Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

alex09 στις προηγουμενες προτασεις και οσον αφορα την οθονη,καλυτερα δες την Samsung S24F350FHU με RX 460 αντι της LG του physiciant.Αυτο αν δεν δωσεις παραπανω για οθονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω...το τελευταίο bios βγήκε τον Δεκέμβρη γι' αυτήν την μητρική. Ίσως να χρειάζεται. Το ίδιο θα ισχύει για οποιαδήποτε μητρική πάρεις. Τι να το κάνεις μεγαλύτερο τροφοδοτικό; Η κάρτα δε χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία, καίει πολύ λίγο. Αν θες να δώσεις λίγα παραπάνω τότε πήγαινε σ' αυτό που είναι semi-modular

https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html

 

 

Btw όπως είπε σωστά και ο Κώστας παραπάνω καλύτερα μη πάρεις Gigabyte RX460, πήγαινε σε XFX

https://www.skroutz.gr/s/9682863/XFX-Radeon-RX-460-4GB-OC-RX-460P4SFG5.html

https://www.skroutz.gr/s/9590595/XFX-Radeon-RX460-4GB-DD-RX-460P4DFG5.html

 

Αν είναι να πας κοντά στα 100 ευρώ για δίσκο πάρε τον 850 Evo

https://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html

 

Μητρική και γω την Asrock B250M Pro4 ήθελα να προτείνω αρχικά αλλά είδα ότι η διαφορά με την H170 είναι μικρή. Κώστα μήπως εννοείς B350/H270/Z270 γιατί η B250 είναι απ' την παλιά σειρά; Αυτό που λες πάντως δε το χω διαβάσει κάπου, έχεις κανα link;

Νομιζω οτι οι b250 μαζι με τους kabylake βγηκαν..Κανω λαθος??

Οι β350 δεν ειναι για ryzen?Μηπως εννοεις τις β150 και τις β250?Η μπερδευομαι εγω καπου?

To link δεν το συγκρατησα,θα ψαξω στο ιστορικο μου να δω,αν δεν κανω λαθος καπου στο tomshardware το ειχα διαβασει,

μεχρι το πασχα θα κανω κι εγω λογικα ενα τεστ σε αυτο το θεμα , που θα εχω την δυνατοτητα να το διαπιστωσω μονος μου κατα ποσο ισχυει,αλλα μεχρι  να ειμαι σιγουρος  προτεινω b250,h270,z270 σε gaming τουλαχιστον συστηματα. you feel me?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωω τι είπα μόλις τώρα; Έχει γίνει κιμάς το κεφάλι μου με το AM4 thread. Χίλια συγγνώμη στον TS! Ναι B150/B250 είναι για skylake/kabylake ενώ η B350 είναι για την νέα πλατφόρμα της Amd. Οπότε σίγουρα μητρική πας στην Asrock B250M Pro4

 

https://www.skroutz.gr/s/10839187/Asrock-B250M-Pro4.html

 

 

Δε κάνω άλλο post σήμερα...ρεζίλι γίναμε. Πάω για ύπνο μπας και συνέλθω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωω τι είπα μόλις τώρα; Έχει γίνει κιμάς το κεφάλι μου με το AM4 thread. Χίλια συγγνώμη στον TS! Ναι B150/B250 είναι για skylake/kabylake ενώ η B350 είναι για την νέα πλατφόρμα της Amd. Οπότε σίγουρα μητρική πας στην Asrock B250M Pro4

 

https://www.skroutz.gr/s/10839187/Asrock-B250M-Pro4.html

 

 

Δε κάνω άλλο post σήμερα...ρεζίλι γίναμε. Πάω για ύπνο μπας και συνέλθω

 

Δε θα σου παρει κανεις και το κεφαλι Physiciant.Ενταξει σε ολους μας συμβαινει καμμια φορα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωω τι είπα μόλις τώρα; Έχει γίνει κιμάς το κεφάλι μου με το AM4 thread. Χίλια συγγνώμη στον TS! Ναι B150/B250 είναι για skylake/kabylake ενώ η B350 είναι για την νέα πλατφόρμα της Amd. Οπότε σίγουρα μητρική πας στην Asrock B250M Pro4

 

https://www.skroutz.gr/s/10839187/Asrock-B250M-Pro4.html

 

 

Δε κάνω άλλο post σήμερα...ρεζίλι γίναμε. Πάω για ύπνο μπας και συνέλθω

 

Μην σκας,δεν εισαι ο μονος,παθαινω κι εγω τετοια,λογικο ειναι με τοση τεχνολογια καμια φορα να παραληρουμε,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους 2 ! Ετσι οπως τα ειπατε κατελειξα σε αυτο ! Μονο το τροφοδοτικο δεν  μπορω να αποφασισω γιατι εχω διαβασει ειναι απο τα πιο σημαντικα κομματια , θελω μια αξιοπιστης εταιριας εχεχε, Αν το buil  αυτο δουλευει ,ειμαι πολυ κοντα να το αγορασω ;)

post-305521-0-65566800-1491201325_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους 2 ! Ετσι οπως τα ειπατε κατελειξα σε αυτο ! Μονο το τροφοδοτικο δεν  μπορω να αποφασισω γιατι εχω διαβασει ειναι απο τα πιο σημαντικα κομματια , θελω μια αξιοπιστης εταιριας εχεχε, Αν το buil  αυτο δουλευει ,ειμαι πολυ κοντα να το αγορασω ;)

Την άποψή μου για τις b150 και b250 την είπα, από εκεί και πέρα ότι θες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια θελω ενα pc Κοντα στα 1000 ευρο... να μην τα ξεπερναει. θελω να παιζω 1080π ολα τα παιχνδια φουλ μαξ ουλλτρα 60+fps αλλα και 1440π αν οχι ουλτρα λιγο ποιο κατω και αυτο με υψηλα fps....θελω να ειναι ενα future proof pc για τα επομανα 3+4 χρονια....το συστημα το θελω χωρις οθονη πληχτρολογιακτλπ...δεν κανω οβερκλοκ....θελω να κανω και μια ερωτηση μπορει να ειναι βλακεια αλλα δεν ξερω για αυτο ρωταω οταν λεμε 60Hhz 144Hz...ειναι τα fps?? και αμα αγορασω μια οθονη με 144hz 1440p και δεν το σηκωνει η καρτα γραφικων μπορω να τα παω 60hz μεσα στο παιχνδι η πρεπει να παρω 60hz η το αντιθετο να παρω 60 και να το κανω 144hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε 250 ηθελα να βαλω , καταλαθος πατησα φαίνεται την 150... με 250 το σετ αυτο θα δουλεψει και θα αποδοσει καλα ?

Αφου γινει ενα bios update, δουλευει μια χαρα και στην b150 μητρικη, απλως οπως ειπα πιο πανω, καπου ειχε παρει το ματι μου οτι δουλευει με μειωμενες επιδοσεις  ο επεξεργαστης απο οτι στην β250. Μεχρι να το εξακριβωσω, θεωρω οτι ειναι πιο σωστο να προτεινω b250 παρα b150 σε gaming συστηματα.

γεια σας παιδια θελω ενα pc Κοντα στα 1000 ευρο... να μην τα ξεπερναει. θελω να παιζω 1080π ολα τα παιχνδια φουλ μαξ ουλλτρα 60+fps αλλα και 1440π αν οχι ουλτρα λιγο ποιο κατω και αυτο με υψηλα fps....θελω να ειναι ενα future proof pc για τα επομανα 3+4 χρονια....το συστημα το θελω χωρις οθονη πληχτρολογιακτλπ...δεν κανω οβερκλοκ....θελω να κανω και μια ερωτηση μπορει να ειναι βλακεια αλλα δεν ξερω για αυτο ρωταω οταν λεμε 60Hhz 144Hz...ειναι τα fps?? και αμα αγορασω μια οθονη με 144hz 1440p και δεν το σηκωνει η καρτα γραφικων μπορω να τα παω 60hz μεσα στο παιχνδι η πρεπει να παρω 60hz η το αντιθετο να παρω 60 και να το κανω 144hz

i) Το ποσό που διαθέτουμε:

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή (εάν πρόκειται για gaming pc, αναφέρετε τι είδους παιχνίδια παίζετε/θα παίξετε και δώστε από ένα παράδειγμα.)

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? (απαραίτητη η διευκρίνηση της οθόνης μας για κάθε είδος συστήματος και αναβάθμισης. Εάν δεν γνωρίζετε τον κωδικό μοντέλου, αναφέρετε τουλάχιστον μάρκα, ίντσες και ανάλυση.)

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού και παίζει ρόλο και στην επιλογή κουτιού

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας  

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες είμαι σε δίλημμα, θέλω βοήθεια. Λόγω του ερχομού των Ryzen άρχισε να με τρώει και μένα το χέρι μου. Το θέμα είναι ότι σίγουρα δε πάω για αλλαγή πλατφόρμας, καθότι λέω να κρατήσω το παρόν σύστημα όσο περισσότερο μπορώ. Λοιπόν έχουμε 

 

Dell 2515H 1440p 60Hz

i7 3820 @3.6GHz (stock)

Asus P9X79 Deluxe

GTX 1060 6GB

4x4GB 2400MHz CL10

Evga 750W G2

Thermalright True Power Spirit 140

Ssd/2xhdd

 

Ο λόγος που σκέφτομαι να κάνω ένα upgrade είναι ότι εκτός απ' την gpu που είναι μόνιμα τσίτα και έχει κάτι drops στα 45fps, βαράει κατοστάρια(average 56-80%) και η cpu ώρες ώρες στο BF1 με αποτέλεσμα στιγμιαίο lag. Οπότε έλεγα να αλλάξω την 1060 με καμιά μεταχειρισμένη 1080 ή κάποιο Vega(αναλόγως τιμή φυσικά) και ταυτόχρονα να ανεβάσω τον επεξεργαστή π.χ στα 4.3GHz και ας τρώει μπουκάλι, αναβαθμίζοντας έτσι σε Zen+/Zen++  ή Intel 10nm. Στα υπόλοιπα tasks με καλύπτει ακόμα, δεν έχω θέμα.

 

Η δεύτερη επιλογή είναι να τσιμπήσω έναν 6core μεταχειρισμένο π.χ 3930Κ, μαζί με μια gpu πάλι και να το αφήσω έτσι όσο πάει. Φαντάζομαι η μετάβαση από 3820->3930Κ δε θα στοιχίσει πολλά(πουλώντας τον δικό μου) αφού ήδη βρίσκω στα 170 ευρώ. Το ερώτημα είναι, να κάνω αλλαγή της cpu ή να αρκεστώ στην gpu και μετά πράττουμε αναλόγως;

 

Υ.γ: Οποιαδήποτε αλλαγή θα γίνει αφού κάνει την εμφάνιση του το Vega

Επεξ/σία από Physiciant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που σκέφτομαι να κάνω ένα upgrade είναι ότι εκτός απ' την gpu που είναι μόνιμα τσίτα και έχει κάτι drops στα 45fps, βαράει κατοστάρια(average 56-80%) και η cpu ώρες ώρες στο BF1 με αποτέλεσμα στιγμιαίο lag. Οπότε έλεγα να αλλάξω την 1060 με καμιά μεταχειρισμένη 1080 ή κάποιο Vega(αναλόγως τιμή φυσικά) και ταυτόχρονα να ανεβάσω τον επεξεργαστή π.χ στα 4.3GHz και ας τρώει μπουκάλι, αναβαθμίζοντας έτσι σε Zen+/Zen++  ή Intel 10nm. Στα υπόλοιπα tasks με καλύπτει ακόμα, δεν έχω θέμα.

 

Έλα βρε, το BF1 το έχει αυτό :P . Τεντώνει τα πάντα, και εγώ με 100αρι CPU & GPU παίζω, στα υπόλοιπα δεν βλέπω αυτά τα "ακραία νούμερα", και τα drops είναι σε κάποιες πίστες κι περιπτώσεις. Οπότε μάλλον σε τρώει το χέρι σου :)

 

Εγώ λέω αν σε καλύπτει να κάτσεις όπως είσαι, και να περιμένεις όπως λες 2nd gen ZEN, Intel 10nm κλπ.

 

Γνώμη μου πάντα!

 

 

 

Αν θες να αλλάξεις ντε και καλά κάτι, άλλαξε avatar, σκιάζομαι! :P

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό να μου πεις...αξίζει να κάνεις upgrade για ένα κωλοπαίχνιδο; Όχι, μάλλον  :fear: Κοίτα η αλήθεια είναι ότι δε παίζω πολλούς τίτλους, κι αυτούς για ένα φεγγάρι. Λίγα είναι τα games που θα με κρατήσουν χρόνια, βλέπε BF1. Κοίτα, όταν ξαναμπήκα στο game πρόσεξα ότι μόνο στην εναλλαγή σε video μου πετάει 100%, αλλιώς είμαι κάπου στο 80% max οπότε μπορεί να είναι και bug του παιχνιδιού γιατί η αλήθεια είναι ότι έχει μερικά ακόμα. Θα δω για κάρτα αρχικά και μετά το ξανασκέφτομαι, αλλά μάλλον για overclock θα πάει γιατί το σύστημα εγγύηση δεν έχει πλέον και το να δίνεις λεφτά δεν είναι πολύ σώφρον.

 

Εντάξει και ο παλιός 6core μαζί με λίγο overclock θα την κάνει τη δουλειά πιστεύω αλλά είπαμε...Άρα περιμένω Vega και το πολύ πολύ αλλάζω μετά cpu. Ελπίζω να βρίσκω τότε  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Physiciant δε νομιζω να αξιζει να δωσεις αλλα χρηματα για τη πλατφορμα και δε βλεπω και να κερδιζεις και κατι σημαντικο με τον 3930Κ για τετοια χρηση (τωρα ειδα οτι τον ανεφερες).Στη θεση σου θα παιρνα καρτα,θα κανα oc τον 3820 και αργοτερα θα κοιτουσα για αλλη πλατφορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...