Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Grisos είπε

Ρίξε μια περιγραφή του τι δείχνει γτ από το κινητό δεν διακρίνω τπτ.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ σε αυτό το budget περίπου θα κοιτούσα τις εξης:

Msi x570 gaming pro carbon  

Asus prime x570 pro

Gigabyte x570 aorus pro

τι γνωμη εχεις για την Asrock X570 Phantom Gaming 4? φαινεται τιμια για τα λευτα της απλα προσεξα οτι εχει την ALC1200 καρτα ηχου αντι για την 1220 χωρις να ξερω αν εχουν διαφορα στην πραξη. επισης η  10-phase power delivery ειναι επαρκης για oc του cpu?

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akoinonitos

 

Είναι ο τύπος που ειχα ξαναποστάρει με C7H + 3600 με τελευταιο BIOS.

Eίχε ξεκινησει ανέβασμα με PBO + 25 (πλεον στο νέο BIOS στην C7H δεν έχει Performance Enchancer, σύμφωνα με Stilt ειναι default συμπεριφορα πλέον, και έχει ένα παραπάνω πεδίο όπου βάζεις το επιπλέον boost σε MHz)  και παράλληλα Memtest Runs. Σε αυτο έφτασε τον έφτασε PBO + 125Mhz. Παραθέτω μέρος από το post στα ROG Forums ROG Post

Αναφορά σε κείμενο

So far my CPU is profiling like this:-

Without CPU OC this is how my CPU sits with MEMCLK/FCLK/UCLK 1:1:1:-

3533S SOC: 1.025V CLDO_VDDG: 0.985V VDIMM: 1.35V
3600S SOC: 1.025V CLDO_VDDG: 0.985V VDIMM: 1.355V
3666S SOC: 1.043V CLDO_VDDG: 1.003V VDIMM: 1.385V ProcODT: 48

Highest RAM profile is repeat pass in Kahru RAM Test of ~3000%, yet to run other tests. When combining it with PBO+150MHz it seems I need higher SOC & CLDO_VDDG.

3666S with PBO+150MHz PPT: 142W TDC: 95A EDC: 140A Scalar: 6x:-

SOC: 1.043V CLDO_VDDG: 1.003V fails ~400% tested twice in RAM Test
SOC: 1.050V CLDO_VDDG: 1.010V fails ~800% tested twice in RAM Test
SOC: 1.056V CLDO_VDDG: 1.016V fails ~1890% tested once in RAM Test

Upto PBO+100MHz I do not need to adjust scalar to have nice ACB of upto 4.3GHz in RAM Test. Over +100MHz I need to adjust this to have improved sustainable all cores frequency. +125MHz IIRC needs at least 4x, +150MHz seems right with 6x, not tried 7x yet. Below video will show clocks, etc.

 

Επεξ/σία από Grisos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

τι γνωμη εχεις για την Asrock X570 Phantom Gaming 4? φαινεται τιμια για τα λευτα της απλα προσεξα οτι εχει την ALC1200 καρτα ηχου αντι για την 1220 χωρις να ξερω αν εχουν διαφορα στην πραξη. επισης η  10-phase power delivery ειναι επαρκης για oc του cpu?

Δεν εχω άποψη, αλλά δεν προτείνω asrock ,με απογοητεύει το bios τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς υπόψη του κατάστημα που να έχει τον 3900X διαθέσιμο; Είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό. Όπου έχω κοιτάξει αναφέρουν είτε κατόπιν παραγγελίας, είτε αναμονή ενός μήνα και πάνω.

Επεξ/σία από Kris_Lyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grisos είπε

@akoinonitos

Είναι ο τύπος που ειχα ξαναποστάρει με C7H + 3600 με τελευταιο BIOS.

Eίχε ξεκινησει ανέβασμα με PBO + 25 (πλεον στο νέο BIOS στην C7H δεν έχει Performance Enchancer, σύμφωνα με Stilt ειναι default συμπεριφορα πλέον, και έχει ένα παραπάνω πεδίο όπου βάζεις το επιπλέον boost σε MHz)  και παράλληλα Memtest Runs. Σε αυτο έφτασε τον έφτασε PBO + 125Mhz. Παραθέτω μέρος από το post στα ROG Forums

Ναι ξέρω ποιος είναι, άρα το + στο pbo δουλεύει εντέλει... καλό αυτό θα το δω μετά από το σπίτι θενκς

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Οι asrock πάντα στα χαρτιά φαινόντουσαν καλές αλλά όταν τις αγόραζες ανακαλυπτες τα θέματα τους... Γενικά αν θες να πάρεις κάτι και να μην το μετανιωσεις περίμενε να διαβάσεις καμία κρητική σε φόρουμς από χρήστες.

 

Βρε δεν αντιλεω απλα βλεπω οτι η Taichi ειναι ηδη κοντα 150ευρω φθηνοτερη απο την Hero(wifi)αυτο ειναι το θεμα.

Γενικα η Asus στις X570 στην τιμολογηση της ειναι οτι να ναι.

Η Msi Edge πολυ ωραια αλλα δυστηχως δεν μας πιανει το promotion που αναφερθηκε πιο πισω που ειναι μεγαλη ξενερα(δεν ξερω αν πιανει σε αγορα απο Amazon),γιατι ριχνει αρκετα την υψηλη τιμη της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Βρε δεν αντιλεω απλα βλεπω οτι η Taichi ειναι ηδη κοντα 150ευρω φθηνοτερη απο την Hero(wifi)αυτο ειναι το θεμα.

Γενικα η Asus στις X570 στην τιμολογηση της ειναι οτι να ναι.

Η Msi Edge πολυ ωραια αλλα δυστηχως δεν μας πιανει το promotion που αναφερθηκε πιο πισω που ειναι μεγαλη ξενερα(δεν ξερω αν πιανει σε αγορα απο Amazon),γιατι ριχνει αρκετα την υψηλη τιμη της.

απο εδω παιρνεις το cooler link 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, ilos said:

Στεγνό unix θα είναι και θα βαράμε gcc όπως πάει να κάνουμε compile στη μνήμη on the fly τις ρυθμίσεις.😁

Δε μπα να γράφω και εντολές δε με νοιάζει. Να δουλεύει όπως πρέπει μπορεί;

2 hours ago, yiannis1991 said:

Εγώ μυρίζομαι ότι οι τωρινές mobos που έχουν 16MB Bios θα φάνε άκυρο στους 4000 ή στην καλύτερη θα είναι με τίποτα beta bios της κακιάς ώρας. Γιαυτό βγάλανε τις MAX και λογικά θα ακολουθήσουν και οι άλλοι κατασκευαστές στο re-release. Από εμένα η MSI τρώει άκυρο. Όταν πάρω 3000 (3600Χ ή 3700Χ) κατά τα Χριστούγεννα θα αλλάξω mobo σε άλλη εταιρεία αλλά δεν ξέρω ποια μιας και όλες έχουν θέματα. Έχω χρόνο να το σκεφτώ και πιστεύω να έχουν λυθεί τα προβλήματα μέχρι τότε..

Οταν αποφασίσω να αλλάξω, αν κάτι απο αυτά που θα επρεπε να δουλεύουν (και δουλεύουν τώρα) δε λειτουργεί, θα φάει RMA. Τόσο απλά. Εντάξει θα κάνουμε τα στραβά μάτια για τα πράγματα που δε χρησιμοποιούμε ή που δεν έχουν βαρύτητα (γραφικό περιβάλλον κλπ), αλλά μέχρι εκεί. 

Για τους 4000 θα αγχωθω του χρόνου, και τότε εγγύηση θα έχει...

2 hours ago, nikos5800 said:

εχοντας δει το παρελθον σου λεω τι μπορει να συμβει στο μελλον:D

οταν υπαρχουν σημερα παιχνιδια που κανουν scale εως τα 12 η ακομα και 16 thread ενω στο παρελθον με το ζορι εβλεπαν το πολυ 4thread  ειναι λογικο στο μελλον να δουμε ακομα πιο heavy multi core use στα next gen games ;)

Ποια παιχνίδια εκμεταλλεύονται πάνω από 12Τ αυτή τη στιγμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μένα αυτός ο θόρυβος είναι deal breaker... και μάλιστα είναι βιντεάκια με τις 2 μητρικές που έχω ξεχωρίσει ως τώρα. Φαντάζομαι ο θόρυβος θα είναι ο ίδιος σε όλες.

Αυτή τη στιγμή με βάση όσα έχω διαβάσει και εδώ και σε άλλα forums, η gigabyte έχει bios (έστω και beta) για όλες τις μητρικές της για ρύθμιση στροφών στο fan.
Silent, Balanced και Performance καθώς και επιλογή για εντελώς κλειστό. Το θέμα για μένα είναι αν σε ένα κουτί τουλάχιστον με μέτριο airflow, θα υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασιών με το chipset στην περίπτωση που έχουμε επιλέξει να είναι κλειστό. Αν όχι τότε είμαστε καλά... αν υπάρχει πρόβλημα τότε έχουμε θέμα...

Νομίζω η μοναδική μητρική με heat pipe και χωρίς fan είναι η Xtreme της gigabyte... και με heat pipe μαζί με fan είναι οι Ace, Creation και Godlike από msi. Αυτό σημαίνει ότι στις συγκεκριμένες msi μπορεί το fan να υπολειτουργεί η να μη λειτουργεί καθόλου όταν δεν θα υπάρχει ανάγκη.

Την Taichi την ξεχωρίζω γιατί είναι η φθηνότερη με διαφορά από τις top.... και την Master γιατί έχει την καλύτερη ψύξη. Παίζει ρόλο και το backplate (έχει το ίδιο στήσιμο με την αντίστοιχη z390) Με την ίδια ψύξη και με την προσθήκη του heat pipe στην Xtreme αφαιρέσανε το fan. Είναι και η Ace πάντως στις υποψήφιες (αν και με χαλάει λίγο το μπεζάκι και οι δράκοι πάνω στις ψύκτρες). Αν ήταν όλες στην ίδια τιμή θα έπαιρνα hero.

Με βάση τη λογική που ψωνίζω έστω και για το χόμπυ μου, το να μπω στη διαδικασία να επιλέξω κάτι ακριβότερο από την Taichi σε x570 κοντράρεται με τις προτάσεις που υπάρχουν για x399 συστήματα. Γενικά δεν θυμάμαι άλλη φορά να μην μπορώ να κατασταλάξω κάπου. Άλλες φορές από τις πρώτες μέρες σε νέες κυκλοφορίες έστω και βιαστικά είχα πάρει μια απόφαση (first world problems). Όλα εννοείται ξεκινάνε από την τιμή του x570. Ευτυχώς μέχρι τα τέλη Αυγούστου/αρχές Σεπτεμβρίου που θα ψωνίσω θα έχω λιώσει στο διάβασμα και θα έχω αποκλείσει περιπτώσεις... ΑΝ έπρεπε να ψωνίσω τώρα ίσως να είχα μετανιώσει που έδωσα την x470 taichi.
 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ ακυρο αυτο που εγραψα πιο πισω για την taichi,το παραπανω video με καλυψε πληρως.

Αρα πλεον ή Msi Ace ή x470 μητρικη απο μενα.

Το πιο πισω καταστημα που αναφερθηκε που καλυπτει και το promotion

https://www.cclonline.com/product/288217/MEG-X570-ACE/Motherboards/MSI-MEG-X570-ACE-AMD-Socket-AM4-X570-Chipset-ATX-Motherboard/MBD2653/

Δεν το γνωριζω η αληθεια ειναι.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα η Msi x570 Ace εχει και heatsink γιαυτο και σου εχει και fun curve που αν θες το βαζεις και να μην λειτουργει καθολου.

Το θεμα ομως ειναι οτι μιλαμε για μητρικη των 400ευρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, andygrx είπε

Msi x570 Ace εχει custom fan curve κανεις οτι θες με το εν λογο ανεμιστηρακι και δεν ακουγεται καθολου.

c494938605fbfdaacb726ea6970185b7.png

Την έχεις πάρει τη μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...