Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nikpoth είπε

Μια χαρά τα σκορ ,μνήμες σε αυτά έχεις 3800cl15?

ναι ,το θεμα ειναι οτι ειναι ψυγειο εκει στα 3600mhz τρεχω realbench stress test και εχει κολλησει στους 57 βαθμους και στο δωματιο ειμαι με πανω απο 30.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντωμεταξύ σε μένα τα 3800cl15 ,με 1.44, παρόλο που βγάζει 10 κύκλους σε τμ5 έχω ψιλό κολλήματα μέσα στα windows σε κάποιες φάσεις,  με τον κέρσορα του ποντικιού.Με 1.46 παίζει κομπλέ μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Εντωμεταξύ σε μένα τα 3800cl15 ,με 1.44, παρόλο που βγάζει 10 κύκλους σε τμ5 έχω ψιλό κολλήματα μέσα στα windows σε κάποιες φάσεις,  με τον κέρσορα του ποντικιού.Με 1.46 παίζει κομπλέ μόνο. 

Τι soc voltage βαζεις? Μουτο εκανε και εμενα αυτο για καποιο λογο και μολις ανεβασα το soc voltage σε 1.0875V σταματησε.

Επισης τα 3800Mhz μπορει σε ram test να στα περναει αλλα μπορει να εχεις θεμα ασταθειας με imc και if οποτε θελουν και αυτα τεσταρισμα. Πολλοι περνανε τα memory test αλλα εχουν ασταθεια σε imc η if

1 ώρα πριν, darkman είπε

ρε παιδια πραγματικα εχω κασει λιγο την μπαλα :( κατεβασα το cpuz και το hdinfo και βλεπω αυτα .... το μονο που αλλαξα ειναι παλια στο ryzen master να βαλω game mode .
στα ποσα βλεπετε οτι τρεχει η Cpu ???

 

pic1.png

pic2.png

1) Μην βαζεις αυτες τις αηδιες που εχουν οι μητρικες και το ryzen master game mode κλπ.

2)Μπουσταρει στα 4200mhz

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τι soc voltage βαζεις? Μουτο εκανε και εμενα αυτο για καποιο λογο και μολις ανεβασα το soc voltage σε 1.0875V σταματησε.

Επισης τα 3800Mhz μπορει σε ram test να στα περναει αλλα μπορει να εχεις θεμα ασταθειας με imc και if οποτε θελουν και αυτα τεσταρισμα. Πολλοι περνανε τα memory test αλλα εχουν ασταθεια σε imc η if

1.080 νομίζω είχα, θα δοκιμάσω πάλι. Έκανε λες και χάλαγε ο vga driver ,όπως παλιά με κάτι μούφα catalyst και έδειχνε τον κέρσορα πχ μια γραμμή. Κλασική περίπτωση ραμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikpoth είπε

1.080 νομίζω είχα, θα δοκιμάσω πάλι. Έκανε λες και χάλαγε ο vga driver ,όπως παλιά με κάτι μούφα catalyst και έδειχνε τον κέρσορα πχ μια γραμμή. Κλασική περίπτωση ραμ .

Aφησε το soc voltage και το vddg στο auto και δες ,μαλλον ειναι χαμηλα θελει παραπανω η cpu σου

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Απαλευτίλα, απορώ πως αντέχεις...

Καθομαι με το λαπτοπ στο σαλονι που εχει a/c 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έτσι όπως διάβασα είχα την εντύπωση ότι άλλαξες 3700x... :-)

οχι ρε αν αλλαζα cpu αυτη την στιγμη θα πηγαινα σε Intel :p

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οχι ρε αν αλλαζα cpu αυτη την στιγμη θα πηγαινα σε Intel 😛

Κοίτα αυτή την στιγμή είναι πιο εύκολο ένα σύστημα με intel και θεωρώ απόλυτα λογικό αυτό... Καινούριο launch καινούργια nm...ε έχει εσάς τους beta testers για να βρούμε εμείς οι υπόλοιποι έτοιμα όλα! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Βαριουνται να τον βαλουν στην επισημη σελιδα? Εχει κανει πολυ προκοπη και η Amd βλεπω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Βαριουνται να τον βαλουν στην επισημη σελιδα? Εχει κανει πολυ προκοπη και η Amd βλεπω...

Θα μπει.. Από διαβάζω στο reddit πάντως, πάρα πολλοί έχουν δει διαφορές και στα ρεύματα και στις θερμοκρασίες στο idle. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas7837aek είπε

Θα μπει.. Από διαβάζω στο reddit πάντως, πάρα πολλοί έχουν δει διαφορές και στα ρεύματα και στις θερμοκρασίες στο idle. 

τον περναω τωρα και ενημερωνω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...