Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X (Project Scarlett) - Πληροφορίες [Δεκ 2020]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ειναι για οσους εχουν pc..οπως τα εχουν κανει πλεον παιζονται ολα τα παιχνιδια του xbox στο pc.οποτε σαυτην την γενια δεν ξερω σε πιο στρατοπεδο να παω.pc και xbox και να εχω τα ιδια παιχνιδια;χανει μεγαλη μεριδα πωλησεων απο τους pcakides που συμφερει pc και ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 620
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω σου λεω παντως,οσο και εαν μου αρεσει σαν κονσολα δεν θα την παρω για αυτο τον λογο.

Δεν βρισκω τον λογο να την αγορασω αφου στο pc θα μπορω να παιξω οτι παιχνιδι βγαλει..

Το Ray tracing παιδια πιο πολυ λογω μαρκετινγκ μπαινει.

Μην περιμενετε αποτελεσματα σαν και αυτα που βλεπετε τωρα η θα δειτε στο μελλον σε Nvidia επιπεδα..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εγω σου λεω παντως,οσο και εαν μου αρεσει σαν κονσολα δεν θα την παρω για αυτο τον λογο.

Δεν βρισκω τον λογο να την αγορασω αφου στο pc θα μπορω να παιξω οτι παιχνιδι βγαλει..

Το Ray tracing παιδια πιο πολυ λογω μαρκετινγκ μπαινει.

Μην περιμενετε αποτελεσματα σαν και αυτα που βλεπετε τωρα η θα δειτε στο μελλον σε Nvidia επιπεδα..

Ακριβως.δηλαδη για να την παρω θα πρεπει το μηχανημα να ειναι απο αλλο πλανητη και να με κανει να παρατησω το pc.και να πω παω σε xbox και ps5.να μου δωσει και καμια επιλογη σε κανα cod 120frames οπως κατι ειχε κουβεντιαστει,

Σιγουρα θα ειναι τερας.ειμαι σιγουρος γιαυτο.στο ps5 κραταω μικρο καλαθι και ειμαι και εκει σιγουρος οτι θα βγει με πολυ χαμηλοτερα σπεκς απο το μεγαλο xbox που ισως εχει κανα 599.στο ps5 βεβαια πατανε πανω στα last of us και god of war κτλπ.αλλα το xbox σιγουρα θα ειναι κτηνος.να δουμε ομως και πως θα αξιοποιηθεί αυτη η δυναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μας νοιαζει το ποσο δυνατο η αδυναμο θα ειναι το ps5 σε συγκριση με το xbox.

Tα παιχνιδια πρεπει να μας ενδιαφερουν.

Και βεβαια εχει θεματα αποδοσεως το ray tracing,εγω μονο με DLSS το αξιοποιω .

Χωρις αυτο αστα να πανε,slide show η υποθεση..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνει το HW μόνο M$, βγάλε γκέιμς γιατί θα γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο πάλι από τα exclusives της Sony. RT σοβαρό μην περιμένετε από κονσόλα, μόνο από πέτσινο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με ray tracing ενεργό τα frames θα πέφτουν πολύ λογικά πάντα μόνο και αν φτιαχτεί κάπως. Σίγουρα τα παιχνίδια θα παίξουν πολύ μεγάλο ρόλο τα αποκλειστικά και μακάρι να δούμε ενδιαφέροντα παιχνίδια από την Microsoft προς το παρών φαίνεται να το έχει πάρει πολύ ζεστά και να θέλει να μπει πολύ δυναμικά αλλά θα δείξει ακόμη σχετικά νωρίς είναι τα χρήματα να το καταφέρει πάντως τα έχει. 

Είναι αρκετοί οι οποίοι κοιτάνε και την δύναμη και όχι τα αποκλειστικά υπάρχει και αυτό το κοινό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εγω σου λεω παντως,οσο και εαν μου αρεσει σαν κονσολα δεν θα την παρω για αυτο τον λογο.

Δεν βρισκω τον λογο να την αγορασω αφου στο pc θα μπορω να παιξω οτι παιχνιδι βγαλει..

Το Ray tracing παιδια πιο πολυ λογω μαρκετινγκ μπαινει.

Μην περιμενετε αποτελεσματα σαν και αυτα που βλεπετε τωρα η θα δειτε στο μελλον σε Nvidia επιπεδα..

Αν το Ray tracing δεν δουλέψει στις νέες κονσόλες δε θα δουλέψει πουθενά πολύ απλά, θα το παρατήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα τωρα τι λες και εσυ..

Ειναι δυνατον να παρατησουν μια τεχνολογια η οποια στο Ηollywood τοσα χρονια εχει επιφερει δισεκατομμυρια?

Ηρθε για να μεινει (και ηδη αργησε πολυ) και να εξελιχθει.. 

Απλα στις κονσολες θα ειναι η lite εκδοση..

Πολυ lite ομως..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε δουλέψει στις κονσόλες πόσοι θα κάτσουν να ασχοληθούν μαζί του; 

πόσοι ασχολούνται σήμερα που μιλάμε;

 

αν και πιστεύω ότι μάλλον θα δουλέψει και στις κονσόλες.. κάπως τελοσπάντων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chrisgewrgi said:

Το θεμα ειναι για οσους εχουν pc..οπως τα εχουν κανει πλεον παιζονται ολα τα παιχνιδια του xbox στο pc.οποτε σαυτην την γενια δεν ξερω σε πιο στρατοπεδο να παω.pc και xbox και να εχω τα ιδια παιχνιδια;χανει μεγαλη μεριδα πωλησεων απο τους pcakides που συμφερει pc και ps5

 

1 hour ago, optimus prime said:

Εγω σου λεω παντως,οσο και εαν μου αρεσει σαν κονσολα δεν θα την παρω για αυτο τον λογο.

Δεν βρισκω τον λογο να την αγορασω αφου στο pc θα μπορω να παιξω οτι παιχνιδι βγαλει..

Το Ray tracing παιδια πιο πολυ λογω μαρκετινγκ μπαινει.

Μην περιμενετε αποτελεσματα σαν και αυτα που βλεπετε τωρα η θα δειτε στο μελλον σε Nvidia επιπεδα..

 

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Δεν φτάνει το HW μόνο M$, βγάλε γκέιμς γιατί θα γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο πάλι από τα exclusives της Sony. RT σοβαρό μην περιμένετε από κονσόλα, μόνο από πέτσινο.

RDR2 σε PC δεν βρίσκεις κάτω από €40. Σε κονσόλα έχει πέσει μέχρι €20 και σε δισκάκι, αλλιώς digital με gamesharing. Θα δούμε του χρόνου πόσο νεφρό/α θα ζητήσει ο Πέτσινος...Ο Πέτσινος είναι σε κρίσιμο σταυροδρόμι με τις Turing. Έχει 3 discrete pipelines (CUDA cores για shaders, Tensor για INT8 acceleration, dedicated RT cores για BVH acceleration). Θυμίζει την φάση με την GeForce 7 που υπερασπιζόντουσαν τα discrete pixel/vertex shaders ως ανώτερη λύση, όταν η AMD (ATi) είχε δηλώσει ότι θα πάνε σε unified pipelines με τον Xenos. Αν λοιπόν η RDNA2 έχει unified στήσιμο και ο Πέτσινος επιμείνει στο discrete, εκεί να δεις πανωλεθρία στο Μιλάνο.

CD1-E850-D-BA65-4477-9-A88-F3-F014031-E3

Όσον αφορά το RTX: Δεν ξέρουμε καν την υλοποίηση της amd. Μόνο από πατέντες ένα μπούσουλα. θα φουσκώσουν τα CU για να παίζουν και rtx ΑΝ χρειάζεται. Από το Leak στο github είδαμε 4~5 Giga Rays ενω η 2080 ti χτυπάει και 7 αλλά δεν ξέρουμε καν αν είναι ίδιο το benchmark. Επίσης η Nvidia σε συνεργασία με την MS έχτισε το DXR.

+1 γιαυτα που γραφει ο @logistoulis

Εδω μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για τα μελλοντικά σχέδια της MS.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανως δεν εχεις καταλαβει οτι μιλαμε για το game pass παντα και τα παιχνιδια του.

Τωρα δεν ξερω τι μνμ προσπαθεις να περασεις στα παιδια αλλα μην τους ξεσηκωνεις με ολα αυτα τα 'leak' που ποσταρεις και νμζουν οτι η κονσολα θα φτανει σε επιπεδα 2080ti και ray tracing που οι καθρεπτες και τα τζαμια θα σπανε απο τις αντανακλασεις και τους κατοπτρισμους...

Συμμεριζομαι τον ενθουσιασμο σου αλλα μην κανεις τον κοσμο να θεωρει οτι προκειται για το αγιο δισκοποτηρο του gaming..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

RDR2 σε PC δεν βρίσκεις κάτω από €40. Σε κονσόλα έχει πέσει μέχρι €20 και σε δισκάκι, αλλιώς digital με gamesharing. Θα δούμε του χρόνου πόσο νεφρό/α θα ζητήσει ο Πέτσινος...Ο Πέτσινος είναι σε κρίσιμο σταυροδρόμι με τις Turing. Έχει 3 discrete pipelines (CUDA cores για shaders, Tensor για INT8 acceleration, dedicated RT cores για BVH acceleration). Θυμίζει την φάση με την GeForce 7 που υπερασπιζόντουσαν τα discrete pixel/vertex shaders ως ανώτερη λύση, όταν η AMD (ATi) είχε δηλώσει ότι θα πάνε σε unified pipelines με τον Xenos. Αν λοιπόν η RDNA2 έχει unified στήσιμο και ο Πέτσινος επιμείνει στο discrete, εκεί να δεις πανωλεθρία στο Μιλάνο.

CD1-E850-D-BA65-4477-9-A88-F3-F014031-E3

Όσον αφορά το RTX: Δεν ξέρουμε καν την υλοποίηση της amd. Μόνο από πατέντες ένα μπούσουλα. θα φουσκώσουν τα CU για να παίζουν και rtx ΑΝ χρειάζεται. Από το Leak στο github είδαμε 4~5 Giga Rays ενω η 2080 ti χτυπάει και 7 αλλά δεν ξέρουμε καν αν είναι ίδιο το benchmark. Επίσης η Nvidia σε συνεργασία με την MS έχτισε το DXR.

+1 γιαυτα που γραφει ο @logistoulis

Εδω μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για τα μελλοντικά σχέδια της MS.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει σύντομα μπροστά η AMD, η NV δεν είναι Intel που κοιμόταν 10 χρόνια και την έφαγαν τα ρύζια(Και αυτό ακόμα δεν θα κρατήσει πολύ αφού το budget της Intel είναι πολλές φορές πάνω από αυτό της AMD).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...