Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Επειδη το 99.5% των gamers θα μπει στο διλλημα ποιον 500€ επεξεργαστη να αγορασει!! Νταξει ρε, δεν παλευεστε. Αληθεια τωρα, και νομιζα οτι μονο η Intel εχει βαμενους, χειροτεροι απο τον dr73 γινατε. 

Οι περισσοτεροι εχουν περιορισμενο budget αλλα υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι απο 0.5% που εχουν το μαρουλι να παρουν cpu του 500€ (κανοντας διαιτα με σκατο-παξιμαδι για 1 μηνα). Και φυσικα οταν διαβαζουν για "9900k νικαει τον 3900x" ( που, ποσο; ), θα πανε να τα σκασουν για να παρουν τον 9900k.

Στο γενικοτερο πλαισιο της ζωης, στα @@ τι θα κανει ο καθενας με τα λεφτα του, απλα εκνευριζομαι επειδη το τσουβαλιασμα (9900k>3900x) παει συνεφο. Μπορει ο σφιχτης απο το τοπικο γυμναστηριο να εριξε μαι μπουνια στον MMA fighter, καπου καποτε, αλλα ειναι δεδομενο οτι στο υπολοιπο 99.9% των περιπτωσεων θα εφευγε σαν ξεδοντιασμενο κουναβι με τον σκουπιδοντενεκε στον (_ο_)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος που ενδιαφέρεται μόνο για gaming, γιατί δεν αγοράζει ένα φθηνό CPU, ακόμα και τον 2600, και να ρίξει όλα τα λεφτά σε GPU και υψηλότερη ανάλυση που η CPU δεν είναι η μπουκάλα; Λέω εγώ τώρα..

π.χ. 2600 + Β450 + 2070 Super ή 5700ΧΤ + 1440p monitor..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Επειδη το 99.5% των gamers θα μπει στο διλλημα ποιον 500€ επεξεργαστη να αγορασει!! Νταξει ρε, δεν παλευεστε. Αληθεια τωρα, και νομιζα οτι μονο η Intel εχει βαμενους, χειροτεροι απο τον dr73 γινατε. 

Αγορι μου πες θελω να αγορασω επεξεργαστη για games. Εστω οτι παιζω και σε 1440p, τι θα μου προτεινεις στα 500€, τον 3900x γιατι δεν θα φαινετε οτι ειναι πισω λογω GPU μπουκαλας? 

Eγω στο guru3d κατι 40αρια fps πισω βλεπω σε 720p..

Αλήθεια μόλις μίλησες για 720p? Εσύ είναι που θα φας το ignore μου φαίνεται στο τέλος. 

 

Οταν κάνανε 720p testing τον 8600 vs 1600 και λέγανε ολοι oooooo.... Παίξε τώρα με 20 fps 0.1% lows σε ψόφιο chipset. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Αν δε βρω μια της προκοπής κάτω από 200 βλέπω να επαναλαμβανεται η ιστορία με τις μνήμες . Η να βάλω 3700 σε msi  tomawhak ;;

Τι εννοείς πια ιστορία με τις μνήμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Αλήθεια μόλις μίλησες για 720p? Εσύ είναι που θα φας το ignore μου φαίνεται στο τέλος. 

Oχι θα τρεχω CPU benchmarks σε 1440p που και ο i3 8100 βγαζει ιδια FPS με 3900x.

 

index.php?ct=articles&action=file&id=518index.php?ct=articles&action=file&id=518

 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Αγορι μου πες θελω να αγορασω επεξεργαστη για games. Εστω οτι παιζω και σε 1440p, τι θα μου προτεινεις στα 500€, τον 3900x γιατι δεν θα φαινετε οτι ειναι πισω λογω GPU μπουκαλας? 

Παππους σου μπορει να ειμαι, αγορι δυσκολο 😂

10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Eγω στο guru3d κατι 40αρια fps πισω βλεπω σε 720p..

Σε τι αναλυσεις παιζει, σημερα η πλειονοτητα; 1080p 60Hz>1440p 60Hz>1080p 75Hz>1080p 144Hz

Οι απειροελαχιστοι με 1080p >144Hz monitor ΚΑΙ αναλογες καρτες (>=2080ti) εχουν λογο να παρουν 9900k, να του βαλουν γωμαροψυκτρα και 5.1 all core OC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Οταν κάνανε 720p testing τον 8600 vs 1600 και λέγανε ολοι oooooo.... Παίξε τώρα με 20 fps 0.1% lows σε ψόφιο chipset. 

Man μου ειχα 1600 πριν μαθεις ποια ειναι η AMD. Σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις, ο 8600 ειναι σαφεστατα καλυτερος στα games και απο 1600 και απο 2600. Και με καλυτερα 0.1%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Κάποιος που ενδιαφέρεται μόνο για gaming, γιατί δεν αγοράζει ένα φθηνό CPU, ακόμα και τον 2600, και να ρίξει όλα τα λεφτά σε GPU και υψηλότερη ανάλυση που η CPU δεν είναι η μπουκάλα; Λέω εγώ τώρα..

π.χ. 2600 + Β450 + 2070 Super ή 5700ΧΤ + 1440p monitor..

Γιατι ΟΛΟΙ ειναι competitve wannabeδες που μαζευουν headshotιδια με το κιλο και το K/D ratio ειναι στο <0.7 στην καλυτερη. Φυσικα για ολα αυτα φταει το χαμηλο framerate και οχι η κουλαμαρα που εχουν.😂

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους χρηστες του insomnia οτιδηποτε παραπανω απο 3600 για gaming ειναι πεταμενα λεφτα. Tην διαφορα δωστε την σε ενα σωστο μονιτορ και αφηστε τα cpu των 500+ ευρω , οταν παιζετε με TN panel. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Για τους χρηστες του insomnia οτιδηποτε παραπανω απο 3600 για gaming ειναι πεταμενα λεφτα. Tην διαφορα δωστε την σε ενα σωστο μονιτορ και αφηστε τα cpu των 500+ ευρω , οταν παιζεται με TN panel. 

Πριν 2 βδομαδες τα ιδια διαβαζα για τον 2600. Τωρα γιατι μας χρειαζεται ο 3600 ξαφνικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Πριν 2 βδομαδες τα ιδια διαβαζα για τον 2600. Τωρα γιατι μας χρειαζεται ο 3600 ξαφνικα?

Δεν χρειαζεται. Απλα ειναι επιλογη για gamers που ακομα παιζουν σκουπιδομηχανες 10ετιας που θελουν STP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Πριν 2 βδομαδες τα ιδια διαβαζα για τον 2600. Τωρα γιατι μας χρειαζεται ο 3600 ξαφνικα?

Γιατι υπαρχει αισθητη διαφορα μεταξυ των δυο . Προφανως δεν προτεινεις τον 3600 αν ο αλλος εχει ηδη τον 2600 αλλα εαν προκειται για καινουργιο συστημα ο 3600 ειναι η καλυτερη επιλογη . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Man μου ειχα 1600 πριν μαθεις ποια ειναι η AMD. Σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις, ο 8600 ειναι σαφεστατα καλυτερος στα games και απο 1600 και απο 2600. Και με καλυτερα 0.1%...

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις και ο 8100 ήταν σαφέστατα καλύτερος σε games από τον 2400g και τα "τζιμάνια" εδώ μέσα τον πρότειναν με φωνές κλπ κλπ... Μέχρι να χρειάζονται τα παιχνίδια περισσότερα από 4 threads... Σφαγή έγινε έχει καινούργια παιχνίδια που ούτε καν ξεκινάνε στον 8100... Έρχονται πολύ πιο σύντομα από όσο πιστεύειςτα παρόμοιες καταστάσεις για 8600... Οι νέες κονσόλες θα έχουν 8 πυρήνες... Τα ίδια είχαμε με 7600k και 1600... Οπότε κρατά μια πισινή...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Πάντως αυτό το "αγοράζω τέρας επεξεργαστή και τον συγκρίνω μόνο στα παιχνίδια" πρέπει να σταματήσει. Όχι τίποτα άλλο, είναι misleading για κάποιον που θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά στο pc του

Αν αυτο ενδιαφερει τους περισσοτερους σε τετοια συστηματα,γιατι να μην το αναφερουν?

Τι να κανουμε sorry αλλα στο forum(και γενικα στην Ελλαδα)οι περισσοτεροι τοσο δυνατα συστηματα ουτε για το productivity τα θελουν,ουτε ολοι ξαφνικα την ειδαν streamers με τις ανυπαρκτες γραμμες που εχουμε στην Ελλαδα.

Γιατι κατι τετοιο γραφτηκε και πιο πισω περι streaming,αλλα μαλλον αυτοι που το ανεφεραν δεν γνωριζουν οτι η πλειοψηφια του κοσμου στην Ελλαδα εχει κατωτερη γραμμη απο αυτη που χρειαζεται για streaming,και αρα τρωει ακυρο ακομα και να θελει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...