Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Τον έχω τον 1usmus σε φοβερή εκτίμηση όμως δεν πιστεύω ότι η AMD έχει κάνει λάθος όταν βάζει το load να κάνει bounce από πυρήνα σε πυρήνα, όταν μιλάμε για 1.48V spikes και 1.4V σε απλό load δεν εμπιστεύομαι κανένα να κάνει επεμβάσεις στον αλγόριθμο, στο μυαλό μου είναι σαν να παίζεις με τη φωτιά.

Φυσικά δεν έχω τις γνώσεις για να υποστηρίξω τη θέση μου, απλά μοιράζομαι ένα feeling που έχω.

Εγώ κι αν δεν έχω.

Πάντως, από όσο έχω καταλάβει πλέον συνεργάζεται άμεσα με την AMD σε αυτό το θέμα, ίσως σαν "εργολάβος".

Κάτι σχετικό/άσχετο. Βλέπω στα εξωτερικά πως τα νεότερα batches δείχνουν όλο και καλύτερη συμπεριφορά σε σχέση με συχνότητα/απαιτούμενη τάση λειτουργίας (όχι μόνο 3950, το αναφέρουν χρήστες που τώρα αγόρασαν/αναβάθμισαν σε 3χχχ σε μικρότερα μοντέλα). Άντε να ωριμάζει λίγο η κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elpenor είπε

Τον έχω τον 1usmus σε φοβερή εκτίμηση όμως δεν πιστεύω ότι η AMD έχει κάνει λάθος όταν βάζει το load να κάνει bounce από πυρήνα σε πυρήνα, όταν μιλάμε για 1.48V spikes και 1.4V σε απλό load δεν εμπιστεύομαι κανένα να κάνει επεμβάσεις στον αλγόριθμο, στο μυαλό μου είναι σαν να παίζεις με τη φωτιά.

Φυσικά δεν έχω τις γνώσεις για να υποστηρίξω τη θέση μου, απλά μοιράζομαι ένα feeling που έχω.

Δεν εχει καμια σχεση το Power plan με την ταση ,οτι επαιρνε παιρνει απο ταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Δεν εχει καμια σχεση το Power plan με την ταση ,οτι επαιρνε παιρνει απο ταση

Ναι δεν διαφωνώ με αυτό, δεν αλλάζει όμως η διάρκεια που δίνει την τάση σε ένα core;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos Σαν άπιστος Θωμάς παρατηρώ τόση ώρα τα δύο power plan την ώρα που τρέχει ST CB20 και κλασικά έχεις δίκιο.

Και τα δύο power plan χρησιμοποιούν τους δύο καλύτερους πυρήνες και εναλλάσουν το load ανάμεσα σε αυτούς και τα thread τους. Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι εκτός από τους 2 ενεργούς πυρήνες με το Ryzen Balanced υπάρχουν 2 ακόμα ενεργοί πυρήνες που υπολειτουργούν ενώ με του 1usmus ο ένας πάει σε sleep και μένει μόνο ένας να υπολειτουργεί (λογικά εκεί τρέχει το Ryzen Master που κοιτάω).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Inler είπε

Άρα προς τα που κλείνουμε αξίζει ή όχι να το περάσουμε; Το μηχάνημα-3600 είναι stable μέχρι στιγμής.

ενα power plan εινα ιαν δεν σου κανει απλα βαζεις αλλο ,δεν ειναι και τπτ φοβερο ,που αν το περασεις θα γινει κατι

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Bγήκε και νέα έκδοση του power plan του 1usmus, αναβάθμιση της προηγούμενης, λίγο πιο καλά ρυθμισμένο για την 1909 κλπ.

Ίδιες οδηγίες κλπ.

https://www.techpowerup.com/download/1usmus-custom-power-plan-ryzen-3000-zen-2/

εχω το προηγουμενο,κανω εγκατασταση αυτό?στο bios αλλαζει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bilythekid είπε

εχω το προηγουμενο,κανω εγκατασταση αυτό?στο bios αλλαζει κατι?

Δεν αλλάζει κάτι στο bios, απλά το προσθέτεις. Αν θέλεις να αφαιρέσεις τα παλιά κάνεις edit το power plan και διαλέγεις Delete this plan.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 1:37 ΜΜ, leros2004 είπε

Πολύ η εύκολα η AMD θα το αφομοιώσει σε καποιο απο τα επομενα update :P 

Όχι..  Ο Robert σε συνέντευξή είπε πως δεν θα μπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

Ποια υλοποίηση 570 θεωρείται καλύτερη για να βαλω εναν 3600?

Αν δε σε νοιάζει το pcie4 ή να βάλεις αργότερα μεγαλύτερο cpu , πάρε την b450 tomahawk max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...