Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Desktop κάθεται καλά στους 42-43 αλλά με το που πάω να ανοίξω κάτι, κάνει απότομο jump σε 55+

Έπεσε το Cinebench στα 4690 και το Geekbench στα high 34000. Θα μπω σε Linux σε λίγο, να δω και εκεί τι θα κάνει.

Edit: Τα ίδια σε Linux, https://browser.geekbench.com/v4/cpu/14155813

Agesa 1.0.0.3ab και τελευταίοι chipset drivers

Spoiler

Στο wallpaper η μοναδική road legal Aston Martin Vulcan, στο Gumball στην Μύκονο ;)

 

NVIDIA_Share_RxymSONX36.jpg

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Dark rock 4. Ξέρεις τι ταλαιπωρία είναι να βγάλεις το fan και να την ξεβιδώσεις...

Λέω να ρίξω ένα update σε όλα, chipset και bios

Εγώ παρέλαβα την Dark rock pro 4 προχτές, και μου πήρε ώρα να την βάλω διότι έβγαλα πρώτα την μητρική έξω από το κουτί. Με τα χοντροδαχτυλα μου δεν μπορούσα να περάσω το εσωτερικό φαν. Είδα μεγάλη διαφορά με πριν ειδικά σε θόρυβο, αλλά prime95  με pbo έγραψε 90c στο δευτερόλεπτο και το έκλεισα  απευθείας. Limit γράφει 95 στο Ryzen master αλλά δεν θα κάτσω να το τεστάρω κιόλας. Αν όντως κάτι πάει στραβά με το IHS επιστέφονται τα cpu ή παίρνουμε τα @@ μας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Θα δειξει.

Πάντως από το 1998 που ξεκίνησα με Intel(celeron) και μερικούς ακόμα Intel ενδιάμεσα , το μόνο που έκανα ήταν να τσεκάρω μια φορά στην αρχή της εγκατάστασης θερμοκρασία και χρονισμούς. Την πρώτη ψήκτρα την πήρα 2007 πιο πολύ επειδή η πάστα είχε γίνει τσιμέντο, και είδα το φως το αληθινό με την aftermarket ψήκτρα. Ξενέρωτα πράγματα δηλαδή. Ίσως να ήμουν τυχερός βεβαία και να ήταν τυχαίο που δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα. 
Τώρα με τον 3700X υπάρχει σασπένς και αγωνία, ανεξήγητα φαινόμενα, pbo,avx,abs,phd,ffs,omg και άλλα πολλά. Ανακαλύπτω πράγματα τώρα στα γεράματα :D. Αν ήξερα έτσι  θα πήγαινα σε AMD χρονιά πριν. Με έκανε να ασχοληθώ με το σύστημά μου και να googlaro ορολογίες που βλέπω για πρώτη φορά ή αγνοούσα. Κάθε εμπόδιο για καλό, όπως και στην ζωή :D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε στρώνει. Έτσι δουλεύει, με το που πάρει χαμπάρι ότι έπιασες ποντίκι, στο πρώτο κλικ, δίνει γκάζι και ρεύμα. Αν ρίξουν επιδόσεις θα φάνε μαύρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

καλα σε gaming καπου εκει παιζουν 4250-4300

Για 3900x γενικα δεν εχω δει και πολυ ψηλα ρολογια με φυσιολογικα ρευματα.

Βεβαια θα μου πεις στο forum δεν εχουν σχολιασει και πολλοι με τον 3900x.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andygrx είπε

μην λυσσατε ρε σεις τουμπανα ειναι οι υπολογιστες σας αν και ειμαστε σε beta testing period καλα ειμαστε.θα τα στρωσουν.

απο εσενα ειδικα θελω batch number

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andygrx είπε

 

rtDBo9f.jpg

Εγω πχ βλεπω εδω το Hwinfo(αν ειναι σωστα τα νουμερα του),για maxium 1.469V για 4275 σε ολους τους πυρηνες που δεν το λες και μικρο το ρευμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Στο Desktop κάθεται καλά στους 42-43 αλλά με το που πάω να ανοίξω κάτι, κάνει απότομο jump σε 55+

Έπεσε το Cinebench στα 4690 και το Geekbench στα high 34000. Θα μπω σε Linux σε λίγο, να δω και εκεί τι θα κάνει.

Edit: Τα ίδια σε Linux, https://browser.geekbench.com/v4/cpu/14155813

Agesa 1.0.0.3ab και τελευταίοι chipset drivers

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στο wallpaper η μοναδική road legal Aston Martin Vulcan, στο Gumball στην Μύκονο ;)

NVIDIA_Share_RxymSONX36.jpg

βγαλε τον Pci driver και περνα τον προηγουμενο ,ριχνει σκορ ο νεος

@malakudi τελικα ηταν τα temps ,πηγα βολτα στο σαλονι 

clocks.png.80976ea7e800b37eab7ebe692958fa0f.png

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Εγω πχ βλεπω εδω το Hwinfo(αν ειναι σωστα τα νουμερα του),για maxium 1.469V για 4275 σε ολους τους πυρηνες που δεν το λες και μικρο το ρευμα.

1.212V Λεει ρε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

βγαλε τον Pci driver και περνα τον προηγουμενο ,ριχνει σκορ ο νεος

@malakudi τελικα ηταν τα temps ,πηγα βολτα στο σαλονι 

clocks.png.80976ea7e800b37eab7ebe692958fa0f.png

1.212V Λεει ρε 

Σήμερα θα τον λιώσω λίγο κ εγώ . Τους μπουζουριαζω για πεθερά και το βράδυ σαλόνι, κλιματιστικό, μπύρες και ρεύμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

1.212V Λεει ρε 

1.212V λεει τωρα που τρεχει στα 4ghz.Εγω σου λεω τι βλεπω στην πιο διπλα στήλη που λεει το μεγιστο ρευμα που εχει καταγραψει αλλα και ρολογια. 

Για πραδειγμα το Average που ειναι σχεδον στα 1.290V με το ζορι φτανουν ολοι οι πυρηνες στα 4090mhz μεσο ορο.

Εκτος αν διαβαζω λαθος το Hwinfo ή δεν ειναι ετσι οπως τα δειχνει.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...