Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα με την amd εχω φιλους που ειχαν κακη εμπειρια κ απο το σερβις τους κ γενικως οτι εμενε λιγο πισω κ σε update twn drivers. Αλλα σε βλεπω γενικως πολυ υπερ amd κ σε επεξεργαστές κ σε καρτα. Το σκεπτικο μου ειναι να μην χρειάζομαι sli απο τον 1ο-2ο χρόνο... Ο συνδυασμός amd gpu+οθονη με freesync ειναι πιο φτηνος απο τον αντίστοιχο της nvidia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα με την amd εχω φιλους που ειχαν κακη εμπειρια κ απο το σερβις τους κ γενικως οτι εμενε λιγο πισω κ σε update twn drivers. Αλλα σε βλεπω γενικως πολυ υπερ amd κ σε επεξεργαστές κ σε καρτα. Το σκεπτικο μου ειναι να μην χρειάζομαι sli απο τον 1ο-2ο χρόνο... Ο συνδυασμός amd gpu+οθονη με freesync ειναι πιο φτηνος απο τον αντίστοιχο της nvidia?

Ναι, πολύ πράμα.

 

Να πω επίσης, ότι οι περισσότεροι τίτλοι στο PC δεν υποστηρίζουν σωστά το SLI/CF. Οπότε για μένα ισχύει το "μία και καλή", να αλλάξει κάτι στα σύντομα δύσκολο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι πολύ πιο φθηνός ο συνδυασμός στο σύνολο. Σίγουρα και γω αυτής της νοοτροπίας είμαι, μία κάρτα και καλή αλλά αφού το ανέφερε ο TS όφειλα να ενημερώσω. Δεν είμαι υπέρ καμίας εταιρείας, την τσέπη μου κοιτάω. Για να μην παρεξηγηθώ έχω Intel επεξεργαστή i7 και κάρτα γραφικών την 1060 αλλά να σου πω το ψιλομετάνιωσα που δεν πήρα XFX 480 GTR. Ο μόνος λόγος που πήγα σε Nvidia ΠΑΛΙ είναι γιατί η συγκεκριμένη αποδίδει ή τουλάχιστον απέδιδε καλύτερα στο Battlefield 4 που παίζω με σημαντική διαφορά. Δε παίζω πολλούς τίτλους γι' αυτό μετρούσε η όποια διαφορά είχαν. Βέβαια αυτή η διαφορά μπορεί να έχει μειωθεί στο ελάχιστο με τα updates οπότε μπορείς να πεις ότι έκανα λάθος αγορά γιατί εφόσον οι κάρτες είναι ισάξιες σχεδόν, μία πάνω μία κάτω αναλόγως το παιχνίδι, γιατί να μην πάρω τα 2gb extra μνήμης που δίνει η RX480+δυνατότητα για crossfire+freesync monitor σε προσιτή τιμή+λίγο φθηνότερη κάρτα overall;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,θελω να φτιαξω ενα pc και το budjet που διαθετω ειναι 400-500 ευρω,θελω να παιζω τα σημερινα games σχετικα ευκολα,επισης το build μου θελω να μπορω να το κανω και upgrade αργοτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Αν και δεν δίνεις πολλές πληροφορίες π.χ παιχνίδια, αν έχεις οθόνη κλπ, παραθέτω:

 

 

 

 

off-topic

 

 

Από το κακό στο χειρότερο το avatar σου @Physiciant :-D

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθονη εχω,σημερινα παιχνιδια εννοω p.x witcher 3,gta,battlefield 1 mass effect andromeda,overwatch,tom clancy's ghost  :)

 

 

Καλησπερα παιδια,θελω να φτιαξω ενα pc και το budjet που διαθετω ειναι 400-500 ευρω,θελω να παιζω τα σημερινα games σχετικα ευκολα,επισης το build μου θελω να μπορω να το κανω και upgrade αργοτερα..

 

Εχεις ρωτησει σε αλλα 2 θεματα+αυτο εδω εντωμεταξυ.Συνεχιζε να σπαμαρεις και η αναφορα ειναι κοντα.

 

 

Παρεμπιπτοντως ο G4560  δε κανει για τα παιχνιδια που αναφερονται αν και ειναι vfm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Millennium εξυπνε φιλε μου ειμαι καινουργιος εδω,οποτε δεν ξερω ακομα καλα τα πραγματα,θα προτιμουσα να μου το ελεγες σε μηνυμα,και οχι δεν ειμαι spammer και  τις αναφορες κρατα τις για τον εαυτο σου και για αλλους.

cpttony δεν ξερω τι να πω,καποιοι λενε οτι τα παιζουν,καποιοι αλλοι οχι,εχω μπερδευτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Millennium εξυπνε φιλε μου ειμαι καινουργιος εδω,οποτε δεν ξερω ακομα καλα τα πραγματα,θα προτιμουσα να μου το ελεγες σε μηνυμα,και οχι δεν ειμαι spammer και  τις αναφορες κρατα τις για τον εαυτο σου και για αλλους.

2. cpttony δεν ξερω τι να πω,καποιοι λενε οτι τα παιζουν,καποιοι αλλοι οχι,εχω μπερδευτει.

1. Φιλικά... ο Millenium έχει ένα δίκιο εκεί. Είχες ανοίξει 2 θέματα για το ίδιο ζήτημα, Θα μπορούσες να περίμενες απάντηση σε ένα απ' αυτά (σίγουρα κάποιος θα απαντούσε κάποια στιγμή) και να μην χρειαστεί να γράψεις εδώ και να σου "την πει" ο Millennium.

 

2. Όταν λένε "δεν κάνει" ή "θες ι5", δεν εννοούν ότι δεν θα μπορεί να παίξει τα παιχνίδια αυτά καθόλου, απλώς θα ζορίζεται παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται σε όλους.

 

Σκέφτομαι να κάνω μια καλή αναβάθμιση στον υπολογιστή.

 

Αυτή τη στιγμή έχω

Cpu: i7 2700k stock με coolermsster hydro 100i.

Ram: corsair vengeance 16gb στα 1600mhz

Motherboard: ashrock fatal1ty z77 professional

Storage: Samsung ssd 1st gen, 2tb and 4tb seawater

Psu: Corsair 12000ax gold

Gpu: sapphire r9 390 nitro

 

Πριν 6 μήνες έκανα upgrade σε 4κ οθόνη, αγόρασα μια δεύτερη 390 αλλά η απόδοση του crossfire ήταν κακή.

 

Είδη πουλάω την 390 (η μία πουλήθηκε) και σκέφτομαι να κάνω μια καλή αγορά ( 1080ti strix ) με το σκεπτικό να είμαι στα 60fps για 2-3 χρόνια.

 

Το ερώτημα μου είναι κατά πόσο αξίζει να κάνω αναβάθμιση σε mobo+cpu+ram.

 

Επίσης η οθόνη μου διαθέτει AMD freesync. Πόσο θα χάσω εάν πάω σε nvidia Gpu?

 

Από παιχνίδια παίζω από ολα.

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...