Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2018 στις 6:28 ΜΜ, jeandoumpier είπε

Μια σύνθεση στα 450€, όλα τα κομμάτια από quickshop.gr , βρίσκεται εντός Αττικής.

quickshop.grrrrr.png

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε Ryzen, π.χ. ο R5 2400G, παίζει κάτι αντίστοιχο στα ίδια λεφτά ή μπα;

Επεξ/σία από Mpiftekis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε Ryzen, π.χ. ο R5 2400G, παίζει κάτι αντίστοιχο στα ίδια λεφτά ή μπα;

αλλάζεις μητρική και επεξεργαστή μόνο

https://www.skroutz.gr/s/14023121/AMD-Ryzen-5-2400G-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/14012914/Gigabyte-AB350M-DS3H-rev-1-x.html

sos να είναι revision 1.x η μητρική αλλιώς ζητάς bios update απο το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2018 στις 12:56 ΠΜ, radiohead είπε

Είναι έμπιστο το κατάστημα αυτό, δηλαδή ? Ρωτάω ενημερωτικά, γιατί και εγώ ψάχνω να κάνω σταθερό. Βέβαια, εγώ πήγα προς AskAdam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2018 στις 10:51 ΜΜ, Lazarus είπε

Καλησπερα και απο μενα. Οταν εχετε χρονο μια γνωμη θα ηθελα για την αναβαθμιση του αρκετα παλιου συστηματος μου:
Intel Core 2 Duo E8400 @ 3.00GHz
4GB DDR2 RAM (Συνολικα 3 Dimms, 2 ,1+1)
ASUS EAH3850 512MB
GIGABYTE EP45C-DS3
PSU 480 WATT νομίζω
ANTEC midi-size Tower. Δε ξερω τι αλλο χρειαζεστε.
3 σκληρους σε SATA 7200rpm. Ο ενας μπηκε μεσα μετα απο καψιμο της μητρικης πλακετιτσας σαν εξωτερικος κ παρατηρω λιγο ψηλες θερμοκρασιες.
Το λοιπον :

Ποσό που διαθέτουμε : 450-500

Χρήση υπολογιστή : Home Cinema με 8bit 4K τηλεοραση, Casual Gaming, Καθημερινή Χρήση, Δυνατοτητα για Video Editing σε μικρα αρχεια .mkv, .avi

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: AutoCad 2014, ArcGis 10.3, Photoshop(παλιοτερη εκδοση), Adobe Premier

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Οχι. 22" 1080p 60Hz

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Oχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη, αλλά θα γινει αγορά online.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Διαφορετικα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Προσωπικό στήσιμο

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Οχι.

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Η σκέψη είναι να αγοραστούν αργότερα κουτί ή/και τροφοδοτικό. 

Εγώ έχω κάνει το παρακάτω για μένα (θα ξεκινήσω να αγοράζω τα κομμάτια κατά το καλοκαίρι, περίπου). Βέβαια, θα σε συμβούλευα να μην βασιστείς τόσο στο δικό μου πακέτο, μιας και δεν έχω τόση εμπειρία (αν και, το πακέτο το έκανα με συμβουλές των ατόμων εδώ). Εγώ έβαλα κάρτα wifi, γιατί δεν έχω γραμμή στο δωμάτιό μου (εσύ, αν έχεις γραμμή εκεί που θα τον βάλεις, δώσε τα 30€ παραπάνω που κάνει η κάρτα στον επεξεργαστή). Επίσης, εγώ έβαλα πιο δυνατό τροφοδοτικό, γιατί θα βάλω στο μέλλον μια GTX 1050 TI & και μια νέα οθόνη.

Screenshot_2018-03-16-21-43-19-980_com.miui.notes.png

1 λεπτό πριν, radiohead είπε

Δεν ειχα θεματα ποτε. 

Αναβάθμιση bios γνωρίζεις αν χρεώνουν ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ποτε δεν χρεωνε. Δεν συμβαινει μονο με τους ryzen το φαινομενο, λιγο καιρο πριν ειχαμε τα ιδια με τους kabylake οποτε ειναι συνηθισμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι μιας και το έψαξα πιο πολύ.

Ποσό που διαθέτουμε : ~600,00€  + Φ.Π.Α. κι ίσως πιο πολύ αν υπάρξει μεγάλη διαφορά ή φτιάξω future proof μηχάνημα. Επιμένω σε Intel.

Χρήση υπολογιστή : Μικρό γραφείο

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: AutoCAD LT / Office / Acrobat Pro. Το AutoCAD χρειάζεται ένα πυρήνα όσο πιο ψηλά χρονισμένο (αν το λέω καλά)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι, υπάρχει η TFT LG 19'' Wl942P-BF

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι, θα κρατήσω τα ίδια.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Αν είναι να γλιτώσω >10% ας είναι και από διαφορετικά

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα προτιμούσα από το κατάστημα αλλά δεν είναι δεσμευτικό

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Win 10 Home.

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε:

Θα κρατήσω 447GB SSD PLUS 480GB ATA Device & 2047MB NVIDIA GeForce GT 730 (Palit Microsystems). Αλλαγή αργότερα, πιστεύω τώρα θα κάνω τη δουλειά μου.

Έχω κάνει μια προεπιλογή, θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας; Έχω κατασταλάξει σε αυτά αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας - μεγέθους κλπ

CASE BE QUIET! PURE BASE 600 BLACK ~ 80,00€

CPU INTEL LGA1151 

i3-8100 3600 MHz ~100,00€ ή

i3-8350Κ 4000 MHz ~165,00€ ή

i5-8600K 3600 MHz ~230€ ή

i7-8700K 3600 MHz - BOX ~340,00€

Fan BE QUIET! PURE ROCK SLIM ~27,00€

ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE Z370N WIFI 150,00€ ή  Z370 AORUS GAMING 5 ~190,00€

RAM CORSAIR CMV8GX4M1A2133C15 8GB DDR4 2133MHZ VALUE SELECT ~ 100,00€ (Αργότερα θα βάλω κι άλλη αν χρειαστεί)

MICROSOFT WINDOWS 10 HOME 64-BIT GREEK ~100,00€

PSU BE QUIET! SYSTEM POWER 8 500W ~60,00€

 

Συνολικά θα βγει από 485,00€ + Φ.Π.Α. έως 720,00€ + Φ.Π.Α. Ο ΦΠΑ δεν με απασχολεί καθώς θα κοπεί τιμολόγιο.

 

Οι ερωτήσεις μου έχουν ως εξής.

1. Υπάρχουν ασυμβατότητες μεταξύ αυτών που θέλω να βάλω; Κουτιά, fan κλπ ταιριάζουν;

2. Με δεδομένο τη χρήση κι ότι λόγω AutoCAD χρειάζομαι υψηλή ταχύτητα θα είμαι καλά π.χ. με τον  i3-8350Κ 4000 MHz να γλιτώσω χρήματα;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, γεια χαρά σε όλους... Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια γρήγορη ερώτηση.

Θα χρειαστεί να στηθεί υπολογιστής στα 600€ (συνολική κεντρική μονάδα).

H χρήση του θα είναι για δουλειά γραφείου μηχανικού που όμως θα χρειαστεί και μια εξωτερική κάρτα γραφικών για δουλειά πάνω σε 3D προγράμματα (μην παρασυρθείτε, δε χρειάζεται τίποτα απίστευτο και τρελό)

Έχετε γενικά καμιά καλή πρόταση περί επεξεργαστή και κάρτας γραφικών; Σκέφτομαι ότι μάλλον το καλύτυερο value είναι οι Ryzen επεξεργαστές και ο 2400G είναι μια πολύ καλή λύση. Το ίδιο σκεφτόμουν και για την 1050ti ως GPU...

Έχετε κάποια πρόταση άλλη;

Ευχαριστώ πολύ guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 19/3/2018 στις 1:05 ΜΜ, alejsalonica είπε

Επανέρχομαι μιας και το έψαξα πιο πολύ.

Ποσό που διαθέτουμε : ~600,00€  + Φ.Π.Α. κι ίσως πιο πολύ αν υπάρξει μεγάλη διαφορά ή φτιάξω future proof μηχάνημα. Επιμένω σε Intel.

Χρήση υπολογιστή : Μικρό γραφείο

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: AutoCAD LT / Office / Acrobat Pro. Το AutoCAD χρειάζεται ένα πυρήνα όσο πιο ψηλά χρονισμένο (αν το λέω καλά)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι, υπάρχει η TFT LG 19'' Wl942P-BF

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι, θα κρατήσω τα ίδια.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Αν είναι να γλιτώσω >10% ας είναι και από διαφορετικά

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα προτιμούσα από το κατάστημα αλλά δεν είναι δεσμευτικό

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Win 10 Home.

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε:

Θα κρατήσω 447GB SSD PLUS 480GB ATA Device & 2047MB NVIDIA GeForce GT 730 (Palit Microsystems). Αλλαγή αργότερα, πιστεύω τώρα θα κάνω τη δουλειά μου.

Έχω κάνει μια προεπιλογή, θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας; Έχω κατασταλάξει σε αυτά αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας - μεγέθους κλπ

CASE BE QUIET! PURE BASE 600 BLACK ~ 80,00€

CPU INTEL LGA1151 

i3-8100 3600 MHz ~100,00€ ή

i3-8350Κ 4000 MHz ~165,00€ ή

i5-8600K 3600 MHz ~230€ ή

i7-8700K 3600 MHz - BOX ~340,00€

Fan BE QUIET! PURE ROCK SLIM ~27,00€

ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE Z370N WIFI 150,00€ ή  Z370 AORUS GAMING 5 ~190,00€

RAM CORSAIR CMV8GX4M1A2133C15 8GB DDR4 2133MHZ VALUE SELECT ~ 100,00€ (Αργότερα θα βάλω κι άλλη αν χρειαστεί)

MICROSOFT WINDOWS 10 HOME 64-BIT GREEK ~100,00€

PSU BE QUIET! SYSTEM POWER 8 500W ~60,00€

Συνολικά θα βγει από 485,00€ + Φ.Π.Α. έως 720,00€ + Φ.Π.Α. Ο ΦΠΑ δεν με απασχολεί καθώς θα κοπεί τιμολόγιο.

Οι ερωτήσεις μου έχουν ως εξής.

1. Υπάρχουν ασυμβατότητες μεταξύ αυτών που θέλω να βάλω; Κουτιά, fan κλπ ταιριάζουν;

2. Με δεδομένο τη χρήση κι ότι λόγω AutoCAD χρειάζομαι υψηλή ταχύτητα θα είμαι καλά π.χ. με τον  i3-8350Κ 4000 MHz να γλιτώσω χρήματα;

Ευχαριστώ.

Θα βαλεις μητρικη στο κατοσταρικο βλεπε z370 pro4

16gb στα 2666 η στα ιδια λεφτα στα 3000 αναλογως καταστηματος.

8400 η 8700

Και το τελευταιο θα εξαρτηθει γιατι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα παρεις νεα οθονη 24 1080p η 27 1440p οποτε αναλογως budget. Το ξαναγραφω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ νεα οθονη.

Windows βρισκεις κλειδι με 5-10 ευρω σε ebay η psngames.

 

19 ώρες πριν, dimxr είπε

Παιδιά, γεια χαρά σε όλους... Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια γρήγορη ερώτηση.

Θα χρειαστεί να στηθεί υπολογιστής στα 600€ (συνολική κεντρική μονάδα).

H χρήση του θα είναι για δουλειά γραφείου μηχανικού που όμως θα χρειαστεί και μια εξωτερική κάρτα γραφικών για δουλειά πάνω σε 3D προγράμματα (μην παρασυρθείτε, δε χρειάζεται τίποτα απίστευτο και τρελό)

Έχετε γενικά καμιά καλή πρόταση περί επεξεργαστή και κάρτας γραφικών; Σκέφτομαι ότι μάλλον το καλύτυερο value είναι οι Ryzen επεξεργαστές και ο 2400G είναι μια πολύ καλή λύση. Το ίδιο σκεφτόμουν και για την 1050ti ως GPU...

Έχετε κάποια πρόταση άλλη;

Ευχαριστώ πολύ guys!

Ryzen 1600 σιγουρα ως minimum οχι 2400g. 1050ti εχει την asus το e-shop στο newsletter του στα 200 χωρις μεταφορικα με δυο ανεμιστηρες.

Πανω απο 200 μη δωσεις για κανενα λογο.

Επειδη ομως ειναι σφιχτο το budget σκεψου το ενδεχομενο να βαλεις απλη 1050 και το εβδομηνταρι διαφορα να γινει 16gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, dimxr είπε

Παιδιά, γεια χαρά σε όλους... Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια γρήγορη ερώτηση.

Θα χρειαστεί να στηθεί υπολογιστής στα 600€ (συνολική κεντρική μονάδα).

H χρήση του θα είναι για δουλειά γραφείου μηχανικού που όμως θα χρειαστεί και μια εξωτερική κάρτα γραφικών για δουλειά πάνω σε 3D προγράμματα (μην παρασυρθείτε, δε χρειάζεται τίποτα απίστευτο και τρελό)

Έχετε γενικά καμιά καλή πρόταση περί επεξεργαστή και κάρτας γραφικών; Σκέφτομαι ότι μάλλον το καλύτυερο value είναι οι Ryzen επεξεργαστές και ο 2400G είναι μια πολύ καλή λύση. Το ίδιο σκεφτόμουν και για την 1050ti ως GPU...

Έχετε κάποια πρόταση άλλη;

Ευχαριστώ πολύ guys!

 

Λίγο πάνω απ` αυτό που ζητάς.

1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, radiohead είπε

Θα βαλεις μητρικη στο κατοσταρικο βλεπε z370 pro4

16gb στα 2666 η στα ιδια λεφτα στα 3000 αναλογως καταστηματος.

8400 η 8700

Και το τελευταιο θα εξαρτηθει γιατι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα παρεις νεα οθονη 24 1080p η 27 1440p οποτε αναλογως budget. Το ξαναγραφω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ νεα οθονη.

Windows βρισκεις κλειδι με 5-10 ευρω σε ebay η psngames.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

1.  Την είχα δει την μητρική αυτή αλλά (ξέχασα να το αναφέρω) χρειάζομαι πολλές θύρες USB.

2. Θεωρείς δηλαδή ότι οπωσδήποτε θα χρειαστώ άμεσα 16GB, έλεγα να πάρω τώρα μια 8GB και σε λίγους μήνες να προσθέσω. Πρόσεξα όμως ότι πρέπει να πάω σε 2666

3. Γράφεις 8400 ή 8700. Από αυτούς που σκέφτομαι κανείς δεν κάνει; Ο 8400 μάλιστα είναι χαμηλά χρονισμένος την στιγμή που το AutoCAD χρειάζεται έναν μόνο πυρήνα αλλά ψηλά χρονισμένο. Για αυτό λέω τον i3 8350K μιας και έχει μεν 4 πυρήνες και είναι στα 4000MHz.

4. Νέα οθόνη θέλω αλλά προσπαθώ να μειώσω το κόστος σε υλικά που μπορώ να πάρω σε 5-6 μήνες π.χ. Γιατί λες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ;

5. Ξέρουμε κάποιον τεχνικό αξιόπιστο στη Θεσσαλονίκη ή έστω κάποιο μαγαζί σοβαρό για την  συναρμολόγηση; 

6. Οι άδειες αυτές (κλειδί) είναι νόμιμες;

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alejsalonica είπε

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

1.  Την είχα δει την μητρική αυτή αλλά (ξέχασα να το αναφέρω) χρειάζομαι πολλές θύρες USB.

2. Θεωρείς δηλαδή ότι οπωσδήποτε θα χρειαστώ άμεσα 16GB, έλεγα να πάρω τώρα μια 8GB και σε λίγους μήνες να προσθέσω. Πρόσεξα όμως ότι πρέπει να πάω σε 2666

3. Γράφεις 8400 ή 8700. Από αυτούς που σκέφτομαι κανείς δεν κάνει; Ο 8400 μάλιστα είναι χαμηλά χρονισμένος την στιγμή που το AutoCAD χρειάζεται έναν μόνο πυρήνα αλλά ψηλά χρονισμένο. Για αυτό λέω τον i3 8350K μιας και έχει μεν 4 πυρήνες και είναι στα 4000MHz.

4. Νέα οθόνη θέλω αλλά προσπαθώ να μειώσω το κόστος σε υλικά που μπορώ να πάρω σε 5-6 μήνες π.χ. Γιατί λες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ;

5. Ξέρουμε κάποιον τεχνικό αξιόπιστο στη Θεσσαλονίκη ή έστω κάποιο μαγαζί σοβαρό για την  συναρμολόγηση; 

6. Οι άδειες αυτές (κλειδί) είναι νόμιμες;

1. Τσέκαρε εδώ

2. Για autoCAD και γενικά τη χρήση που το χρειάζεσαι 16Gb ram είναι το must καθώς τέτοιες εφαρμογές καταλαμβάνουν από μόνες τους 8Gb συχνά. Οπότε τα 8 πολύ σύντομα αν όχι άμεσα δε θα σου αρκούν.

4. Επίσης για τη χρήση που θες η οθόνη είναι εξίσου σημαντική και καθορίζει σε μεγάλο βαθμό την αποτελεσματικότητα του setup σου. Πρέπει να αποδίδει με μεγάλη ακρίβεια τα χρώματα και ιδανικά να διαθέτει aRGB. Επίσης για τη δική σου ευκολία και πρακτικότητα, η οθόνη πρέπει να είναι τουλάχιστον 27''(παίζει ρόλο και ο λόγος διαστάσεων). Ακόμα, πρέπει να υποστηρίζει όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση κα.

5. Αυτό που πρέπει να προσέξεις στο ebay είναι ο αγοραστής. Κοιτάς το πόσες και τι αξιολογήσεις έχει. Από κει και πέρα εφόσον σου στείλει τον κωδικό (και αυτός είναι έγκυρος όπως είπαμε) τον βάζεις και δεν έχεις κανένα θέμα. Αυτό που σε απασχολεί επίσης είναι η έκδοση των win που θα σου δώσει (αυτονόητο)...

 

Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος...

Επεξ/σία από JfΚ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JfΚ είπε

1. Τσέκαρε εδώ

2. Για autoCAD και γενικά τη χρήση που το χρειάζεσαι 16Gb ram είναι το must καθώς τέτοιες εφαρμογές καταλαμβάνουν από μόνες τους 8Gb συχνά. Οπότε τα 8 πολύ σύντομα αν όχι άμεσα δε θα σου αρκούν.

4. Επίσης για τη χρήση που θες η οθόνη είναι εξίσου σημαντική και καθορίζει σε μεγάλο βαθμό την αποτελεσματικότητα του setup σου. Πρέπει να αποδίδει με μεγάλη ακρίβεια τα χρώματα και ιδανικά να διαθέτει aRGB. Επίσης για τη δική σου ευκολία και πρακτικότητα, η οθόνη πρέπει να είναι τουλάχιστον 27''(παίζει ρόλο και ο λόγος διαστάσεων). Ακόμα, πρέπει να υποστηρίζει όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση κα.

5. Αυτό που πρέπει να προσέξεις στο ebay είναι ο αγοραστής. Κοιτάς το πόσες και τι αξιολογήσεις έχει. Από κει και πέρα εφόσον σου στείλει τον κωδικό (και αυτός είναι έγκυρος όπως είπαμε) τον βάζεις και δεν έχεις κανένα θέμα. Αυτό που σε απασχολεί επίσης είναι η έκδοση των win που θα σου δώσει (αυτονόητο)...

Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος...

Η λογική μου είναι ότι μπορεί να αγοραστεί κι αργότερα αναβάλλεται αρκεί βέβαια να κάνουμε δουλειά. Η Autodesk ζητά για AutoCAD LT 2018 64-bit: 2 GB (4 GB recommended).  Τώρα το δουλεύω με 4 GB και για λίγους μήνες δεν θα έχω πρόβλημα να δουλέψω με 8GB.

Όσο για την οθόνη, εγώ δουλεύω 2D σχέδια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε χρώματα κλπ. Το ίδιο ισχύει και εδώ κάτι που μπορεί να αγορασθεί αργότερα θα δώσει τη θέση του σε κάτι που δεν αλλάζει μετά.

Θα το ψάξω αυτό με το e-bay αλλά μου φαίνεται περίεργο με 6-7€ να παίρνεις νόμιμη άδεια.

Ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Η λογική μου είναι ότι μπορεί να αγοραστεί κι αργότερα αναβάλλεται αρκεί βέβαια να κάνουμε δουλειά. Η Autodesk ζητά για AutoCAD LT 2018 64-bit: 2 GB (4 GB recommended).  Τώρα το δουλεύω με 4 GB και για λίγους μήνες δεν θα έχω πρόβλημα να δουλέψω με 8GB.

Όσο για την οθόνη, εγώ δουλεύω 2D σχέδια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε χρώματα κλπ. Το ίδιο ισχύει και εδώ κάτι που μπορεί να αγορασθεί αργότερα θα δώσει τη θέση του σε κάτι που δεν αλλάζει μετά.

Θα το ψάξω αυτό με το e-bay αλλά μου φαίνεται περίεργο με 6-7€ να παίρνεις νόμιμη άδεια.

Ευχαριστώ και πάλι. 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, απλά εξηγώ το λόγο που σου προτάθηκε να αλλάξεις οπωσδήποτε οθόνη. Αν θεωρεις ότι σε καλύπτει προς το παρόν τουλάχιστον οκ. 

 

Οσο για το ebay μη σου φαίνεται περίεργο. Νομιμα θα ειναι τα windows. Δεν ειναι κατι που άρχισε τωρα... Για ολα τα λειτουργικά υπάρχουν κλειδιά στο ebay μεχρι 15€ ανετα... Το μονο που πρεπει να προσέξεις ξαναλεω είναι ο αγοραστής. Προσωπικά γνώριζα δυο έμπιστους αλλά έχουν σταματήσει να πουλάνε και δεν έχω ξαναχρειαστεί πρόσφατα κλειδί (εδώ και 2 χρόνια που άλλαξα σε 10).

Μάλιστα επειδή χρειάστηκε να κάνω και φορμάτ στο λαπτοπ μου, οταν τα ξαναεγκατεστησα ενεργοποιήθηκαν αυτόματα χωρίς να βάλω νέο κλειδι. Αναγνώρισαν πιθανόν μέσω του Microsoft account ότι είχα πριν κλειδί κανονικά και έτσι δεν χρειάστηκε να κανω τίποτα.

Επεξ/σία από JfΚ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

1.  Την είχα δει την μητρική αυτή αλλά (ξέχασα να το αναφέρω) χρειάζομαι πολλές θύρες USB.

2. Θεωρείς δηλαδή ότι οπωσδήποτε θα χρειαστώ άμεσα 16GB, έλεγα να πάρω τώρα μια 8GB και σε λίγους μήνες να προσθέσω. Πρόσεξα όμως ότι πρέπει να πάω σε 2666

3. Γράφεις 8400 ή 8700. Από αυτούς που σκέφτομαι κανείς δεν κάνει; Ο 8400 μάλιστα είναι χαμηλά χρονισμένος την στιγμή που το AutoCAD χρειάζεται έναν μόνο πυρήνα αλλά ψηλά χρονισμένο. Για αυτό λέω τον i3 8350K μιας και έχει μεν 4 πυρήνες και είναι στα 4000MHz.

4. Νέα οθόνη θέλω αλλά προσπαθώ να μειώσω το κόστος σε υλικά που μπορώ να πάρω σε 5-6 μήνες π.χ. Γιατί λες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ;

5. Ξέρουμε κάποιον τεχνικό αξιόπιστο στη Θεσσαλονίκη ή έστω κάποιο μαγαζί σοβαρό για την  συναρμολόγηση; 

6. Οι άδειες αυτές (κλειδί) είναι νόμιμες;

Θα παρεις κουτι που θα εχει τεσσερις θυρες + της μητρικης οποτε δεν βλεπω το λογο να δωσεις παραπανω λεφτα μαζι με το γεγονος οτι δεν φαινεται οτι ξερεις να κλοκαρεις και οτι απλα θελεις ενα μηχανημα plug n play.

 

Τον i3 βγαλτον απο την εξισωση. Ολοι οι k επεξεργαστες δεν ερχονται με ψυκτρα οποτε θα υπολογισεις + 30-40 ευρω το οποιο μαζι με τη διαφορα τιμης με τους non k ανοιγει την ψαλιδα περισσοτερο και δεν θα λαβεις την αντιστοιχη αποδοση σε αναλογια με τα χρηματα. Απο τη στιγμη που η ιντελα εβγαλε στη mainstream εξαπυρηνους να εισαι σιγουρος οτι ολα μα ολα τα προγραμνατα θα γινουν optimised για πολλους πυρηνες. Επισης δεν παιρνεις pc για φετος αλλα για χρονια. Οποτε 8400-8700 θα ηταν ιδανικα για 'σενα  οπως το βλεπω εγω.

 

Χρειαζεσαι επιφανεια που πας με το 19αρι; Περα απο την αλλαγη αναλυσης θα εχεις μεγαλυτερο real estate θα ειναι πιο ξεκουραστη και μιλαμε για εργαλειο δουλειας μη βλεπεις το μονιτορ με τη χρηση που κανεις σαν περιφερειακο τυπου ποντικι.

Θα σου βγουν τα ματια.

 

Το vision studio συναρμολογει δωρεαν. Αν θες να τα παρεις απο αλλου φθηνοτερα στειλε μου pm να στο κανω εγω.

 

Αν το θες για μαγαζι-εταιρια καλο θα ηταν να βαλεις στικερ αν οχι και ειναι οικιακο και το κλειδι πολυ ειναι. Οτι ειναι νομιμο παντως ειναι δεν ειναι κλεμμενο ;)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...