Προς το περιεχόμενο

Από σήμερα σε ισχύ οι πολύ χαμηλότερες τιμές για διεθνείς κλήσεις και αποστολή SMS εντός ΕΕ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"η COSMOTE δικαιούται να μεταβάλλει τα τιμολόγιά της σύμφωνα με το νόμο και τους κανόνες του υγιούς ανταγωνισμού"

To πιο συντομο ανεκδοτο στις τηλεπικοινωνιες...

Αραγε πρεπει να ερθει η "κακια" ΕΕ να ρυθμισει και τις εγχωριες χρεωσεις, μιας και καμια ΕΕΤΤ ή επιτροπη ανταγωνισμου δεν κανει την δουλεια της; Θα ηταν κωμικο αν δεν ηταν τραγικο το οτι μπορεις πλεον να καλεσεις φθηνοτερα καποια αλλη χωρα σε σχεση με μια εγχωρια κληση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, ChrisTz1 είπε

Τι εννοείς; Εξήγησετο μου λίγο αυτό, πως γίνεται;

Το μύνημα αυτό το έστειλα και στις 3 εταιρίες την περασμένη εβδομάδα;

 


Απαράδεχτες οι τελευταίες ανατιμήσεις στην αγορα των καρτών και το καρτέλ των 3 εταιριών (cosmote, wind, vodafon). Από 3€ που ηταν παλιά και προσελκύσατε πολύ κόσμο στην εταιρία σας τώρα τους ξεζουμίζετε στημένη λεμονόκουπα. Είχατε ανεβάσει το ποσό στα 5€, μετρά 10€ και τώρα 12€. Μάλιστα σε 2 μόλις μήνες μηδενίζεται το υπόλοιπο, σε 3 μήνες γίνεται φραγή.
Με τόσο ποσοστό ανεργίας και με μισθούς πείνας των 500€/μηνά , γνωρίζετε τι σημαίνει 144€/ χρόνο για έναν εργαζόμενο ?
Γνωρίζεται ότι ένας ηλικιωμένος ή ένας που χρησημοποιειτε το κινητο του για 4-5 κλήσεις το μηνά είναι εξερετικα ασύμφορο ?
Γνωρίσετέ ότι στο εξωτερικό με 4πλασιους και 5πλασιους μισθούς ανανεώνουν το χρόνο με 5€ ανά 6μηνες ή ανά 1 χρόνο?
Για αυτό λοιπον, για συγγενικα προσωπα που χρησημοποιουν  ελαχιστα το κινητο τους, θα στραφω προς άλλες ευρωπαικες εταιριες που ζητουν ελαχιστα χρηματα για διατηριση του αροιθμου σε σχεση με εσας. Τουλαχιστον δεν θα γινεται φραγη σε 2-3 μηνες…

 

Έχω τις απαιτήσεις από όλες τι εταιρίες παραθέτω ενδεικτικά της cosmote: :

Αγαπητέ κύριε *****,

Σας ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέσατε για να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Σχετικά με το θέμα που αναφέρετε να σας πληροφορήσουμε ότι βάσει των όρων χρήσης, η COSMOTE δικαιούται να μεταβάλλει τα τιμολόγιά της σύμφωνα με το νόμο και τους κανόνες του υγιούς ανταγωνισμού με κριτήρια τον πληθωρισμό και το συνολικό κόστος παροχής των Υπηρεσιών της, στο οποίο συμπεριλαμβάνεται το κόστος επενδύσεων και το κόστος λειτουργίας και συντήρησης του δικτύου της.

Ωστόσο θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η COSMOTE φροντίζει να παρέχει στους συνδρομητές όλα τα μέσα προς την άρτια ενημέρωση τους για τους όρους, τις χρεώσεις και τη χρήση των παρεχόμενων υπηρεσιών της. Αυτό το επιτυγχάνει, εξασφαλίζοντας τη διαρκή τηλεφωνική σας υποστήριξη από την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών, την ύπαρξη εκτεταμένου δικτύου πωλήσεων, και την άμεσα επικαιροποιημένη ιστοσελίδα - https://www.cosmote.gr.

Σε συνέχεια της γραπτής σας επικοινωνίας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως οι πολύτιμες παρατηρήσεις σας λαμβάνονται υπόψη και αξιοποιούνται, με σκοπό τη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών μας.

Σας ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέσατε για να επικοινωνήσετε μαζί μας, αλλά κυρίως για τις ωφέλιμες επισημάνσεις σας, οι οποίες μας βοηθούν να υλοποιήσουμε τον στόχο μας και να σας προσφέρουμε αξιόπιστες υπηρεσίες, προσαρμοσμένες στις ανάγκες σας.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας και θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε ξανά.

Για το τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

*******

 

Καλά έκανες και το έστειλες, αλλά σοβαρά περιμένεις να κάτσει η Cosmote να πει 'α, για στάσου μια στιγμή, έχει δίκιο ο @ChrisTz1, δε το είχαμε σκεφτεί'; Μια τυποποιημένη απάντηση θα λάβεις, κάθε φορά.

Τσάμπα χαλάς το σάλιο σου (το κείμενο στη προκειμένη).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς στη ΕΕΤΤ. Με το πάτημα ότι όλη η Ευρώπη θέτει άνω όριο το 1/3 των χρεώσεων των μπουρδ**ων εδώ πέρα. Και πάλι όμως δε θα καταφέρεις κάτι. Πιστευω και γω ότι είναι συστημικό το πρόβλημα και υπάρχει ανεπίσημη γραμμή να μην επέμβουν. Δεν έχω στοιχεία, προφανώς (γιατί αν είχα θα τα είχα παραθέσει) αλλά οδηγούμαι σε αυτό το συμπέρασμα καθώς έχουμε αυξήσεις που φτάνουν τα 200-300%+ πάνω και δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα.

Σπασμωδικές αναφορές λογικά δεν θα ακουστούν. Μόνο αν οργανωθούμε. Η ισχύς εν τη ενώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sakis_1908 είπε

Το Viber είναι πιο εύχρηστο από το WhatsApp. Αυτά είναι επιλογές του καθενός. 

Θα συμφωνήσω για τις επιλογές του καθενός... αλλά δεν γίνεται σε ΌΛΟ ΤΟΝ ΚΌΣΜΟ να κάνουν λάθους γιατί οι Έλληνες χρησιμοποιούν Viber. Καμία σχέση δεν έχει βέβαια ποιο app χρησιμοποιείς εσύ ή εγώ με το συγκεκριμένο άρθρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, asmilon είπε

"η COSMOTE δικαιούται να μεταβάλλει τα τιμολόγιά της σύμφωνα με το νόμο και τους κανόνες του υγιούς ανταγωνισμού"

To πιο συντομο ανεκδοτο στις τηλεπικοινωνιες...

Αραγε πρεπει να ερθει η "κακια" ΕΕ να ρυθμισει και τις εγχωριες χρεωσεις, μιας και καμια ΕΕΤΤ ή επιτροπη ανταγωνισμου δεν κανει την δουλεια της; Θα ηταν κωμικο αν δεν ηταν τραγικο το οτι μπορεις πλεον να καλεσεις φθηνοτερα καποια αλλη χωρα σε σχεση με μια εγχωρια κληση...

Να ρυθμίσει η ΕΕ την εσωτερική αγορά της Ελλάδας; How about no?

Να κάνει τη δουλειά της η Επιτροπή Ανταγωνισμού της Ελλάδας ναι. 

Το κράτος (και η ΕΕ) πρέπει να είναι ο διαιτητής και να ελέγχει οτι τηρούνται οι κανόνες του ανταγωνισμού. Όχι να νομοθετεί οπως του κ@@λωσει και να ορίζει αυτό τις τιμές. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικές χρεώσεις εθνικές κλήσεις wind: 0.0135/δευτερόλεπτο * 60 δευτερόλεπτα = 0.81/λεπτό + 0,1944 (24% φπα) = 1,0044 ευρώ/λεπτό

βασικές χρεώσεις εθνικές κλήσεις cosmote: 0,01233/δευτερόλεπτο * 60 δευτερόλεπτα = 0,7398/λεπτό + 0,177552 (24% φπα) = 0,917352 ευρώ/λεπτό

βασικές χρεώσεις εθνικές κλήσεις vodafone: 0.0098/δευτερόλεπτο * 60 δευτερόλεπτα = 0.588/λεπτό + 0.14112 (24% φπα) = 0.72912 ευρώ/λεπτό

 

Νέες χρεώσεις roaming 0.19/λεπτό +  0,0456 (24% φπα) = 0,2356 ευρώ/λεπτό.

 

Αυτά........

Επεξ/σία από Todoras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, compuholic είπε

Ξέρει κανένας μήπως παίξει καμία κάρτοκινητή από Ευρώπη να την χρησιμοποιούμε Ελλάδα και να μας έρχεται φθηνότερα? Γιατί με τις νέες αυξήσεις στην καρτοκινητή με 12€ ελάχιστη ανανέωση και κάθε 2 μήνες το νιώθω ληστεία-νταϊλίκι .

Αφού το ιλιγγιώδες ποσό των 6 ευρώ το μήνα για κινητό σε χαλάει, με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος εσύ ο προχό πανεξυπνόπουλος; Να σε πληρώνε αυτοί κανα 50 € το μήνα για να χρησιμοποποιείς το κινητό; Δεν ξέρω, πάλι πλουτοκρατικά μιλάω, μάλλον...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Occultist είπε

Αφού το ιλιγγιώδες ποσό των 6 ευρώ το μήνα για κινητό σε χαλάει, με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος εσύ ο προχό πανεξυπνόπουλος; Να σε πληρώνε αυτοί κανα 50 € το μήνα για να χρησιμοποποιείς το κινητό; Δεν ξέρω, πάλι πλουτοκρατικά μιλάω, μάλλον...

Άντε πάλι. Δεν είναι τόσο το ποσό των 6 ευρώ το πρόβλημα, όσο το γεγονός ότι στην ουσία έφυγαν από το μοντέλο pay as you go στο μοντέλο της μηνιαίας συνδρομής (ως επιχείρηση τη συμφέρει περισσότερο καθώς έχει πιο αυξημένη και ταυτόχρονα πιο προβλέψιμη εισροή χρημάτων επί μηναία βάση). 

Επίσης, το υπόλοιπο που λήγει κάθε δύο μήνες, σε καμία χώρα της EU (αν κάνω λάθος να με διορθωσει καποιος) δε συμβαίνει!

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά το κακό στην Ελλάδα έχει παραγίνει... Έχω φοιτητικό πακέτο βέβαια, αν και εκεί η τιμές ανεβαίνουν 1-2€ κάθε χρόνο.

 

Νομίζω θα ήτανε πραγματικά καλό να οργανωθούμε και να απαιτήσουμε οι εγχώριες χρεώσεις να είναι στην καλύτερη ίσες με αυτές του roaming αν όχι και χαμηλότερες... Σε πολωνικό αριθμό που έχει ο πατέρας μου του δίνουν 5GB με κάθε 5 ζλότι ανανέωσεις, δηλαδή 5GΒ κάθε περίπου 1.20€ ανανέωσης. Στην Ελλάδα βγάζουν κάτι ΤΡΕΛΕΣ προσφορές εορτών που σου κάνουν δώρο πακέτο 5GB με μόνο 10€ και πρέπει εμείς να πούμε και ευχαριστώ.

 

Βλέπω κατά καιρούς κόσμο που λέει "ναι αλλά στην Ελλάδα έχουμε πολύ καλό δίκτυο και κάλυψη, και καλές ταχύτητες στο internet", το όποιο αν και ισχύει, εστώ για τις μεγάλες πολείς, νομίζω έπρεπε να είναι κάτι το αυτονόητο σε μια χώρα το 2019. Και είναι απορία μου τα τελευταία χρόνια, πως γίνεται το Internet των παροχών κινητής τηλεφωνίας να είναι πιο γρήγορο από την επίγεια γραμμή; Πιανώ 100+ Mbps στο κινητό μου στην Αθήνα και με το ζόρι πιάνω 50Mbps μέσω της υπερσύγχρονης τεχνολογίας του VDSL (όπως την παρουσιάζαν τα τελευταία χρόνια, δυστυχώς το ακόμα ΠΙΟ ΑΚΡΑΙΟ 100αρι fiber, δεν έχει έρθει ακόμα στην περιοχή μου). Σχεδόν όλη η Ευρώπη πλέον έχει πακέτα του 1Gbps σε τιμές πολύ χαμηλότερες από τα πακέτα VDSL και Fiber στην Ελλάδα, κι όμως εδώ οι πάροχοι μας παρουσίαζουν ως έργο ανάπτυξης την οπτική ίνας για να μεταβώ από τα 50Mbps στα 100...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παρτίδες με κανέναν πάροχο, ούτε έχω στοιχεία για να ισχυριστώ ό,τι η κινητή τηλεφωνία είναι πολύ, λίγο ή καθόλου ακριβή στην Ελλάδα.

Φαντάζομαι όμως πως ένα αξιόλογο πρόσθετο κόστος σε υποδομές και συντήρηση το έχουν οι πάροχοι, σε μια χώρα με τόσα νησιά και βουνά εν αντιθέσει με την κεντρική ευρώπη ας πούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Todoras said:

Νέες χρεώσεις roaming 0.19/λεπτό +  0,0456 (24% φπα) = 0,2356 ευρώ/λεπτό.

Απ' την άλλη όμως...

0,2356 ευρώ/λεπτό x 1000 λεπτά = 235,6 ευρώ. 

1000 (εγχώρια) λεπτά στη Vodafone (π.χ.) = 43 ευρώ (τιμή καταλόγου).
1500 (εγχώρια) λεπτά στη Vodafone = 29 ευρώ (το δικό μου συμβόλαιο).

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Επίσης, το υπόλοιπο που λήγει κάθε δύο μήνες, σε καμία χώρα της EU (αν κάνω λάθος να με διορθωσει καποιος) δε συμβαίνει!

Εχω ενα καρτοκινητο αγορασμενο απο Αγγλια εδω και 2 χρονια και το εχω μονο για να με παιρνουν απο Αγγλια καποιοι συγκεκριμενοι αριθμοι

Εδω και 2 χρονια το υπολοιπο παραμενει αμεταβλητο χωρις κανενα προβλημα η ειδοποιηση για παυση-ακυρωση κ.ο.κ.

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, archer100 είπε

Εχω ενα καρτοκινητο αγορασμενο απο Αγγλια εδω και 2 χρονια και το εχω μονο για να με παιρνουν απο Αγγλια καποιοι συγκεκριμενοι αριθμοι

Εδω και 2 χρονια το υπολοιπο παραμενει αμεταβλητο χωρις κανενα προβλημα η ειδοποιηση για παυση-ακυρωση κ.ο.κ.

Ποια εταιρία έχεις; Γιατί κανονικά μπαίνουν roaming charges μετά από κάποιο καιρό. 5euro/gb max χρέωση. Κάτι ανάλογο και με το voice.

44 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Απ' την άλλη όμως...

0,2356 ευρώ/λεπτό x 1000 λεπτά = 235,6 ευρώ. 

1000 (εγχώρια) λεπτά στη Vodafone (π.χ.) = 43 ευρώ (τιμή καταλόγου).
1500 (εγχώρια) λεπτά στη Vodafone = 29 ευρώ (το δικό μου συμβόλαιο).

What?

Το ένα είναι pay as you go, το άλλο είναι πακέτο. Ανόμοια πράγματα. Apples to oranges.

Προφανώς αν καταναλώνεις τόσα πολλά λεπτά πας σε πακέτο και δεν καταναλώνεις ανά λεπτό. Δε συμφέρει. Ούτε εδώ, ούτε στο εξωτερικό. ΠΟΥΘΕΝΑ.

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Ποια εταιρία έχεις; Γιατί κανονικά μπαίνουν roaming charges μετά από κάποιο καιρό. 5euro/gb max χρέωση. Κάτι ανάλογο και με το voice.

Vodafone καρτοκινητο ειναι ο αριθμος

Δεν εχει υπαρξει καμια χρεωση ποτε, το εχω μονο για να με παιρνουν που και που καποιοι συγκεκριμενοι αριθμοι

Δεν του εχω κανει αλλη χρηση (κλησεις, sms, data, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...