Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο range 200-300 ευρω αν καποιος προτιμησει x470 εναντι x570 θα κανει μεγαλο λαθος για εμενα ,οι μητρικες που υπαρχουν σε αυτο το price range ειναι συγκεκριμενες και καμια δεν στεκεται απεναντι στις αναλογες x570 αλλες γτ δεν μπορουν να δουλεψουν σωστα το Pbo και αλλες γτ εχουν τα θεματα τους με τα αιωνια budgs τους.

Και για να το πω καθαρα ,4 μητρικες θα βρεις στην ουσια σε αυτα τα λεφτα ,vii hero ,gaming 7 ,strix ,taichi. Εγω δεν θα προτιμουσα καμια απο αυτες στα λεφτα αυτα.

Προσωπικη αποψη που βγαινει απο συνομιλιες με παιδα που τις εχουν.

Αν καποιος την ειχε απο πριν και πηγε σε 3xxx λογικο και σωστο να την κρατησει αν ομως καποιος κανει αγορα τωρα ,για εμενα ειναι κακη

Τι παραπάνω προσφέρει η Asus Prime X570 Pro στα 260 ευρώ ή η Aorus X570 Pro στα 270 από την Prime X470 Pro στα 142; Οι τιμές είναι άμεσης αγοράς, όχι "κατόπιν παραγγελίας"

Η X470 Strix στα 200 συμφωνώ πως είναι κακή αγορά, δεν αξίζει πάνω από 20 ευρώ παραπάνω από την Prime Pro 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τι παραπάνω προσφέρει η Asus Prime X570 Pro στα 260 ευρώ ή η Aorus X570 Pro στα 270 από την Prime X470 Pro στα 142; Οι τιμές είναι άμεσης αγοράς, όχι "κατόπιν παραγγελίας"

Η X470 Strix στα 200 συμφωνώ πως είναι κακή αγορά, δεν αξίζει πάνω από 20 ευρώ παραπάνω από την Prime Pro 

Δεν μίλησα ρε για τις μητρικές κάτω από 200 ευρώ, μίλησα για τις μητρικές 200-300ευρω ,σε αυτές τις τιμές θα προτιμούσες τώρα να αγοράσεις μια x470 ? Και αν ναι ποια ?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Δεν μίλησα ρε για τις μητρικές κάτω από 200 ευρώ, μίλησα για τις μητρικές 200-300ευρω ,σε αυτές τις τιμές ια προτιμούσες τώρα να αγοράσεις μια x470?

Δε διαφωνώ σε αυτό, αλλά γιατί πρέπει να πάω σε μητρική 200-300 ευρώ όταν με 102 (tomahawk max) ή με 140 (Prime Pro) έχω την ίδια απόδοση; Να δεχτώ για το PBO ότι ισχύει αν και αμφιβάλλω, για ποιο PBO; Αυτό που δίνει 3-4% πάνω; Δηλαδή να δώσω +150 ευρώ για μητρική για 3%; Δεν έχει νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε διαφωνώ σε αυτό, αλλά γιατί πρέπει να πάω σε μητρική 200-300 ευρώ όταν με 102 (tomahawk max) ή με 140 (Prime Pro) έχω την ίδια απόδοση; Να δεχτώ για το PBO ότι ισχύει αν και αμφιβάλλω, για ποιο PBO; Αυτό που δίνει 3-4% πάνω; Δηλαδή να δώσω +150 ευρώ για μητρική για 3%; Δεν έχει νόημα

Τα έγραψα πολύ ξεκάθαρα στα posts μου😛

1) είπα ότι από μια b450 σε x570 θα δει κάποιος διαφορές με pbo ,αν αυτό αξίζει την χρηματική διαφορά είναι αλλουνού πάπα ευαγγέλιο

2) Στο price point που αναφερόταν ο fulgore 200-300 ευρώ για εμένα δεν αξίζει καμία x470

3) όποιος είχε x470 και έκανε μετάβαση σε 3xxx Καλά έκανε και έμεινε με αυτήν

4) Αν κάποιος δεν θέλει να τα σκάσει  θα πάει σε μια φθηνή της σειράς 4xx ,αν κάποιος θέλει να τα σκάσει δεν θα τα σκάσει για x470 θα τα σκάσει για x570. 

Που έχω λάθος ρε συ?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Άμα ξέρει από ήχο πάλι θα αγοράσει Audio DAC οπότε από εκεί δεν θα γλιτώσει τίποτα :P

Εγώ έκανα σύγκριση με ένα φτηνό ενισχυτή ακουστικών με DAC σαν το Fiio E10K το οποίο αγοράζουν οι περισσότεροι γιατί δεν αντέχουν τον άθλιο ήχο χωρίς μπάσο των φτηνών μητρικών ( σε ακουστικά των 150 ευρώ).

Για τα δικά μου αυτιά η μητρική μου έχει πολύ ανώτερο ήχο από το Fiio E10K από όλες τις απόψεις. Το noise που υπήρχε παλιά δεν υπάρχει πλέον ακόμα και αν βάλεις τέρμα την ένταση σε χώρο που δεν ακούγετε τίποτα.

Ο audiophile που θέλει κάτι καλύτερο δεν είναι ο μέσος αγοραστής, σίγουρα αν το σηκώνει το πορτοφόλι του υπάρχουν πάρα πολύ ανώτερα DAC και ενισχυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Εγώ έκανα σύγκριση με ένα φτηνό ενισχυτή ακουστικών με DAC σαν το Fiio E10K το οποίο αγοράζουν οι περισσότεροι γιατί δεν αντέχουν τον άθλιο ήχο χωρίς μπάσο των φτηνών μητρικών ( σε ακουστικά των 150 ευρώ).

Για τα δικά μου αυτιά η μητρική μου έχει πολύ ανώτερο ήχο από το Fiio E10K από όλες τις απόψεις. Το noise που υπήρχε παλιά δεν υπάρχει πλέον ακόμα και αν βάλεις τέρμα την ένταση σε χώρο που δεν ακούγετε τίποτα.

Ο audiophile που θέλει κάτι καλύτερο δεν είναι ο μέσος αγοραστής, σίγουρα αν το σηκώνει το πορτοφόλι του υπάρχουν πάρα πολύ ανώτερα DAC και ενισχυτές.

Και εγώ που είχα επαγγελματική κάρτα ήχου σταμάτησα να την χρησιμοποιώ, μια χαρά ήχο έχουν πλέον οι μητρικες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγώ με την Hero Vii και σε συνδυασμό με τον 3600Χ είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν έχει κανένα πρόβλημα να παίξει και με κεγαλύτερους επεξεργαστές.

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Πάντως εγώ με την Hero Vii και σε συνδυασμό με τον 3600Χ είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν έχει κανένα πρόβλημα να παίξει και με κεγαλύτερους επεξεργαστές.

την πηρες τωρα καινουρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, alldaynews είπε

ναι την εχω κανα μηνα

Γτ την προτιμησες απο τις παρακατω ας πουμε ?

https://www.skroutz.gr/s/19434117/Asus-ROG-Strix-X570-E-Gaming.html

https://www.skroutz.gr/s/19384338/Aorus-X570-Ultra-rev-1-0.html

https://www.skroutz.gr/s/19381251/Asrock-X570-Taichi.html

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Και εγώ που είχα επαγγελματική κάρτα ήχου σταμάτησα να την χρησιμοποιώ, μια χαρά ήχο έχουν πλέον οι μητρικες

ναι αλλά για monitors θέλεις και xlr καρφιά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dem είπε

ναι αλλά για monitors θέλεις και xlr καρφιά  

Eχουν και Trs ρε ποτε δεν τα ειχα με xlr

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι θεωρω σε  oc αντεχει περισσότερο,δεν έχει το ανεμιστηράκι.Pci 4 δεν μου χρειάζεται είχα πάντα Asus και να πω την αληθεια διαβαζοντας και review κατεληξα σε αυτή.Aν έπαιρνα Χ570 θα έπαιρνα την MEG Ace αλλα δεν εβγαινε το μαρούλι

Επεξ/σία από alldaynews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Γιατι θεωρω σε  oc αντεχει περισσότερο,δεν έχει το ανεμιστηράκι.Pci 4 δεν μου χρειάζεται είχα πάντα Asus και να πω την αληθεια διαβαζοντας και review κατεληξα σε αυτή.Aν έπαιρνα Χ570 θα έπαιρνα την MEG Ace

Σε πιο οverclock μωρε και εσυ το ανυπαρκτο :lol: ,τουμπανα vrm εχουν και οι αλλες μητρικες που σου εβαλα και σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην σε ξενερωσει αυτη η μητρικη οσο εχει ξενερωσει και εμενα αλλα και αλλα παιδια απο εδω μεσα που την ειχαν

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...