Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να παίξει με  το Clock Drive Strength (και ίσως με το procODT), και εμένα η MSI μητρική βάζει τιμές σε αυτά που δεν κάνει ούτε boot.

Επίσης το XMP στα 4133 δεν είναι το ιδανικό για τον 5800X, να κατεβάσει το dram calculator και να τις βάλει στα 3800/4000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leriban είπε

Καλησπέρα σας. Αγόρασε ένας φίλος τον 5800χ με μια MSI MAG B550 Tomahawk αλλά δεν μπορεί να ενεργοποιήσει το xmp profile

Αφού επιλέξει το docp/xmp ,να βάλει με το χέρι το fclk (infinity fabric) στα 1600mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αφού επιλέξει το docp/xmp ,να βάλει με το χέρι το fclk (infinity fabric) στα 1600mhz

Θα του το πω να δοκιμάσει. Προσπάθησε με το dram calculator αλλά δεν τα κατάφερε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leriban είπε

Θα του το πω να δοκιμάσει. Προσπάθησε με το dram calculator αλλά δεν τα κατάφερε

Να έχει κάνει ένα clear cmos πριν για καλό και για κακο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elpenor είπε

Όχι, σε μπέρδεψε ο @petasis, εννοούσε το αντίθετο από ότι κατάλαβες.

Η λογική είναι απλή, τα AIO έχουν μέσα αέρα για να αντέχουν τις διαστολές και συστολές από την αλλαγή θερμοκρασίας.

Ο αέρας πάει πάντα πάνω, σε ένα κλειστό κύκλωμα καταλήγει στο πιο ψηλό σημείο.

Το ιδανικό είναι αυτός ο αέρας να μείνει μέσα στο radiator από την αντίθετη μεριά από αυτή που είναι τα tubes ώστε να μην κυκλοφορεί μέσα στο κύκλωμα και κάνει θόρυβο και να μην εγκλωβιστεί στο CPU Block και μειώνει την απόδοση και την αντοχή στο χρόνο.

Άρα πρέπει όταν βλέπεις το AIO πλάγια να έχεις την κλειστή πλευρά του radiator (δηλαδή την αντίθετη πλευρά από αυτή που βγαίνουν τα tubes) πιο ψηλά από το CPU Block.

radiator_air.png.c8509620a31da0870c268cd6838572cb.pngradiator_air_2.png.6f6607968a36c46f3a2a2d6603d49839.png

Δύο ακόμα "λογικές" που υπάρχουν είναι ότι:
α. Το push δίνει αρκετά καλύτερα αποτελέσματα από το pull. Δηλαδή τα fans πρέπει να έχουν ελεύθερη τη μεριά που τραβάνε τον αέρα και να τον φυσάνε πάνω στο radiator. Επίσης το push pull με δύο ανεμιστηράκια έχει πολύ μικρό όφελος σε σχέση με τον extra θόρυβο στα περισσότερα radiator.

Push-Pull-config.png.36bea55a95c0b6f02e473fa0cc7fa9cb.png

Και τέλος ότι αν κάποιος έχει στο πάνω μέρος ανεμιστηράκια που όλα βγάζουν αέρα έξω από το κουτί τότε αυτά ρουφάνε τον ζεστό αέρα της GPU, αυτός είναι ο λόγος που η μπροστά πάνω θέση του radiator είναι λίγο καλύτερη για το CPU από την πάνω ( και λίγο χειρότερη για το υπόλοιπο σύστημα φυσικά αφού ο ζεστός αέρας του CPU μπαίνει μέσα). Αν υπάρχει χώρος και για ένα τρίτο fan μπροστά, κάτω από το radiator τότε και η GPU θα παίρνει κρύο αέρα.

Πέρα από όλα αυτά τα θεωρητικά το κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και η κάθε θέση μπορεί να είναι λιγότερο ή περισσότερο αποδοτική.

α μπραβο..τωρα τα ειπαμε καλα...

οποτε..

εαν αλλαχτει το aio της οροφης και παω σε 28αρι,

μπαινει μπροστα με τους ανεμιστηρες του να βαζουν αερα και το ψυγειο λιγο πιο ψηλα απο την κεφαλη.

απο κει και περα,θα ανεβουν τα δυο 14αρια ανεμιστηρια(που τωρα ειναι μπροστα)στην οροφη και μαζι με το πισω 14αρι θα βγαζουν αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επισης αυτο που βλεπω οτι βιδωνουν πρωτα τους ανεμιστηρες και απο πισω το ψυγειο ειναι καλυτερο?

ακριβως την εγκατασταση απο την-κλασικη-φωτο της nzxt που εχω ανεβασει.

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι.


Εχω εναν ryzen5 3600 (απο τις πρώτες παρτίδες λογικά) και απο τότε τον τρέχω stock.

Εχει μπει εδώ και κάτι μήνες μια arctic freezer 34 duo και τα temps σε gaming είναι 50-55οC max και συχνότητα που κρατάει 4.1 allcore.
Βλέπω πολλά άτομα τον τρέχουν OC 4.3-4.4 all core κτλ.
Αξίζει λοιπόν να κάνω OC τον CPU? Αν ναι θα δώ διαφορές σε games (μέσα στις πόλεις να υποθέσω?) ?
Μνήμες τις έχω πάει 3600 CL16 και είναι σταθερές.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το σύστημα να είναι stable χωρίς να ανεβάζει άπειρη θερμοκρασία.

Αλλά εφόσον υπάρχει χώρος για βελτίωση ας το κάνω αν δω πρακτική διαφορά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

επισης αυτο που βλεπω οτι βιδωνουν πρωτα τους ανεμιστηρες και απο πισω το ψυγειο ειναι καλυτερο?

ακριβως την εγκατασταση απο την-κλασικη-φωτο της nzxt που εχω ανεβασει.

Στις δικές μου δοκιμές ο τρόπος που βάζει τα ανεμιστηράκια η NZXT (push) είχε καλύτερα αποτελέσματα.

11 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Kαλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι.


Εχω εναν ryzen5 3600 (απο τις πρώτες παρτίδες λογικά) και απο τότε τον τρέχω stock.

Εχει μπει εδώ και κάτι μήνες μια arctic freezer 34 duo και τα temps σε gaming είναι 50-55οC max και συχνότητα που κρατάει 4.1 allcore.
Βλέπω πολλά άτομα τον τρέχουν OC 4.3-4.4 all core κτλ.
Αξίζει λοιπόν να κάνω OC τον CPU? Αν ναι θα δώ διαφορές σε games (μέσα στις πόλεις να υποθέσω?) ?
Μνήμες τις έχω πάει 3600 CL16 και είναι σταθερές.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το σύστημα να είναι stable χωρίς να ανεβάζει άπειρη θερμοκρασία.

Αλλά εφόσον υπάρχει χώρος για βελτίωση ας το κάνω αν δω πρακτική διαφορά.
 

Αν είναι καλύτερα stock ή με negative offset στο vcore ή με all core OC είναι κάτι που πρέπει να το δοκιμάσεις στο δικό σου επεξεργαστή τρέχοντας game benchmarks.

Αν είναι από τις πρώτες παρτίδες δύσκολα να περάσεις το 4.2 all core σε manual OC, οι τελευταίες ήταν πολύ διαφορετικές. Όμως ακόμα και στα 4.2 πιστεύω ότι θα έχεις περισσότερα frames και επειδή δεν είναι και τόσα πολλά watt μπορεί οι θερμοκρασίες/θόρυβος να είναι σε ανεκτά επίπεδα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...  σε ΣΤΟΚ (οχι O/C) για gaming ο A520 σε σχέση με τον Β550 θα έχει διαφορές ?

Με έναν 3600 για αρχή και του χρόνου upgradable σε εναν 5000series..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Στις δικές μου δοκιμές ο τρόπος που βάζει τα ανεμιστηράκια η NZXT (push) είχε καλύτερα αποτελέσματα.

 

να υποθεσω οτι βαζει αερα...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...