Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έβαλα εγώ.

Scalar x7
PPT 500W limit
+200MHz max boost

Ξέρεις τι έγινε? 4075MHz all core. Με auto πάει 4100MHz all core (καρφωμένο). ΤΙΠΟΤΑ δηλαδή. 🤣

100 broken ρυθμίσεις διάολε......

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Τα έβαλα εγώ.

Scalar x7
PPT 500W limit
+200MHz max boost

Ξέρεις τι έγινε? 4075MHz all core. Με auto πάει 4100MHz all core (καρφωμένο). ΤΙΠΟΤΑ δηλαδή. 🤣

100 broken ρυθμίσεις διάολε......

Φταινε τα bios λες η τo chip λογω νανομετρων ειναι δυσκολο να γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LeonV12 είπε

Φταινε τα bios λες η τo chip λογω νανομετρων ειναι δυσκολο να γινει;

Σε εσενα δουλευει μια χαρα το PBO οπως ειδες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το βαλα όπως είπε ο φίλος @akoinonitos δεν είδα καμία διαφορά στα ρολόγια από το απλό auto.αλλα δε με πειραζει μιας και μπουσταρει έτσι κι αλλιώς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 minutes ago, LeonV12 said:

Φταινε τα bios λες η τo chip λογω νανομετρων ειναι δυσκολο να γινει;

Το παραέκαναν έξυπνο το τσιπάκι με αποτέλεσμα να μην το επηρεάζει καμία ρύθμιση. Το αφήνω auto για πάντα. 😛 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Τα έβαλα εγώ.

Scalar x7
PPT 500W limit
+200MHz max boost

Ξέρεις τι έγινε? 4075MHz all core. Με auto πάει 4100MHz all core (καρφωμένο). ΤΙΠΟΤΑ δηλαδή. 🤣

100 broken ρυθμίσεις διάολε......

Έβαλες ppt 500w και τα άλλα τα άφησες auto? Και να δούλευε σωστά πάλι δεν θα μπουσταρει έτσι ,δοκίμασε με το limits by motherboard αν δουλέψει.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, akoinonitos said:

Έβαλες ppt 500w και τα άλλα τα άφησες auto? Και να δούλευε σωστά πάλι δεν θα μπουσταρει έτσι ,δοκίμασε με το limits by motherboard αν δουλέψει.

Οκ. Αλλιώς και τα 3 auto και απλά x7 +200MHz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, akoinonitos said:

Όχι μην τα αφήσεις auto. Η by motherboard η βάλτε με το χέρι 1000/300/400 ξέρω γω.

OK θα σου πω το βραδάκι τι κάνει :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Έβαλες ppt 500w και τα άλλα τα άφησες auto? Και να δούλευε σωστά πάλι δεν θα μπουσταρει έτσι ,δοκίμασε με το limits by motherboard αν δουλέψει.

Eγω το PPT το εχω βαλει στα 120W αντιστοιχα και μπουσταρει μια χαρα. Ουτως η αλλως μεχρι 130-140W φτανει μεγιστο. Απλως το θελω λιγο πιο συντηρητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα προχθές την stock ψύκτρα του 3900x με μιά Corsair h100i platinum, περίπου 12 βαθμούς μείωση  είδα σε full load.
Έβγαλα και μια φωτογραφία με το άπλωμα της πάστας μετά την αφαίρεση του stock ψύκτρας

Spoiler

3900x.png

Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι πως το full load για παράδειγμα μέσω του prime95 με ή Cinebench δεν δίνει τις μέγιστες θερμοκρασίες που μπορούμε να δούμε σε πραγματική χρήση, εάν κάνω render με το Vegas Pro έχω 8 βαθμούς υψηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με το prime95 small FFTs σε 24 threads. Δοκιμάστε να βάλετε στο prime95 4 threads small FFTs, εμένα το πολύ σε 5 δευτερόλεπτα από 40 φτάνει στους 95 η θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, panospc είπε

Άλλαξα προχθές την stock ψύκτρα του 3900x με μιά Corsair h100i platinum, περίπου 12 βαθμούς μείωση  είδα σε full load.
Έβγαλα και μια φωτογραφία με το άπλωμα της πάστας μετά την αφαίρεση του stock ψύκτρας

  Απόκρυψη περιεχομένων

3900x.png

Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι πως το full load για παράδειγμα μέσω του prime95 με ή Cinebench δεν δίνει τις μέγιστες θερμοκρασίες που μπορούμε να δούμε σε πραγματική χρήση, εάν κάνω render με το Vegas Pro έχω 8 βαθμούς υψηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με το prime95 small FFTs σε 24 threads. Δοκιμάστε να βάλετε στο prime95 4 threads small FFTs, εμένα το πολύ σε 5 δευτερόλεπτα από 40 φτάνει στους 95 η θερμοκρασία.

Και μένα τέτοιες θερμοκρασίες έχει με τον 3700x στο prime95 με dark rock pro 4. Αλλά όταν έβγαλα την stock είχε πολύ χειρότερο spread. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Και μένα τέτοιες θερμοκρασίες έχει με τον 3700x στο prime95 με dark rock pro 4. Αλλά όταν έβγαλα την stock είχε πολύ χειρότερο spread. 

Με πόσα threads το βάζεις στο prime95;
Εγώ αν το βάλω 24 threads με small FFTs μέχρι τους 75 φτάνει με την h100i και 32 βαθμούς ambient. 95άρια χτυπάει μόνο εάν τον στρεσάρω με λίγα threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...