Προς το περιεχόμενο

Οι δημιουργοί του ransomware GandCrab αποσύρονται με «λεία» $2 δισεκατομμυρίων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πούμε και ένα μπράβο στην Bitdefender που έχει κάνει τρομερή δουλειά για την αντιμετώπιση του ransomware και προσφέρει αυτά τα εργαλεία αποκρυπτογράφησης δωρεάν. Ωραία "γειτονική" εταιρία με καλά προϊόντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι τα 'κονομισαν κάποιοι μεγαλοι οργανισμοί -  εταιρίες... Ονοματα δεν λεμε.

παντως οπως ολοι έχετε καταλάβει, η δουλεια δεν ηταν απο παιδιακια - hackers κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chek2fire είπε

 

αυτά τα malware βασίζονται σε ένα και μοναδικό παράγοντα και στον ποιο αδύναμο κρίκο στης ψηφιακή ασφάλεια και που είναι ο άνθρωπος. Δλδ δεν έχει σημασία τι σύστημα έχεις ακόμα και linux να έχεις όταν μόνος σου θα εγκαταστήσεις το ransomware στον δικό σου υπολογιστή .

Δεν υπάρχει ασφαλές σύστημα όσο υπάρχει ανθρώπινος παράγοντας 

Μην του λες τέτοια. Τον βραχυκύκλωσες τώρα. Είναι και Mac user.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mader είπε

παλι τα 'κονομισαν κάποιοι μεγαλοι οργανισμοί -  εταιρίες... Ονοματα δεν λεμε.

παντως οπως ολοι έχετε καταλάβει, η δουλεια δεν ηταν απο παιδιακια - hackers κτλ.

Microsoft?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fg9000 είπε

Όσοι δεν έχουμε κομπιούτερ, κολάμε ραμσομ γουρ?

Ισως να μπορεί να μολυνθεί το σμαρτφόνιιιι σου, μετά τέρμα τα κ@@@@άκια σε Φμπί και ίνστα γράμμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, belkin είπε

χαχα καταλαβα εισαι τελειως ασχετος :). Μονο απο  το avatar που εχω θα ειχες καταλάβει οτι χρησιμοποιώ mac os. 

χαχα καταλαβα εισαι τελειως ασχετος :). Μονο απο  το avatar που εχω θα ειχες καταλάβει οτι χρησιμοποιώ mac os. 

χαχα καταλαβα εισαι τελειως ασχετος :). Μονο απο  το avatar που εχω θα ειχες καταλάβει οτι χρησιμοποιώ mac os. 

Μήπως κατάλαβες ότι είναι τελείως άσχετος; Και από το αβαταρ που έχεις ίσως να είχε  καταλάβει ότι χρησιμοποιείς Mac OS ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, christospvl είπε

Όντας θύμα τέτοιων ιών ένα έχω να σας πω.. Αν θέλετε σωτηρία αγορά σκληρό δίσκο εξωτερικό.. Encryption σωστό και δυνατό anti-virus.. Έχω κάνει συνολικά 30 format στο PC μου κι από τότε που άρχισα το backup ότι και να κολλαγα δεν με ένοιαζε.. Προγράμματα εχανα.. φωτός και κρίσιμα αρχεία δουλειάς ποτέ και ας τους να με παρακαλάνε για λύτρα.. 

Ρε φιλε, ειλικρινα μηπως μπορεις να μας πεις πως κολλησες αυτους τους ιους; Τι συνεβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, guzel είπε

Καθρεφτάκι.

Όταν χρησιμοποιήσεις Mac os τα ξαναλέμε.

Κάνε μια βόλτα από το service 1-2 μεγάλων καταστημάτων να δεις...
Είναι πιο δύσκολο γιατί ζητάει άδεια για να ανοίξει οτιδήποτε αλλά
υπάρχουν κ εξαιρέσεις.
Χρησιμοποιώ iphone από το πρώτο, και τώρα ipad και macbook εδώ
και 3 χρόνια και έχω δουλέψει σε 2 διαφορετικές μεγάλες αλυσίδες
εδώ και 11 χρόνια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, christospvl είπε

Όντας θύμα τέτοιων ιών ένα έχω να σας πω.. Αν θέλετε σωτηρία αγορά σκληρό δίσκο εξωτερικό.. Encryption σωστό και δυνατό anti-virus.. Έχω κάνει συνολικά 30 format στο PC μου κι από τότε που άρχισα το backup ότι και να κολλαγα δεν με ένοιαζε.. Προγράμματα εχανα.. φωτός και κρίσιμα αρχεία δουλειάς ποτέ και ας τους να με παρακαλάνε για λύτρα.. 

Πως καταφέρνεις και μολύνεις το σύστημα σου; Πρέπει πραγματικά να το προσπαθήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέχετε λίγο τι γράφετε:
1) Το'χω πει και το 'χω ξαναπεί...Στα ελληνικά το νομισματικό σύμβολο ΕΠΕΤΑΙ, δεν ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ! Λέμε 2$ και όχι $2!
2) Τα 2 δισεκατομμύρια μοιράστηκαν στους affiliates "...people have earned more than...". Οι δημιουργοί έβγαζαν 150 εκατομμύρια το χρόνο "...we personally earned more than 150..."

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, parlapipas25 είπε

Για να κολλήσεις τέτοιον ιό πρέπει να κάνεις εγκατάσταση κάποιο μολυσμένο πρόγραμμα στον υπολογιστή;

Κολλάς ransomware με οποιοδήποτε τρόπο παράδοσης μολυσμένου payload: Εκτέλεση μολυσμένου  .exe απο οποιοδήποτε μέσο, είτε απο mail (phishing attack) είτε απο adware poppups etc, είτε μέσω ύπαρξης exploits σε OS  - OS kernel (software -memory - cpu exploits) - OS bootloaders, μέσω (rootkit - trojan - service exploit), μέσω LAN (μέσω πρόσβασης σε hacked router, μέσω filesharing σε lan etc etc. Άπειροι τρόποι δυστυχώς, πραγματικά.     

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...