Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

εσενα σου εκατσε μπανανα ρε ολοι οι αλλοι παιζουν στα 4100 😛

Προσωπικά έχω Ryzen 5 2600 που λειτουργεί απροβλημάτιστα στα 4,2 ghz με 1,325 volt rock solid. Είναι λίγο λαχείο, όπως έχω και 1600 που παίζει στα 4 ghz Με 1,38 v ενώ είχα στο παρελθόν 1600 που δεν ήταν stable στα 3,8 Ghz ούτε με 1,4+ volt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εικάζω πάντω οτι ο 3800x θα έρθει κοντα στα 450 και ο 3900x στα 530 πάντα μιλώντας για τιμές ελλάδα , απο την αλλη το ιδανικό θα ειναι 400 και 500 euro αντίστοιχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 530ευρω Ελλαδα ειναι ''καλα''για day one.

Ο 9900κ ειχε αρχικη τιμη ανακοινωσης τα 485δολλαρια και ηρθε Ελλαδα στα κοντα 580-600ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

day 1 one κάτω από 550€ δύσκολα το βλέπω.... ειδικά αν ισχύουν οι φήμες των επιδόσεων ου ξερουμε μεχρι τωρα  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε με το καλό να μας έρθουν. Και γω περιμένω να δω πω θα κυλίσει η κατάσταση για να κάνω αναβάθμιση. Ο 2500k με υπηρετεί πιστά ακόμα και σήμερα overclocked αλλά στα παιχνίδια τα δείχνει τα χρονάκια του.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, marksk said:

Άντε με το καλό να μας έρθουν. Και γω περιμένω να δω πω θα κυλίσει η κατάσταση για να κάνω αναβάθμιση. Ο 2500k με υπηρετεί πιστά ακόμα και σήμερα overclocked αλλά στα παιχνίδια τα δείχνει τα χρονάκια του.  

Ο μακροβιότερος επεξεργαστής που είχα με χαοτική διαφορά από τον αμέσως επόμενο μακροβιότερο... Τα καλύτερα λεφτά που είχα δώσει για CPU ever. Ακόμα και από τον Athlon 64 3500+ Venice, ο οποίος ήταν ταχύτατος το 2005 που τον πήρα αλλά φαντάσου τον το 2013 (8 χρόνια μετά, όπως 8 ετίας είναι σήμερα ο 2500Κ...) 🤣

Είχα πάρει και 3770Κ μετά για αναβάθμιση (μου βγήκε η τράμπα ένα 50ρικο) και πιστεύω άνετα θα τον είχα μέχρι σήμερα αν δεν είχα στήσει πέρσι το τερατάκι :-) 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου πανω απο 8 πυρηνες τι να τους κανω φτανουν 6 με καλυτερο περιθωριο OC . Για μενα ο πιο value παιζει να γινει  ο  2700X στα 200 :P

Στα 200 ευρώ ο 3600 ακόμα και default θα είναι πιο γρήγορος σε Gaming και με λιγότερη κατανάλωση (65W TDP vs 105W TDP), μην αναφέρω ότι με ένα OC στα 4.4GHz θα τον φτάνει και σε MT.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει καταλαβαινω τη χρησιμοτητα του 3700Χ.Χαμηλη καταναλωση, καλη εως πολυ καλη αποδοση, προσιτη τιμη.Καταλαβαινω και τον 3900Χ για καποιον που θελει να δωσει κατι παραπανω για επιπλεον αποδοση.Μπορει καποιος να εξηγησει ποια η χρησιμοτητα του 3800Χ, οταν η διαφορα(σε αποδοση) με τον 3700Χ ειναι σχεδον αμελητεα;

Παντως, με βαση, τα μεχρι τωρα στοιχεια ο 3700Χ θα εξελιχθει ενδεχομενως σε εναν απο τους πιο πετυχημενους επεξεργαστες(εννοω τη σχεση αποδοσης-τιμης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι' εγώ από 2500k σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε 3900x, λογικά θα κερδίσω σχεδόν 6-πλάσια απόδοση σε multi-core εφαρμογές.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το τροφοδοτικό, έχω ένα corsair TX650 το οποίο έχει κλείσει 10ετία και έχει μόνο ένα 4+4 pin καλώδιο τροφοδοσίας για τον επεξεργαστή, θα φτάνει λέτε το ρεύμα για τον 3900x σε stock;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, panospc said:

Κι' εγώ από 2500k σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε 3900x, λογικά θα κερδίσω σχεδόν 6-πλάσια απόδοση σε multi-core εφαρμογές.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το τροφοδοτικό, έχω ένα corsair TX650 το οποίο έχει κλείσει 10ετία και έχει μόνο ένα 4+4 pin καλώδιο τροφοδοσίας για τον επεξεργαστή, θα φτάνει λέτε το ρεύμα για τον 3900x σε stock;

Υπάρχουν αντάπτορες pci-e --> cpu 4+4pin, αν είναι σε καλή κατάσταση μια χαρά αντέχει. Εκτός αν του κάνεις OC και βάλεις καμία 2080Ti πάνω 😛 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...