Προς το περιεχόμενο

MLS MAIC Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που ο καθένας κρίνει μια εταιρεία Eλληνική σε σχέση με τον παγκόσμιο ανταγωνισμό με ξεπερνά.

Ο Έλληνας του καναπέ που θέλει να βγει η επόμενη εταιρεία που θα ανταγωνιστεί τη Huawei από την Ελλάδα. Και με τη μια να παρουσιάσει κινητό & τεχνολογία που ανταγωνίζεται USA & China. 

Μόνο που δεν ξεχνάει ότι για να φτάσεις κάπου, πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις. Ναι να σηκωθείς από το καναπέ, να ξεκινήσεις με την κινεζιά OEM (το ότι θεωρούμε ότι έχουμε ικανότητες στην Ελλάδα παραγωγής κινητών με ξεπερνά), να πάρεις ρίσκο και να φας τα μούτρα σου, να βελτιωθείς και κάποια στιγμή στο μέλλον να φτάσεις να βγάζεις τεχνολογία αξιοπρεπή. Ότι ακριβώς κάνανε και οι Κινέζοι πριν 10 - 15 χρόνια και τώρα είναι εδώ που είναι. Μας έχει μείνει ακόμα η πεποίθηση της "κινεζιάς" όταν η επόμενη Silicon Valley σε μερικά χρόνια θα είναι η Shenzhen.

Για αυτό αφήστε τα εξυπναδίστικα σχόλια και υποστηρίξτε μια Eλληνική εταιρεία για αυτά που προσπαθεί να κάνει σε μια Ελλάδα που τεχνολογικά είναι στον πάτο. Δε λέω να πάρετε εσείς τα κινητά & τις συσκευές της. Αν δεν σας αρέσουν μην τα αγοράζετε. Αλλά υπάρχει το άλλο 98% του πληθυσμού εκεί έξω που για αυτούς έχουν αξία & τα κινητά της συγκεκριμένης εταιρείας είναι ότι πρέπει.

Επεξ/σία από Hik
  • Like 7
  • Thanks 5
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Hik είπε

Αυτό που ο καθένας κρίνει μια εταιρεία Eλληνική σε σχέση με τον παγκόσμιο ανταγωνισμό με ξεπερνά.

Ο Έλληνας του καναπέ που θέλει να βγει η επόμενη εταιρεία που θα ανταγωνιστεί τη Huawei από την Ελλάδα. Και με τη μια να παρουσιάσει κινητό & τεχνολογία που ανταγωνίζεται USA & China. 

Μόνο που δεν ξεχνάει ότι για να φτάσεις κάπου, πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις. Ναι να σηκωθείς από το καναπέ, να ξεκινήσεις με την κινεζιά OEM (το ότι θεωρούμε ότι έχουμε ικανότητες στην Ελλάδα παραγωγής κινητών με ξεπερνά), να πάρεις ρίσκο και να φας τα μούτρα σου, να βελτιωθείς και κάποια στιγμή στο μέλλον να φτάσεις να βγάζεις τεχνολογία αξιοπρεπή. Ότι ακριβώς κάνανε και οι Κινέζοι πριν 10 - 15 χρόνια και τώρα είναι εδώ που είναι. Μας έχει μείνει ακόμα η πεποίθηση της "κινεζιάς" όταν η επόμενη Silicon Valley σε μερικά χρόνια θα είναι η Shenzhen.

Για αυτό αφήστε τα εξυπναδίστικα σχόλια και υποστηρίξτε μια Eλληνική εταιρεία για αυτά που προσπαθεί να κάνει σε μια Ελλάδα που τεχνολογικά είναι στον πάτο. Δε λέω να πάρετε εσείς τα κινητά & τις συσκευές της. Αν δεν σας αρέσουν μην τα αγοράζετε. Αλλά υπάρχει το άλλο 98% του πληθυσμού εκεί έξω που για αυτούς έχουν αξία & τα κινητά της συγκεκριμένης εταιρείας είναι ότι πρέπει.

Πόσο δίκιο έχεις και σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις όσα σκέφτηκα μόλις έβλεπα τα γνωστά σχόλια, ενώ εγώ ούτε αυτό έκανα..

Τα είπες όλα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vins είπε

Πόσο δίκιο έχεις και σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις όσα σκέφτηκα μόλις έβλεπα τα γνωστά σχόλια, ενώ εγώ ούτε αυτό έκανα..

Τα είπες όλα 

Αυτό που με τρελαίνει και μαστίζει όλη την Ελλάδα είναι η κριτική, χωρίς καμία διάθεση πρότασης.

Για το συγκεκριμένο προϊόν που γίνεται η συζήτηση είμαι σίγουρος ότι πολλοί άνθρωποι έχουν ξημεροβραδιαστεί για να το κάνουνε να λειτουργήσει, να έχει Ελληνική αναγνώριση φωνής που δεν υπάρχει πουθενά αλλού, να γίνει σωστά το integration μεταξύ του κινέζικου hardware και του software, να γραφτεί custom software για να παίξει, να επιλυθούν άπειρα τεχνικά προβλήματα που πρώτη φορά συναντά κάποιος στην Ελλάδα, να δημιουργηθεί προϊόν από αυτό, να διαφημιστεί, να υπάρχει υποστήριξη & δυνατότητα after sales support και πάρα πολλά άλλα που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.

Και η απάντηση από την άλλη πλευρά είναι ότι δεν φτάνει Alexa & Google Assistant. Έχει bugs. Δε δουλεύει σωστά η αναγνώριση φωνής. Άντε, δε το ξέραμε. Μεγάλο νέο. Κρίμας που δε αλλάξανε την ανθρωπότητα στην MLS να βγάλουνε το πρώτο προϊόν στη κατηγορία του που θα ρίξει έξω Google & Amazon.

Disclaimer: Δεν έχω καμία απολύτως σχέση με την εταιρεία. Απλώς είμαι ένας από τους λίγους που προτιμώ να δημιουργώ πράγματα από το να κριτικάρω.

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτικος δεν αξιζει ουτε τα μισα απο τα χρηματα που το πουλανε.Δυστυχως θα συμφωνησω οτι οι μεγαλοι κατασκευαστες(google,amazon) δεν διαθετουν για την ωρα  Ελληνικα στις δικες τους συσκευες.Καποιος βεβαια που εχει και αλλες "εξυπνες "συσκευες στο σπιτι του δεν τον απασχολει η γλωσσα .Μην ξεχνατε εδω ειναι ΕΛΛΑΔΑ .Ολα τα καλα αργουν μερικα χρονια για τον πολυ κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hik είπε

Αυτό που ο καθένας κρίνει μια εταιρεία Eλληνική σε σχέση με τον παγκόσμιο ανταγωνισμό με ξεπερνά.

Ο Έλληνας του καναπέ που θέλει να βγει η επόμενη εταιρεία που θα ανταγωνιστεί τη Huawei από την Ελλάδα. Και με τη μια να παρουσιάσει κινητό & τεχνολογία που ανταγωνίζεται USA & China. 

Μόνο που δεν ξεχνάει ότι για να φτάσεις κάπου, πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις. Ναι να σηκωθείς από το καναπέ, να ξεκινήσεις με την κινεζιά OEM (το ότι θεωρούμε ότι έχουμε ικανότητες στην Ελλάδα παραγωγής κινητών με ξεπερνά), να πάρεις ρίσκο και να φας τα μούτρα σου, να βελτιωθείς και κάποια στιγμή στο μέλλον να φτάσεις να βγάζεις τεχνολογία αξιοπρεπή. Ότι ακριβώς κάνανε και οι Κινέζοι πριν 10 - 15 χρόνια και τώρα είναι εδώ που είναι. Μας έχει μείνει ακόμα η πεποίθηση της "κινεζιάς" όταν η επόμενη Silicon Valley σε μερικά χρόνια θα είναι η Shenzhen.

Για αυτό αφήστε τα εξυπναδίστικα σχόλια και υποστηρίξτε μια Eλληνική εταιρεία για αυτά που προσπαθεί να κάνει σε μια Ελλάδα που τεχνολογικά είναι στον πάτο. Δε λέω να πάρετε εσείς τα κινητά & τις συσκευές της. Αν δεν σας αρέσουν μην τα αγοράζετε. Αλλά υπάρχει το άλλο 98% του πληθυσμού εκεί έξω που για αυτούς έχουν αξία & τα κινητά της συγκεκριμένης εταιρείας είναι ότι πρέπει.

Εγώ προσωπικά κρίνω με την αντιμετώπιση που έχω σαν πελάτης , πληρώνω μια φθηνή κινεζιά για να κάνω τη δουλειά μου, το καταλαβαίνω, η ποιότητα κατασκευής δεν είναι τόσο καλή, και αυτό το καταλαβαίνω. Χρειάστηκα μια φορά την εταιρία σαν support γιατι το GPS έβγαζε αρες μαρες και μου το στείλανε πίσω χωρίς καν να κάνουν επαναφορά εργοστασιακών λέγοντας μου ότι λειτουργεί σωστά , 3 φορές. Είμαι ηλίθιος δλδ ή τηλεμεταφέρομαι κ δεν το ξερω. Το πέταξα κ ξεμπερδεψα.

Έκανα κ το χρέος μου ευγενική δωρεά σε μια ελληνική εταιρεία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hik είπε

Αυτό που ο καθένας κρίνει μια εταιρεία Eλληνική σε σχέση με τον παγκόσμιο ανταγωνισμό με ξεπερνά.

Ο Έλληνας του καναπέ που θέλει να βγει η επόμενη εταιρεία που θα ανταγωνιστεί τη Huawei από την Ελλάδα. Και με τη μια να παρουσιάσει κινητό & τεχνολογία που ανταγωνίζεται USA & China. 

Μόνο που δεν ξεχνάει ότι για να φτάσεις κάπου, πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις. Ναι να σηκωθείς από το καναπέ, να ξεκινήσεις με την κινεζιά OEM (το ότι θεωρούμε ότι έχουμε ικανότητες στην Ελλάδα παραγωγής κινητών με ξεπερνά), να πάρεις ρίσκο και να φας τα μούτρα σου, να βελτιωθείς και κάποια στιγμή στο μέλλον να φτάσεις να βγάζεις τεχνολογία αξιοπρεπή. Ότι ακριβώς κάνανε και οι Κινέζοι πριν 10 - 15 χρόνια και τώρα είναι εδώ που είναι. Μας έχει μείνει ακόμα η πεποίθηση της "κινεζιάς" όταν η επόμενη Silicon Valley σε μερικά χρόνια θα είναι η Shenzhen.

Για αυτό αφήστε τα εξυπναδίστικα σχόλια και υποστηρίξτε μια Eλληνική εταιρεία για αυτά που προσπαθεί να κάνει σε μια Ελλάδα που τεχνολογικά είναι στον πάτο. Δε λέω να πάρετε εσείς τα κινητά & τις συσκευές της. Αν δεν σας αρέσουν μην τα αγοράζετε. Αλλά υπάρχει το άλλο 98% του πληθυσμού εκεί έξω που για αυτούς έχουν αξία & τα κινητά της συγκεκριμένης εταιρείας είναι ότι πρέπει.

Όταν πληρώνεις απαιτείς. Όταν πληρώνεις και τα διπλά από τον ανταγωνισμό, απαιτείς ακόμα περισσότερα. Το αν η εταιρεία είναι ελληνική, βουλγαρική η κινέζικη, προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Θες αυτό που πληρώνεις να λειτουργεί και να κάνει αυτά που διαφημίζει ότι κάνει, η που δεν κάνει στη συγκεκριμένη περίπτωση. 

Κακό προϊόν, μακάρι να το βελτιώσουν στη συνέχεια. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, billdanos είπε

Δώσε μου όμως μια εναλλακτική με κάτι που να υποστηρίζει ελληνικά και να μην έχει περίεργα μενού κλπ για έναν 70χρονο που θέλει να γνωρίσει κάπως αργά τη νέα τεχνολογία...

Μάλλον αυτό είναι το 8% της Ελληνικής αγοράς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς ινσομνια ειναι paid το review ? και πειτε μας σοβαρα τωρα επειδη ολοι λιγο πολυ το εχουμε δει σε μαγαζια και εχουμε παιξει μαζι του ειστε σιγουροι οτι ειναι τοσο καλο ?? μιλαμε για clangy animations σε πολυ laggy περιβαλλον που θυμιζει αλλες εποχες .....που θα επρεπε να κανει τα μισα λεφτα ...εγω θα ελεγα καντε λιγο υπομονη για google assistant η alexa 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Hik είπε

Αυτό που ο καθένας κρίνει μια εταιρεία Eλληνική σε σχέση με τον παγκόσμιο ανταγωνισμό με ξεπερνά.

Ο Έλληνας του καναπέ που θέλει να βγει η επόμενη εταιρεία που θα ανταγωνιστεί τη Huawei από την Ελλάδα. Και με τη μια να παρουσιάσει κινητό & τεχνολογία που ανταγωνίζεται USA & China. 

Μόνο που δεν ξεχνάει ότι για να φτάσεις κάπου, πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις. Ναι να σηκωθείς από το καναπέ, να ξεκινήσεις με την κινεζιά OEM (το ότι θεωρούμε ότι έχουμε ικανότητες στην Ελλάδα παραγωγής κινητών με ξεπερνά), να πάρεις ρίσκο και να φας τα μούτρα σου, να βελτιωθείς και κάποια στιγμή στο μέλλον να φτάσεις να βγάζεις τεχνολογία αξιοπρεπή. Ότι ακριβώς κάνανε και οι Κινέζοι πριν 10 - 15 χρόνια και τώρα είναι εδώ που είναι. Μας έχει μείνει ακόμα η πεποίθηση της "κινεζιάς" όταν η επόμενη Silicon Valley σε μερικά χρόνια θα είναι η Shenzhen.

Για αυτό αφήστε τα εξυπναδίστικα σχόλια και υποστηρίξτε μια Eλληνική εταιρεία για αυτά που προσπαθεί να κάνει σε μια Ελλάδα που τεχνολογικά είναι στον πάτο. Δε λέω να πάρετε εσείς τα κινητά & τις συσκευές της. Αν δεν σας αρέσουν μην τα αγοράζετε. Αλλά υπάρχει το άλλο 98% του πληθυσμού εκεί έξω που για αυτούς έχουν αξία & τα κινητά της συγκεκριμένης εταιρείας είναι ότι πρέπει.

 

Έχω πιάσει προϊόντα της MLS στα χέρια μου και είναι ΑΘΛΙΑ. Πραγματικά για πέταμα. Το υλικό είναι πολύ κακό για την εποχή που το πουλάνε. Σε σημείο η συσκευή να είναι δύσχρηστη. Και η ποιότητα των συσκευών πολύ κακή. Όπως είπαν και οι άλλοι κινεζιές τελευταίας διαλογής. Τώρα για το λογισμικό σιγά την τεχνολογική επανάσταση! Πραγματικά θέλετε και τα λέτε αυτά; Δεν νομίζω οτι ούτε καμία έρευνα να κάνουν ούτε παράγουν κάτι εντυπωσιακό που αξίζει χειροκρότημα ή τα λεφτά μας. Ειδικά στα smartphones και το λογισμικό είναι σε επίπεδο δυσχρηστίας. Και χωρίς κανένα support απο την εταιρεία. Ούτε updates ούτε τίποτα. Και όλα σχεδόν κλειδωμένα. Αυτή η εταιρία είναι στάσιμη σε αυτό το επίπεδο και σε αυτήν την λογική πάρα πολλά χρόνια. Δηλαδή επειδή η MLS κάνει ξεπέτες για να βγάλει κάνα ευρώ εμείς πρέπει να τους τα ακουμπήσουμε κιόλας;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Tamtiriri είπε

Εγώ προσωπικά κρίνω με την αντιμετώπιση που έχω σαν πελάτης , πληρώνω μια φθηνή κινεζιά για να κάνω τη δουλειά μου, το καταλαβαίνω, η ποιότητα κατασκευής δεν είναι τόσο καλή, και αυτό το καταλαβαίνω. Χρειάστηκα μια φορά την εταιρία σαν support γιατι το GPS έβγαζε αρες μαρες και μου το στείλανε πίσω χωρίς καν να κάνουν επαναφορά εργοστασιακών λέγοντας μου ότι λειτουργεί σωστά , 3 φορές. Είμαι ηλίθιος δλδ ή τηλεμεταφέρομαι κ δεν το ξερω. Το πέταξα κ ξεμπερδεψα.

Έκανα κ το χρέος μου ευγενική δωρεά σε μια ελληνική εταιρεία.

Η τοποθέτησή μου δεν είναι για δικαιολογήσω την ποιότητα των προϊόντων ή το support της εταιρείας. Προφανώς και χωλαίνει και στα δύο. 

Παρ' όλ' αυτά υπάρχει μια άλλη ομάδα ανθρώπων εκεί έξω που προτιμάνε τις λύσεις της γιατί προσφέρει ελληνική υποστήριξη (σε γλώσσα κτλ) σε budget λύσεις.  Και από ότι φαίνεται από τα νούμερα πωλήσεων πολλοί τα αγοράζουν.

10 ώρες πριν, StigmaX είπε

Όταν πληρώνεις απαιτείς. Όταν πληρώνεις και τα διπλά από τον ανταγωνισμό, απαιτείς ακόμα περισσότερα. Το αν η εταιρεία είναι ελληνική, βουλγαρική η κινέζικη, προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Θες αυτό που πληρώνεις να λειτουργεί και να κάνει αυτά που διαφημίζει ότι κάνει, η που δεν κάνει στη συγκεκριμένη περίπτωση. 

Κακό προϊόν, μακάρι να το βελτιώσουν στη συνέχεια. 

 

59 λεπτά πριν, aeljim είπε

Έχω πιάσει προϊόντα της MLS στα χέρια μου και είναι ΑΘΛΙΑ. Πραγματικά για πέταμα. Το υλικό είναι πολύ κακό για την εποχή που το πουλάνε. Σε σημείο η συσκευή να είναι δύσχρηστη. Και η ποιότητα των συσκευών πολύ κακή. Όπως είπαν και οι άλλοι κινεζιές τελευταίας διαλογής. Τώρα για το λογισμικό σιγά την τεχνολογική επανάσταση! Πραγματικά θέλετε και τα λέτε αυτά; Δεν νομίζω οτι ούτε καμία έρευνα να κάνουν ούτε παράγουν κάτι εντυπωσιακό που αξίζει χειροκρότημα ή τα λεφτά μας. Ειδικά στα smartphones και το λογισμικό είναι σε επίπεδο δυσχρηστίας. Και χωρίς κανένα support απο την εταιρεία. Ούτε updates ούτε τίποτα. Και όλα σχεδόν κλειδωμένα. Αυτή η εταιρία είναι στάσιμη σε αυτό το επίπεδο και σε αυτήν την λογική πάρα πολλά χρόνια. Δηλαδή επειδή η MLS κάνει ξεπέτες για να βγάλει κάνα ευρώ εμείς πρέπει να τους τα ακουμπήσουμε κιόλας;

Και ξανακάνω την τοποθέτησή μου γιατί μάλλον δεν τα είπα καλά

  1. Είναι αυτονόητο ότι δεν έχει ποιοτικές συσκευές. Για να πουλήσεις στο budget που πουλάει πρέπει να πάρεις τις φθηνότερες εκδόσεις που βγάζει η αγαπημένη μας Κίνα. Αυτό που πουλάει η MLS είναι το software που βάζει από πάνω. Αυτό για την πλειοψηφία του κόσμου είναι πιο σημαντικό από την ποιότητα της συσκευής.
  2. Τεχνολογική επανάσταση; Αυτό είπα παραπάνω; Αυτό ακριβώς ΔΕΝ λέω. Για να κάνει τεχνολογική επανάσταση πρέπει πρώτα να ξεκινήσει από εδώ που ξεκινάει. Πρέπει πρώτα να κάνει baby steps. Αυτά τα baby steps όμως σε μια υποανάπτυκτη χώρα όπως η Ελλάδα είναι ΑΛΜΑΤΑ. Και η αντιμετώπιση από φράσεις τύπου "Δεν νομίζω οτι ούτε καμία έρευνα να κάνουν ούτε παράγουν κάτι εντυπωσιακό " δείχνει ότι συνεχίζουμε να ζούμε σαν χώρα το όνειρο ότι ξυπνάμε μια μέρα και παράγουμε τεχνολογία από το πουθενά. Γινόμαστε USA/China εν μια νυκτί. 
  3. Οι λύσεις της MLS δεν είναι για το κοινό που μπαίνει σε αυτό το forum που γνωρίζει τα πάντα στο κόσμο. Είναι για τη μάνα μου, το θείο σου και οποιοδήποτε άλλο χρήστη δεν ξέρει αγγλικά, δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις και απλώς θέλει μια λύση που να τον εξυπηρετεί.
  4. Το αν θα έπρεπε να μας αφορά ότι η εταιρεία είναι Ελληνική είναι μεγάλη συζήτηση. Εμένα προσωπικά με αφορά που μια εταιρεία δημιουργεί τεχνολογία (έστω και στo primitive στάδιο που κοροϊδεύετε), πουλάει στο εξωτερικό άρα φέρνει λεφτά στη χώρα, και εν γένει είναι μια εταιρεία που δημιουργεί κεφάλαιο και υπεραξία εντός Ελλάδας. 

Εν κατακλείδι. Δεν υποστηρίζω την MLS & δεν υποστηρίζω ότι βγάζει καλά προϊόντα. Για το μόνο που κάνω το συνήγορο του διαβόλου είναι για την μηδενιστική λογική που επικρατεί στα συγκεκριμένα σχόλια αυτού του thread για την εταιρεία & το προϊόν που παρουσιάζεται.

Επεξ/σία από Hik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...