Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X (Project Scarlett) - Πληροφορίες [Δεκ 2020]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostiger είπε

Το θεμα δεν αφορα εμενα ή εσενα που συμμετεχουμε σε ενα τεχνολογικο φορουμ και ενδεχομενως μας εχουν απασχολησει και 5 τεχνικα πραγματα σε μεγαλυτερο βαθος. Κατα τη γνωμη μου θα υπαρχει θεμα με τη συσσωρευση σκονης κατα την κατακορυφη τοποθετηση της κονσολας και σιγουρα δεν θεωρω οτι ο μεσος χρηστης θα κοιταξει να προμηθευθει φυσητηρες για τον καθαρισμο της.

ναι αλλά υπάρχουν πολλές συσκευές που μπορεί να έχουν θέμα αν δεν καθαρίζονται, παρόλα αυτά βλέπεις ότι είναι μες στη σκόνη και συνεχίζουν

σε όρους pc αν ήταν να βγάλει 10 χρόνια, λόγω σκόνης θα βγάλει 7.. λέμε τώρα

 

σε όρους κονσολών αντί για 5-6 θα βγάλει 3-4, ίσως δεν είναι και τόσο σημαντικό στη πραγματικότητα είδικα σε τέτοιου είδους συσκευές που (κακώς μεν, αλλά ίσχύει) θεωρείται "αποδεκτό" ότι κάποτε θα χαλάσουν ειδικά αν τις "λιώνεις" 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 620
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 

ίσως να στέκεται και καθιστό, το έχει σκεφτεί κανείς αυτό; 

Μα το ειπαν πως θα εχει και οριζοντια διαταξη οχι μονο καθετη οπως θες θα το βαζεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Μα το ειπαν πως θα εχει και οριζοντια διαταξη οχι μονο καθετη οπως θες θα το βαζεις .

Ε λογικό, δεν θα χωράει στα περισσότερα έπιπλα, αλλά για το δικό μου χώρο είναι τέλειο το όρθιο

Επίσης μου αρέσουν πιο πολύ στο μάτι όρθια τα πράγματα

 

οπότε τζάμπα η κουβέντα, απλά δίνουν αυτό που δίνει ο ανταγωνισμός από εποχή ps2 για άτομα σαν κι εμένα 

όποιος φοβάται τη σκόνη ας το βάλει πλάι και στο ps4 έχουμε ήδη αυτό το "πρόβλημα", κλάιν.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostiger είπε

Το θεμα δεν αφορα εμενα ή εσενα που συμμετεχουμε σε ενα τεχνολογικο φορουμ και ενδεχομενως μας εχουν απασχολησει και 5 τεχνικα πραγματα σε μεγαλυτερο βαθος. Κατα τη γνωμη μου θα υπαρχει θεμα με τη συσσωρευση σκονης κατα την κατακορυφη τοποθετηση της κονσολας και σιγουρα δεν θεωρω οτι ο μεσος χρηστης θα κοιταξει να προμηθευθει φυσητηρες για τον καθαρισμο της.

Οι περισσότεροι πύργοι PC σήμερα διαθέτουν μια τεράστια γριλιέρα στην επάνω πλευρά του κουτιού για την υδρόψηξη.

Έχω το Graphite 780t της Corsair εδώ και χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Εφόσον το PC λειτουργεί συχνά, ούτε σκόνη μαζεύεται στο επάνω μέρος ούτε τίποτα. Μάλιστα η σκόνη κάθεται όλη στη μπροστινή κάθετη γριλιέρα του κουτιού την οποία βγάζω συχνά για καθαρισμό. 

Λογικά και το Xbox θα έχει την ανάλογη σωστή διάταξη ανεμιστήρων. Δεν μπορεί να είναι τόσο στόκοι ώστε να μη σκέφτηκαν το απλό πράγμα που σκεφτήκαμε όλοι οι μέσοι insomniac users εδώ μέσα... 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Οι περισσότεροι πύργοι PC σήμερα διαθέτουν μια τεράστια γριλιέρα στην επάνω πλευρά του κουτιού για την υδρόψηξη.

Έχω το Graphite 780t της Corsair εδώ και χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Εφόσον το PC λειτουργεί συχνά, ούτε σκόνη μαζεύεται στο επάνω μέρος ούτε τίποτα. Μάλιστα η σκόνη κάθεται όλη στη μπροστινή κάθετη γριλιέρα του κουτιού την οποία βγάζω συχνά για καθαρισμό. 

Λογικά και το Xbox θα έχει την ανάλογη σωστή διάταξη ανεμιστήρων. Δεν μπορεί να είναι τόσο στόκοι ώστε να μη σκεφτούν το απλό πράγμα που σκεφτήκαμε όλοι οι μέσοι insomniac users εδώ μέσα... 

στα pc κάθεται στην κάρτα, που αν έχεις backplate δε σε νοιάζει δεν κολλάει πάνω στο pcb, δευτερευόντως στη μητρική και εννοείται στα intakes και ανάμεσα στα φιν των ψυκτρών 

επάνω στην τρύπα που είναι και exhaust τι να κάτσει; το όλο ουσιαστικό πρόβλημα είναι να μην βουλώσει την ψύκτρα και δεν περνάει ο αέρα να ψύχει από τη σκόνη που συνολικά θα περάσει μέσα

 

στις κονσόλες αυτός ο καθαρισμός είναι θέμα , στα pc που έχεις πρόσβαση είναι παιχνιδάκι 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιληστε με κανενα τεχνικο υπολογιστων. Οτι ζωο-ερπετο υπαρχει εχουν βρει μεσα. Ειμαστε off-topic βεβαια πολυ. Το τερματισαμε. Η εστιαση πρεπει να ειναι στη νεα κονσολα, η οποια ειναι πολλα υποσχομενη. Εαν η τιμη της δεν υπερβει τα 500 ευρω θα γινει σεισμος σε 11 μηνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

XBOX

XBOX 360

XBOX ONE

XBOX ONE S

XBOX ONE X

XBOX SERIES X

Εντάξει, παράτα μας ρε Phil που το βαφτίσατε σύμφωνα με τις δυνατότητές του...

-----------------------------------

Ξαναλέω πάντως αυτό που έχω ξαναπεί: μπορεί να κουμπώσει επάνω στην κονσόλα Windows 10 και mouse/keyboard και κάνει obsolete την αγορά PC για πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Προσωπικά, δεν θα ξαναγόραζα gaming PC.

Ξέχασες ν αναφέρεις Xbox 360 s k xbox 360 e.ο ονοματολογία τους είναι για φαπες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, kostiger είπε

  Εαν η τιμη της δεν υπερβει τα 500 ευρω θα γινει σεισμος σε 11 μηνες.

δεν πιστεύω ότι θα δούμε πάνω από 500αρικα γενικά να παίξει ανταγωνισμός

 

το θέμα είναι τι launch τίτλους θα εμφανίσουν και οι δύο για να γίνει μάχη 

 

αυτό είναι το πρώτο και φυσικά και υπηρεσίες

 

8 λεπτά πριν, cerberus1983 είπε

Ξέχασες ν αναφέρεις Xbox 360 s k xbox 360 e.ο ονοματολογία τους είναι για φαπες....

επρεπε να το βαφτίσουν xbox two 

και μετά να  βγάλουν s και x, να υπάρχει μια συνέπεια έστω και με καθυστέρηση ετών 

κάθε φορά που βλέπω τα ονόματα της ms   σκέφτομαι το wii u 

 

το series x πάντως δεν μου ακούγεται πολύ εύηχο 

άντε αρχικά έλεγες xbox, μετά έλεγες 360, σήμερα λές one.. 

στο μέλλον θα λες πάνω να παίξω στο series x μου, ή αυτός ο τίτλος βγήκε μόνο για το series? 

 

δηλαδή στην καθομιλουμένη να συνεννοούμαστε θα λέμε series από δω και πέρα ή ANTE στην πολύ ιδάνικη περίπτωση "sx" 

μάλλον αυτό θα επικρατήσει , το μάθατε πρώτοι στο insomnia 

 

και μετά θα βγούν sxs και sxx :lol: 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορει series X να ειναι οντως η σειρα και μετα να βγαζει διαφορετικα μοντελα.

Series X: Anaconda

Series X: Python

Series X: Viper 

:P

δλδ να ειναι απλα το ονομα της γενιάς και το καθε μοντελο να ξεχωριζει καπως. Οπως κ να εχει το πραγμα, στην MS δε τα πανε καλα με τα ονοματα. Γιατι αν μεινει ετσι, Xbox Se.X θα το λενε όλοι :P :P :P 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου αρέσει που το πάνω μέρος είναι ήδη λυγισμένο. Έτσι δε θα μπορούμε να γκρινιάζουμε όταν θα λυγίζει από τις θερμοκρασίες 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε τρία χρόνια που θα βγάλουν το Slim μοντέλο, αν έχουν χιούμορ θα βάλουν την Lana Rhoades να το διαφημίζει γυμνή με όνομα "XBOX Series XXX". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...