Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, bakalex είπε

χαχαχαχαχαχαχαχαχ ιδεα δεν εχω :lol:

Εγω θα επαιρνα το απλό με το μικρότερο παράθυρο.Ετσι και αλλιως σχεδόν ιδια είναι και 25 ευρω πιο φθηνο

Δηλαδη το μονο που αλλαζει οτι το elite εχει μεγαλυτερο τζαμι;:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThanosR92 είπε

Δηλαδη το μονο που αλλαζει οτι το elite εχει μεγαλυτερο τζαμι;:blink:

Απο μια γρηγορη ματια που έριξα μπορεις εχτρα να συνδεσεις και αλλους 2 δισκους 2,5''.Αλλα δεν εχω διαβασει τα reviews ,οπως εγραψα πανω πανω χαριτολογωντας "δεν εχω ιδεα":P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τροφοδοτικό chieftec 650 watt

Ssd samsung evo 850

Η αναβάθμιση που θέλω είναι cpu, μητρική, μνήμες και gpu

οσό που διαθέτουμε : 450-500

Χρήση υπολογιστή : Gaming 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: σπανια επεξεργασία βιντεο

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα αλλα δεν με νοιάζει το μαγαζί αγοράζω online

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Διαφορετικά καταστήματα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Συναρμολόγιση απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Οχι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Legolas είπε

Έχω τροφοδοτικό chieftec 650 watt

Ssd samsung evo 850

Η αναβάθμιση που θέλω είναι cpu, μητρική, μνήμες και gpu

οσό που διαθέτουμε : 450-500

Χρήση υπολογιστή : Gaming 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: σπανια επεξεργασία βιντεο

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα αλλα δεν με νοιάζει το μαγαζί αγοράζω online

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Διαφορετικά καταστήματα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Συναρμολόγιση απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Οχι

 

 

1.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/9/2018 στις 1:41 ΜΜ, bakalex είπε

Kαλησπέρα και πάλι.Προχώρησα στην παραγγελία των παρακάτω κομματιών για νέο gaming υπολογιστη

Intel Core i7-8700K Box

Be Quiet Dark Rock Pro 3 + Arctic MX-4

Asus Prime Z370-A

G.Skill Trident Z 16GB DDR4-3466MHz

Θέλω να βάλω και μια καρτα GTX 1080 αν πέσουν καθολου οι τιμες.Το σύστημα θα χει και εναν SSD 250 GB  + 2 SATA 2,5 TB συνολο .

Τροφοδοτικο 650w κάνει η είναι μικρο?

EVGAEVGA Supernova 650 G3 η

Corsair?Corsair TX-M Series TX650M

Κανενα κουτι να προτείνετε?Εγω ελπίζω αυτό αν και λιγο ακριβο Corsair Carbide Clear 400C  να χωράει την Be quiet μεσα..Το έχει κανένας να μου πει?Να βάλω έξτρα ανεμιστηράκια?(έχει ηδη 2)

Οπότε θα πάρεις gaming σύστημα αλλά θα πάρεις κάρτα γραφικών όταν πέσουν οι τιμές.. και γιατί να πάρεις σήμερα το σύστημα και δεν περιμένεις να τα πάρεις όλα μαζί?

Αφού αυτό που θέλεις να κάνεις (Gaming) δεν θα το κάνεις τελικά?

Αφού δεν θέλεις να πληρώσεις υπεραξία στη κάρτα γραφικών γιατί δέχεσαι να πληρώσεις υπεραξία στις μνήμες (Απο 150€ τις αγοράζεις 231€)?

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, leros2004 είπε

Οπότε θα πάρεις gaming σύστημα αλλά θα πάρεις κάρτα γραφικών όταν πέσουν οι τιμές.. και γιατί να πάρεις σήμερα το σύστημα και δεν περιμένεις να τα πάρεις όλα μαζί?

Αφού αυτό που θέλεις να κάνεις (Gaming) δεν θα το κάνεις τελικά?

Αφού δεν θέλεις να πληρώσεις υπεραξία στη κάρτα γραφικών γιατί δέχεσαι να πληρώσεις υπεραξία στις μνήμες (Απο 150€ τις αγοράζεις 231€)?

Δεν εννοούσα οτι θα περιμένω τόσο πολύ ωστε να επανέλθουν οι κάρτες στις φυσιολογικές τιμές προ τετραμήνου..

Σίγουρα θα πληρώσω πιο ακριβά,αλλά δεν παίρνω και τώρα που ακόμα ψιλοκατεβαίνουν απ τον Θεο..

 

Εξάλλου έτσι περίμενα και ως τώρα,να τα πάρω όλα μαζί και στο τέλος κατέληξα να πάνε μνήμες και καρτες γραφικών στο ταβάνι.

Αν ειχα αρχίσει να παίρνω τπτ σιγα σιγα δεν θα τα χρυσοπλήρωνα τώρα(που το κάνω αναγκαστικά πιά γιατί λήγουν οι δωροκάρτες που έχω)

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2018 στις 1:41 ΜΜ, bakalex είπε

Kαλησπέρα και πάλι.Προχώρησα στην παραγγελία των παρακάτω κομματιών για νέο gaming υπολογιστη

Intel Core i7-8700K Box

Be Quiet Dark Rock Pro 3 + Arctic MX-4

Asus Prime Z370-A

G.Skill Trident Z 16GB DDR4-3466MHz

Θέλω να βάλω και μια καρτα GTX 1080 αν πέσουν καθολου οι τιμες.Το σύστημα θα χει και εναν SSD 250 GB  + 2 SATA 2,5 TB συνολο .

Τροφοδοτικο 650w κάνει η είναι μικρο?

EVGAEVGA Supernova 650 G3 η

Corsair?Corsair TX-M Series TX650M

Κανενα κουτι να προτείνετε?Εγω ελπίζω αυτό αν και λιγο ακριβο Corsair Carbide Clear 400C  να χωράει την Be quiet μεσα..Το έχει κανένας να μου πει?Να βάλω έξτρα ανεμιστηράκια?(έχει ηδη 2)

Υπόψιν ότι επειδή έχεις στο μυαλό σου για πιθανή αύξηση στα 32 giga ram με αυτή την ψύκτρα θα έχεις πρόβλημα λόγω του ύψους των μνημών. Δεν θα μπορείς να βάλεις 4 μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Υπόψιν ότι επειδή έχεις στο μυαλό σου για πιθανή αύξηση στα 32 giga ram με αυτή την ψύκτρα θα έχεις πρόβλημα λόγω του ύψους των μνημών. Δεν θα μπορείς να βάλεις 4 μνήμες.

Γιατι ρε φιλε δεν θα χωρεσουν?

163mm ειναι η ψυκτρα και το κουτί δεχεται ψυκτρα μεχρι 170mm.Τι κι αν σηκώσω το μπροστινό φανάκι της ψυκτρας λιγο παραπανω...

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σχέση έχει το ύψος της ψήκτρας με το αν μπλοκάρει ram slots; Αν έχει μέταλλο πάνω από το ram slot, όσο και να σηκώσεις τον ανεμιστήρα δεν γίνεται τίποτα. :) Και αν σου μπλοκάρει έστω και ένα, τελείωσε το dual channel με 4 στικ. 

 

Θεωρητικά το λέω, δεν έχω κοιτάξει την ψήκτρα και την μητρική σου, απλά σου λέω γιατί το σκεπτικό σου είναι λάθος. 

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, bakalex είπε

Γιατι ρε φιλε δεν θα χωρεσουν?

163mm ειναι η ψυκτρα και το κουτί δεχεται ψυκτρα μεχρι 170mm.Τι κι αν σηκώσω λιγο το μπροστινό φανάκι της ψυκτρας λιγο παραπανω...

Μπορείς όπως λές να σηκώσεις το fan ή να βγάλεις το heatsink απλά στο λέει για να μη μπαίνεις σε ιστορίες και καλώς το είπε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Τι σχέση έχει το ύψος της ψήκτρας με το αν μπλοκάρει ram slots; Αν έχει μέταλλο πάνω από το ram slot, όσο και να σηκώσεις τον ανεμιστήρα δεν γίνεται τίποτα. :) Και αν σου μπλοκάρει έστω και ένα, τελείωσε το dual channel με 4 στικ. 

Θεωρητικά το λέω, δεν έχω κοιτάξει την ψήκτρα και την μητρική σου, απλά σου λέω γιατί το σκεπτικό σου είναι λάθος. 

Τη 4η μνήμη την μπλοκάρει το μπροστινό ανεμιστηράκι της ψύκτρας.Οχι μέταλλο.

Το φανάκι το μετακινείς λίγο πιο πάνω και είναι OK

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, bakalex είπε

Τη 4η μνήμη την μπλοκάρει το μπροστινό ανεμιστηράκι της ψύκτρας.Οχι μέταλλο.

Το φανάκι το μετακινείς λίγο πιο πάνω και είναι OK

Η μετακίνηση αυτή θα έχει κάποιες απώλειες σε απόδοση(ψύξη). Μικρές θα είναι οι απώλειες απλά το τονίζω.

ΥΓ: έχει ανακοινωθεί και η νέα ψύκτρα η Dark Pro 4 αλλά θα είναι διαθέσιμη από το καλοκαίρι και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Η μετακίνηση αυτή θα έχει κάποιες απώλειες σε απόδοση(ψύξη). Μικρές θα είναι οι απώλειες απλά το τονίζω.

ΥΓ: έχει ανακοινωθεί και η νέα ψύκτρα η Dark Pro 4 αλλά θα είναι διαθέσιμη από το καλοκαίρι και μετά.

Θα έπαιρνα την Thermaltake Mucho που μου πρότεινε παραπανω ο Physiciant (και με 30 ευρω λιγοτερα),αλλά δυστυχώς την είχα παραγγείλει,ακύρωσει και ξανάπαραγγείλει από το ίδιο κατάστημα,οπότε δεν μπορούσα να ξανακάνω ακύρωση.

Δεν πειράζει αν έχει και μια πολυ  μικρή απώλεια αυτό το τούμπανο.

Μια χαρά θα τον ψυχει τον Ι7 8700

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία πρόθεση να αλλάξεις γνώμη απλά ο νόμος δεν λέει πουθενά ότι δεν μπορείς να κάνεις ακύρωση 2η φορά. Συνεπώς μπορείς να κάνεις όσες ακυρώσεις θέλεις. Μόνο για ενημέρωση έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...