Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dimitris21gr είπε

btw ούτε 20 μέρες δεν είχα την stock, με την εργοστασιακή πάστα ήταν λες και είχες βάλει κόλλα. Φοβήθηκα μήπως κάνω ζημιά με την δύναμη που χρειάστηκε για να ξεκολλήσει η ψύκτρα. :P

Αυτό το έχω ακούσει από πάρα πολλούς για την συγκεκριμένη, παρόλα αυτά εγώ όταν άλλαξα μετά από 6 μήνες παρακαλώ την stock πάστα στον 1600 με 2-3 περιστροφές η ψύκτρα σχεδόν εκτοξέυτηκε.😂 Και ούτε είχα τρέξει προηγουμένως κανένα stress test.για να είναι ζεστός κιόλας.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Απο την στιγμη που τρεχουν το ιδιο sample cpu και ram σε xmp, θα επρεπε να βαλουν και actual score, οχι μονο reported συχνοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δες την Α Pro...ότι να'ναι, πολλές φορές.

Μια χαρά είναι η A-PRO  και μπορει να πάει και πιο πάνω από αυτά που λέει ο κάθε #@$%%αρας!! 😎 (και η τιμή της κοντά στα 170€ )

 

Untitled.jpg

Επεξ/σία από Reaper Lords
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Απο την στιγμη που τρεχουν το ιδιο sample cpu και ram σε xmp, θα επρεπε να βαλουν και actual score, οχι μονο reported συχνοτητα.

Σίγουρα, αλλά νομίζω πως το θέμα ήταν να δούμε το "μυστήριο" με τα boost.

15 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

Μια χαρά είναι η A-PRO  και μπορει να πάει και πιο πάνω από αυτά που λέει ο κάθε #@$%%αρας!! 😎 (και η τιμή της κοντά στα 170€ )

Μα αυτό λέω. Η πιο φτηνή από τις Χ570 και φαίνεται να κάνει καλύτερη δουλειά από πολύ ακριβότερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα και 2 τρομαρες ειναι η Msi A pro(το pro την μαρανε). 

Αν μαλιστα μιλαμε για επεξεργαστες κατω απο 3900x,10φορες καλυτερα καποιος να αγορασει μια χ470 μητρικη σε αυτα τα χρηματα.

Γενικα οι φθηνες x570 μητρικες ειναι για τα μπαζα στο συνολο τους κατω απο 260ευρω. 

Και στα 220+ευρω πχ που αξιζει η Gigabyte Elite για τα δυνατα vrm,και αυτο παιζεται γιατι καλυτερα καποιος να δωσει ενα 20ρικο παραπανω και να παρει την Gaming 7 που του προσφερει ποσα αλλα πραγματα και γλυτωνει και το φανακι.Τουλαχιστον η Elite εχει το shield ενσωματωμένο και σχετικα καλη ποικιλια σε usb θυρες,αρα κατι ειναι και αυτο απο το τιποτα. 

Μια απο τα ιδια ισχυει και για την Asus x570 tuf gaming wifi που ειναι σε λιγο καλυτερη μοιρα απο την Gigabyte.Για 250ευρω που ζηταει περιπου,καλυτερα καποιος να αγορασει πχ την x470 crosshair hero.

Δηλαδη ειναι τραγικο να βλεπεις σε μητρικη οπως την x570 elite που παιζει κοντα στα 230ευρω και να μην εχει καν debug led. Και αν καποιος θελει σε gigabyte μητρικη Post Code,μονο η Master των 400ευρω εχει....

Δειτε για παραδειγμα ποσες θυρες usb δινουν οι φθηνοτερες x570 μητρικες και ποσες δινουν οι κορυφαιες x470.

Τελος το Wifi6 οποιος το θελει πρεπει να ανεβει χρηματικα πανω απο 320ευρω για να το παρει που το εχουν οι Asrock Taichi και η Asus Strix E.

Πολυ συγκεκριμενες μητρικες(και για συγκεκριμενους λογους και τσιπακια)αξιζουν απο τις x570 με βαση τις τωρινες τιμες τους.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μια χαρα και 2 τρομαρες ειναι η Msi A pro(το pro την μαρανε). 

Αν μαλιστα μιλαμε για επεξεργαστες κατω απο 3900x,10φορες καλυτερα καποιος να αγορασει μια χ470 μητρικη σε αυτα τα χρηματα.

Γενικα οι φθηνες x570 μητρικες ειναι για τα μπαζα στο συνολο τους κατω απο 260ευρω. 

Και στα 220+ευρω πχ που αξιζει η Gigabyte Elite για τα δυνατα vrm,και αυτο παιζεται γιατι καλυτερα καποιος να δωσει ενα 20ρικο παραπανω και να παρει την Gaming 7 που του προσφερει ποσα αλλα πραγματα και γλυτωνει και το φανακι.Τουλαχιστον η Elite εχει το shield ενσωματωμένο και σχετικα καλη ποικιλια σε usb θυρες,αρα κατι ειναι και αυτο απο το τιποτα. 

Μια απο τα ιδια ισχυει και για την Asus x570 tuf gaming wifi που ειναι σε λιγο καλυτερη μοιρα απο την Gigabyte.Για 250ευρω που ζηταει περιπου,καλυτερα καποιος να αγορασει πχ την x470 crosshair hero.

Δηλαδη ειναι τραγικο να βλεπεις σε μητρικη οπως την x570 elite που παιζει κοντα στα 230ευρω και να μην εχει καν debug led. Και αν καποιος θελει σε gigabyte μητρικη Post Code,μονο η Master των 400ευρω εχει....

Δειτε για παραδειγμα ποσες θυρες usb δινουν οι φθηνοτερες x570 μητρικες και ποσες δινουν οι κορυφαιες x470.

Τελος το Wifi6 οποιος το θελει πρεπει να ανεβει χρηματικα πανω απο 320ευρω για να το παρει που το εχουν οι Asrock Taichi και η Asus Strix E.

Πολυ συγκεκριμενες μητρικες(και για συγκεκριμενους λογους και τσιπακια)αξιζουν απο τις x570 με βαση τις τωρινες τιμες τους.

Δηλαδη με απλά λόγια μόνο οσες έχουνε καμμια 15αριά USB 3.2 επάνω και Wifi6 αξίζουνε?? Όλες οι άλλες μητρικές είναι για τα σκουπίδια ,αυτό μας λες?

W .... T..... F.... ειλικρινά

Επεξ/σία από Reaper Lords
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σίγουρα, αλλά νομίζω πως το θέμα ήταν να δούμε το "μυστήριο" με τα boost.

Απλα καλο ειναι να δουμε αν οι υψηλοτερες reported συχνοτητες, δινουν και αντιστοιχα μεγαλυτερο score.

Γενικα παντως δεν νομιζω οτι υπαρχουν και πολλες μητρικες που δεν μπορουν να τροφοδοτησουν 1 πυρηνα να φτασει τα 4.6 η κοντα στα 4.6, δηλαδη στο multi με 12 πυρηνες τι θα εκαναν θα ετρεχαν στα 2GHz;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

Δηλαδη με απλά λόγια μόνο οσες έχουνε καμμια 15αριά USB 3.2 επάνω και Wifi6 αξίζουνε?? Όλες οι άλλες μητρικές είναι για τα σκουπίδια ,αυτό μας λες?

W .... T..... F.... ειλικρινά

Οχι,αυτο που λεω ειναι οτι σε μια μητρικη ειδικα αν φτανουμε τα 200+ευρω,κοιταζεις και καποια αλλα πραγματα ειδικα αν εχεις και αντιστοιχες(x470)επιλογες.

Βαλε για παραδειγμα διπλα την Msi A pro των 180-190ευρω,με την x470 Asrock Taichi και πες μου αν εσυ βλεπεις διαφορες μονο στις θυρες usb.

Το ιδιο και για την x570 elite σε σχεση με την Gaming 7 ή την Asus Tuf gaming wifi σε σχεση με την x470 hero.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, Πέτρος said:

Η Β350 στη μέση μας κατο¥ράει όλους :D 

3 hours ago, ilos said:

Αυτό το έχω ακούσει από πάρα πολλούς για την συγκεκριμένη, παρόλα αυτά εγώ όταν άλλαξα μετά από 6 μήνες παρακαλώ την stock πάστα στον 1600 με 2-3 περιστροφές η ψύκτρα σχεδόν εκτοξέυτηκε.😂 Και ούτε είχα τρέξει προηγουμένως κανένα stress test.για να είναι ζεστός κιόλας.

Δεν παίζει ρόλο ότι σκληραίνει η πάστα ή πόσο καιρό την έχεις. Εγώ την είχα φορεμένη ακριβώς μια εβδομάδα και πάλι η CPU βγήκε μαζί με την ψύκτρα... Μάλλον το υλικό φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, nikpoth είπε

Βλέπω έχουμε και φρέσκα bios απο msi. Αν ειπώθηκε συγνώμη.

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=323855.0

@akoinonitos MEG X570 ACE 1.0.0.3 ABB

Mεχρι στιγμης απογοητευση ειναι ,χαμηλότερα boost ,ιδιοτροπιες στο bios πχ το soc με xmp δεν μπαινει αυτοματα 1.1v πρεπει να το βαλεις με το χερι ,χαμηλότερα ρολογια και σε all core στοκ ,με Pbo δεν εχω δοκιμασει ακομα. Mλλον θα γυρισω στο 1.0.0.3a

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δείτε και το αρχικο μου ποστ τα ρολόγια του 3900 είναι άψογα.μαλιστα ξεπέρασα και τα 4.6.μετα το update bios έπεσα λίγο.συγκεκριμενα στα 4.546.Για 3900x για μένα από aorus pro και πάνω μόνο.η gb έκανε τρομερή δουλειά.εφαμιλλη των z390.γι αυτό την εμπιστευτηκα πάλι και δε με προδωσε

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Mεχρι στιγμης απογοητευση ειναι ,χαμηλότερα boost ,ιδιοτροπιες στο bios πχ το soc με xmp δεν μπαινει αυτοματα 1.1v πρεπει να το βαλεις με το χερι ,χαμηλότερα ρολογια και σε all core στοκ ,με Pbo δεν εχω δοκιμασει ακομα. Mλλον θα γυρισω στο 1.0.0.3a

Και σε μένα αν και ab, είναι χάλια. Αυτό με το soc μου την έσπασε,  1.181 . Στα υπόλοιπα μου έδωσε έξτρα επιλογές, που είχαν κόψει, αλλά  , τι να το κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Και σε μένα αν και ab, είναι χάλια. Αυτό με το soc μου την έσπασε,  1.181 . Στα υπόλοιπα μου έδωσε έξτρα επιλογές, που είχαν κόψει, αλλά  , τι να το κάνεις; 

Δίνει 1.18v στο soc by default; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Για 3900x για μένα από aorus pro και πάνω μόνο.

Και η Elite μια απο τα ιδια ειναι και απο αποψης vrm πανω κατω και στο πισω I/o shield που εχουν πανω κατω τις ιδιες υποδοχες usb.

Σαν vrm δηλαδη δεν εχεις θεμα ακομα και με την φθηνοτερη Elite,απλα η Pro εχει και 4debug leds και βγαινει και σε εκδοση(που δεν υπαρχει Ελλαδα δυστηχως)με Wifi6.

Το μονο κακο με την Pro ειναι οτι αυτη την στιγμη σε φυσικα καταστηματα παιζει σχεδον στα ιδια χρηματα με την Ultra(η οποια ειναι μαζι με wifi6),δηλαδη κοντα 275ευρω η Pro και κοντα 300 η ultra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...