Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να πέσουν πάντως μέχρι να βγει, αν βγει, 5600 στα ~200 ή έστω 250. Τώρα 3600 και 5600Χ είναι σε τελείως άλλη κατηγορία τιμής οπότε γιατί να πέσει ο 3600;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

τι ακριβως ειναι αυτο?να βγαζει αερα?

Negative pressure εννοώ ότι έχω περισσότερα ανεμιστηράκια να βγάζουν αέρα (συνήθως 1Χ140mm πίσω και 3X120mm πάνω) και λιγότερα να βάζουν ( συνήθως 3Χ140mm μπρος, 2 πάνω του 280mm AIO και ένα από κάτω του). Αυτό το setup το έχω φτιάξει αρκετές φορές και πάντα είχε λίγο καλύτερα αποτελέσματα από τα άλλα που δοκίμασα. Βέβαια κάθε σύστημα είναι διαφορετικό.

 

6 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

ποιο το προτεινομενο minimum&maximum processor state στο amd balance power plan?

99% min και 100% max

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο φαίνεται κατέληξα στον 3900Χ οπότε ώρα για μητρική και μνήμες. Λέω να πάω σε B550 και για να βγει πιο οικονομικά αλλά και γιατί δεν μπορώ το ανεμιστηράκι του X570.

Κοιτάζω την Aorus Pro αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το bios της giga. Δεν έχω προσωπική άποψη γιατί είναι οι μόνες που δεν έχω δουλέψει ποτε. Kοιτάμε καλά vrm και oc στις μνήμες. Wifi, audio chipset κτλ είναι αδιάφορα. Για ήχο θα μπει η soundblaster z που έχω.

Για τις μνήμες τώρα, σκέφτομαι να πάω σε 32 GB μια και καλή, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με DDR4. Καλύτερα 2 x 16 ή 4 x 8 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

απ`οσο διαβαζα πριν λιγες ημερες για λογαριασμο φιλου,

το msi ειναι μια πολυ καλη περιπτωση.

MSI MAG B550 Tomahawk

 

μετα πας στο αρκετα πιο ακριβο 

Asus ROG Strix B550-F Gaming.

 

και το πολυ καλο(βαση reviews επισης).

Gigabyte Aorus Pro

δεν εχω διαβασει καποια αρνητικα σχετικα με το bios που αναφερεις.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από jimmy1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

 

απ`οσο διαβαζα πριν λιγες ημερες για λογαριασμο φιλου,

το msi ειναι μια πολυ καλη περιπτωση.

MSI MAG B550 Tomahawk

μετα πας στο αρκετα πιο ακριβο 

Asus ROG Strix B550-F Gaming.

και το πολυ καλο(βαση reviews επισης).

Gigabyte Aorus Pro

δεν εχω διαβασει καποια αρνητικα σχετικα με το bios που αναφερεις.

Η διαφορά τιμής δεν είνα μεγάλη θα ψάξω και για την asus.

 

 

12 λεπτά πριν, nick0lis είπε

spacer.png

Άκουσα πολύ καλά λόγια για τη συγκεκριμένη, αλλά βγαίνει λίγο ακριβή συν το οτι δεν έχει pcie x1 που τη χρειάζομαι για την κάρτα ήχου.

Επεξ/σία από ptz13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kkatzos είπε

Σιγά τη διαφορά που θα δεις.

Περίμενε για 5600Χ/5800Χ, έστω και σε δύο χρόνια από τώρα.

Με τον 2600 @ 4GHz και τα B-Die είσαι καλυμένος για καιρό

Δεν είναι μόνο η διαφορά στα games αλλά και just for the fun. Καλύτερο RAM και CPU OC. Τώρα τα b dies κάθονται στα 3400-3466..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαζευω διαφορα reviews και βλεπω οτι η Kraken X63 ειναι πολυ καλη και παιζει πολυ χαμηλα οτι επεξεργαστη ψυχει.

στην περιπτωση που την παρω και την βαλω αναγκαστικα μπροστα γιατι το κουτι μου δεν την χωραει επανω(280mm)

πως θα πρεπει να μπουν οι ανεμιστηρες?

απ`οσο καταλαβαινω,απο την στιγμη που το kraken θα βγαζει,οι 2 επανω θα πρεπει να βαζουν.

σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/11/2020 στις 8:51 ΠΜ, yiannis1991 είπε

Άσχετο αλλά οι 3000 ακόμη στο ύψος τους τιμολογιακά, και έλεγα μήπως τσιμπήσω κάνα 3600 στα <150 :P

Για 75hz Monitor τσάμπα λεφτά θα δώσεις...

12 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

χαζευω διαφορα reviews και βλεπω οτι η Kraken X63 ειναι πολυ καλη και παιζει πολυ χαμηλα οτι επεξεργαστη ψυχει.

στην περιπτωση που την παρω και την βαλω αναγκαστικα μπροστα γιατι το κουτι μου δεν την χωραει επανω(280mm)

πως θα πρεπει να μπουν οι ανεμιστηρες?

απ`οσο καταλαβαινω,απο την στιγμη που το kraken θα βγαζει,οι 2 επανω θα πρεπει να βαζουν.

σωστα?

Αν το αισθητικό δεν είναι ο 1ο λόγος τότε: https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240.html?

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Για 75hz Monitor τσάμπα λεφτά θα δώσεις...

Εγώ είχα στο μυαλό μου να έδινα κάνα 80άρι τον 2600 και με άλλα 70 να έπαιρνα τον 3600. Όπως έγραψα παραπάνω για την κ@υλ@ κυρίως και να παίξω λίγο με μνήμες και OC, και να μην μου μείνει και ο 2600 απούλητος στην τελική. Αλλά τώρα θέλω 100+ επιπλέον οπότε ούτε καν. Με το που βγήκαν οι 5000 οι 3000 ανέβηκαν πάντως σε τιμή αντί να πέσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Για 75hz Monitor τσάμπα λεφτά θα δώσεις...

Αν το αισθητικό δεν είναι ο 1ο λόγος τότε: https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240.html?

την βλεπω και αυτην συνεχεια και με πολυ καλες κριτικες.

αλλα η 6ετης εγγυηση της Kraken εχει πολυ μεγαλη διαοφρα απο την 2ετια,ειδικα σε αυτα τα προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimmy1973 είπε

την βλεπω και αυτην συνεχεια και με πολυ καλες κριτικες.

αλλα η 6ετης εγγυηση της Kraken εχει πολυ μεγαλη διαοφρα απο την 2ετια,ειδικα σε αυτα τα προιοντα.

ΜΕ την τιμή της kraken,  4 ετη εγγύηση υπολόγισε για την arctic, και στα 2 χρόνια και 1 μέρα να σου χαλάσει αγοράζεις καινούργια του κουτιού και σου μένουν και ρέστα απο το να αγόραζες την Kraken   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...