Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, radiohead είπε

Ερώτημα δεύτερο. Καθαρά για gaming αξίζει τα 100+ παραπάνω ο 3700x από τον 3600;

Αυτό είναι εύκολάκι, για αυτη τη στιγμή όχι εκτός αν τα 3700x είναι binned που δε νομίζω και σε νοιάζουν τυχόν 100-200 Mhz παραπάνω. Ο 3700x είναι καλύτερος σε productivity και στο μέλλον αν ποτέ παιχνίδια αξιοποιήσουν τόσα threads, αλλά το πιο πιθανό ως τότε είναι να είσαι me zen3 ή αντίστοιχο intel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ilos είπε

Αυτό είναι εύκολάκι, για αυτη τη στιγμή όχι εκτός αν τα 3700x είναι binned που δε νομίζω και σε νοιάζουν τυχόν 100-200 Mhz παραπάνω. Ο 3700x είναι καλύτερος σε productivity και στο μέλλον αν ποτέ παιχνίδια αξιοποιήσουν τόσα threads, αλλά το πιο πιθανό ως τότε είναι να είσαι me zen3 ή αντίστοιχο intel.

Καθαρά ψυχολογικό είναι ρε ´συ και το επιβεβαιώνεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, savakis είπε

ο 12άρης θα κουμπώνει πάνω στις παλιές μητρικές;

Έχει ακουστεί τίποτα για αυτό;

ναι

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Στην asus ch7 θα κουμπώνει ο 12πυρηνος?.

ναι

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, savakis είπε

Μόνο στις μεγάλες δηλαδή (χ370/χ470) ;

λογικα σε οσες σηκωνουν 105w tdp ,δεν νομιζω κανενας να παρει 3900χ και να παει να τον βαλει σε Α320

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την στιγμη 100% σιγουρα δεν γνωριζει κανεις,ουτε ποιοι επεξεργαστες θα μπουν πανω σε ποιες μητρικες(προφανως δεν αναφερομαι στην μεγαλη Χ σειρα)αλλα το σημαντικοτερο ποιοι θα μπορουν να κλοκαρουν κιολας και να μην υπαρχει θεμα.

Για συμβατοτητα μπορει πχ καποιος να πει οτι ο 12πυρηνος 3900x θα μπαινει και σε B350 μητρικη,αλλα αν ειναι να πας να τον βαλεις να του κανεις λιγο overclock και αν σου μεινει το συστημα στο χερι,τοτε βραστα.

Καντε υπομονη λιγες(σχετικα)μερες εμειναν να αρχισουν να βγαινουν τα πρωτα reviews και μετα βλεπουμε.

Ουτε benchmarks εχουν βγει,ουτε τιποτα.

Εκτος αν εχουμε κανενα που να δουλευει στην Msi,την Gigabyte,Asus ή Asrock.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάρει όλα τα κομμάτια εκτός από CPU. Mobo έχω B450 Tomahawk και GPU 2060. Αξίζει να περιμένω 1.5 μήνα τουλάχιστον και να πάρω τον 3600 (μέχρι εκεί είναι το μπάτζετ) ή να πάρω τον 2600Χ που είναι σε καλή τιμή; Θα δω ουσιαστική διαφορά με τον 3600;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε για κανα 2μηνο καναν 1200 μεταχειρ. να κάνεις την δουλειά σου και μετά τον ξανα δίνεις οταν είναι να πάρεις τον 3600..

Εγω νομίζω οτι θα αξίζει σε σχέση με τον 2600Χ.. Και καλύτερα ρολόγια θα έχει αλλά και καλύτερο ipc αρα μην βιαστεις και πας σε 2600...

Δεν σου λεω να πάρεις τώρα τον 2600 και μετά να τον αλλάξεις με 3600 γιατί λογικά θα έχεις μεγαλύτερη χασούρα απο αυτόν..

Ειδικά αν είναι πολύ καλύτερος ο καινουργιος απο τον προκάτοχό του..🤑

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε παλι τα ιδια.

Μισο λεπτο να μυρισουμε τα νυχια μας οι υπολοιποι πως ακριβως θα αποδιδει ο 3600 και σε τι τιμες θα ερθει day one και ποτε.

Ρε παιδια,πραγματικα ομως για ποιο λογο ρωτατε τετοια πραγματα απο την στιγμη που δεν υπαρχουν ουτε benchmarks των εν λογω επεξεργαστων,ουτε ξερουμε ποτε θα ερθουν Ελλαδα και σε τι τιμες?

Που στο καλο δηλαδη θα ξερουμε οι υπολοιποι,στην Amd μεσα δουλευουμε?

Αυτο το πραγμα δηλαδη που ρωτανε καποιοι για πραγματα που δεν εχουν κυκλοφορησει(οπως πιο πισω για τις μνημες με υψηλη συχνοτητα) στην αγορα αν αξιζουν,πραγματικα με ξεπερναει.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε ακουστεί και κάτι για 16πυρηνο, αρχιτεκτονικά γίνεται αφού στην ουσία ο 12πυρηνος είναι 2 6πυρηνα cpu και το interconnect chip,  με την ίδια μέθοδο θα ενωναν και 2 8πυρηνα, είναι πολύ το tdp η τον κρατάνε αντεπίθεση για την ιντελ?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Έχω πάρει όλα τα κομμάτια εκτός από CPU. Mobo έχω B450 Tomahawk και GPU 2060. Αξίζει να περιμένω 1.5 μήνα τουλάχιστον και να πάρω τον 3600 (μέχρι εκεί είναι το μπάτζετ) ή να πάρω τον 2600Χ που είναι σε καλή τιμή; Θα δω ουσιαστική διαφορά με τον 3600;

Κάνε υπομονή ένας μήνας έχει μείνει, πιστεύω αξίζει με χίλια να περιμένεις ,εγώ στην θέση σου θα πούλαγα και το motherboard και θα αγόραζα όλα τον άλλο μήνα ;)

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...