Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@Tegosghttps://benzhaomin.github.io/bdiefinder/

Εδώ τις έχει ότι είναι b-dies. Αυτό που είδα στην σελίδα της G.Skill είναι ότι οι μνήμες που στο τέλος του ονόματος έχουν το X είναι optimized για ryzen. Τώρα τι διαφορά θα έχουν από αυτές που δεν έχουν το X δεν ξέρω. Φαντάζομαι όχι πολύ.. Αυτές δηλαδή https://www.skroutz.gr/s/13347998/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZRX.html

Αυτές πήρα G.Skill Trident Z 16GB DDR4-3200MHz F4-3200C14D-16GTZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Για το stock fan, εχω να πω οτι ακομα και high end ψυκτρα να εχεις, αν η ψυκτρα σου δεν εχει am4 bracket και πρεπει να αγορασεις / παραγγειλεις, μεχρι να ερθουν σε σωζουν απο το να εχεις το PC στη γωνια να το κοιτας...

Μου κάνει εντύπωση ότι η wraith prism είναι αρκετή για την ψύξη του 3900x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Darthvader είπε

Μου κάνει εντύπωση ότι η wraith prism είναι αρκετή για την ψύξη του 3900x...

Όσο είναι και για τον 2700x.

Για στοκ φάση και με ανοχή στον ήχο της είναι οκ. Για τπτ παραπάνω όμως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όσο είναι και για τον 2700x.

Για στοκ φάση και με ανοχή στον ήχο της είναι οκ. Για τπτ παραπάνω όμως.

Ok. Έστω και για stock καταστάσεις, είναι εντυπωσιακό για ένα τέρας 12c/24t!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, hary είπε

Παντως καλη μαγκια θα ηταν να σταματουσαν επιτελους απο την AMD να μας "φορτωνουν" αυτες τις ψυκτρες.Οποιος μπορει αγοραζει κατι καλυτερο και του μενει αμανατι.

Τις χρεωνει νομιζω κοντα στα 50 ευρω.Θα επεφταν πολυ οι τιμες αν χρεωναν μονο BOX, οπως η INTEL 

@hary Για την AMD η μη παροχή ψύκτρας με το CPU θα ήταν αύξηση του κέρδους της. Σκέψου οτι στην τιμή του 2700x παρέχει μεγαλύτερη συσκευασία, wraith prism CPU cooler,  δυο καλώδια και thermal paste. Εγω βάζω τον εαυτό μου στη θέση της εταιρίας και σκέφτομαι πόσο θα πούλαγα εναν 2700x χωρίς τη wraith prism και πόσο με τη wraith prism.
Επίσης θεωρώ οτι αγοράζοντας ενα CPU με ψύκτρα είσαι λειτουργικός αυτομάτως. Δεν χρειάζεται να περιμένεις να παραλάβεις aftermarket cooler, ούτε να υπολογίζεις επιπλέον έξοδα για να δουλέψει κάτι που μόλις αγόρασες. Σε περίπτωση που θες καλύτερη λύση ψύξης το κάνεις όποτε το αποφασίσεις, χωρίς να πιέζεσαι.

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

@Tegosghttps://benzhaomin.github.io/bdiefinder/

Εδώ τις έχει ότι είναι b-dies. Αυτό που είδα στην σελίδα της G.Skill είναι ότι οι μνήμες που στο τέλος του ονόματος έχουν το X είναι optimized για ryzen. Τώρα τι διαφορά θα έχουν από αυτές που δεν έχουν το X δεν ξέρω. Φαντάζομαι όχι πολύ.. Αυτές δηλαδή https://www.skroutz.gr/s/13347998/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZRX.html

@yiannis1991 Χρησιμοποιώ τις F4-3200C16D-16GTZR που δεν είναι στη QLV της μητρικής μου (η QLV έχει τις F4-3200C16D-16GTZRX) και λειτουργούν στα 3200MHz απροβλημάτιστα. Νομίζω οτι είναι καθαρά θέμα marketing της g.skill. Είχα ανοίξει και θέμα τον Οκτώβριο με το σχετικό ερώτημα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Darthvader είπε

Φίλε μου έχει ένα βασικό λάθος ο συλλογισμός σου. θεωρείς ότι το κόστος παραγωγής, σε ότι αφορά το  υλικό καθ αυτό,  σχετίζεται με την προσφερόμενη τιμή του στον υποψήφιο καταναλωτή. Δεν ισχύει. Η τιμολογιακή πολιτική καθορίζεται από το τμήμα μάρκετινγκ και έχει σχέση με το τι είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο πελάτης. Και σκεψου ότι αυτό ισχύει ακόμα και σε επίπεδο Β2Β πόσο μάλλον σε καταστάσεις B2C (στο λέω εκ πείρας).

Η intel απευθύνεται σε καταναλωτές που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν premium στην αγορά cpu,  δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα της ψυκτρας και είναι διατεθημένοι να τα σκάσουν χοντρά και για high end coolong solutions. H AMD απευθύνεται σε πιο price sensitive αγορά όπου εκτιμάται περισσότερο η παροχή της ψυκτρας.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν βλέπεις διαφορές στις τιμές μεταξύ box και tray, με ή χωρίς ψυκτρα. Το κόστος της είναι irrelevant με την τελική τιμή πώλησης του προϊόντος (εκτός αν είσαι σίγουρος ότι τη cpu σου θα την αγοράσουν έτσι και αλλιώς, οπότε την πουλάς ακόμα και τυλιγμένη σε λαδόκολλα...😉)

Επειδη το ξεκινησα και το κουρασαμε πολυ, κανενας απο το forum(εκτος και αν ειναι μετοχος ή εργαζομενος με την AMD) δε μπορει να ξερει ποια θα  ηταν η τιμη πωλησης.Αυτο που ηθελα να πω, ηταν οτι θα επρεπε να υπηρχε απο την αρχη η επιλογη με ή χωρις ψυκτρα.Τιποτα αλλο.

1 ώρα πριν, Trelloneritis είπε

@hary Για την AMD η μη παροχή ψύκτρας με το CPU θα ήταν αύξηση του κέρδους της. Σκέψου οτι στην τιμή του 2700x παρέχει μεγαλύτερη συσκευασία, wraith prism CPU cooler,  δυο καλώδια και thermal paste. Εγω βάζω τον εαυτό μου στη θέση της εταιρίας και σκέφτομαι πόσο θα πούλαγα εναν 2700x χωρίς τη wraith prism και πόσο με τη wraith prism.
Επίσης θεωρώ οτι αγοράζοντας ενα CPU με ψύκτρα είσαι λειτουργικός αυτομάτως. Δεν χρειάζεται να περιμένεις να παραλάβεις aftermarket cooler, ούτε να υπολογίζεις επιπλέον έξοδα για να δουλέψει κάτι που μόλις αγόρασες. Σε περίπτωση που θες καλύτερη λύση ψύξης το κάνεις όποτε το αποφασίσεις, χωρίς να πιέζεσαι.

@yiannis1991 Χρησιμοποιώ τις F4-3200C16D-16GTZR που δεν είναι στη QLV της μητρικής μου (η QLV έχει τις F4-3200C16D-16GTZRX) και λειτουργούν στα 3200MHz απροβλημάτιστα. Νομίζω οτι είναι καθαρά θέμα marketing της g.skill. Είχα ανοίξει και θέμα τον Οκτώβριο με το σχετικό ερώτημα 

Δηλαδη μας κανει και χαρη η AMD που μας δινει και ψυκτρα.Δεν υπαρχει, με ολο το σεβασμο,αυτο που γραφεις.

Για να δινει τη ψυκτρα σημαινει οτι κερδιζει απο αυτο.Ειναι εταιρεια, εχει μετοχους, CEO , ισολογισμους κλπ.Επειδη τυχαινει να γουσταρουμε τους επεξεργαστες της δε σημαινει οτι θα αιθεροβατουμε κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τελικα ειναι ή δεν ειναι φιλανθρωπικό ίδρυμα η AMD; Καπου διαβασα, στο wffctech νομιζω, οτι ειναι.. απο τους τρολλ για τους τρολλ υπερ των τρολλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ντε πραγματικα διαβαζω για να δω τι θα βαλω στο νεο pc και βλεπω εχετε ηδη βρει ram καποιοι και λεω οκ ειμαι ασχετος αλλα μηπως να περιμενουμε λιγο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μήνα παίδες. Έχω αρκετουτσικο καιρό να μπω και σορυ αν ειπώθηκε σε προηγούμενο post. Γνωρίζει κανεις ημερομηνία  έστω στο περίπου για release στα σκρουτζομαγαζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, radiohead said:

Καλό μήνα παίδες. Έχω αρκετουτσικο καιρό να μπω και σορυ αν ειπώθηκε σε προηγούμενο post. Γνωρίζει κανεις ημερομηνία  έστω στο περίπου για release στα σκρουτζομαγαζα;

Καλό μήνα 😃 και καλό καλοκαίρι!!

Από 01/07 η προ- παραγγελιες (δεν είναι σίγουρο για τη Ελλάδα αυτό) και από 7/7 διαθέσιμος.

Επεξ/σία από renaxan
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...