Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη Pro Display XDR από την Apple με τιμή $4999, αλλά χωρίς το «stand» (πωλείται ξεχωριστά έναντι… $999)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Αν ισχύουν οι φήμες πως ετοιμάζει και ηλεκτρικό αυτοκίνητο, αρχίστε από τώρα να ψάχνετε για ζαντολάστικα, γιατί δεν...

Θα περνεις το παρακάτω και όλα τα υπόλοιπα θα είναι extra. Αυτή πιστεύω ότι είναι η νοοτροπία της εταιρίας χρόνια τώρα. 

 

11568196_1_a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
47 minutes ago, nero62 said:

Μου αρέσει. Ως εκ περίεργου μου αρέσει.. και σίγουρα θα τα σπάει. Άνετα θα μπορούσε να κοστίζει 500-600 ευρώ και άντε λόγο τεχνολογίας σπέσιαλ nano coating (δεν το έχω ψάξει λογικά κάτι καλό θα είναι) 100 ευρώ πάνω.

Τώρα apple είναι, θύματα άφθονα υπάρχουν οπότε μην απορείτε καθόλου για την τιμή και καλά κάνει.

 

45 minutes ago, nero62 said:

ενώ εσύ επιστήμονα μου που πρέπει να βλέπεις καθαρά το Insomnia για να βοηθάς τον κόσμο χρειάζεσαι καλό μόνιτορ σε καταλαβαίνω.. Α ρε ξύλο που θέλετε...

Κοίταξέ το λίγο αυτό που έχεις πάθει γιατί εκτίθεσαι και είναι κρίμα... :)

Είσαι το κλασικό παράδειγμα χρήστη που σχολιάζει διαβάζοντας μόνο τους τίτλους των ανακοινώσεων. Δεν είδες καμία απολύτως τεχνική λεπτομέρεια όσων παρουσιάστηκαν και μπήκες απλά επειδή είδες την "κοκκινη μπέρτα" (apple) που κάνει τους ταύρους έξαλλους! 😛 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικα μπορεις να παρεις και ενα Transalp 650 του 2000 σε καλη κατασταση για να ακουμπας την οθονη το οποιο παιζει να βγει και λιγο φθηνοτερο και να πας και διακοπες. ΤΟ κακο ειναι οτι δεν εχει τρυπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, johnieXoX said:

δεν ισχύει αυτό όσο και να προσπαθείς να το καλύψεις.. ένα προϊόν όταν πωλείται πρέπει να είναι πλήρως λειτουργικό. και δεν μιλάμε για την τιμή της βάσης. και 5 € να την έδινε, πάλι μαλακία θα ήταν.. απλά μικρότερη..

αλλιώς, θα μας πουλάνε τηλεοράσεις χωρίς βάσεις και τηλεκοντρόλ, κινητά χωρίς φορτιστές, αυτοκίνητα χωρίς λάστιχα και δε ξέρω εγώ τι άλλο.. για όλα τα παραπάνω μπορεί να έχει ο καθένας δικό του εξοπλισμό, έτσι δεν είναι?

Αν μιλούσαμε για ένα προϊόν που απευθύνεται σε αυτό που λέμε "μάζα" προφανώς και θα ήταν θέμα να μην έχει τη βάση. Αυτή η οθόνη όμως ανταγωνίζεται άλλες που κοστίζουν πολύ περισσότερο και χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες σε studio κλπ που συνήθως έχουν ολόκληρες συστοιχίες από αυτές στη σειρά πάνω σε ειδικές βάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, billdanos said:

Ανάθεμα και αν είδε κανείς τις τεχνικές λεπτομέρειες της οθόνης...

Θα ήταν χρήσιμο πάντως να έγραφε κάποιος τις ίντσες στο άρθρο, 32"...

8 hours ago, SeXBOX said:

από 5.000 μόνο 4.999 και από 1.000 μόνο 999. Δεν είμαι fan ούτε hater άλλα αυτό το cent.... είναι γελοίο που το κάνουν μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους να έχει 4 στην αρχή αντί για 5...

Στα αμάξια όμως δεν μας χαλάει η τιμή 24999, σωστά? 😛

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνετε ότι πιο πολύ συμφέρει μια εταιρεία που δουλεύει διαφημιστικά clip να αλλάξει τα παλιά της workstation με αυτά παρά να προσλάβει 1-2 άτομα επιπλέον εξειδικευμένο προσωπικό με σκοπό να αυξήσει την παραγωγικότητα της...

Οσο και να κοστίζει, αν πριν προλάβαινα να παραδώσω πχ 6 δουλειές των 10.000$ την εβδομάδα και τώρα μπορώ να παραδώσω 8 στον ίδιο χρόνο με τα ίδια λειτουργικά έξοδα, κερδισμένος είμαι. 

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stiflerakos είπε

Ωραια φαση... Στο επομενο MacBook Pro τα πληκτρα θα πωλουνται εξτρα. Τι , δεν καταλαβα? Σε ποιον φαινεται περιεργο?

 

Περα απο τον χαβαλε παντως , πολυ καλη οθονη - σαφεστατα οχι η καλυτερη της αγορας - και ωραιο design. Σαφως και δεν απευθυνεται σε μας. Ισως για αυτους που επιλεγουν με γνωμονα αν εχει πανω μηλο αυτο που θα παρουν ή ποια ειναι η πιο ακριβη οθονη εκει εξω.

Επειδη δεν ειμαστε παιδια του Λατση ομως , προσπερναμε και φυσικα παμε παρακατω χωρις κακιες.

Εδω και πολυ καιρο παντως εχω την εντυπωση πως οι τοσο αυξημενες τιμες της εταιρειας ειναι κομματι του μαρκετινγκ. Ισως να εχουν περισοτερες πωλησεις στα 7000 παρα αν το ειχαν στα 700...

 

Περισσότερες πωλήσεις σε τεμάχια η τζίρο δεν ξέρω... σίγουρα όμως σε κέρδη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Δεν καταλαβαίνετε ότι πιο πολύ συμφέρει μια εταιρεία που δουλεύει διαφημιστικά clip να αλλάξει τα παλιά της workstation με αυτά παρά να προσλάβει 1-2 άτομα επιπλέον εξειδικευμένο προσωπικό με σκοπό να αυξήσει την παραγωγικότητα της...

Οσο και να κοστίζει, αν πριν προλάβαινα να παραδώσω πχ 6 δουλειές των 10.000$ την εβδομάδα και τώρα μπορώ να παραδώσω 8 στον ίδιο χρόνο με τα ίδια λειτουργικά έξοδα, κερδισμένος είμαι. 

Να ρωτησω κατι? Απο αγνοια καθαρα καθως δεν ειναι ο τομεας μου...

Δηλαδη η οθονη θα σου αυξησει την παραγωγικοτητα κατα 20% ? Αν αλλαξεις και το Mac Pro δηλαδη τι εχει να γινει?

Και εν τελη τι δουλεια κανει καποιος και ειναι τοσο σημαντικη η αλλαγη? Πιξελς μετραει? 

Μου θυμισα το αθανατο "Τι δλια κανς? Σκαβς?"

 

Δεν κανω τον εξυπνο και ας μου ξεφευγει καμια εξυπναδα που και που :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν απευθύνεται σε όλους. Αυτά έχει η ζωή.

Προσωπικά την έχω προπαραγγείλει και θα την κρεμάσω δίπλα σ'εναν Μοντιλιάνι που έχω στο χωλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, stiflerakos said:

Να ρωτησω κατι? Απο αγνοια καθαρα καθως δεν ειναι ο τομεας μου...

Δηλαδη η οθονη θα σου αυξησει την παραγωγικοτητα κατα 20% ? Αν αλλαξεις και το Mac Pro δηλαδη τι εχει να γινει?

Και εν τελη τι δουλεια κανει καποιος και ειναι τοσο σημαντικη η αλλαγη? Πιξελς μετραει? 

Μου θυμισα το αθανατο "Τι δλια κανς? Σκαβς?"

Δεν κανω τον εξυπνο και ας μου ξεφευγει καμια εξυπναδα που και που :)

Στην επεξεργασία εικόνας και video, πρακτικά ...μετράς pixels μιας και επεξεργάζεσαι υλικό που πρέπει να το βλέπεις όπως ακριβώς είναι και όχι στο περίπου... Προφανώς δεν μιλάμε για εικόνες και videos από τις διακοπές μας αλλά για επαγγελματικές δουλειές με τεράστιο budget κλπ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, billdanos said:

Στην επεξεργασία εικόνας και video, πρακτικά ...μετράς pixels

Με scaling βέβαια το 6Κ στις 32", πάνε ψιλο "στράφι" τα extra pixels... 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν μιλούσαμε για ένα προϊόν που απευθύνεται σε αυτό που λέμε "μάζα" προφανώς και θα ήταν θέμα να μην έχει τη βάση. Αυτή η οθόνη όμως ανταγωνίζεται άλλες που κοστίζουν πολύ περισσότερο και χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες σε studio κλπ που συνήθως έχουν ολόκληρες συστοιχίες από αυτές στη σειρά πάνω σε ειδικές βάσεις. 

άρα θα υπάρχουν και άλλα παραδείγματα προϊόντων επαγγελματικού επιπέδου, που δεν προσφέρονται με κανενός είδους βάση στη συσκευασία, και συνεπώς δεν πωλούνται σε λειτουργική κατάσταση...

θα ήθελες να μου παραθέσεις ένα πραγματικό παράδειγμα τέτοιου προϊόντος?

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να στε καλά μου φτιάξατε την μέρα...

Πάλι καλά που υπάρχει και η Apple και γελάμε-ξεφεύγουμε λίγο από την καθημερινοτητα.

ΥΓ: (Για να είμαι και λίγο ontopic): πάνε οι εποχές που τα mac ήταν θηρία. Πλέον με τα μισά λεφτά κάνεις καλύτερα τη δουλειά σου.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...