Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατσε να περασω και το τελευταιο Bios γτ μπορει να ριχνει ταση αλλα με το που ανοιγεις ενα παραθυρο βαραει 50+ παλι .Δεν βλεπω να κανουν δουλεια παντως ετσι θα μεινει η φαση...

43 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Ρίχνει όπως πρέπει σε ryzen balanced 

Τώρα που πέρασα τον ab δεν μου ρίχνει τάση, με τον a έριχνε κομπλέ. Το παράτησα και βγήκα να πιω μια μπύρα με σιχτιριασε βραδιάτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Ίσως να κρατάει κάτι από τα παλιά power plans.  Κάτι λένε για reset power plan και πέρασμα chipset μετά. Την καλύτερη δουλειά έκανες!  Εβιβα!

Όχι ρε ,ήμουν με τον 1.0.0.3a και περασα τον νέο driver  ,η τάση έπεφτε κομπλέ. Μετα πέρασα τον 1.0.0.3ab να δω πως συμπεριφέρεται και δεν έπεφτε η τάση.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kwsths67 είπε

οποτε γενικα μην πιστευετε ουτε clocks, ουτε voltages που δειχνουν το CPUZ και HWINFO

Ο ιδιος ο Robert λεει να βλεπουμε απο CPU'z :P

7 ώρες πριν, nikpoth είπε

και Αλλαγή  τις ρυθμίσεις oc\cpu features

Eγω που θελω SVM ανοιχτο δηλαδη τι θα κανω xD?

4 ώρες πριν, malakudi είπε

Τελευταίο AGESA είναι το 1.0.0.3AB, το οποίο θεωρείται προβληματικό; Γι' αυτό η ASUS δεν ενημερώνει τις μητρικές με αυτό; Έχει ακουστεί πότε περιμένουμε επόμενο;

Επίσης, για όσους έχουν Prime X470 Pro, ο Reous ανέφερε το εξής (μεταφρασμένο στα Ελληνικά): "Το πρώτο boot μετά από clear cmos ή από αποτυχημένο boot λόγω overclock γίνεται ΠΑΝΤΑ με memory voltage 1,2V, άσχετα τι έχουμε ορίσει. Γι' αυτό, μετά από ένα αποτυχημένο boot, ξεκινάμε με κάπως χαμηλά memory settings και voltage 1,35V. Αφού ολοκληρωθεί το boot (που θα γίνει με 1,2 ασχέτως που εμείς δηλώσαμε 1,35) τότε αυξάνουμε κανονικά συχνότητα, timings κτλ".

Το συγκεκριμένο είναι bug των BIOS με AM4Combo AGESA (4804 και 5007 δηλαδή).

To aba ηταν προβληματικο και αποσυρθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"In addition, a new AMD Ryzen Master (version 2.0.0.1225+) is updated with new voltage and temperature reporting methodologies that more realistically demonstrate CPU behaviour"

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ναι ,το θεμα ειναι οτι ειναι ψυγειο εκει στα 3600mhz τρεχω realbench stress test και εχει κολλησει στους 57 βαθμους και στο δωματιο ειμαι με πανω απο 30.

3600 me 0,95 ε; μια χαρά. Καλύτερα κάτσε έτσι κανα δυό μήνες να βρεις την υγειά σου, ξαναμπές τότε και βάλε ό΄τι bios και driver έχει βγει, και PBO on.

Θα είναι και σαν μια μικρή αναβάθμιση😁

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nicksoti είπε

"In addition, a new AMD Ryzen Master (version 2.0.0.1225+) is updated with new voltage and temperature reporting methodologies that more realistically demonstrate CPU behaviour"

3600 me 0,95 ε; μια χαρά. Καλύτερα κάτσε έστι κανα δυό μήνες να βρεις την υγειά σου, ξαναμπές τότε και βάλε ό΄τι bios και driver έχει βγει, και PBO on.

Θα είναι και σαν μια μικρή αναβάθμιση😁

Εσύ κάνεις πλάκα αλλά εγώ έτσι θα μείνω. Και αν δεν δω 4.4ghz και να μην ανεβοκατεβαίνει η θερμοκρασία με το που κουνάς το ποντίκι θα φάει ένα ωραιότατο πούλημα και θα πάω να παρω έναν 9900k να ξενοιασω (μας έκανε η amd να το πούμε και αυτό...τι άλλο θα ζησουμε)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν κάνω πλάκα καθόλου. Για εκεί είναι αυτές οι cpu, 1V 3.8 είχε δηλώσει η TSMC πριν κανα 2 χρόνια όταν έφτιαχνε το 7nm node.... Για ένα 10-15% ΟC all core εγώ δεν θα έκαιγα τα 2πλά watt, άσε που δεν παίζω παιχνίδια.

Αν τώρα βελτιώσουν το PBO σε κανα 2 μήνες - που νομίζω θα το βελτιώσουν, το βάζεις και είσαι κομπλέ. Είναι συνδιασμός bios και chipset driver από ότι φαίνεται. Κάτι να κρατά τα threads στο ίδιο chiplet, ταυτόχρονα να στέλνει τα light loads στα "δυνατά" cores, κάτι το idle, κάτι από εδώ κάτι από εκεί.... ε τα κάνει λίγο μαντάρα το ΑΙ engine😁

Χωρια που να σου πω, χ@στηκες τι ανεβοκατεβάζουν εσωτερικά τα cores... εγώ θερμοκρασίες δεν κοιτώ στο HWINFO ούτε στον 1600, κοιτώ το SIV που δεν έχει διακυμάνσεις, δείχνει και λίγο παρακάτω και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μεταξύ σοβαρού αστείου είπα για σένσορα στην ψύκτρα και πανελάκι, αλλά εκεί θα καταλήξουμε μου φαίνεται!

Μάλλον χρειάζονται κανα cluster με nvidia RT cores να επιταχύνουν λίγο τη βελτιστοποίηση...

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Όχι δεν κάνω πλάκα καθόλου. Για εκεί είναι αυτές οι cpu, 1V 3.8 είχε δηλώσει η TSMC πριν κανα χρόνια ή 2 όταν έφτιαχνε το 7nm node.... Για ένα 10-15% ΟC all core εγώ δεν θα έκαιγα τα 2πλά watt, άσε που δεν παίζω παιχνίδια.

Αν τώρα βελτιώσουν το PBO σε κανα 2 μήνες - που νομίζω θα το βελτιώσουν, το βάζεις και είσαι κομπλέ. Είναι συνδιασμός bios και chipset driver από ότι φαίνεται. Κάτι να κρατά τα threads στο ίδιο chiplet, ταυτόχρονα να στέλνει τα light loads στα "δυνατά" cores, κάτι το idle, κάτι από εδώ κάτι από εκεί.... ε τα κάνει λίγο μαντάρα το ΑΙ engine😁

Μάλλον χρειάζονται κανα cluster με nvidia RT cores να επιταχύνουν λίγο τη βελτιστοποίηση...

Απο τη στιγμη που το chip ζηταει σχεδον 1.5v για να πιασει boost cloks (Ουτε αυτα τα πιανει βασικα) καταλαβαινεις οτι βελτιωση δεν θα δουμε... Εγω παντως δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο τα τσιπακια αυτα. Καλη αποδοση αλλα σε ολα τα αλλα ειναι πολυ κακα... Η amd συνεχιζει την κακη παραδοση με το voltage...

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ νομίζω απλά ότι βιάστηκαν να τα κυκλοφορήσουν για να είναι συνεπείς στις ημερομηνίες τους. Είναι προφανές ότι χρειαζόντουσαν περισσότερες δοκιμές. ΑΒΑ και ABB και BONEY M bios μέσα σε 10 μέρες, μπαμ κάνει... και αφού σε κατανάλωση δεν ξεπερνούν την μπλέ, καλυμένοι είναι.

Θα μπορούσαν σαφώς να δώσουν 100-200mhz boost κάτω και να μην είχαν αυτά τα θέματα, όμως βλέπεις είναι αυτές οι single core μετρήσεις και τα 720p 200fps / latency που κάνουν την ζημιά στα γραφήματα... τόσο που προτίμησαν να τεντώσουν στα άκρα το binning και να ξημεροβραδιάζονται στην βελτιστοποίηση για ποιό thread θα πάει που και πως θα ξυπνούν οι πυρήνες και σε τί power state.

edit: να με θυμηθείς πως στο τέλος πέραν του εντελώς "αυτόματου" power saving και boost θα δώσουν και τη δυνατότητα κάποιος να επιλέγει πχ "τεμπέληδες" πυρήνες σε idle, ή πιο... "νευρικούς", και αντίστοιχα και το boost, ανάλογα τις εφαρμογές που τρέχει. Με κάποιο πιο αναλυτικό table. Αντί αυτή την κοροϊδία 2 χρόνια τώρα να κάθεσαι να μαντεύεις κάθε φορά τι κάνει το balanced, το ryzen balanced και το high performance, σε συνδιασμό με το PBO, cool n quiet, xfr, offset, p states c states και τόσα άλλα διαολάκια, καλύτερα θα είναι να δώσει και πλήρη έλεγχο. Πολλοί θα γουστάρουν κιόλας.

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι idle υψηλές θερμοκρασίες προσωπικά δεν θα με ενοχλούσαν λόγο των συχνών boost σε μικρής διάρκειας διεργασιών κατά "idle" περίοδο. Αρκεί με τα fan cpu curve να μπορείς να μην έχεις ραμπαρίσματα στο fan και να σου σπάει τα νεύρα καθώς ανοίγεις κάνα pdf ή σερφάρεις. Τα άλλα όλα είναι ψυχολογικά .  Αν είναι εκ κατασκευής έτσι live with that, και take or leave it που λεμε στο χωριό μου.

Όμως αυτά τα spike boost διάρκειας msec. Δεν γίνεται να τα διαφημίζουν σαν max boost by default και στα λίγο μεγαλυτερης διάρκειας φορτία να έχεις 100 200 Hz λιγότερα από τα αναγραφομενα. Αυτές είναι γνωστές amd Κουτοπονηριές. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ που τα λέμε και στους 1ης γενιάς το 1core boost ψιλοάχρηστο είναι, εγώ πχ στον 1600 τα 3700 άντε να τα δω όταν ανοιξω τον chrome ή κάποια άλλη εφαρμογή, τη στιγμή που ανοίγει.

Αν σου σπάει τα νεύρα το fan, μια - προσωρινή έστω - λύση είναι ένα fan της arctic, το F12 TC με 5 ευρώ που έχει temp sensor και το σφηνώνεις στην ψύκτρα.

Χρησιμοποιώ ένα τέτοιο ως case fan κολημένο στο backplate της GPU μου, που ζεσταίνεται κάμποσο λόγω θέσης σε φορτία compute, και λειτουργεί άψογα και προοδευτικά με αρκετά καλό airflow. Γιατί δεν ήθελα να "τουρμπίζει" κι αυτός άσκοπα με τους υπόλοιπους.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οσοι περασατε το τελευταιο ryzen master ,σας δειχνει την ιδια θερμοκρασια με τα υπολοιπα Monitoring προγραμματα πχ Hwinfo?

Βλέπω 6 έως 10 βαθμούς ποιό κάτω στο μάστερ. Το bug στο vsoc εξακολουθεί. 1.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...