Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Κατσε ρε μαν, εσυ πανω σαν συνειδητοποιημενος AMDας, δεν αναγνωριζεις πως το προβλημα ειναι στην απαγωγη της θερμοτητας απο το τσιπ;
Το fan curve μονο στην διαχυση απο την ψυκτρα βοηθαει :P

για τον θορυβο που παραπονεθηκαν τα παιδια λεω αρχηγε μ. Πιστεψε με γνωριζω πολυ καλη φυσικη :)

6 λεπτά πριν, Coppermine είπε

επιστημονική ανάλυση LOL 

τι ηθελες ακριβως να αναλυσω; τη γνωμη μ παραθεσα.

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ερχομαι να σε διαψευσω και να σου ανακοινωσω λοιπον οτι σε idle οι θερμοκρασιες απο average 55 που ηταν με το προηγουμενο driver, τωρα με το νεο εχουν average 46. 
Σε light load απο 64-65 πλεον βρισκομαι στους 54 και σε full load (x264 to x264, 1080p to 720p transcode) απο 79-80 ειμαι στους 72. 
Νουμερα απο HWinfo. 

Επιπλεον, το hwinfo πλεον δεν κανει τον επεξεργαστη να μπουσταρει σαν διαολος.

Ριχτο μια σε spoiler γιατι πιανει ενα καρο χωρο να μην σκρολαρουμε 10 χιλιομετρα :P 

Σε ποιον agesa εισαι κωστακη? Eγω δοκιμασα και a και ab ,στον a καπως στρωνει η κατασταση (και παλι δεν ειναι ιδανικη) στον ab ειναι ακριβως οπως ηταν και πριν τους νεους drivers.  Eπισης το προβλημα δεν ειναι το Idle ,το προβλημα ειναι το Light load, δεν γινεται σε light load να βαραει 65 βαθμους...

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε ποιον agesa εισαι κωστακη? Eγω δοκιμασα και a και ab ,στον a καπως στρωνει η κατασταση (και παλι δεν ειναι ιδανικη) στον ab ειναι ακριβως οπως ηταν και πριν τους νεους drivers.

1.0.0.3ab, δεν εχει βγει καινουργιο για την carbon. Το a πλεον δεν κυκλοφορει καν (εστω και αν το εχω) και ηταν πολυ buggy αν θυμασαι τα παραπονα μου.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Σε ποιον agesa εισαι κωστακη? Eγω δοκιμασα και a και ab ,στον a καπως στρωνει η κατασταση (και παλι δεν ειναι ιδανικη) στον ab ειναι ακριβως οπως ηταν και πριν τους νεους drivers.

Σε αφήνει να κάνεις downgrade η x570, ή κάνεις bios flashback?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

για τον θορυβο που παραπονεθηκαν τα παιδια λεω αρχηγε μ. Πιστεψε με γνωριζω πολυ καλη φυσικη :)

Γι αυτο παραξενευτικα, επειδη το αναφερεις μεσα (τον λογο για τον οποιο εχουν υψηλα temps) και μετα λες φτιαχτε fan curve. Εγω καταλαβα, φτιαχτε curve να πεσει η θερμοκρασια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Γι αυτο παραξενευτικα, επειδη το αναφερεις μεσα (τον λογο για τον οποιο εχουν υψηλα temps) και μετα λες φτιαχτε fan curve. Εγω καταλαβα, φτιαχτε curve να πεσει η θερμοκρασια :P

οχι οχι !!εχω μια δυσλεξια με μια αναπηρια στο τροπο που γραφω γενικα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Σε αφήνει να κάνεις downgrade η x570, ή κάνεις bios flashback?

οχι κανονικα δεν εχει θεμα ,λογικα επειδη ειναι ο ιδιο agesa στην ουσια με διορθωσεις

Βγηκε και νεα εκδοση στο hwinfo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Γιατί προσπαθεί να δικαιολόγησει θα αδικαιολογητα. 

Ανοίγω prime95, τρέχω small FFTs και το cpu κάνει spike στα 85c, μπουκώνει και ρίχνει volt στα 0.9750v και σε όλους του πυρήνες 3549mhz. Και τότε η θερμοκρασία πέφτει 70c. 

Αυτό παίζει να είναι ψεύτικες ενδείξεις ή είναι πραγματικά νούμερα. Το core temp είναι έμπιστο εργαλείο?

Εκεί έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα. Εμένα σε στοκ, κάθεται στα 4ghz all core με 70 και με OC 4.3ghz με 1.3, πιάνει 80-82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Βγηκε και νεα εκδοση στο hwinfo

Εγω με την παλια παντως μετρησα. Θα βαλω και την νεα να δω. 
Δεν ξερω αν μετραει, αλλα το Polling time το εχω στο 1s αντι για 2 που εχει στοκ το hwinfo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Γιατί προσπαθεί να δικαιολόγησει θα αδικαιολογητα. 

Ανοίγω prime95, τρέχω small FFTs και το cpu κάνει spike στα 85c, μπουκώνει και ρίχνει volt στα 0.9750v και σε όλους του πυρήνες 3549mhz. Και τότε η θερμοκρασία πέφτει 70c. 

Αυτό παίζει να είναι ψεύτικες ενδείξεις ή είναι πραγματικά νούμερα. Το core temp είναι έμπιστο εργαλείο?

Kαλα τι ηθελες να κραταει σε small ffts με avx ? Πρεπει να κρατησει την καταναλωση ,λογικο ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Εκεί έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα. Εμένα σε στοκ, κάθεται στα 4ghz all core με 70 και με OC 4.3ghz με 1.3, πιάνει 80-82

Iδια συμπεριφορα σε στοκ με την διαφορα οτι πλεον δεν καθεται στα 3.97 και 4.0, αλλα στα 4.050 και 4.150 με τον νεο driver. 67537478_2417745674956096_629739151595405312_n.png?_nc_cat=100&_nc_oc=AQmJNLxdKHMMK2ay3xAqrECHB_g47TVZDme5gXWe0QiUfcraGUMjrgIeboXKyzm-ZDVkibfXbcBqCDiM_3Kg0AH9&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=8ff1d4c8f353080883e6ddf37ea7d021&oe=5DE5315D
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απαντηση της amd στο Mail που εστειλα για τις θερμοκρασιες και τα ρολογια

Thank you for the response

I understood your concern, Maximum boost clock depends on the voltage and temperature it is not possible to set manually and also depends on the application you are using if system require more frequency it automatically boost

And I would like to inform that We are investigating this issue, we will fix this issue future driver update, I suggested you to continue without doing any changes

Thanks for contacting AMD

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να αχνοφαινεται ο 4700 στον ορίζοντα... Λες να κάνω skip τον 3700x που έρχεται πρώτος και να κάνω τον Αλέκο;;; Με φοβίσατε με όλο το μπούγιο που έχει δημιουργηθεί... Φαντάσου δηλαδή το τι γλέντια θα γίνουν με έναν 3700x στην mini itx 350 μου και με 1.0.0.1 agesa ακόμη από την Asrock... Θα μου γυρίσουν τα μυαλά με ότι δω υποθέτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω για ποιο ρημαδο λογο δεν θελουν το παλιο manual overclock.

Δηλαδη οι προηγουμενοι ryzen αυτοι που τους ειχαν παρει και κανει overclock τους ελιωναν και ειπαν να το αλλαξουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...