Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη Pro Display XDR από την Apple με τιμή $4999, αλλά χωρίς το «stand» (πωλείται ξεχωριστά έναντι… $999)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Παντως μια βολτα να κανεις σε site του εξωτερικου πεφτει αρκετο κραξιμο(μαλλον στις περισσοτερες περιπτωσεις δουλεμα).

Αποψη μου ο καθενας πουλαει οσο γουσταρει εφοσον πιστευει οτι υπαρχουν ανθρωποι ετοιμοι να πληρωσουν αλλα εχω απορια ποσο καθαρο κερδος εχουν απο το stand 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, D.Luffy said:

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έκρινα σωστή την κίνηση της Toyota να μου πουλήσει αυτοκίνητο χωρίς ρόδες με τη δικαιολογία να γλιτώσω τα έξτρα έξοδα...

Δεν θα σου πουλήσει αυτοκίνητο χωρίς ρόδες. Θα σου δώσει την επιλογή, αν θες, να μην τις πληρώσεις και να χρησιμοποιήσεις τις δικές σου. (Χάριν του παραδείγματος δεν υπολογίζω το θέμα της ασφάλειας, γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη ποτέ). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, johnieXoX said:

εξαιρετικά. 

περιμένω παραδείγματα μόνιτορ που αναφέρονται στο συγκεκριμένο επαγγελματικό γκρουπ, που διατίθενται στην αγορά χωρίς βάση ή vesa στήριξη.

Μπορεί και να μην υπάρχουν. Και;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν θα σου πουλήσει αυτοκίνητο χωρίς ρόδες. Θα σου δώσει την επιλογή, αν θες, να μην τις πληρώσεις και να χρησιμοποιήσεις τις δικές σου. (Χάριν του παραδείγματος δεν υπολογίζω το θέμα της ασφάλειας, γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη ποτέ). :)

Μα αυτό ακριβώς θα ήθελα να κάνει και η Apple σε αυτή την περίπτωση. Να μου δώσει την επιλογή. Αλλά μου πουλάει ήδη στάνταρ το "αυτοκίνητο" χωρίς ρόδες ;) 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, D.Luffy said:

μου πουλάει ήδη το "αυτοκίνητο" χωρίς ρόδες ;) 

Η Apple σου δίνει την επιλογή. Αν θες την παίρνεις χωρίς, αν θες την παίρνεις με. Η "Toyota" σου πουλάει τις ρόδες της με το ζόρι. Δεν σου δίνει επιλογή.

2 minutes ago, johnieXoX said:

όχι τίποτα.. έτσι απλά.. δεν είχα καταλάβει το επίπεδο της καινοτομίας.. sorry..

Ποιας καινοτομίας; Ποιος μίλησε για καινοτομία;

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Μπορεί και να μην υπάρχουν. Και;

 

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Ποιας καινοτομίας; Ποιος μίλησε για καινοτομία;

τι εννοείς ποιας καινοτομίας?

εσύ λες πως το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχουν άλλα μόνιτορ που να απευθύνονται στην ίδια αγορά που να μη διαθέτουν βάση ή vesa στήριξη

άρα, μόλις καινοτόμησε η apple!

η καινοτομία μπορεί να μην είναι απαραίτητα τεχνολογική.. μπορεί να είναι πολιτική.. μπορεί να είναι οικονομική.. μπορεί να είναι περιβαλλοντική..

εεε, εδώ είναι υπερ-κερδοφοριακή καινοτομία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, EmnIT είπε

Ότι νανε λέτε οι περισσότεροι που κολλάει αυτό το μηχάνημα με αλλά παρόμοια άλλη η χρήση του. Είμαι αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και έχω μπει σε πολλές εταιρίες και τα προϊόντα του μήλου είναι παντού ειδικά σε Εταιρίες που ασχολούνται με τεχνολογια. Μια τέτοια οθόνη δεν είναι για μένα και για τν Κώστα που γράφει στο ινσομνια ότι είναι πολλά τα λεφτά για την βάση αλλά ούτε για τν John στην Αγγλία π πέρνει 50κ το χρόνο όμως εταιρίες που ασχολούνται με εικόνες και βίντεο αγοράζουν. 

Ο όρος ότι είναι για επαγγελματίες είναι λάθος είναι για τα 5-10 άτομα π είναι σε καλές θέσης και θα το πάρουν για το σπίτι ότι πουλήσουν θα είναι σε εταιρίες. 

Παρτε το χαμπάρι ότι κάποια μηχανήματα δεν είναι για όλους. 

Επισης πριν γράψετε συγκρίνετε κατηγορίες δείτε σε ποια κατηγορία και μην το κάνετε σαν το μακ βοοκ που το συγκρίνετε με HP 800£ Που έχει καλύτερα σπεκς. 

Οι περισσότεροι που κράζετε δεν νομίζω ότι δουλεύετε πάνω στην τεχνολογια γιατί αν γίνετε αυτό και γράφετε όλα αυτά μάλλον δούλευετε στην Ελλάδα π η εταιρίες έχουν ακόμα windows xp.

αλλά ντ άλλων 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε θα σταθω τοσο στο οτι stand και VESA mount πωλουνται χωριστα, το setup σε στουντιο ειναι πολυ πιθανο να χρησιμοποιει η τον ενα η τον αλλο τροπο αποκλειστικα και δεν υπαρχει λογος να πληρωσει καποιος κατι που θα μεινει στο κουτι. Αν ελεγαν οτι ειναι μια οθονη των $6000 με εναλλακτικη τα 5200 με VESA δε θα ειχε υπηρχε η αμηχανια και το γιουχαρισμα.

Το εντυπωσιακο με την apple και τα προιοντα της ειναι οτι ο μη επαγγελματιας καταναλωτης πληρωνει καλαμαρια Μυκονου και δε μπορεις να του αλλαξεις τη γνωμη. Αλλα για αυτο δε φταινε ουτε τα καλαμαρια ουτε η Μυκονος. Μοδα ειναι και αυτη οπως η εσπαντριγια και η ανδρικη τσαντα, τι να κανουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Η Apple σου δίνει την επιλογή. Αν θες την παίρνεις χωρίς, αν θες την παίρνεις με. Η "Toyota" σου πουλάει τις ρόδες της με το ζόρι. Δεν σου δίνει επιλογή.

Ναι, γιατί είναι απαραίτητες για τη λειτουργία του αυτοκινήτου. Όπως και ένα stand για να σταθεί η οθόνη όρθια.

Το θέμα εκτός από την τιμή είναι η πρακτικότητα και η ευκολία. 

Νομίζω ότι μιλάμε για βασικά πράγματα που δεν θα έπρεπε να θεωρούνται αξεσουάρ. Και σίγουρα δεν είναι πανάκριβα. 

Ένα άλλο παράδειγμα, προσωπικά όταν αγόρασα στο παρελθόν ένα Nintendo 3DXL, έπρεπε να χτενίσω μαγαζιά για να βρω αντάπτορα φόρτισης (γιατί η Nintendo επέλεξε να μην το συμπεριλάβει στη συσκευασία) επειδή στο συγκεκριμένο τους είχαν τελειώσει. Για πιο λόγο να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες? Προσωπικά θα προτιμούσα να πλήρωνα παραπάνω και να το είχε μέσα εφόσον είναι κάτι απαραίτητο.

Sorry κιόλας αλλά τέτοιες "επιλογές" είναι για χ....σιμο.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, oceanborngr είπε

Εγω δε θα σταθω τοσο στο οτι stand και VESA mount πωλουνται χωριστα, το setup σε στουντιο ειναι πολυ πιθανο να χρησιμοποιει η τον ενα η τον αλλο τροπο αποκλειστικα και δεν υπαρχει λογος να πληρωσει καποιος κατι που θα μεινει στο κουτι. Αν ελεγαν οτι ειναι μια οθονη των $6000 με εναλλακτικη τα 5200 με VESA δε θα ειχε υπηρχε η αμηχανια και το γιουχαρισμα.

Το εντυπωσιακο με την apple και τα προιοντα της ειναι οτι ο μη επαγγελματιας καταναλωτης πληρωνει καλαμαρια Μυκονου και δε μπορεις να του αλλαξεις τη γνωμη. Αλλα για αυτο δε φταινε ουτε τα καλαμαρια ουτε η Μυκονος. Μοδα ειναι και αυτη οπως η εσπαντριγια και η ανδρικη τσαντα, τι να κανουμε..

όχι

αυτό είναι απλά και μόνο η λογική

"πως θα δημιουργήσω ανάγκες που δεν υπάρχουν για να τα πάρω από τον καταναλωτή"

τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο

και είναι μια λογική που την apple την παίρνει να εφαρμόσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Capt.staros είπε

Παντως μια βολτα να κανεις σε site του εξωτερικου πεφτει αρκετο κραξιμο(μαλλον στις περισσοτερες περιπτωσεις δουλεμα).

Αποψη μου ο καθενας πουλαει οσο γουσταρει εφοσον πιστευει οτι υπαρχουν ανθρωποι ετοιμοι να πληρωσουν αλλα εχω απορια ποσο καθαρο κερδος εχουν απο το stand 😀

Γυρω στα 900, αν αφαιρεσεις το κινεζικο μεταλλο και την κατασκευη και ενα μεροκαματο για να σχεδιαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...