Προς το περιεχόμενο

Nuki Smart Lock 2.0 Review


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Με την έλευση του «έξυπνου σπιτιού» όλο και περισσότερες συσκευές αποκτούν πρόσβαση στο διαδίκτυο, προγραμματίζονται, ελέγχονται από απόσταση και γενικά εντάσσονται σε ένα οικοσύστημα που φαίνεται να υπακούει απόλυτα στις επιθυμίες του κατόχου τους και αλληλεπιδρά με τις υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού.

Όμως για να λειτουργήσεις στο «έξυπνο σπίτι» πρέπει πρώτα-πρώτα να… μπεις σε αυτό. Και ένα από τα τελευταία ‘οχυρά’ του παραδοσιακού σπιτιού είναι σίγουρα η πόρτα και η κλειδαριά. 

Διάφορες λύσεις έχουν εμφανιστεί στην αγορά, από γνωστές και λιγότερο γνωστές εταιρείες. Μια από τις εντυπωσιακότερες είναι σίγουρα η γερμανική start-up Nuki, η οποία υπόσχεται απρόσκοπτη πρόσβαση σε συνδυασμό με πανεύκολη εγκατάσταση και ενσωμάτωση της κλειδαριάς σε όλα τα δημοφιλή οικοσυστήματα.

Δοκιμάσαμε για αρκετό καιρό την λύση που προτείνει η Nuki και ήρθε η ώρα του απολογισμού. Η Nuki έρχεται μέσα σε ένα απλό μαύρο κουτί, το οποίο περιέχει: τη συσκευή της έξυπνης κλειδαριάς, δύο (2) προσαρμογείς για πόρτες, ένα σακουλάκι με κατσαβίδι και ένα σακουλάκι με τον σένσορα της πόρτας. Μας δόθηκε επιπλέον το (προαιρετικό) bridge με το οποίο συνδέουμε την κλειδαριά μας στο υπόλοιπο οικοσύστημα και στο διαδίκτυο. Μέσα στο κουτί υπάρχει ένα μικρό βιβλιαράκι, το οποίο επεξηγεί την εγκατάσταση της κλειδαριάς με απλά σχέδια. 

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Η τιμή ολίγον «τσιμπάει»

 

Εγώ θα έλεγα η τιμή ολίγον "δαγκώνει"

Επεξ/σία από alexpap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δεν τα εμπιστεύομαι....

παραβιάζονται σχετικά εύκολα και ολα αυτα τα "smart home appliances" εχουν ενα πολυ μεγαλο μειονεκτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, mader said:

εγω παντως δεν τα εμπιστεύομαι....

παραβιάζονται σχετικά εύκολα και ολα αυτα τα "smart home appliances" εχουν ενα πολυ μεγαλο μειονεκτημα...

Η συγκεκριμένη κλειδαριά παραβιάζεται όσο εύκολα παραβιάζεται και ο αφαλός της πόρτας στον οποίο την τοποθετείς. Όχι ευκολότερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paredwse είπε

Η συγκεκριμένη κλειδαριά παραβιάζεται όσο εύκολα παραβιάζεται και ο αφαλός της πόρτας στον οποίο την τοποθετείς. Όχι ευκολότερα. 

ναι καταλαβαίνω τι λες

απλα εχω κατα νου ενα πρόσφατο κενο ασφαλειας που εντοπίστηκε σε ενα πολυ επώνυμο παρόμοιο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, mader said:

ναι καταλαβαίνω τι λες

απλα εχω κατα νου ενα πρόσφατο κενο ασφαλειας που εντοπίστηκε σε ενα πολυ επώνυμο παρόμοιο σύστημα.

Έχεις μήπως περισσότερες λεπτομέρειες ή κανά link πρόχειρο;

Γιατί τη Nuki όντως τη χρησιμοποιώ ακόμη και στο σπίτι μου και στο γραφείο μου και τώρα θα βάλω και στο εξοχικό μου. Ως χρήστης το λέω καθαρά: είμαι ενθουσιασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κατι με την Nuki και δεν αποθαρρύνω κανεναν να σταματήσει να την υποστηρίζει απλα λεω τη ταπεινή προσωπικ μυ γνώμη.

.

παντως, δες το απο την αλλη:

Ενα πολυ μεγαλο ποσοστο κλειδαριων εκει εξω ειναι ψιλό-μουφατζιδηκες, (μιλαω για τις μηχανικες κλειδαριές οπου "κουμπώνει" πανω τους η NUKI)

πολυ λιγοι το ξερουν αυτο και ολοι οι υπόλοιποι κοιμούνται ήσυχοι πιστεύοντας οτι εχουν καποια κλειδαριά ασφάλειας.

--τι συμβαινει λοιπον σε ολες αυτες τις απλες κλειδαριες?

βαζοντας το κλειδι απο την μια μερια, αυτομάτως κανεις την παραβίαση τησ πολυ πιο ευκολη

--και απο που το ξερω αυτο; 

Ο κουμπαρος μου ειναι κλειδαρας και μου εχει πει πολλα τετοια παραδείγματα

οπως  μου εχει πει αααάπειρες φορες ποτε να μην αφηνω το κλειδι πανω στην κλειδαριά οταν κλειδώνω.

 

τωρα, με τον τροπο οπου δουλευει η Nuki, πιστευω οτι εκθέτει τον καταναλωτή σε εναν μεγαλο κίνδυνο παραβίασης.

 

τα link Που ζητησες στα στελνω σε pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, ένα είναι το ερώτημα για όλες τις ηλεκτρονικές κλειδαριές... Τί κανεις στη περίπτωση που πάθει ζημιά το κύκλωμα ενώ είναι η πόρτα κλειδωμένη?... Γκρεμίζεις την θωρακισμένη σου πόρτα η ρίχνεις κανένα τοίχο για να μπεις στο σπίτι σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, kirmis said:

Guys, ένα είναι το ερώτημα για όλες τις ηλεκτρονικές κλειδαριές... Τί κανεις στη περίπτωση που πάθει ζημιά το κύκλωμα ενώ είναι η πόρτα κλειδωμένη?... Γκρεμίζεις την θωρακισμένη σου πόρτα η ρίχνεις κανένα τοίχο για να μπεις στο σπίτι σου? 

Ως προς τη συγκεκριμένη... 

... ανοίγεις με το κλειδί σου. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κυριως λυση για airbnb με το wifi bridge +keypad ωστε να δινεις password στους τουριστες..

Για εξτρα ασφαλεια μπορεις να  εχεις μια 2η στην πορτα...για off season...

Παρομοια υπαρχει και της yale

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mader said:

Δεν εχω κατι με την Nuki και δεν αποθαρρύνω κανεναν να σταματήσει να την υποστηρίζει απλα λεω τη ταπεινή προσωπικ μυ γνώμη.

.

παντως, δες το απο την αλλη:

Ενα πολυ μεγαλο ποσοστο κλειδαριων εκει εξω ειναι ψιλό-μουφατζιδηκες, (μιλαω για τις μηχανικες κλειδαριές οπου "κουμπώνει" πανω τους η NUKI)

πολυ λιγοι το ξερουν αυτο και ολοι οι υπόλοιποι κοιμούνται ήσυχοι πιστεύοντας οτι εχουν καποια κλειδαριά ασφάλειας.

--τι συμβαινει λοιπον σε ολες αυτες τις απλες κλειδαριες?

βαζοντας το κλειδι απο την μια μερια, αυτομάτως κανεις την παραβίαση τησ πολυ πιο ευκολη

--και απο που το ξερω αυτο; 

Ο κουμπαρος μου ειναι κλειδαρας και μου εχει πει πολλα τετοια παραδείγματα

οπως  μου εχει πει αααάπειρες φορες ποτε να μην αφηνω το κλειδι πανω στην κλειδαριά οταν κλειδώνω.

τωρα, με τον τροπο οπου δουλευει η Nuki, πιστευω οτι εκθέτει τον καταναλωτή σε εναν μεγαλο κίνδυνο παραβίασης.

τα link Που ζητησες στα στελνω σε pm

Δηλαδή λες ότι οι κλειδαριές που είναι διπλής ενέργειας είναι μη ασφαλής; Γενικά ναι δεν είναι καλό να αφήνεις το κλειδί από πίσω... αλλά η nuki δουλεύει μόνο με κλειδαριές διπλής ενέργειας. Πχ έχω την abloy 2 και είναι από τις καλύτερες κλειδαριές αυτήν τη στιγμή. Δε νομίζω να έχει τέτοια ευπάθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nulix είπε

Μπορεί να εγκατασταθεί σε πόρτα με κλειδαριά ασφαλείας;

θα εχεις μονιμα στην κλειδαρια ασφαλείας το κλειδι; Δεν ειναι κ πολυ καλη ιδεα, αλλα ο καθενας διαλεγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...