Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

 Ειχα δωσει στον αδερφο μου το παρακατω συστημα:

PSU Thermaltake 550 semi modular

CPU AMD Phenom 1090T

Motherboard Gigabyte GA-78LMT-S2P

Memory Kingston DDR3 8GB 1600 (1 dimm)

SSD 120GB για το λειτουργικο

SSD 512GB για παιχνιδια

HDD 1TB για storage

Monitor LG W2253TQ

 

Κάηκε η AMD Radeon 470 4GB που ειχε και του εβαλα πανω μια Radeon HD 6670 1GB που ειχα απο παλια. 

 

Προβληματιζομαι ειτε να του παρω μια καρτα γραφικων και μια μνημη 8GB ακομα , ειτε να το πουλησω και να του παρω αλλο καινουργιο.

Τα παιχνιδια που παιζει ειναι WOW, D3 & L2

 

Τι εχετε να προτεινετε? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GBorb είπε

Καλησπερα σας,

 Ειχα δωσει στον αδερφο μου το παρακατω συστημα:

PSU Thermaltake 550 semi modular

CPU AMD Phenom 1090T

Motherboard Gigabyte GA-78LMT-S2P

Memory Kingston DDR3 8GB 1600 (1 dimm)

SSD 120GB για το λειτουργικο

SSD 512GB για παιχνιδια

HDD 1TB για storage

Monitor LG W2253TQ

Κάηκε η AMD Radeon 470 4GB που ειχε και του εβαλα πανω μια Radeon HD 6670 1GB που ειχα απο παλια. 

Προβληματιζομαι ειτε να του παρω μια καρτα γραφικων και μια μνημη 8GB ακομα , ειτε να το πουλησω και να του παρω αλλο καινουργιο.

Τα παιχνιδια που παιζει ειναι WOW, D3 & L2

Τι εχετε να προτεινετε? 

D3? Σχετικά καινούρια η κάρτα, άρα πρέπει να είναι εντός εγγύησης. Όχι; H 6670 πώς τα πάει στα παιχνίδια αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

D3? Σχετικά καινούρια η κάρτα, άρα πρέπει να είναι εντός εγγύησης. Όχι; H 6670 πώς τα πάει στα παιχνίδια αυτά; 

Ηταν παραγγελια απο εξωτερικο (μου την ειχε στειλει ξαδερφος απο Βερολινο) και μεχρι να βγαλω ακρη κανω σκεψεις. Ισως παω σε ολικη αναδομηση !!!
Η 6670 στο wow που ειδα σε πολη με σχετικη κινηση ειναι στα 30 fps. Φυσικα τα γραφικα δεν ειναι ουτε καν στο mid.

Σκεφτηκα ακομα και να του βαλω ενα καλυτερο CPU ( FX-6300 ) μαζι με μνημη και νεα καρτα γραφικων. Δεν ξερω ομως αν αξιζει και θα εχει αισθητη βελτιωση στα παιχνιδια αυτα. Επειτα τι καρτα να βαλω για να μην τρωει μπουκαλι απο τον επεξεργαστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Σας γράφω εκ μέρους ενός φίλου που θέλει ένα υπολογιστή καινούριο χωρίς πολλές απαιτήσεις όσον αφορά τα παιχνίδια απλά για internet, Ταινίες και με προϋπόθεση να μπορεί να παίζει Football Manager.

Ποσό που διαθέτουμε: 350€ έως 450€

Χρήση υπολογιστή: Ίντερνετ, Ταινίες, Football Manager.

Ειδικά προγράμματα: Όχι

Οθόνη: Ναι

Πληκτρολόγιο: Ναι

Ποντίκι: Ναι

Ηχεία : Ναι

Τοποθεσία: Ρόδος

Λόγω τοποθεσίας επειδή γνωρίζω την τοπική αγορά δεν υπάρχουν καταστήματα με ποικιλία για την ελεύθερη σύνθεση υπολογιστή οπότε υποχρεωτικά εκτός Ρόδου κατάστημα με δυνατότητα συναρμολόγησης από τους ίδιους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας φίλος θέλει να στήσει ενα pc. 

Η χρήση θα είναι πολύ απλή (facebook, youtube ,ταινίες, office).

Σκληρό δίσκο έχει έναν SSD Samsung 850 evo 250GB.

Ποια απο τις 2 ram να προτιμήσω?

Τροφοδοτικό στα 450W είναι καλό ή να πάω σε πιο μεγάλο?

Τροφοδοτικό έχει αυτό ΑΤΧ - S550. Προς το παρών αν γίνετε θέλει να κρατήσει το ίδιο και αργότερα να πάρει άλλο.

 

χωρίς τίτλο.JPG

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να φτιάξω έναν υπολογιστή ώστε να μπορώ να δουλεύω. Η χρήση που το θέλω είναι για Internet, και μπορώ να χρησιμοποιώ το Word χωρίς να σέρνεται. Γενικά θέλω ένα γρήγορο υπολογιστή. Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Τι μου προτείνετε να βάλω;Το ποσό που διαθέτω είναι στα 500 ευρώ. (SSD οπωσδήποτε θα μπει καθώς και ένας 2tb το λιγότερο εσωτερικός δίσκος)

Οθόνη, πληκτρολόγιο δεν θέλω έχω. Θέλω μόνο πύργο.

Επεξ/σία από JohnHacked
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, JohnHacked είπε

 

Καλησπέρα. Από e-gate.gr, κάνουν και συναρμολόγηση. Όλα τα κομμάτια είναι είτε άμεσα διαθέσιμα, είτε διαθέσιμα εντός 1-3 ημερών.

e-gateee.jpg

57 λεπτά πριν, pavloa είπε

 

Είναι συμβατά μόνο αν γίνει bios update στη μητρική, γι'αυτό πήγαινε σε αυτή που δεν χρειάζεται κάτι, είναι έτοιμη και φθηνότερη : https://www.priveshop.gr/product/11006577/EKSARTHMATA/MHTRIKES/ASROCK-B450-PRO4 . Για μνήμες επίσης μπορείς να πας σε φθηνότερες στην ίδια συχνότητα : https://www.priveshop.gr/product/11005653/EKSARTHMATA/MNHMES-RAM/CORSAIR-VENGEANCE-LPX-DDR4-8GB-3000-MHZ-CMK8GX4M2C3000C16, άλλωστε είναι χρήση γραφείου-δεν σε απασχολεί τόσο πολύ ακόμη και 2666 να ήταν. Το τροφοδοτικό εντάξει είναι για χρήση γραφείου-αν μείνει σε αυτή τη χρήση είναι μια χαρά, εάν στο μέλλον σκοπεύει να αναβαθμίσει (ανεξάρτητη gpu κτλ), μπορεί να πάει και σε αυτό το bronze με 5 χρόνια εγγύηση : https://www.priveshop.gr/product/11006084/EKSARTHMATA/TROFODOTIKA/CORSAIR-CX450-80-BRONZE-CP-9020120-EU

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GBorb είπε

Ηταν παραγγελια απο εξωτερικο (μου την ειχε στειλει ξαδερφος απο Βερολινο) και μεχρι να βγαλω ακρη κανω σκεψεις. Ισως παω σε ολικη αναδομηση !!!
Η 6670 στο wow που ειδα σε πολη με σχετικη κινηση ειναι στα 30 fps. Φυσικα τα γραφικα δεν ειναι ουτε καν στο mid.

Σκεφτηκα ακομα και να του βαλω ενα καλυτερο CPU ( FX-6300 ) μαζι με μνημη και νεα καρτα γραφικων. Δεν ξερω ομως αν αξιζει και θα εχει αισθητη βελτιωση στα παιχνιδια αυτα. Επειτα τι καρτα να βαλω για να μην τρωει μπουκαλι απο τον επεξεργαστη?

Sorry αλλά δεν γνωρίζω ποιο είναι το D3... Διαφώτισέ με.

Πες ένα budget, αλλά φαντάζομαι από τα λεγόμενά σου ότι ψάχνεις την πιο ανέξοδη λύση. Πώς έπαιζε πριν με την RX570; Ήταν ικανοποιημένος; Αν ναι ψάξε στα μτχ. την ίδια ή μια RX470 ή GTX970 μέχρι 170€. 

Πρέπει να έχεις RMA για την καμμένη 570 πάντως.

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Είναι συμβατά μόνο αν γίνει bios update στη μητρική, γι'αυτό πήγαινε σε αυτή που δεν χρειάζεται κάτι, είναι έτοιμη και φθηνότερη : https://www.priveshop.gr/product/11006577/EKSARTHMATA/MHTRIKES/ASROCK-B450-PRO4 . Για μνήμες επίσης μπορείς να πας σε φθηνότερες στην ίδια συχνότητα : https://www.priveshop.gr/product/11005653/EKSARTHMATA/MNHMES-RAM/CORSAIR-VENGEANCE-LPX-DDR4-8GB-3000-MHZ-CMK8GX4M2C3000C16, άλλωστε είναι χρήση γραφείου-δεν σε απασχολεί τόσο πολύ ακόμη και 2666 να ήταν. Το τροφοδοτικό εντάξει είναι για χρήση γραφείου-αν μείνει σε αυτή τη χρήση είναι μια χαρά, εάν στο μέλλον σκοπεύει να αναβαθμίσει (ανεξάρτητη gpu κτλ), μπορεί να πάει και σε αυτό το bronze με 5 χρόνια εγγύηση : https://www.priveshop.gr/product/11006084/EKSARTHMATA/TROFODOTIKA/CORSAIR-CX450-80-BRONZE-CP-9020120-EU

Bios update θα γίνει απο έναν γνωστό μου..Έκανε και τον δικό του.

Οπότε λέω να κρατήσω την μητρική asus prime b350 plus.

Τώρα για ραμ τι είναι καλύτερο να βάλω αυτήν που πρότεινες https://www.priveshop.gr/product/11005653/EKSARTHMATA/MNHMES-RAM/CORSAIR-VENGEANCE-LPX-DDR4-8GB-3000-MHZ-CMK8GX4M2C3000C16 ή αυτήν που πρότεινα εγώ https://www.skroutz.gr/s/7318121/G-Skill-RipjawsV-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C15D-8GVR.html ή αυτή https://www.skroutz.gr/s/7407415/G-Skill-RipjawsV-8GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-8GVK.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tanasen01 είπε

Sorry αλλά δεν γνωρίζω ποιο είναι το D3... Διαφώτισέ με.

Πες ένα budget, αλλά φαντάζομαι από τα λεγόμενά σου ότι ψάχνεις την πιο ανέξοδη λύση. Πώς έπαιζε πριν με την RX570; Ήταν ικανοποιημένος; Αν ναι ψάξε στα μτχ. την ίδια ή μια RX470 ή GTX970 μέχρι 170€. 

Πρέπει να έχεις RMA για την καμμένη 570 πάντως.

 

D3 = Diablo 3 !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pavloa είπε

Bios update θα γίνει απο έναν γνωστό μου..Έκανε και τον δικό του.

Οπότε λέω να κρατήσω την μητρική asus prime b350 plus.

 Τώρα για ραμ τι είναι καλύτερο να βάλω αυτήν που πρότεινες https://www.priveshop.gr/product/11005653/EKSARTHMATA/MNHMES-RAM/CORSAIR-VENGEANCE-LPX-DDR4-8GB-3000-MHZ-CMK8GX4M2C3000C16 ή αυτήν που πρότεινα εγώ https://www.skroutz.gr/s/7318121/G-Skill-RipjawsV-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C15D-8GVR.html ή αυτή https://www.skroutz.gr/s/7407415/G-Skill-RipjawsV-8GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-8GVK.html

Το ίδιο είναι και οι τρεις. Οι κόκκινες gskill είναι (ανεπαίσθητα) πιο γρήγορες. Άν και για τη χρήση που κάνεις θα πήγαινα στις φθηνότερες (corsair). Για τον ίδιο λόγο σου προτείνω και την b450 της asrock, καλύτερα να πας σε b450 αφού πας σε 2ης γενιάς ryzen,γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, GBorb είπε

D3 = Diablo 3 !!

Δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά τα παιχνίδια. 

Ξαναρωτάω λοιπόν,  πώς έπαιζε πριν με την RX570; Ήταν ικανοποιημένος; Ή μήπως ο Phenom δημιουργούσε πρόβλημα με stuttering;

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά τα παιχνίδια. 

Ξαναρωτάω λοιπόν,  πώς έπαιζε πριν με την RX570; Ήταν ικανοποιημένος; Ή μήπως ο Phenom δημιουργούσε πρόβλημα με stuttering;

 

Δεν μου ειπε οτι ειχε θεμα. Ολη η σκεψη που κανω και ζηταω την γνωμη σας ειναι τι θα κανω για να παρω το maximum απο το συγκεκριμενο συστημα και αν αξιζει να το κανω.

Λεω να του βαλω 8 GB mem ακομα ωστε να εκμεταλλευτει το dual channel, τον FX6300 και αναλογα τι θα γινει με την καρτα θα αποφασισω. Την εστειλα στον ξαδερφο να την παει στο μαγαζι που την πηρε.

Εκτος και αν δεν αξιζει και το πουλησω οπως ειναι και παω σε πακετο αναβαθμισης.

Επεξ/σία από GBorb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρουμε: 

 

Ποσό που διαθέτουμε :400€

 

Χρήση υπολογιστή :Ελαφρύ gaming



Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Έχω την LG FLATRON W1930 S.Θα αγοράσω καινούργια. (Δεν ξέρω ακόμα ποια θα πάρω)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Μόνο ποντίκι. 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Αθήνα, Χαλάνδρι. 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Ένα κατάστημα. 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Δεν κατάλαβα την ερώτηση. 

 

 

 

Θέλω να μου πείτε αν είναι καλό αυτό το built. 1)κουτί: zalman Z1 neo atx mid tower, 2)τροφοδοτικό:psu thermaltake tr2 2 450w, 3)μητρική:ASUS prime a320-k,4)επεξεργαστής:amd ryzen 1200 3.40 ghz 4-core,5)καρτα γραφικών:asus geforce gtx 1050 2gb,6)μνήμη ram:g.skill f4-2400c15d 8gb (2×4 gb) ddr4 2400 mhz dual channel kit, 7)σκληρός δίσκος:toshiba hdwd110uzsva p300 1tb sata3. αν υπάρχει κάποιο" λάθος" παρακαλώ να μου το πείτε . Ευχαριστώ. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, πισεος είπε

Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε :400€

Χρήση υπολογιστή :Ελαφρύ gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Έχω την LG FLATRON W1930 S.Θα αγοράσω καινούργια. (Δεν ξέρω ακόμα ποια θα πάρω)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Μόνο ποντίκι. 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Αθήνα, Χαλάνδρι. 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Ένα κατάστημα. 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Δεν κατάλαβα την ερώτηση. 

Θέλω να μου πείτε αν είναι καλό αυτό το built. 1)κουτί: zalman Z1 neo atx mid tower, 2)τροφοδοτικό:psu thermaltake tr2 2 450w, 3)μητρική:ASUS prime a320-k,4)επεξεργαστής:amd ryzen 1200 3.40 ghz 4-core,5)καρτα γραφικών:asus geforce gtx 1050 2gb,6)μνήμη ram:g.skill f4-2400c15d 8gb (2×4 gb) ddr4 2400 mhz dual channel kit, 7)σκληρός δίσκος:toshiba hdwd110uzsva p300 1tb sata3. αν υπάρχει κάποιο" λάθος" παρακαλώ να μου το πείτε . Ευχαριστώ. 

Βγαινουν τα πραγματα που εχεις βαλει 400 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...