Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

1.212V λεει τωρα που τρεχει στα 4ghz.Εγω σου λεω τι βλεπω στην πιο διπλα στήλη που λεει το μεγιστο ρευμα που εχει καταγραψει αλλα και ρολογια. 

Για πραδειγμα το Average που ειναι σχεδον στα 1.290V με το ζορι φτανουν ολοι οι πυρηνες στα 4090mhz μεσο ορο.

To max που βλεπεις ειναι σε Light load οταν μπουσταρει σε 1-2 πυρηνες

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δέστε λίγο αυτό που διάβασα για τον τρόπο λειτουργίας των ryzen:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cjzax5/amd_cant_say_this_publicly_so_i_will_half_of_the/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

To max που βλεπεις ειναι σε Light load οταν μπουσταρει σε 1-2 πυρηνες

Αν ισχυει αυτο στην πραξη, τοτε δεν επρεπε μονο αυτοι οι 2 πυρηνες να εχουν αυτο το ρευμα και αυτα τα ρολογια?

Εκτος αν το hw Info εχει θεματα συμβατοτητας με τους νεους ryzen και εμφανιζει οτι να ναι,αρα παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεύκολο το bios update στην b450 gaming plus. Όλα καλά με το σύστημα. Οι μνήμες παίξανε αμέσως στα 3200. Μόνο που δεν βλέπω να γλυτώνω την after market ψύκτρα γιατί πάνω στο λεπτό που έβαλα το stress test του cpuz βάρεσε 85 βαθμούς ο 3600 σε δωμάτιο με κλιματισμό. Περιμένω τώρα να κατέβει το odyssey να δω διαφορά σε σχέση με πριν. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν ισχυει αυτο στην πραξη, τοτε δεν επρεπε μονο αυτοι οι 2 πυρηνες να εχουν αυτο το ρευμα και αυτα τα ρολογια?

Εκτος αν το hw Info εχει θεματα συμβατοτητας με τους νεους ryzen και εμφανιζει οτι να ναι,αρα παω πασο.

Aυτο που μαλλον κοιτας εσυ ειναι το vid ,οχι το vcore. To vcore εφαρμοζεται σε ολους τους πυρηνες.Δλδ αν μπουσταρει ενας θα φανε την ταση και αυτοι που καθονται . Το vid ειναι η τιμη της τασης που ζηταει ο πυρηνας για να τρεξει σε συγκεκριμενη ταχυτητα.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εγω παντως ειμαι σουπερ ευχαριστημενος με τον 3700x .. Σε max load παει μεχρι 65 βαθμους και απο τοτε που τον εβαλα  η vega 64 μου εχει αναγεννηθει ( εαν δειτε το ποστ μου στο θεμα με τις gpu ξεπερναει se fire strike σκορ απο  2700x με radeon vii + RX5700XT )  ... Ειναι νωρις ακομα και  θα βελτιωνεται αλλα γενικα εγω εχω τις καλυτερες εντυπωσεις και ειδικα εχωντας μια απλη b450 motherboard ....

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

 

 

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SPANK είπε

Προσωπικά τα έχω όλα στο auto εκτός από pbo και το overdrive που είναι στο enable , οι μνήμες τρέχουν μεχρι 2933 από εκεί και πέρα δεν μπαίνει στα windows , όσο αφορά τις μνήμες θα δω αν θα έχει διορθωθεί κάτι με το καινούργιο bios όταν επιστρέψω αλλιώς θα πάρω για αλλο kit ram.

Βλέπω και το αναφέρεις συχνά.

Έχεις 4 DIMMs με ίδια εμφάνιση αλλά με διαφορετικά τσιπ (ανά 2).

Έχεις ελέγξει ότι το κάθε ζεύγος των 16GB έχει 1 DIMM ανά κανάλι;

Δεν ήσουν υποχρεωμένος να το γνωρίζεις αλλά μπορεί να έχεις βάλει δίπλα δίπλα τα 2 DIMMs με τα ίδια τσιπ και να προσπαθούν να ταιριάξουν με διαφορετικά IC στο άλλο κανάλι.

Ψάξε το λίγο. Στο προηγούμενο PC μπορεί να τα είχες βάλει με τη σωστή διάταξη γι'αυτό να μην είχες ποτέ πρόβλημα.

Ανέβασε screenshots από Thaiphoon Burner και για τα 4 DIMMs.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aυτο που μαλλον κοιτας εσυ ειναι το vid ,οχι το vcore. To vcore εφαρμοζεται σε ολους τους πυρηνες. Το vid ειναι η τιμη της τασης που ζηταει ο πυρηνας για να τρεξει σε συγκεκριμενη τασχυτητα.

Εχεις δικιο στο πρωτο κομματι,λαθος πραγμα ανεφερα.

Βεβαια το αποτελεσμα δεν παραμενει το ιδιο?

Οτι για παραδειγμα μεχρι 1.35V δεν (στου συμφορουμιτη το παραδειγμα παντα)φτανει ουτε τα 4.2, και πρεπει να ανεβει στο 1.4?

Η λαθος το διαβαζω το παραπανω screenshot( απο πλευρας ρολογιων παντα)?

Φυσικα αναφερομαι στον 3900χ συγκεκριμενα μιας και αυτος με ενδιαφερει προσωπικα περισσοτερο.

Σε 3600/3600x/3700x λογικα θα ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα σε αυτο το κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, andygrx είπε

δεν ξερω αδερφε ειναι κουφο.ιδια μητρικη εχεις?

Όχι έχω ASUS Prime X470 Pro. Οι ανεμιστήρες στην H115i στις πόσες στροφές είναι; Θερμοκρασία νερού πόσο έχεις; Τρέξε ένα blender classroom που παίρνει περίπου 7 λεπτά να δούμε που ισορροπεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Εχεις δικιο στο πρωτο κομματι,λαθος πραγμα ανεφερα.

Βεβαια το αποτελεσμα δεν παραμενει το ιδιο?

Οτι για παραδειγμα μεχρι 1.35V δεν (στου συμφορουμιτη το παραδειγμα παντα)φτανει ουτε τα 4.2, και πρεπει να ανεβει στο 1.4?

Η λαθος το διαβαζω το παραπανω screenshot( απο πλευρας ρολογιων παντα)?

Φυσικα αναφερομαι στον 3900χ συγκεκριμενα μιας και αυτος με ενδιαφερει προσωπικα περισσοτερο.

Σε 3600/3600x/3700x λογικα θα ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα σε αυτο το κομματι.

καλα το βλεπεις  ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Βλέπω και το αναφέρεις συχνά.

Έχεις 4 DIMMs με ίδια εμφάνιση αλλά με διαφορετικά τσιπ (ανά 2).

Έχεις ελέγξει ότι το κάθε ζεύγος των 16GB έχει 1 DIMM ανά κανάλι;

Δεν ήσουν υποχρεωμένος να το γνωρίζεις αλλά μπορεί να έχεις βάλει δίπλα δίπλα τα 2 DIMMs με τα ίδια τσιπ και να προσπαθούν να ταιριάξουν με διαφορετικά IC στο άλλο κανάλι.

Ψάξε το λίγο. Στο προηγούμενο PC μπορεί να τα είχες βάλει με τη σωστή διάταξη γι'αυτό να μην είχες ποτέ πρόβλημα.

Ανέβασε screenshots από Thaiphoon Burner και για τα 4 DIMMs.

Καλή ιδέα θα το τσεκάρω και αυτο , απλα μου κάνει εντύπωση γιατι να κλοκάρει μεχρι 2933 , θα μου πεις αν παίζει ασυμβατότητα μπορεί να μην θέλει να παει παραπάνω , θα το check πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...