Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Για μένα αυτός ο θόρυβος είναι deal breaker... και μάλιστα είναι βιντεάκια με τις 2 μητρικές που έχω ξεχωρίσει ως τώρα. Φαντάζομαι ο θόρυβος θα είναι ο ίδιος σε όλες.

Αυτή τη στιγμή με βάση όσα έχω διαβάσει και εδώ και σε άλλα forums, η gigabyte έχει bios (έστω και beta) για όλες τις μητρικές της για ρύθμιση στροφών στο fan.
Silent, Balanced και Performance καθώς και επιλογή για εντελώς κλειστό. Το θέμα για μένα είναι αν σε ένα κουτί τουλάχιστον με μέτριο airflow, θα υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασιών με το chipset στην περίπτωση που έχουμε επιλέξει να είναι κλειστό. Αν όχι τότε είμαστε καλά... αν υπάρχει πρόβλημα τότε έχουμε θέμα...

Νομίζω η μοναδική μητρική με heat pipe και χωρίς fan είναι η Xtreme της gigabyte... και με heat pipe μαζί με fan είναι οι Ace, Creation και Godlike από msi. Αυτό σημαίνει ότι στις συγκεκριμένες msi μπορεί το fan να υπολειτουργεί η να μη λειτουργεί καθόλου όταν δεν θα υπάρχει ανάγκη.

Την Taichi την ξεχωρίζω γιατί είναι η φθηνότερη με διαφορά από τις top.... και την Master γιατί έχει την καλύτερη ψύξη. Παίζει ρόλο και το backplate (έχει το ίδιο στήσιμο με την αντίστοιχη z390) Με την ίδια ψύξη και με την προσθήκη του heat pipe στην Xtreme αφαιρέσανε το fan. Είναι και η Ace πάντως στις υποψήφιες (αν και με χαλάει λίγο το μπεζάκι και οι δράκοι πάνω στις ψύκτρες). Αν ήταν όλες στην ίδια τιμή θα έπαιρνα hero.

Με βάση τη λογική που ψωνίζω έστω και για το χόμπυ μου, το να μπω στη διαδικασία να επιλέξω κάτι ακριβότερο από την Taichi σε x570 κοντράρεται με τις προτάσεις που υπάρχουν για x399 συστήματα. Γενικά δεν θυμάμαι άλλη φορά να μην μπορώ να κατασταλάξω κάπου. Άλλες φορές από τις πρώτες μέρες σε νέες κυκλοφορίες έστω και βιαστικά είχα πάρει μια απόφαση (first world problems). Όλα εννοείται ξεκινάνε από την τιμή του x570. Ευτυχώς μέχρι τα τέλη Αυγούστου/αρχές Σεπτεμβρίου που θα ψωνίσω θα έχω λιώσει στο διάβασμα και θα έχω αποκλείσει περιπτώσεις... ΑΝ έπρεπε να ψωνίσω τώρα ίσως να είχα μετανιώσει που έδωσα την x470 taichi.
 

 

Tι στα κομμάτια πήγαν και έκαναν .. Σαν σέγα εν ώρα κοπής κάνει ....

Είναι ηλίθιοι οι άνθρωποι, αν δεν φέρουν επιλογή για ρύθμιση στροφών, μόνοι τους βγάζουν τα μάτια τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η Msi Edge πολυ ωραια αλλα δυστηχως δεν μας πιανει το promotion που αναφερθηκε πιο πισω που ειναι μεγαλη ξενερα(δεν ξερω αν πιανει σε αγορα απο Amazon),γιατι ριχνει αρκετα την υψηλη τιμη της.

Το Ισπανικό Amazon είναι στην λίστα του promotion και την έχει σε στοκ στα 220,90€
https://www.amazon.es/Msi-X570-Gaming-Edge-Wi-Fi/dp/B07T8HJVY8/ref=sr_1_1?__mk_es_ES=ÅMÅŽÕÑ&keywords=x570+edge&qid=1563044714&s=gateway&sr=8-1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, j2k είπε

Εχω 2400g / asrock ab350 pro4 αξιζει να παω σε 3400g ?

Σε καμιά περίπτωση...περιμένεις την σειρά 4xxxg για τις apus...εκείνη η σειρά θα έχει τους αναβαθμισμένους πυρήνες της σειράς 3xxx...ο 3400g δηλαδή έχει τους ίδιους πυρήνες πχ με 2600...έχουν μια μικρή διαφορά με τους δικούς σου (σκ@τ@ τα έχει κάνει με τα ονόματα και η amd) αλλά τίποτα που να αξίζει τα 150 ευρώ που ζητάει τώρα ένας 3400g...κάθεσαι ήρεμος. :-)

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panospc είπε

Το Ισπανικό Amazon είναι στην λίστα του promotion και την έχει σε στοκ στα 220,90€
https://www.amazon.es/Msi-X570-Gaming-Edge-Wi-Fi/dp/B07T8HJVY8/ref=sr_1_1?__mk_es_ES=ÅMÅŽÕÑ&keywords=x570+edge&qid=1563044714&s=gateway&sr=8-1

Αν προχωρησω σε αγορα x570 Ace(λαθος μου το edge που εγραψα πιο πισω)για εκει την βλεπω μαλλον την φαση γιατι η ψυκτρα ειναι ακριβη και αρα ριχνει αισθητα το κοστος της μητρικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ παρήγγειλα από Ελλάδα, μετά είδα τους partners δυστυχώς.

καλα μη νομιζεις οτι θα το στησω συντομα γιατι τον 3900x τον πληρωσα με προ παραγγελια απο msystems 9/7...ενας θεος ξερει ποτε θα ερθει.τα υπολοιπα τα εχω.

Επεξ/σία από andygrx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andygrx είπε

apo εδω cclonline αγγλικο site ειναι δινουν και υδροψυξη 

Απο το Ισπανικο amazon βλεπω οτι βγαινει 3ευρω περιπου φθηνοτερα παντως(το λεω απο πλευρας αξιοπιστιας καταστηματως).

Περαν τουτου δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται το Ισπανικο amazon να καλυπτει το promotion και κανενα αλλο amazon να μην το καλυπτει.

Τι κουλα ειναι παλι αυτα απο την msi?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andygrx είπε

καλα μη νομιζεις οτι θα το στησω συντομα γιατι τον 3900x τον πληρωσα με προ παραγγελια απο msystems 9/7...ενας θεος ξερει ποτε θα ερθει.τα υπολοιπα τα εχω.

Εγώ προπαρηγγειλα από amazon 3900x αλλά ήταν μούφα η ημερομηνία που μου έδωσαν και τον ακύρωσα. Παρήγγειλα την msi και έναν 3600 μέχρι να υπάρξει στοκ από 3900x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Απο το Ισπανικο amazon βλεπω οτι βγαινει 3ευρω περιπου φθηνοτερα παντως(το λεω απο πλευρας αξιοπιστιας καταστηματως).

Περαν τουτου δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται το Ισπανικο amazon να καλυπτει το promotion και κανενα αλλο amazon να μην το καλυπτει.

Τι κουλα ειναι παλι αυτα απο την msi?

αμα δω οτι αργει δεν ξερω τι θα γινει μπορει να κανω το ιδιο και να τους ζητησω refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andygrx είπε

αμα δω οτι αργει δεν ξερω τι θα γινει μπορει να κανω το ιδιο και να τους ζητησω refund.

Το γραφω πιο πολυ υπο την εννοια οτι δεν αγοραζει καποιος το ιδιο ευκολα απο εξωτερικο μητρικη αξιας 400ευρω απο ενα καταστημα που το πιο πιθανο να μην το γνωριζει σε σχεση πχ με το amazon.

Εγω γενικα 1 φορα εχω αγορασει μητρικη απο εξωτερικο(Msi και τοτε ολως τυχαιως)και ηταν επειδη ειχε αναλογη προσφορα το amazon παλι.

Το promotion παντως ειναι πολυ δυνατο και ριχνει αρκετα την τιμη της συγκεκριμενης μητρικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το γραφω πιο πολυ υπο την εννοια οτι δεν αγοραζει καποιος το ιδιο ευκολα απο εξωτερικο μητρικη αξιας 400ευρω απο ενα καταστημα που το πιο πιθανο να μην το γνωριζει σε σχεση πχ με το amazon.

Εγω γενικα 1 φορα εχω αγορασει μητρικη απο εξωτερικο(Msi και τοτε ολως τυχαιως)και ηταν επειδη ειχε αναλογη προσφορα το amazon παλι.

Το promotion παντως ειναι πολυ δυνατο και ριχνει αρκετα την τιμη της συγκεκριμενης μητρικης.

Ε εντάξει για να είναι partner της msi δεν θα είναι κανένα σκατομαγαζο ρε συ. Μόνο το rma θα με προβλημάτιζε από μαγαζί του εξωτερικού εκτός amazon.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Το γραφω πιο πολυ υπο την εννοια οτι δεν αγοραζει καποιος το ιδιο ευκολα απο εξωτερικο μητρικη αξιας 400ευρω απο ενα καταστημα που το πιο πιθανο να μην το γνωριζει σε σχεση πχ με το amazon.

Εγω γενικα 1 φορα εχω αγορασει μητρικη απο εξωτερικο(Msi και τοτε ολως τυχαιως)και ηταν επειδη ειχε αναλογη προσφορα το amazon παλι.

Το promotion παντως ειναι πολυ δυνατο και ριχνει αρκετα την τιμη της συγκεκριμενης μητρικης.

εχω ξανα κανει αγορα απο αυτους στο παρελθον ειναι legit.ναι οντως το δωρο ειναι καλη φαση αν και εχω υδροψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...