Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης η οθόνη μου διαθέτει AMD freesync. Πόσο θα χάσω εάν πάω σε nvidia Gpu?

 

Αν δεν κάνω λάθος σε αντίθεση με το gsync το freesync οπως λεει το ονομα ειναι "free" δεν ειναι μονο για τους κοκκινους

 

ps λάθος η βασική διαφορά είναι οτι για να φτιάξεις οθόνη freesync δεν χρειάζεσαι license σε αντίθεση με μια οθόνη με gsync 

 

Επεξ/σία από GjokerR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν κάνω λάθος σε αντίθεση με το gsync το freesync οπως λεει το ονομα ειναι "free" δεν ειναι μονο για τους κοκκινους

Το freesync είναι μόνο για Αmd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται σε όλους.

 

Σκέφτομαι να κάνω μια καλή αναβάθμιση στον υπολογιστή.

 

Αυτή τη στιγμή έχω

Cpu: i7 2700k stock με coolermsster hydro 100i.

Ram: corsair vengeance 16gb στα 1600mhz

Motherboard: ashrock fatal1ty z77 professional

Storage: Samsung ssd 1st gen, 2tb and 4tb seawater

Psu: Corsair 12000ax gold

Gpu: sapphire r9 390 nitro

 

Πριν 6 μήνες έκανα upgrade σε 4κ οθόνη, αγόρασα μια δεύτερη 390 αλλά η απόδοση του crossfire ήταν κακή.

 

Είδη πουλάω την 390 (η μία πουλήθηκε) και σκέφτομαι να κάνω μια καλή αγορά ( 1080ti strix ) με το σκεπτικό να είμαι στα 60fps για 2-3 χρόνια.

 

Το ερώτημα μου είναι κατά πόσο αξίζει να κάνω αναβάθμιση σε mobo+cpu+ram.

 

Επίσης η οθόνη μου διαθέτει AMD freesync. Πόσο θα χάσω εάν πάω σε nvidia Gpu?

 

Από παιχνίδια παίζω από ολα.

 

Ευχαριστώ !

Δε θα χάσεις απόδοση αν πας σε Nvidia gpu απλά δε θα μπορείς να εκμεταλλευτείς το freesync της οθόνης. Μπορείς να περιμένεις κανα δίμηνο να δεις τι θα κάνει το Vega αλλά αμφιβάλλω ότι θα φτάσει το επίπεδο της 1080Ti, πιο κοντά στην 1080 φαντάζομαι θα είναι. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Πάντως με το σύστημα σου αυτό που θα έκανα είναι overclocking τον επεξεργαστή και θα περίμενα να πάω σε Zen+ ή 6cores Intel αρχές του 2018. Μια χαρά θα την παλέψει ο 2700K σε 4Κ αν τον ανεβάσεις λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά θέλω να κάνω αναβαθμισει cpu mobo ram τι αξίζει αυτήν την στιγμή κάρτα γραφικων εχω gtx 970 εχω 2600k 

έχω βρει ένα πακετάκι  i7 6700K + MSI Z170A GAMING M3 στα 350euro η αξίζει να παω σε 7700κ ι να περιμένω 8700κ

 

το pc gaming + multitask gaming περισσότερο το χρησιμοποιώ 1440p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έφτιαξα ενα Desktop PC κομμάτι-κομμάτι για gaming και θέλω να βάλω πάνω ακόμα έναν gaming HDD περίπου στα 2TB για να είμαι κομπλέ και μια κάρτα γραφικών το PC μέχρι ώρας έχει τα εξής κομμάτια.

 

Κουτί: Corsair SPEC-03 mid tower

Μητρική: MSI Z270 Tomahawk

CPU: i5 7600k Cabylake

CPU cooler: Coolermaster Hyper 212 EVO

RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz (2x8)

Τροφοδοτικό: Corsair CX650M

SSD: Samsung 840 Evo 250gb

Οθόνη: LG 23MP68VQ-P 23" IPS LED full hd

 

Αυτό ειναι το συστημα που εχω φτιάξει μέχρι ώρας και θέλω να παρω μια καλή κάρτα γραφικών για να παίζω ολα τα παιχνιδια σε High ή και Ultra γραφικά και σκέφτομαι να πάρω την Asus Strix gtx 1060 6gb OC (αλλά ακουω προτάσεις γενικά!).

Και εναν σκλήρο δισκο για να τρέχω απο εκει τα παιχνιδια γιατι ο SSD εχει λίγα GB και λέω να πάρω τον SSHD Seagate ST2000DX002 Firecuda Gaming SATA3 (αλλα και πάλι ακούω προτάσεις!).

 

¨Εχω να διαθέσω κοντά στα 500 ευρώ ακόμα για αυτά τα 2 κομμάτια που μου λείπουν για να στήσω το gaming PC μου!

Ακουω γνώμες και προτάσεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα χάσεις απόδοση αν πας σε Nvidia gpu απλά δε θα μπορείς να εκμεταλλευτείς το freesync της οθόνης. Μπορείς να περιμένεις κανα δίμηνο να δεις τι θα κάνει το Vega αλλά αμφιβάλλω ότι θα φτάσει το επίπεδο της 1080Ti, πιο κοντά στην 1080 φαντάζομαι θα είναι. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Πάντως με το σύστημα σου αυτό που θα έκανα είναι overclocking τον επεξεργαστή και θα περίμενα να πάω σε Zen+ ή 6cores Intel αρχές του 2018. Μια χαρά θα την παλέψει ο 2700K σε 4Κ αν τον ανεβάσεις λίγο

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Σκεφτόμουν να περιμένω για vega αλλά αμφιβάλω ότι θα βγάλουν κάτι τόσο δυνατό..

 

Θα δοκιμάσω με oc να δω αποτελέσματα και ίσως κάνω ένα upgrade στον ssd σε κάτι πιο γρήγορο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά θέλω να κάνω αναβαθμισει cpu mobo ram τι αξίζει αυτήν την στιγμή κάρτα γραφικων εχω gtx 970 εχω 2600k 

έχω βρει ένα πακετάκι  i7 6700K + MSI Z170A GAMING M3 στα 350euro η αξίζει να παω σε 7700κ ι να περιμένω 8700κ

 

το pc gaming + multitask gaming περισσότερο το χρησιμοποιώ 1440p

Εγώ λέω να πουλήσεις την 970 και να πάρεις μια άλλη κάρτα γραφικών όπως μια μεταχειρισμένη 1080, ανεβάζοντας ταυτόχρονα τον επεξεργαστή με λίγο overclock. Θα δεις μεγαλύτερη διαφορά απ' ότι αν αλλάξεις cpu/motherboard. Η 970 δε κάνει για 1440p gaming εκτός και αν κάνεις υποχωρήσεις. Στο λέω γιατί και γω έχω την 1060 6GB που είναι λίγο καλύτερη και με περισσότερη μνήμη και για να έχω 60fps μέσο όρο πρέπει σε ορισμένα παιχνίδια να κατεβάσω μερικά settings.

 

Καλησπέρα έφτιαξα ενα Desktop PC κομμάτι-κομμάτι για gaming και θέλω να βάλω πάνω ακόμα έναν gaming HDD περίπου στα 2TB για να είμαι κομπλέ και μια κάρτα γραφικών το PC μέχρι ώρας έχει τα εξής κομμάτια.

 

Κουτί: Corsair SPEC-03 mid tower

Μητρική: MSI Z270 Tomahawk

CPU: i5 7600k Cabylake

CPU cooler: Coolermaster Hyper 212 EVO

RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz (2x8)

Τροφοδοτικό: Corsair CX650M

SSD: Samsung 840 Evo 250gb

Οθόνη: LG 23MP68VQ-P 23" IPS LED full hd

 

Αυτό ειναι το συστημα που εχω φτιάξει μέχρι ώρας και θέλω να παρω μια καλή κάρτα γραφικών για να παίζω ολα τα παιχνιδια σε High ή και Ultra γραφικά και σκέφτομαι να πάρω την Asus Strix gtx 1060 6gb OC (αλλά ακουω προτάσεις γενικά!).

Και εναν σκλήρο δισκο για να τρέχω απο εκει τα παιχνιδια γιατι ο SSD εχει λίγα GB και λέω να πάρω τον SSHD Seagate ST2000DX002 Firecuda Gaming SATA3 (αλλα και πάλι ακούω προτάσεις!).

 

¨Εχω να διαθέσω κοντά στα 500 ευρώ ακόμα για αυτά τα 2 κομμάτια που μου λείπουν για να στήσω το gaming PC μου!

Ακουω γνώμες και προτάσεις! 

 

Για κάρτα γραφικών θα ρωτήσεις εδώ

http://www.insomnia.gr/topic/606957-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/

 

..και για δίσκο εδώ

http://www.insomnia.gr/topic/558140-%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CF%89%CE%BD/

Επεξ/σία από Physiciant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται σε όλους.

 

Σκέφτομαι να κάνω μια καλή αναβάθμιση στον υπολογιστή.

 

Αυτή τη στιγμή έχω

Cpu: i7 2700k stock με coolermsster hydro 100i.

Ram: corsair vengeance 16gb στα 1600mhz

Motherboard: ashrock fatal1ty z77 professional

Storage: Samsung ssd 1st gen, 2tb and 4tb seawater

Psu: Corsair 12000ax gold

Gpu: sapphire r9 390 nitro

 

Πριν 6 μήνες έκανα upgrade σε 4κ οθόνη, αγόρασα μια δεύτερη 390 αλλά η απόδοση του crossfire ήταν κακή.

 

Είδη πουλάω την 390 (η μία πουλήθηκε) και σκέφτομαι να κάνω μια καλή αγορά ( 1080ti strix ) με το σκεπτικό να είμαι στα 60fps για 2-3 χρόνια.

 

Το ερώτημα μου είναι κατά πόσο αξίζει να κάνω αναβάθμιση σε mobo+cpu+ram.

 

Επίσης η οθόνη μου διαθέτει AMD freesync. Πόσο θα χάσω εάν πάω σε nvidia Gpu?

 

Από παιχνίδια παίζω από ολα.

 

Ευχαριστώ !

 

Καλυτερα να περιμενεις Vega για αρχη,δεν ειναι μακρυα πλεον.Με nvidia θα χασεις το freesync που κανει τη διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να περιμενεις Vega για αρχη,δεν ειναι μακρυα πλεον.Με nvidia θα χασεις το freesync που κανει τη διαφορα.

Είναι η διαφορά τόσο αισθητή?

 

Θα ήθελα κάποιος που έχει εμπειρία πάνω σε αυτό να μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η διαφορά τόσο αισθητή?

 

Θα ήθελα κάποιος που έχει εμπειρία πάνω σε αυτό να μου πει.

 

Ναι φιλε μου εγω εχω δοκιμασει και υπαρχει διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω το εχω απορια αυτο, δεν εχω τετοιο monitor οποτε και real εμπειρια στο freesynch/gsynch, το μονο που ξερω ειναι οτι εχει να κανει με την αποφυγη του screen tearing...

 

Μα σε οσα παιχνιδια και αν εχω παιξει (πχ WoW, Skyrim, Witcher3, Rise of the Tomb Raider, Crysis3, FarCry Primal) με ι7 4790K και GTX 1080, και GTX 1070 επισης, δεν εχω δει ποτε μου screen tearing, ουτε με 60FPS oυτε με 100, ουτε και με 40 πχ.

 

Επισης με βολευει παντα το V-synch off (και παλι δεν εχω tearing), είναι καλυτερα ετσι, και όταν εχεις σπανιως <60FPS και όταν εχεις 100+.

 

Χανω κατι ρε παιδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα σου έχει τύχει tearing ή stuttering απλά μπορεί να ήταν σε μικρό βαθμό και να μην το αντιλήφθηκες. Το freesync/gsync λύνει αυτά τα προβλήματα με αποτέλεσμα μια άκρως ομαλή κίνηση. Όλα αυτά με την προϋπόθεση βέβαια ότι η κάρτα σου δε βγάζει περισσότερα fps απ' το μέγιστο της οθόνης γιατί τότε θα έχεις και πάλι tearing. Αυτό το γλιτώνεις ενεργοποιώντας το vsync αλλά ταυτόχρονα έχεις αυξημένο latency. 

 

 

Υ.γ: Βέβαια υπάρχει τρόπος να έχεις μειωμένο latency σε gsync/freesync monitor χρησιμοποιώντας πρόγραμμα βάζοντας fps limit. Για παράδειγμα αν το monitor είναι 120Hz, θα βάλεις στο πρόγραμμα η κάρτα να μη βγάζει πάνω από 118fps οπότε δε χρειάζεται να ενεργοποιήσεις το vsync

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα σου έχει τύχει tearing ή stuttering απλά μπορεί να ήταν σε μικρό βαθμό και να μην το αντιλήφθηκες. Το freesync/gsync λύνει αυτά τα προβλήματα με αποτέλεσμα μια άκρως ομαλή κίνηση. Όλα αυτά με την προϋπόθεση βέβαια ότι η κάρτα σου δε βγάζει περισσότερα fps απ' το μέγιστο της οθόνης γιατί τότε θα έχεις και πάλι tearing. Αυτό το γλιτώνεις ενεργοποιώντας το vsync αλλά ταυτόχρονα έχεις αυξημένο latency

 

Σωστα τα λες.Μαλλον δε το καταλαβαινει ο φιλος.Αν δοκιμασει adaptive sync θα δει smooth-ηλα.Σε αρκετες περιπτωσεις θα εχει πχ 40+ fps και θα νομιζει-νιωθει πως εχει 60 αν και αυτο ειναι placebo.Σε amd w/ freesync μπορεις να εχεις vsync on/off για το εκτος freesync range και αν θες βαζεις cap στα fps στο ταβανι του freesync ευρους και για το latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...