Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Tι ψυκτρα του φορας καλε xD? 

Dark rock 4. Ξέρεις τι ταλαιπωρία είναι να βγάλεις το fan και να την ξεβιδώσεις...

Λέω να ρίξω ένα update σε όλα, chipset και bios

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, nikpoth είπε

Bf 1924sut εδώ, chipset τελευταίο, agesa 1.0.0.3ab. 45c idle pbo enable. Αν και από ότι διαβάζω έξω,  με  aba άλλαξαν πολλά σε θερμοκρασίες και pbo.

τον aba δεν τον εκαναν στην ακρη ?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Dark rock 4. Ξέρεις τι ταλαιπωρία είναι να βγάλεις το fan και να την ξεβιδώσεις...

Λέω να ρίξω ένα update σε όλα, chipset και bios

Τι να σου πω, το να βγαλεις το φαν, αναλογα τι case εχεις βεβαια και τι καρτα, μπορει να παρει κανα φουλ λεπτο. Τωρα το ξεβιδωμα ειναι 2 βιδες. 
Ισως να του εχω παρει το κολαι τοσο βαλε/βγαλε που εχει φαει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τον aba δεν τον εκαναν στην ακρη ?

Σωστός abb. Μας έχουν μουρλανει!

Φωτογραφία δεν βγάλατε ρε όταν έσκασε σπίτι το  cpu? Καταλοιπο, παλιό, από ιντελ!

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Τι να σου πω, το να βγαλεις το φαν, αναλογα τι case εχεις βεβαια και τι καρτα, μπορει να παρει κανα φουλ λεπτο. Τωρα το ξεβιδωμα ειναι 2 βιδες. 
Ισως να του εχω παρει το κολαι τοσο βαλε/βγαλε που εχει φαει :P

Ούτε καν, δεν μπορώ να το βγάλω μέσα στο case και σίγουρα δε μπορώ να καθαρίσω πάστα μέσα στο case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ούτε καν, δεν μπορώ να το βγάλω μέσα στο case και σίγουρα δε μπορώ να καθαρίσω πάστα μέσα στο case.

Aπο περιεργεια, τι κουτι εχεις, γιατι απο οτι μου λες μου κανει εντυπωση αν κλεινει και το καπακι και δεν βρισκει πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστε αν λέω αρλούμπες... γίνεται να έχει γίνει κάτι λάθος στο εργοστάσιο κατά την διαδικασία του καπακώματος/solder.. κλπ... ή αν φταίει κάτι, θα είναι μόνο το στραβό καπάκι;

Τα αποτελέσματα του @andygrx και των υπολοίπων θυμίζουν 8700k με delid vs χωρίς delid. 

Θα έχω και γω την h115i με τον 3900x, με push/pull + noctua fans, περιμένω να δω τι κομμάτι θα μου κάτσει... κάτι μου λέει εκτός από chipset drivers, θα ψάξω να κατεβάσω και μερικά καντήλια

ps. πάντα φωτογραφίζουμε τον επεξεργαστή πριν τον κουμπώσουμε... αριθμό αστυνομικής ταυτότητας, ΑΦΜ και batch number τα ξέρουμε πάντα ΑΠΕΞΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Φωτογραφία δεν βγάλατε ρε όταν έσκασε σπίτι το  cpu? Καταλοιπο, παλιό, από ιντελ!

Εβγαλα για το γαμωτο η πλακα ειναι, αλλα για πες την ιστορια με τους intel, γιατι δεν το εχω ξανακουσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Aπο περιεργεια, τι κουτι εχεις, γιατι απο οτι μου λες μου κανει εντυπωση αν κλεινει και το καπακι και δεν βρισκει πουθενα.

Meshify C έχω. Είμαι αριστερόχειρας και δεν μπορώ να την βγάλω όπως είναι τοποθετημένη.

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

Διορθώστε αν λέω αρλούμπες... γίνεται να έχει γίνει κάτι λάθος στο εργοστάσιο κατά την διαδικασία του καπακώματος/solder.. κλπ... ή αν φταίει κάτι, θα είναι μόνο το στραβό καπάκι;

Τα αποτελέσματα του @andygrx και των υπολοίπων θυμίζουν 8700k με delid vs χωρίς delid. 

Θα έχω και γω την h115i με τον 3900x, με push/pull + noctua fans, περιμένω να δω τι κομμάτι θα μου κάτσει... κάτι μου λέει εκτός από chipset drivers, θα ψάξω να κατεβάσω και μερικά καντήλια

ps. πάντα φωτογραφίζουμε τον επεξεργαστή πριν τον κουμπώσουμε... αριθμό αστυνομικής ταυτότητας, ΑΦΜ και batch number τα ξέρουμε πάντα ΑΠΕΞΩ!

Δεν ξέρω πως μου ξέφυγε και δεν έβγαλα φωτογραφία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, godslayerxp είπε

γίνεται να έχει γίνει κάτι λάθος στο εργοστάσιο κατά την διαδικασία του καπακώματος/solder.. κλπ... ή αν φταίει κάτι, θα είναι μόνο το στραβό καπάκι;

Φυσικα και γινεται, γι αυτο και θελω batch number. Γιατι αν ειναι σεταρισμενο λαθος το μηχανημα (το QC που περναει το τελικο προιον ειναι visual και κατι Mm δεν φαινονται με το ματι) σε μερικα batches, τοτε μονο τα συγκεκριμενα batches θα ειναι προβληματικα. 

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

Τα αποτελέσματα του @andygrx και των υπολοίπων θυμίζουν 8700k με delid vs χωρίς delid

Γι αυτο ακριβως επιμενω οτι κατι παει στραβα με το IHS ;) 

2 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

ps. πάντα φωτογραφίζουμε τον επεξεργαστή πριν τον κουμπώσουμε

A εντωμεταξυ πλακα. Οταν τον κουμπωσα πρωτη φορα ειχα ανοιχτο τροφοδοτικο και οταν εκλεισα το λαμακι για να τον κανω secure πηρε μπρος το PC μονο του. 
Επρεπε να τραβαω βιντεο γιατι η εκφραση μου ηταν ολα τα λεφτα xD 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εβγαλα για το γαμωτο η πλακα ειναι, αλλα για πες την ιστορια με τους intel, γιατι δεν το εχω ξανακουσει.

Τίποτα σημαντικό, απλά ψάχναμε σαν τρελοί στα oc net και xtremesystemsorg ,της λίστες με τα καλά batch για να μπουν αγγελία οι μπανάνες. Λίγο πριν sandy b εποχή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Τίποτα σημαντικό, απλά ψάχναμε σαν τρελοί στα oc net και xtremesystemsorg ,της λίστες με τα καλά batch για να μπουν αγγελία οι μπανάνες. Λίγο πριν sandy b εποχή. 

Εγω αυτα τα περναω με τους φενομ απο κινα αυτην την περιοδο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Εντωμεταξύ άλλες θερμοκρασίες μου δείχνει το Ryzen master, άλλες το Hwinfo και το hwmonitor. 

To ίδιο ισχύει και για το voltage 

Εχε χαρη που ειναι η κατασταση ετσι και ελπιζουμε να ανεβει η Amd και αλλο για να σπασει το μονοπωλειο της Intel ,αλλιως ειναι για παρα πολλες κλωτσιες αυτα που βλεπουμε και με τις θερμοκρασιες(κυριως με το τι διαβαζει το καθε προγραμμα),και με τα ρευματα και με τις μνημες αλλα και το ολο θεμα με το bios γενικοτερα,με βαση παντα και τις αυξημενες τιμες.

Υπο αλλες συνθηκες θα επρεπε να βγει εξω κοσμος με τα τουφεκια και να τους κυνηγαει Amd+κατασκευαστες μητρικων για αυτες τις λαλακιες.

Σκεφτειτε μονο οτι ο 3900χ+ μια πολυ καλη x570 και παμε κοντα στα 1000ευρω ή αργοτερα ο 3950x σε 1μηνα που θα ζηταει κανενα 850ευρω μονο αυτος.

Περιμενω και ενα φιλο μου που εριξε παραγγελια για 3700x+x470 απο Amazon που θα του ερθει κοντα 15αυγουστο  για να δω και εγω τι παιζει τελικα και τι θα κανω ,γιατι εχω λιγο απογοητευτει απο αυτα που διαβαζω .

Δεν περιμενα τετοιο χαλι η αληθεια ειναι(για τα ρολογια προσωπικα ψιλο αδιαφορα μου ειναι.Και στα 4.4 να καταφερουν να τρεχουν με normal ρευματα/θερμοκρασιες προσωπικα μου αρκουν).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχε χαρη που ειναι η κατασταση ετσι και ελπιζουμε να ανεβει η Amd και αλλο για να σπασει το μονοπωλειο της Intel ,αλλιως ειναι για παρα πολλες κλωτσιες αυτα που βλεπουμε και με τις θερμοκρασιες(κυριως με το τι διαβαζει το καθε προγραμμα),και με τα ρευματα και με τις μνημες αλλα και το ολο θεμα με το bios γενικοτερα,με βαση παντα και τις αυξημενες τιμες.

Υπο αλλες συνθηκες θα επρεπε να βγει εξω κοσμος με τα τουφεκια και να τους κυνηγαει Amd+κατασκευαστες μητρικων για αυτες τις λαλακιες.

Σκεφτειτε μονο οτι ο 3900χ+ μια πολυ καλη x570 και παμε κοντα στα 1000ευρω ή αργοτερα ο 3950x σε 1μηνα που θα ζηταει κανενα 850ευρω μονο αυτος.

Περιμενω και ενα φιλο μου που εριξε παραγγελια για 3700x+x470 απο Amazon που θα του ερθει κοντα 15αυγουστο  για να δω και εγω τι παιζει τελικα και τι θα κανω ,γιατι εχω λιγο απογοητευτει απο αυτα που διαβαζω .

Δεν περιμενα τετοιο χαλι η αληθεια ειναι(για τα ρολογια προσωπικα ψιλο αδιαφορα μου ειναι.Και στα 4.4 να καταφερουν να τρεχουν με normal ρευματα/θερμοκρασιες προσωπικα μου αρκουν).

ουτε για αστειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...