Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

βαλε και στο δευτερο gear down disabled και τα scl 2 και ξανατρεξτο

@akoinonitos

Το Calculator δίνει 3/3 στα SCL στα 3466. Θα το βάλω 2/2 όμως και θα δω αν μπορώ να τα τρέξω έστω και unstable GD=off

Να χαμηλώσω και το tRFC όμως στα 3266

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mpokwsths είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

βαλε και στο δευτερο gear down disabled και τα scl 2 και ξανατρεξτο

@akoinonitos

Το Calculator δίνει 3/3 στα SCL στα 3466. Θα το βάλω 2/2 όμως και θα δω αν μπορώ να τα τρέξω έστω και unstable GD=off

Να χαμηλώσω και το tRFC όμως στα 3266

Καλά το calculator άστο να λέει, και στα 3600 με 2αρια scl παίζαμε, και το trcf μπορεί να πέσει και πιο κάτω από αυτά που το έχεις, μέτρα με το calculator να σου βγει 140ns 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

να τα τρέξω έστω και unstable GD=off

3466 GD off = Clear CMOS

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το trcf μπορεί να πέσει και πιο κάτω από αυτά που το έχεις, μέτρα με το calculator να σου βγει 140ns

Τυχαίο παράδειγμα ήταν το 288. Και 252/240 δουλεύει. Πάλι ίδια θα είναι η διαφορά.

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

στα 3600 με 2αρια scl παίζαμε

Ναι αλλά στα 3800 δεν παίζουν με 2/2, σωστά; Άρα πλεονέκτημα για το 3600 C14. Όπως και το GD. Σε κάποιους δουλεύει μέχρι 3600/3666 και από εκεί και πάνω θέλει GD=on. Αυτό ακριβώς προσπάθησα να προσομοιώσω, ότι κάποια settings είναι πιο σφικτά στα 3600 και σε μια άλλη πλατφόρμα (εκτός Zen 2) όντως πλεονεκτεί το 3600C14 του 3800C16.

Θα ανέβαζα και screenshots από το SOTTR, όπου το 3266C14 είναι άνετα μπροστά από το 3466C16 αλλά δεν έχει νόημα.

Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι γενικότερα οι 2 κύκλοι χαμηλότερα primaries είναι ταχύτερα από +200MHz. Όποιος θέλει ας βάλει τους Ryzenlake ή BabisTS να κάνουν μερικές δοκιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

3466 GD off = Clear CMOS

Τυχαίο παράδειγμα ήταν το 288. Και 252/240 δουλεύει. Πάλι ίδια θα είναι η διαφορά.

Ναι αλλά στα 3800 δεν παίζουν με 2/2, σωστά; Άρα πλεονέκτημα για το 3600 C14. Όπως και το GD. Σε κάποιους δουλεύει μέχρι 3600/3666 και από εκεί και πάνω θέλει GD=on. Αυτό ακριβώς προσπάθησα να προσομοιώσω, ότι κάποια settings είναι πιο σφικτά στα 3600 και σε μια άλλη πλατφόρμα (εκτός Zen 2) όντως πλεονεκτεί το 3600C14 του 3800C16.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Θα ανέβαζα και screenshots από το SOTTR, όπου το 3266C14 είναι άνετα μπροστά από το 3466C16 αλλά δεν έχει νόημα.

Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι γενικότερα οι 2 κύκλοι χαμηλότερα primaries είναι ταχύτερα από +200MHz. Όποιος θέλει ας βάλει τους Ryzenlake ή BabisTS να κάνουν μερικές δοκιμές

Προσομοιωση χωρις να τρεχεις τις μνημες στην συχνοτητα που θες να κανεις την συγκριση δεν γινεται. Επισης τους zen 2 γτ τους βγαζεις στην απεξω δεν μπορω να καταλαβω ,εχουν καμια δαιφορα με τους παλιους ryzen εκτος απο το οτι μπορουν να τρεξουν τις μνημες πιο ψηλα? Δλδ θεωρεις την συγκριση σου πιο εγκυρη απο το να τρεξω εγω ας πουμε με 3600c14 και 3800C16?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Προσομοιωση χωρις να τρεχεις τις μνημες στην συχνοτητα που θες κανεις την συγκριση δεν γινεται. Επισης τους zen 2 γτ τους βγαζεις στην απεξω δεν μπορω να καταλαβω ,εχουν καμια δαιφορα με τους παλιους ryzen εκτος απο το οτι μπορουν να τρεξουν τις μνημες πιο ψηλα? Δλδ θεωρεις την συγκριση σου πιο εγκυρη απο το να τρεξω εγω ας πουμε με 3600c14 και 3800C16?

Δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση οι IMCs των Zen2 με τους παλιούς.

Πέρα από τις διαφορές σε bandwidth και latency φαίνεται να εξαρτάται ιδιαίτερα η απόδοση τους από το FCLK.

Όσο απομακρυνόμαστε από FCLK 1900 υπάρχει δυσανάλογο πέναλτι.

Έχω την εντύπωση ότι η σύγκριση που έκανα πριν αν γίνει σε Zen 2 όντως θα βγάλει χαμηλότερο latency στο 3466C16.

 

 

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση οι IMCs των Zen2 με τους παλιούς.

Πέρα από τις διαφορές σε bandwidth και latency φαίνεται να εξαρτάται ιδιαίτερα η απόδοση τους από το FCLK.

Όσο απομακρυνόμαστε από FCLK 1900 υπάρχει δυσανάλογο πέναλτι.

Έχω την εντύπωση ότι η σύγκριση που έκανα πριν αν γίνει σε Zen 2 όντως θα βγάλει χαμηλότερο latency στο 3466C16.

Γτ στους προηγούμενους ryzen όσο ανέβαζες τις μνήμες δεν ανέβαινε και το  if? 

Και με τον 2700x καλυτερα νουμερα ειχα στο aida στα 3800c16 από 3600c14,γτ σου φαίνεται τόσο παράξενο?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξερω τι σκατα εχουν κανει σε αυτο το τελευταιο Beta Bios της ΑCE αλλα για πρωτη φορα το αρνητικο offset λειτουργησε αυξανοντας την αποδοση και οχι μειωνοντας την.

Τα παρακατω νουμερα ειναι με τον  3700x στοκ με Pbo disabled ,auto overclock disabed ,llc8 ,vcore/offset/-0.075v

Mε Pbo ενεργοποιμενο ομως τα νουμερα πεφτουν με το offset

1.png.27363e8f5d98ba948b3f5c7d28bfbdff.png

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

βαλε και στο δευτερο gear down disabled και τα scl 2 και ξανατρεξτο

Αρκετο offset και εχεις και το πιο χαλαρο LLC που εχει επιπλεον vdroop, ποσο καθετε τωρα το vcore οταν τρεχεις cb15 single/multi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Αρκετο offset και εχεις και το πιο χαλαρο LLC που εχει επιπλεον vdroop, ποσο καθετε τωρα το vcore οταν τρεχεις cb15 single/multi;

Single 1.39ν και multi 1.187-1.2v. Αλλά με pbo βγαζω πολύ χειρότερα νούμερα σε σχέση με auto vcore

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Single 1.39ν και multi 1.187-1.2v. Αλλά με pbo βγαζω πολύ χειρότερα νούμερα σε σχέση με auto vcore

Πολυ χαμηλα παιζει, εμενα το stock με το τελευταιο bios ειναι 1.36v και 1.44v σε single, τα οποια κατεβαζω με offset 0.032, πιο κατω ξεκινανε bsod και κολληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Πολυ χαμηλα παιζει, εμενα το stock με το τελευταιο bios ειναι 1.36v και 1.44v σε single, τα οποια κατεβαζω με offset 0.032, πιο κατω ξεκινανε bsod και κολληματα.

Γενικα τοσο δινει στοκ απλα με το offset εχει παραπανω ρολογια

1.png.e9b5fc82d9951b1850e0f1f468ad18bb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γενικα τοσο δινει στοκ απλα με το offset εχει παραπανω ρολογια

1.png.e9b5fc82d9951b1850e0f1f468ad18bb.png

Σε αυτο το bios που τρεχω τωρα, μετα απο bios reset βλεπω στο cb15 ~4200MHz και ~1.38vcore, το οποιο το μαζευω λιγο με 0.032v offset. Δεν εχω βρει κανενα τροπο να το κανω να παιξει με πιο νορμαλ τασεις στα ~4050-4100 και γενικα να αναπαραγω νουμερα που βλεπω σε reviews (με x570).

cb15.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Σε αυτο το bios που τρεχω τωρα, μετα απο bios reset βλεπω στο cb15 ~4200MHz και ~1.38vcore, το οποιο το μαζευω λιγο με 0.032v offset. Δεν εχω βρει κανενα τροπο να το κανω να παιξει με πιο νορμαλ τασεις στα ~4050-4100 και γενικα να αναπαραγω νουμερα που βλεπω σε reviews (με x570).

cb15.png

Μαλλον λογω x370 ,ισα ισα που εχεις καλυτερα σκορ απο ολους τους στοκ 3700X :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Μαλλον λογω x370 ,ισα ισα που εχεις καλυτερα σκορ απο ολους τους στοκ 3700X :D

Το τσιτωσε η asus, θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο νορμαλ stock και να πιεζει μονο με το pbo, πλεον το εχουν φτασει σε σημειο να μην εχει καμια διαφορα, εκτος οτι το pbo συνεχιζει να ριχνει ταση ακομα και σε prime95 και 90 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bγήκε και νέα έκδοση του power plan του 1usmus, αναβάθμιση της προηγούμενης, λίγο πιο καλά ρυθμισμένο για την 1909 κλπ.

Ίδιες οδηγίες κλπ.

https://www.techpowerup.com/download/1usmus-custom-power-plan-ryzen-3000-zen-2/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Bγήκε και νέα έκδοση του power plan του 1usmus, αναβάθμιση της προηγούμενης, λίγο πιο καλά ρυθμισμένο για την 1909 κλπ.

Ίδιες οδηγίες κλπ.

https://www.techpowerup.com/download/1usmus-custom-power-plan-ryzen-3000-zen-2/

Τον έχω τον 1usmus σε φοβερή εκτίμηση όμως δεν πιστεύω ότι η AMD έχει κάνει λάθος όταν βάζει το load να κάνει bounce από πυρήνα σε πυρήνα, όταν μιλάμε για 1.48V spikes και 1.4V σε απλό load δεν εμπιστεύομαι κανένα να κάνει επεμβάσεις στον αλγόριθμο, στο μυαλό μου είναι σαν να παίζεις με τη φωτιά.

Φυσικά δεν έχω τις γνώσεις για να υποστηρίξω τη θέση μου, απλά μοιράζομαι ένα feeling που έχω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...