Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη OLED 8K τηλεόραση της LG έρχεται στα καταστήματα με τιμή φωτιά


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cp5120 είπε

Ο καταναλωτισμός (και ο καπιταλισμός) στα όριά του.
Αναρωτιέμαι πόσες φορές οι εταιρίες θα πρέπει να μας πουλήσουν τηλεοράσεις HD ready, HD, FHD, 4K, 8K, 16K για να βλέπουμε το ίδιο, στο μεγαλύτερο μέρος του, αδιάφορο περιεχόμενο σε επαναλήψεις, remakes και, κυρίως, family friendly (δηλ για παιδιά και ενήλικες με μυαλό 10χρονου).
Κάποτε η ΕΡΤ μέχρι το 1990 είχε εξαιρετικό περιεχόμενο σε ταινίες, θεατρικά, νοτκιμαντέρ, εκπομπές λόγου κτλ. σε ολοκάθαρο ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ.

Δεν έχει σημασία εάν έχεις σπίτι € 10.000.000 και μπορείς να αγοράσεις μία και για κάθε μία από τις 18 τουαλέτες.
Σημασία έχει γιατί να το κάνεις? Αν είναι για φιγούρα ή να εντυπωσιάσεις τον εξίσου filthy rich γείτονα τότε ΟΚ.
Αλλά για να δεις κάτι που να την αξιοποιεί, όχι.

Θα.μου επιτρέψεις να διαφωνήσω υπαρχουν ταινιες σαβούρα και ταινιες αριστουργιματα οπως το blade runner πχ...Αν δεν υπήρχε ο καταναλωτισμός αυτη την στιγμη δεν θα εκανες ποστ απο το κινητό σου στο ινσομνια αλλα θα μου έστελνες σήματα μορς με καπνούς. Και δεν μπορεις να βάλεις ορια στο τι ειναι καταναλωτισμός διοτι για σενα και μενα 42.000 ειναι υπερβολη και για καποιον στην αφρικη τα δικα σου και δικα μου αγαθα ειναξ για αυτον υπερβολη.

Στο δευτερο.κομματι αν εχει.σημασια η οχι αν εχεις 10 εκατομυρια και ομως εχει και μαλιστα τεραστια τυχαίνει και εχω γνωρισει πάμπλουτους ανθρωπους που έπρεπε να βγαλω τα παπουτσια μου να πατησω στην περιουσια τους και σε πληροφορώ οτι εχουν όλοι την λογική Ωνάση ... Θα το παρω γιατι μπορώ και για να δείχνω τι μπορω να κανω στον αντίστοιχο Νιάρχο.

Που να δεις τι πίνακες έχουν που στοιχίζουν πολυ περισσότερο.... Και δεν αξιοποιούνται ουτε εκτιμούνται απλα υπαρχουν γιατι απλα μπορούν.

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

πεταμενα λεφτα εδω καλα καλα δεν βρισκω εγω υλικο με 4κ που πηρα μονιτορ προσφατα σιγα μην βρεις 8κ

Τι ενοεις δεν βρισκεις υλικο 4Κ ? Εδω και 3 χρονια μονο 4Κ HDR βλεπω σε οτι ταινια γνωστη βγαινει. Ακομα και οι παλιες 4Κ HDR επανακυκλοφορουν.

Εδω παμε για Dolbyvision σιγα σιγα. 

1080p εχει τεραστια διαφορα απο 4Κ HDR.

Το μονιτορ σου ειναι 4Κ va or ips οποτε δεν εχεις κατι απο τα βασικα μαυρο , χρωματα, glow, ghosting, αλλαγή παλέτας ανάλογα το που καθεσαι κτλ.κτλ κτλ. Οι Oled στο 90% ειναι αψογες.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, JohnyFire είπε

ρε αντε γειααααααααααααααααααααααααααααααααααα που θα βλεπου 8Κ banding κιολας αντε γειαααααααα

Εκτος του οτι το Banding για να το προσεξεις πρεπει να εισαι σε test patern και να ειναι και κακο πανελ. Σε ολα τα αλλα τα Oled ειναι κλασεις ανωτερα.

Με αυτη την λογικη τι θα πρεπε να καναμε τοσα χρονια πρην με τα VA που ειναι τιγκα στην ανομοιομορφια gray στο ανύπαρκτο μαύρο στα κακα χρώματα τιγκα στο blooming με local dimming αποτυχιες και να.μην πω για γωνιες θέασης που λιγο αλλαζεις γωνια  και το κόκκινο γίνεται ροζ. 

Με τα ips έχουμε χρωματα ομως εχουμε και το.χειροτερο μαυρο και δεν υπαρχει πανελ χωρις light glow και χωρις ghosting μετα απο 2 -3 χρονια.

Θα μου.πεις τα oled εχουν burn in και banding ... Μαζι σου δεν ειναι τέλειο σιγουρα ομως οταν βλεπεις εικονα ειναι κλασεις ανωτερο απο τα VA IPS.

Για την ωρα δεν υπαρχει αλλη επιλογή.

33 λεπτά πριν, vorted είπε

Αντί να στριμώχνουν τα pixel στις τηλεοράσεις ας ανεβάσουν πρώτα την ανάλυση στα σινεμά και τις ταινίες

Οι καμερες που τραβανε τις high budget ταινίες ειναι πιστεψε με πανω απο 4Κ. Στο Cinema τις γειτονιάς ειναι απολυτα λογικο να ειναι 2Κ στην καλύτερη.

Εγω θα ελεγα το άλλο... Αντι να ασχολούνται με την ανάλυση καλύτερα να βρουν λύσεις πανω στην ποιοτητα του πανελ να ελαττώσουν προβληματα με OLED panel και να μας δείξουν επιτέλους τι μπορουν να κανουν τα Microled.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε όλοι βλακείες όπως πάντα. Κόσμημα είναι και φτηνή είναι για τα σημερινά δεδομένα. Θα την κοστολογουσα για 100.000 ευρώ. Το αν υπάρχει περιεχόμενο η όχι δεν έχει σημασία. Αυτοί που μπορούν θα την αγοράσουν και είμαι σίγουρος ότι θα την χαρούν. 

Η ζωή είναι μικρή και αν είχα την δυνατότητα έστω και σε τρίτη μοίρα εννοείται ότι θα είχα ήδη προπαραγγελια... Να γλιτώσω και τα 8 χιλιάρικα. Οπότε φάτε μάτια ψάρια...

Εδώ ταιριάζει απόλυτα η παροιμία όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να αφήσω απλήρωτο τον ΕΝΦΙΑ για τα επόμενα 35 χρόνια, τότε θα μου μείνουν 42χιλιάρικα και λέω να την αγοράσω ως συλλεκτικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια σχόλια ανακύκλωση εδώ και χρόνια στο ινσομνια. 

Σήμερα βρίσκεις 55αρα oled κάτω από 1000 καινούρια και μεταχειρισμένη στα μισά λεφτά. Πόσο έκαναν πριν 4 χρόνια; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει η τεχνολογία προχωρά,  το πρόβλημα με τα audio video / μαύρες συσκευές είναι ότι εξαρτώνται άμεσα με την τέχνη, στην μουσική λες θα ακούσω για άλλη μια φορά το and justice for all . Στην 8k/16k τι να δεις! Τον Αυτιά το πρωί ή την b movie που πλασαρεται πλέον σαν η ταινία της χρονιάς! 

Η τελευταία καλή εικοσαετία στην 7η τέχνη 1990-2010 έχει φύγει ανεπιστρεπτί απ ότι φαίνεται. 

Αυτή την στιγμή αδιάφορη η όποια ανάλυση στις τηλεοράσεις, δεν υπάρχει περιεχόμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...