Προς το περιεχόμενο

Vdsl router


Xristos Manual

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομαδα. Εχω παρει μια συσκευη router Vdsl της tp link και προσπαθησα να κανω την εγκατασταση της. το  ιντερνετ  δουλευει κανονικα αλλα δεν εχω καθολου τηλεφωνο σταθερο. μιλησα με την cosmote συγκεκριμενα και μου ειπε οτι το τηλεφωνο δεν μπορει να λειτουργησει γιατι δουλευει ευρυζωνικα με το δικο τους router και οτι καποια στιγμη θα σταματησουν να δουλευουν ολα τα υπολοιπα router εκτος των δικτυων. Τι φαση? Ειναι δυνατον να μην εχουν βρει οι εταιριες οπως η tp link τροπο για να δουλευει και το τηλεφωνο. υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο τωρα? Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να πάρεις VoIP router αλλά δεν ξέρω αν ο πάροχος σου θα το υποστηρίζει. Καλύτερα μην αλλάζουμε το μόντεμ του παρόχου. Αν θέλουμε δικό μας router ας το συνδέουμε μετά το modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ναι να πάρεις VoIP router αλλά δεν ξέρω αν ο πάροχος σου θα το υποστηρίζει. Καλύτερα μην αλλάζουμε το μόντεμ του παρόχου. Αν θέλουμε δικό μας router ας το συνδέουμε μετά το modem.

Με ποιον τροπο γινεται η συνδεση μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με PSTN ή ΙSDN τηλεφωνία, το τηλεφωνικό σήμα ερχόταν μαζί με το DSL. Τα 2 σήματα τα διαχωρίζαμε στο splitter.

Στη VoIP τηλεφωνία έχουμε μόνο DSL και όχι τηλεφωνικό σήμα. Η τηλεφωνία λειτουργεί στον router όπου εκτός τον συγχρονισμό κάνει και ξεχωριστή σύνδεση με τον πάροχο για την τηλεφωνία ή οποία έχει δικό της username και password.

Στις συσκευές που μας δίνουν οι πάροχοι, υπάρχει δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας και παράλληλα συνδέονται αυτόματα για να λειτουργήσει. Όμως αν κάνουμε χρήση συσκευής του εμπορίου, πρώτον πρέπει να διαλέξουμε κάποια που να έχει δυνατότητα VoIP (δεν έχουν όλες και όσες την έχουν είναι ακριβότερες) και να γνωρίζουμε τα username/password.

Τέλος οι περισσότεροι πάροχοι στον πλανήτη, δεν γνωστοποιούν τα username/password, έτσι υποχρεωτικά κάνουμε χρήση της συσκευή τους. Ο ΟΤΕ είναι από τους ελάχιστους παρόχους που τα δίνει, ώστε να την χρησιμοποιήσουμε σε δικό μας εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Xristos Manual είπε

Με ποιον τροπο γινεται η συνδεση μετα?

Απενεργοποιείς το routing και το wifi του ρούτερ της κοσμοτε και συνδέεις πάνω το δικό σου. Συνδέεις εκεί όλες τις συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2019 στις 8:30 ΜΜ, Xristos Manual είπε

Καλησπερα στην ομαδα. Εχω παρει μια συσκευη router Vdsl της tp link και προσπαθησα να κανω την εγκατασταση της. το  ιντερνετ  δουλευει κανονικα αλλα δεν εχω καθολου τηλεφωνο σταθερο. μιλησα με την cosmote συγκεκριμενα και μου ειπε οτι το τηλεφωνο δεν μπορει να λειτουργησει γιατι δουλευει ευρυζωνικα με το δικο τους router και οτι καποια στιγμη θα σταματησουν να δουλευουν ολα τα υπολοιπα router εκτος των δικτυων. Τι φαση? Ειναι δυνατον να μην εχουν βρει οι εταιριες οπως η tp link τροπο για να δουλευει και το τηλεφωνο. υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο τωρα? Ευχαριστω 

Και γω ήθελα να βάλω το tplink στην γραμμή και ο ΟΤΕ (δεν ξέρει η πρώτη σε σειρά γραμμή τεχνικών, ξέρουν οι ανώτεροι) μου είπε επίσης ότι αναγκαστικά στην γραμμή Speedport. Ωστόσο ρώτησα τον Jkoukos και με παρέπεμψε εδώ σε αυτόν τον οδηγό, τον οποίο ακολούθησα και τώρα έχω τπλινκ για συγχρονισμό και Speedport για τηλέφωνο. Σημείωση μόνο όταν έρθει η ώρα για το DHCP (βήμα 3β), θα επιλέξεις στο Speedport να παίρνει ip μέσω static ip και όχι απλώς ip όπως λέει ο οδηγός (το έκανα στην αρχή με απλή ip και μου έπεφτε το σταθερό κάθε τρία λεπτά). 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής. Βάλε ως modem τον router που σου δίνει ο πάροχος, και βάλε πάνω του το τηλέφωνο. Κλείσε DHCP (γενικά όλα) στον router που θα χρησιμοποιείς ουσιαστικά μόνο ως modem και VOIP και συνέδεσε τον δεύτερο router(αυτόν που ουσιαστικά θες να έχεις ως main router) με καλώδιο ethernet στην wan port (λογικά 4η θύρα)του main router, που θα φεύγει από την πρώτη θύρα του modem. Μόνο ετσι πετυχαίνεις αυτό που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο τρόπος είναι σωστός μόνο αν το δικό μας modem/router δεν είναι συμβατό με την γραμμή, διαφορετικά ο άλλος τρόπος (πίσω το Speedport) είναι σαφώς καλύτερος.

Και ο λόγος είναι απλός. Το Speedport με τις ρυθμίσεις που αναφέρεις θα δουλεύει και ως router και όχι μόνο ως modem, με ότι αυτό συνεπάγεται στην ταχύτητα και προτεραιότητα των εξερχόμενων πακέτων. Η μόνη περίπτωση που το Speedport λειτουργεί μόνο ως modem είναι να το βάλουμε σε Bridge Mode (αντί της κλήσης ΡΡΡοΕ), αλλά τότε δεν δουλεύει η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...