Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PS4][PS5]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

Στα του παιχνιδιού τώρα προσέξτε όσοι δεν το έχετε παίξει/τελειώσει ακόμα γιατί προχτές μπήκα yt να παρακολουθήσω κάτι άκυρο (αποφεύγω τα πάντα αυτές τις μέρες) και μου πέταξε χοντρό spoil τίτλο μάλλον για το τελευταίο boss, πρώτο βίντεο πάνω πάνω. Το οποίο, επειδή έχω δώσει στο original χαλαρά 300+ ώρες, δεν ξέρω αν μου άρεσε.

Νομίζω ότι ξέρω για ποιο βιντεάκι μιλάς. Μου πέταξε και εμένα το YouTube κάτι για boss που με εξέπληξε. Δε με χάλασε αν ισχύει, με χάλασε ότι το είδα στο YouTube (δεν άνοιξα το βιντεάκι βέβαια καλού κακού αλλά η "ζημιά" ψιλοέγινε)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, FCastor είπε

Δε με χάλασε αν ισχύει, με χάλασε ότι το είδα στο YouTube (δεν άνοιξα το βιντεάκι βέβαια καλού κακού αλλά η "ζημιά" ψιλοέγινε)...

 

Spoiler

το θέμα είναι ότι στο πρωτότυπο, χτίζεται μια ολόκληρη ιστορία για πάρα πολλές ώρες και αν ισχύει αυτό που είδαμε, χαλάει το hype της υπόθεσης..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οποιον δεν εχει ιδεα απο τη σειρα, δε θα καταλαβει κ τιποτα το διαφορετικο απο το τελος.

για οποιον απο την αλλη ξερει την σειρα FF7 (δλδ τα παιχνιδια και animation κατω απο αυτη την ταμπελα), το τέλος του παιχνιδιου θα σηκώνει συζήτησεις για τα επόμενα 10 χρόνια ετσι οπως βλέπω τα forums.

περιμενω πολυ να το τελειωσει κ αλλος κοσμος γιατι ηδη γινεται χαμος παντου απο συζητήσεις :)

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

το τέλος του παιχνιδιου θα σηκώνει συζήσεις για τα επόμενα 10 χρόνια

Άρα ισχύει ότι το αλλάζουν σε πολύ βασικά στοιχεία του. Εξάλλου εκτός από αυτό το σπόιλ, έκπληξη εξίσου ήταν η τελευταία σκηνή του final trailer που έβγαλαν (εκτός αν είναι flashback από παλαιότερη χρονική στιγμή).

Δεν είναι ζωή αυτή, καραντίνα και αποφυγή του νετ για να μη πέσουμε σε σποιλς και συζητήσεις, μακάρι να έρθει γρήγορα το γκειμ σε όλους για να συζητηθεί εκτενώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ειπα πως το τελος εχει σηκωσει πολυ συζήτηση, φωτια εχει παρει το internet. Για το τι κανει ακριβως κ το τι λεει και το αν αλλαζει κατι, δε θελω να πω διχως spoiler tag.

για οποιον θελει να ξερει λιγο παραπανω: 

Spoiler

ναι στο τελος οντως υπαρχουν σημαντικες αλλαγες στο FF7 συμπαν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το FFXV τον πρωτο καιρο θυμαμαι αρκετοι που ειχαν βγει και ειχαν πει τα καλυτερα,και ολως τυχαιως οι περισσοτεροι απο αυτους δεν ειχαν καμια επαφη με τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας και αρα δεν ειχαν καποιο μετρο συγκρισης,παρολο που το παιχνιδι ηταν συνολικα πολυ μετριο(ειδικα για τα 90ευρω που ζητουσε day one η deluxe edition).

Αυτο που προσωπικα με ξεπερνα ειναι που αφου αποφάσισαν που αποφασισαν να κανουν ετσι το συστημα μαχης,για ποιο λογο δεν μπορουσαν να εφαρμοσουν το Gambit συστημα του FF12?

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Θυμάμαι και εγώ τι χαμός είχε γίνει με το XV. Και ουαου και το καλύτερο FF και τελικά ήταν μια μπαρούφα. 

τυπικός ενθουσιασμός και hype καθε νέου τίτλου από μεγάλα franchise. σε τετοια παιχνιδια, θελει κανενα χρονο να ηρεμήσει ο κόσμος και να δεις που πραγματικα κάθεται η μπίλια ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Fulgore είπε

Και για το FFXV τον πρωτο καιρο θυμαμαι αρκετοι που ειχαν βγει και ειχαν πει τα καλυτερα,και ολως τυχαιως οι περισσοτεροι απο αυτους δεν ειχαν καμια επαφη με τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας και αρα δεν ειχαν καποιο μετρο συγκρισης,παρολο που το παιχνιδι ηταν συνολικα πολυ μετριο(ειδικα για τα 90ευρω που ζητουσε day one η deluxe edition).

Κάπως έτσι. Το ΧV το είχα αγοράσει από day one (digital εννοείται, τα "κουτάτα" πιάνουν τζάμπα χώρο και χώρος δεν υπάρχει), έπαιξα όμως μετά από 9+ μήνες. Πριν το ξεκινήσω έκανα τη σωστή προεργασία παρακολουθώντας τη σχετική ταινία και τα anime. Κατέβασα άφθονα GB από updates, έλιωσα για 2 βδομάδες εν μέσω Δεκαπενταύγουστου περνώντας κάμποσα κεφάλαια και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Περίμενα όμως να δω πότε θα απογειωθεί, κάτι που είναι κοινό χαρακτηριστικό όλων των αξιόλογων FF.

Ρώτησα λοιπόν ένα φίλο που το είχε τελειώσει και εμπιστεύομαι τη γνώμη του: "Ρε συ Γιάννη, γενικά καλό είναι το παιχνίδι δε λέω αλλά έχω φτάσει μέχρι το κεφάλαιο τάδε και σαν μην τσουλάει πολύ το πράγμα, λίγο αργεί να πάρει μπρος το παιχνίδι. Πότε θα δω τίποτα διαφορετικό;"

Απάντηση: "Τι εννοείς; Αν είσαι στο τάδε κεφάλαιο, έτσι πάει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, δεν αλλάζει τίποτα".

Εγώ: "..." και δεν το έβαλα ξανά.

Για το VII Remake xαίρομαι ιδιαίτερα που διαβάζω διαρκώς θετικές κριτικές (αφού το original το θεωρώ ίσως το καλύτερο παιχνίδι που έχει βγει ποτέ, άντε στη χειρότερη μέσα στο top-3 όσων έχω παίξει), αλλά δεν ψήνομαι να τελειώσω το πρώτο κεφάλαιο και να περιμένω 2 χρόνια για το επόμενο (και καμια δεκαετία για το τέλος, όπως πάει το πράμα). Φυσικά αυτοί που το παίζουν για πρώτη φορά έχουν κάθε λόγο να το δουν οπωσδήποτε από τώρα. Αν όμως ξέρεις τι θα γίνει, δεν δίνεις ελαφρά την καρδία 50+ ευρώ για να είσαι μετά στο περίμενε.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για final fantasy παιχνιδι(για το 15)το οποιο αν και open world,ηταν αδειος ο κοσμος του και ζητημα ολες και ολες οι μεγαλες πολεις να ειναι 2-3 ξερω γω.

Επισης ειχαν κανει obsolete τις μαγειες και τα summons οπως και τις classes.

Ασε που απο οπλα ζητημα για τον καθε χαρακτηρα σε ολοκληρο το παιχνιδι να ειχες 4-5οπλα που βρισκει στο παιχνιδι ολα και ολα.

Για να μην αναφερουμε το γεγονος οτι εβγαλαν κομματια απο το παιχνιδι για να τα πουλησουν σαν dlc

Τα ελεγα τοτε και στο διπλα θεμα και μου ελεγαν οι αλλοι οτι θαβω και δεν ειναι ετσι τα πραγματα λες και επαιζα αλλο παιχνιδι.

Για παραδειγμα στο FF7remake αν και αυτο ειναι action που σπαμαρεις επιθεσεις να γεμισει το ATB,τουλαχιστον εχει κανονικα και limit break και μαγειες και summon που ελεγχεις. Επισης ο Cloud συνολικα βρισκει μπολικα σπαθια και μιλαμε για το το πρωτο chapter στην ουσια.

Επισης εχει και materia φυσικα(οπως το OG),κοινως μιλαμε για ποικιλια στο gameplay κατα την μαχη,το ακριβως αντιθετο απο το 15.

Υπαρχει ενα ενδιαφερον για τους νεους χαρακτηρες που εχεις στην ομαδα/βρισκεις αργοτερα,δεν εισαι με 4 χαρακτηρες απο την αρχη μεχρι το τελος.

Βεβαια στο remake εχουμε τα γνωστα κουσουρια της Square οπως το οτι το κοψανε σε episodic(πληρωνε καθε φορα 60ευρω με λιγα λογια και αν ολοκληρωθει κιολας),αλλαξανε την ιστορια αρκετα κυριως προς το τελος(που προβληματιζει πολλους κυριως για την συνεχεια στα επομενα παιχνιδια),και οτι εβαλαν και βαρετα side quests/fillers για να γραψει πολλες ωρες το παιχνιδι.

Αλλα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα σε σχεση με το 15,εξου και ο οποιος ενθουσιασμος. Και που να βγει και στις αλλες πλατφορμες να το παιξουν και περισσοτεροι φυσικα.

 

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

δεν ψήνομαι να τελειώσω το πρώτο κεφάλαιο και να περιμένω 2 χρόνια για το επόμενο (και καμια δεκαετία για το τέλος, όπως πάει το πράμα). 

Μια διορθωση πανω σε αυτο.

Ειναι αγνωστο ποτε θα κυκλοφορησει το επομενο κεφαλαιο οπως και φυσικα τι θα παιζει με το υπαρχον save,αν θα μεταφερονται πχ materia/level στο επομενο.Μπορει πχ να βγει μετα απο 4χρονια,κανεις δεν ξερει. 

Επισης η ιδια η Square εχει δηλωσει οτι ακομα τους ειναι αγνωστο ποτε(και αν)θα ολοκληρωθει η ιστορια του παιχνιδιου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το "2 χρόνια" δεν είναι επιβεβαιωμένο. Το έβαλα για χάρη της συζήτησης, αφού το αισιόδοξο σενάριο λέει για 1-2 χρόνια στην καλύτερη. Για μεταφορά saves κλπ όντως δεν έχει ακουστεί τίποτα. Αν όντως δεν υπάρχει ανακοινώσιμο roadmap, μου φαίνεται η Square το πάει βλέποντας και κάνοντας, ανάλογα με τη γνώμη του κοινού (παλιού και νέου), με τις πωλήσεις που θα κάνει το πρώτο επεισόδιο κλπ. Θα τολμούσα να πω "προχειροδουλειές" αλλά θα τους αδικούσα γιατί στο Remake έχουν όντως κάνει καλή δουλειά με μεράκι.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι ενθουσιασμένος που το σενάριο φαίνεται να παίρνει διαφορετική τροπή και θα δούμε κάτι διαφορετικό. Το θεωρώ πιο καλό από το να ήταν copy paste το παλιό απλά με καλύτερα γραφικά και άλλο σύστημα μάχης. Στην τελική πολλοί από εμάς την παλιά ιστορία την έχουμε ξεπατώσει 3 και 4 φορές συνεπώς οποιαδήποτε αλλαγή είναι ευπρόσδεκτη.

Το είδα το spoiler video γιατί αναμένεται να καθυστερήσω 2-3 μήνες να το παίξω και μπορώ να πω με εξιτάρει αυτό που έκαναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Προσωπικά είμαι ενθουσιασμένος που το σενάριο φαίνεται να παίρνει διαφορετική τροπή και θα δούμε κάτι διαφορετικό. Το θεωρώ πιο καλό από το να ήταν copy paste το παλιό απλά με καλύτερα γραφικά και άλλο σύστημα μάχης. Στην τελική πολλοί από εμάς την παλιά ιστορία την έχουμε ξεπατώσει 3 και 4 φορές συνεπώς οποιαδήποτε αλλαγή είναι ευπρόσδεκτη.

Το είδα το spoiler video γιατί αναμένεται να καθυστερήσω 2-3 μήνες να το παίξω και μπορώ να πω με εξιτάρει αυτό που έκαναν. 

Οταν αποφασίζεις να κάνεις remake στον πιο δυνατό σου τίτλο Final Fantasy, το κάνεις για δύο λόγους. 

Ο πρώτος και ο κυριότερος είναι για να πουλήσεις την νοσταλγία σε αυτούς που το έπαιξαν τότε, οι οποίοι θα είναι και το μεγαλύτερο μέρος των πωλήσεων σου. 

Ο δεύτερος για να προσελκύσεις νέους παίκτες. 

Αλλάζοντας την ιστορία δυσατεστείς το 99% των παλιών σου πελατών. Ο παλιός θέλει αλλαγές τόσο, όσο. Να μην αλλάζεις βασικά πράγματα, όπως η ιστορία. 

Στους νέους πελάτες μια αλλαγή στην ιστορία δεν προσφέρει τίποτα. Είτε άφηναν την πλάκα, είτε έκαναν αλλαγές ο νέος πελάτης δεν θα καταλάβει κάτι, αφού το παίζει πρώτη φορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Οταν αποφασίζεις να κάνεις remake στον πιο δυνατό σου τίτλο Final Fantasy, το κάνεις για δύο λόγους. 

Ο πρώτος και ο κυριότερος είναι για να πουλήσεις την νοσταλγία σε αυτούς που το έπαιξαν τότε, οι οποίοι θα είναι και το μεγαλύτερο μέρος των πωλήσεων σου. 

Ο δεύτερος για να προσελκύσεις νέους παίκτες. 

Αλλάζοντας την ιστορία δυσατεστείς το 99% των παλιών σου πελατών. Ο παλιός θέλει αλλαγές τόσο, όσο. Να μην αλλάζεις βασικά πράγματα, όπως η ιστορία. 

Στους νέους πελάτες μια αλλαγή στην ιστορία δεν προσφέρει τίποτα. Είτε άφηναν την πλάκα, είτε έκαναν αλλαγές ο νέος πελάτης δεν θα καταλάβει κάτι, αφού το παίζει πρώτη φορά. 

Δε διαφωνώ σε αυτό που γράφεις απλά βλέποντας το spoiler ending και μόνο δε βλέπω καμιά βεβήλωση της ιστορίας. Τους ίδιους χαρακτήρες έχει, τα ίδια objectives φαίνεται να έχει και νιώθω ότι απλά πρόσθεσαν ένα twist. Δε βλέπω δηλαδή ξαφνικά τον Sephiroth να γίνεται κολλητός με τον Cloud ή κάτι τέτοιο τραβηγμένο που και πάλι προσωπικά θα το δεχόμουν πιθανώς. Η νοσταλγία μου πατάει πάνω στον κόσμο και στο lore του FF7.

Τώρα τα υπόλοιπα που προβλέπω ότι θα ακολουθήσουν στα forums περί βεβήλωσης της ιστορίας τα βάζω στο ίδιο επίπεδο με τη γκρίνια που ο Sephiroth εμφανίζεται στη Midgar και όχι πιο μετά που αν εν τέλη δεν εμφανιζόταν θα υπήρχε γκρίνια επειδή "FF7 game χωρίς Sephiroth" και γενικά ό,τι και να γινόταν θα υπήρχε γκρίνια.

Εδώ υπάρχει γκρίνια που παιχνίδι 40 ωρών κοστίζει 60€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...