά. Μπορεί να φαίνεται και στο μετρητή που δεν θα είναι 40Α αλλά 60Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 1Φ μετρητής στα 8kva θα γράφει πάνω 10/40Α ενώ στο ενισχυμένο 15/60Α.

Ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να δεις την ασφάλεια στο ρολόι. 

Edit : και σε λογαριασμό ρεύματος φαίνεται η συμφωνημενη ισχύς 

Επεξ/σία από Weiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. Υπάρχει τροπος να κοιτάξεις την παροχη αν έχει 63Α ασφάλεια βιδωτη τηξεως η ασφάλεια 63Α αυτόματη.. Μόνο έτσι θα  το δεις.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CptBill είπε

Καλησπερα Γιαννη.

Δεν ζητησα τριφασικο και δεν θελω να προβω σε αλλαγη σε  τριφασικο. Αναφερομαι σε επαυξημενο μονοφασικο και κατα ποσο εχω η οχι γιατι ο δεδδηε αναφερει 2 ενδειξεις στη παροχη, 8kva (μονοφασικο απλο, 40Α), 12kva (επαυξημενο μονοφασικο 63Α)

Αρα θελεις 1Χ63 που ειναι δωρεαν αρκει η εσωτερικη εγκαταστση σου να την σηκωνει .Υπαρχει και καποια αλλη πιο δυνατη αλλα δεν θυμαμαι πως την λενε που ειναι λιγο παραπανω απο την 1Χ63

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος εχει κανει το αιτημα στον δεδδηε δες τα χαρτιά σου ή του ηλεκτρολόγου αφου αυτός το έκανε.

Εξάλλου αν εχει 3χ10 παροχή αποκλείεται να εχεις και 63αρα ασφαλεια και διαθεσιμότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

63 A στον μετρητή . 50 Α στον πίνακα. 

Καλώδια από Μετρητή μέχρι πίνακα 3 Χ 16mm

Για να πάρεις επαυξημένο μονοφασικό θα χρειαστής νέα ΥΔΕ στην οποία ο ηλεκτρολόγος θα σου βάλει αυτές τις τιμές. Και φυσικά θα κάνεις αίτηση για επαυξηση ισχύος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάποιοι δεν διάβασαν το αρχικό μου μήνυμα.

Δεν έχω κάνει αίτηση. Γνωρίζω περίμενα νέας ΥΔΕ. Εφόσον η δέδδηε με εμφανίζει με διπλές τιμές , δηλαδή και 8kva 12kva , θα πρέπει πρώτα να σιγουρεψω εάν είμαι ήδη έτοιμος.

Ναι μεν η σύμφωνημενη ισχύ στο λογαριασμό της elpedison ειναι 8kva αλλά αυτό δεν λέει τπτ.  Σε σύνδεση δεη φίλου επίσης εμφανίζοταν λάθος η σύμφωνημενη  ισχύς.

Νομίζω ότι οι αρχικές πληροφορίες της δέδδηε υπέρ ισχύουν.

Οπότε εστιάζουμε ότι στο ρόλοι η ασφάλεια που υπάρχει θα μας λύσει την απορία.  Ο ηλεκτρολόγος την ημέρα που τον είδα ήταν βιαστικος και δεν ασχολήθηκαμε περαιτέρω ώστε να δούμε ρολόι κτλ. Αλλά ήταν σχεδόν σίγουρος ότι το 2004 αιτηθηκαμε επαυξημένο αφού η διατομή όπως την είδε έμοιαζε τούμπανο.

Η εγκατεστημένη καλωδίωση από πυλωτη προς διαμέρισμα μου είναι αδιάφορη αφού ο σκοπός του επαυξημένου μονοφασικου είναι δημιούργια νέου κεντρικόυ πίνακα στη πυλωτη όπου θα υπάρχουν αρκετές απαιτήσεις σε ισχύ.

Το κύριο διαμέρισμα δεν θα αλλάξει τις απαιτήσεις του σε ισχύ.

Βρίσκομαι πλέον μακριά από τη συγκεκριμένη οικία οπότε στην επόμενη επίσκεψη θα δούμε τι παιζει.

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ σε όλους τους μονοφασικούς πελάτες λέει μονοφασικό 8/12 KVA 

Άρα το ότι βλέπεις 8/12 δεν λέει απολύτως τιποτα.

Μόνο η ΥΔΕ του ηλεκτρολόγου λέει. 

Αν δεν λέει τίποτα η εσωτερική καλοδίωση σε έσένα , λέει όμως στον ΔΕΔΔΗΕ . Όταν θα έρθουν να συνδέσουν το ρολόι, θα πρέπει να βρουν 16άρι καλώδιο. 

Αν βρούν 10άρι δεν θα σε συνδέσουν στα 12 ΚVA

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Η σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ σε όλους τους μονοφασικούς πελάτες λέει μονοφασικό 8/12 KVA 

Άρα το ότι βλέπεις 8/12 δεν λέει απολύτως τιποτα.

Μόνο η ΥΔΕ του ηλεκτρολόγου λέει. 

Αν δεν λέει τίποτα η εσωτερική καλοδίωση σε έσένα , λέει όμως στον ΔΕΔΔΗΕ . Όταν θα έρθουν να συνδέσουν το ρολόι, θα πρέπει να βρουν 16άρι καλώδιο. 

Αν βρούν 10άρι δεν θα σε συνδέσουν στα 12 ΚVA

 

Πολύ ενδιαφέρον. Οπότε η διπλή αναφορά 8/12 kva είναι σε όλους. Άδικα χάρηκα.

Για το λόγο που θα γίνει η επαύξηση, δεν θα χρειαστεί επαυξημένη καλωδίωση προς διαμέρισμα. Υπάρχουν κάποιες ειδικές περίπτωσεις για τη δέδδηε που δεν θέλουν αλλαγή στη καλωδίωση αρκεί να υπάρχει σωστή υποδομη πρός το νέο κεντρικό πίνακα, στη πυλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, CptBill είπε

Πολύ ενδιαφέρον. Οπότε η διπλή αναφορά 8/12 kva είναι σε όλους. Άδικα χάρηκα.

Για το λόγο που θα γίνει η επαύξηση, δεν θα χρειαστεί επαυξημένη καλωδίωση προς διαμέρισμα. Υπάρχουν κάποιες ειδικές περίπτωσεις για τη δέδδηε που δεν θέλουν αλλαγή στη καλωδίωση αρκεί να υπάρχει σωστή υποδομη πρός το νέο κεντρικό πίνακα, στη πυλωτη.

Αν θα γινει  η επαυξηση θα ζητηθει νεα ΥΔΕ και καλωδιο 3Χ16 η 5Χ16 αναλογα... Αλλιως δεν συνδεεται η παροχη..Τι εννοεις σωστη υποδομη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, CptBill είπε

Πολύ ενδιαφέρον. Οπότε η διπλή αναφορά 8/12 kva είναι σε όλους. Άδικα χάρηκα.

Για το λόγο που θα γίνει η επαύξηση, δεν θα χρειαστεί επαυξημένη καλωδίωση προς διαμέρισμα. Υπάρχουν κάποιες ειδικές περίπτωσεις για τη δέδδηε που δεν θέλουν αλλαγή στη καλωδίωση αρκεί να υπάρχει σωστή υποδομη πρός το νέο κεντρικό πίνακα, στη πυλωτη.

Σαφως και υπαρχει διακριση στις παροχές, αυτο που λεει στον λογαριασμό ο παροχος 8/12 ειναι τυπικό και δεν εχει σχεση με την υποδομή της παροχης και την ιδια την παροχη

Πηγαινε κατω στον μετρητη σου τραβα λιγο το σπιραλ που καλυπτει τα καλώδια της παροχη και δες τι πάχος εχουν.

Καλα ο ηλεκτρολόγο που ηρθε δεν σου ειπε τι καλώδια εχει η παροχή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, CptBill είπε

 Υπάρχουν κάποιες ειδικές περίπτωσεις για τη δέδδηε που δεν θέλουν αλλαγή στη καλωδίωση αρκεί να υπάρχει σωστή υποδομη πρός το νέο κεντρικό πίνακα, στη πυλωτη.

οι ειδικές περιπτώσεις έχουν και συγκεκριμένες προϋποθέσεις (ιδιόκτητος χώρος, ενημέρωση ενοίκων κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...