Προς το περιεχόμενο

NEO BUILD ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, dimips είπε

Κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά. Cad, revit και point clouds είτε με laser scanner επίγειο είτε με drone και φωτογραφίες.

Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι photoscan για αντικείμενα και κτήρια, Pix4d για περιοχές μεγάλες, recap - AutoCAD - revit - Photoshop. 

Το pc μου είναι:

2700x

Gtx 1060

Rm750i

4x16=64gb ram 2666ghz.

Η μόνη συμβολή που μπορώ να σου δώσω είναι η ram. Θέλεις ram, πολύ ram, παρά πολύ ram. Αν όχι 64gb θες σίγουρα 48gb. Είτε πάρεις 9900k είτε 2600 είτε 2700 δε θα δεις τόσο μεγάλη διαφορά όσο αν σου ζητάει το σύστημα ram και δεν έχεις και αναγκάζεται να τα στείλει δίσκο. Ενδεικτικά όταν είχα 16gb ram και προσπαθούσα στο photoscan να συνθέσω 300 φωτογραφίες από μια πτήση με double grid, έγραφε πως θέλει 20ωρες επειδή έστελνε πράγματα στο δίσκο ενώ με το που μπήκαν τα 64gb ram έφτασε να χρησιμοποιεί για το συγκεκριμένο πρότζεκτ τα 45 και να το ολοκληρώσει σε 1 ώρα και κάτι.

Κατά τα άλλα τα χαρακτηριστικά που έχω στο pc μου είναι μια χαρά για τη δουλειά αυτή. 

Όποτε από μένα :

ενα 8πυρηνο με υψηλό χρονισμό και σε single και σε multicore Intel ή ryzen

48 τουλάχιστον έως 64gb ram και να διαβάσεις το qvl της μητρικής σου. Η δικιά μου αναγράφει πως τρέχει καλά με 4x16gb στα 2666ghz, επομένως αν δώσεις λεφτά για ram υψηλότερων MHz μπορεί να πάει και χαμένη γιατί θα είναι stable στα 2666 πχ.

Gpu 1660ti.

650watt 80+gold τροφοδοτικό.

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά μου ήρθε λίγο καθυστερημένα αφού έχω ήδη παραγγείλει. Αν το είχα λάβει το μήνυμα σου νωρίτερα δεν θα επένδυα λίγα χρήματα παραπάνω στον επεξεργαστή αλλά στη μνήμη.  Τελικά παράγγειλα:

Επεξεργαστής: AMD Ryzen Treadripper 1920X

Μητρική: Asrock X399 Taichi

Κάρτα γραφικών: MSI Geforce RTX 2060 6GB Ventus OC

Μνήμη: HyperX Predator 32GB DDR4-3600MHz

Δισκος1: Samsung 970 Pro M.2 512GB

Δισκος2: Samsung 970 Evo Plus 500GB

Θεωρούσα ότι η μνήμη των 32 έφτανε. Θα το δω πως θα παει κι αν ειναι θα την αυξήσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, giorgos2807 said:

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά μου ήρθε λίγο καθυστερημένα αφού έχω ήδη παραγγείλει. Αν το είχα λάβει το μήνυμα σου νωρίτερα δεν θα επένδυα λίγα χρήματα παραπάνω στον επεξεργαστή αλλά στη μνήμη.  Τελικά παράγγειλα:

Επεξεργαστής: AMD Ryzen Treadripper 1920X

Μητρική: Asrock X399 Taichi

Κάρτα γραφικών: MSI Geforce RTX 2060 6GB Ventus OC

Μνήμη: HyperX Predator 32GB DDR4-3600MHz

Δισκος1: Samsung 970 Pro M.2 512GB

Δισκος2: Samsung 970 Evo Plus 500GB

Θεωρούσα ότι η μνήμη των 32 έφτανε. Θα το δω πως θα παει κι αν ειναι θα την αυξήσω.

εντάξει η μητρική έχει αρκετά slots ελπίζω να μη πήρες 8x4gb αλλά 4x8gb ώστε να μπορείς να προσθέσεις. Πολύ καλό build, ίσως αρκετά μεγάλη σπατάλη οι συγκεκριμένες ram, δεν ξέρω αν μπορουν να  φτάσουν την αναγραφόμενη ταχύτητα αν προσθέσεις άλλες 4 στο μέλλον, νομίζω πως μέχρι 2933 θα μπορέσουν να φτάσουν. Αν προλαβαίνεις μια αλλαγή ίσως καλύτερα να πας σε κάποια από αυτές ώστε να μπορείς να βάλεις και πάνω από 64gb στο μέλλον αν και δε νομίζω να χρειαστεί, δεν κάνεις τόσο project 

 https://www.skroutz.gr/s/15536032/HyperX-64GB-DDR4-2933MHz-HX429C17FBK4-64.html 

https://www.skroutz.gr/s/15274185/Corsair-Vengeance-LPX-64GB-DDR4-3200MHz-CMK64GX4M4C3200C16.html

 

Εν κατακλείδι, αν δεις οτι στα Project σου η ram φτάνει πάνω από το 90% και αρχίζει και γεμίζει τους δίσκους πρέπει οπωσδήποτε να προσθέσεις, είναι σαν να πηγαίνει στράφι όλο το υπόλοιπο build που έκανες.

Καλοδούλευτο ! Καλές δουλειές!

 

Επεξ/σία από dimips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...