Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με React


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα το πιο πάνω tutorial γιατί με τσάτισε ο grider εκεί γύρω στο lecture 100 μιας και τον χαλάει τον κύριο o verbose κατανοητός code (φαίνεται είναι θαυμαστής της perl) και άρχισε να συμπυκνώνει τον κώδικα πιο πολύ από όσο πρέπει (ουσιαστικά κάνοντας επίδειξη γνώσεων, ενώ το main target του βίντεο είναι το tutoring).

Τα 2 παλικάρια του τελευταίου tutorial πηδάνε κάποια πράγματα αλλά είμαι αρκετά έμπειρος πλέον σε συνδυασμό και με linter οπότε πάω τρένο.

Επίσης θα καλύψουν και πιο πολλά θέματα.

Ο mead από την άλλη που αναφέρεις πιο πάνω είδα ξεκινάει με κάτι var αντί για const/let και επίσης κάπου πήρε το μάτι μου ότι τα κάνει όλα με το χέρι και δεν χρησιμοποιεί create-react-app δηλαδή είναι περίεργος και αυτός.

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Πως σου φαινεται; Το κατεβασα και ειναι λιγο χασιμο το interface, θελει tutorials για να καταλαβεις τι παιζει, 5 λεπτα το χαζεψα βεβαια. Παντως καιρο ειχα να δω τοσο καλο εργαλειο να προσφερεται σε τοσο χαμηλη τιμη. 

πως τα πας με τη react; Τιποτα αποριες; :P 

Τρέλανέ μας τώρα.

Το gitkraken είναι ότι πιο εύκολο έχω δει για χρήση git μέσω gui.

Οι απορίες είναι πάντα στις στρατηγικές επιλογές.

Δηλαδή ποιο είναι το προτεινόμενο stack για rapid react development.

Ορίστε και ένα ωραίο 12ωρο βίντεο, για δημιουργία social network με react :

 

 

btw μήπως χρησιμοποιείς vscode;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, skiabox είπε

Το gitkraken είναι ότι πιο εύκολο έχω δει για χρήση git μέσω gui.

5 λεπτα προλαβα  να ασχοληθω βρε, μη βαρας!

CRA με eject ειναι το πιο γρηγορο,  ακομα πιο γρηγορο για ssr nextjs, μονο με react/dom/next και εχεις ετοιμο boiler σε 3’.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2019 στις 9:16 ΜΜ, skiabox είπε

Έχουμε και καινούριο αστεράτο tutor (βαθμολογία 4.8) που πάει να μπει σφήνα στα 3 μεγαθήρια.

Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον θα του ρίξω ένα μάτι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σε όλα τα tutorials γίνεται του destructuring το κάγκελο.

Πρέπει να παίζεις το destructuring στα δάχτυλα!

Ειδικά ο τύπος του Zero to Mastery πάει γαμιώντας και δεν κάθεται να εξηγεί τα πάντα.

Το καλό είναι βέβαια ότι φαίνεται πιο έμπειρος στο θέμα αρχιτεκτονική από τον Max ας πούμε που είναι συνήθως ένας 'αναλυτής' των docs, πράγμα που αναφέρει και ο ίδιος σε κάποια φάση (χωρίς να αναφέρεται σε ονόματα φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο destruct και objects και arrays (οπου δυναται), εχει μπει στις ρυθμισεις του linter, ακομα και για single usage.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Μονο destruct και objects και arrays (οπου δυναται), εχει μπει στις ρυθμισεις του linter, ακομα και για single usage.

Για σου ρε predator σκληροπυρηνικέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Τι λέει ο wes bos;

To stack αυτό που χρησιμοποιεί μπορεί να σταθεί κάπου online σε προσιτές τιμές ή είναι ένα ακόμη tutorial που φτιάχνουμε τοπικά κάτι στον υπολογιστή μας;

Επίσης δεν βλέπω να αναφέρει κάπου ποιο payment gateway χρησιμοποιεί.

Μόλις είδα ότι χρησιμοποιεί stripe payments.

Μεγάλο πρόβλημα το stripe για Ελλάδα καθώς είναι ακόμα σε beta phase.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μελετάω html/css και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω javascript. H react και τα  courses που προαναφέρατε αρκούν για να μάθει κάποιος πως να δημιουργεί ένα site σαν αυτό; => https://www.op.gg/statistics/champion/

Ουσιαστικά θέλω να αντλεί δεδομένα από χρήστες ή κάποιο API και να τους κάνει στατιστική ανάλυση και να τα παρουσιάζει όπως εδώ: https://www.op.gg/champion/tryndamere/statistics/top

Επεξ/σία από infested
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/6/2019 στις 6:37 ΜΜ, Predatorkill είπε

Hooks δεν εχω πιασει ακομα, οταν ξεκινησω νεο project θα βαλω να δω πως παει.

Εντελώς διαφορετικο mind state τα hooks, πιστεύω οσοι ξεκινάtε react τώρα έιστε τυχεροι γιατι οι "παλιοί" αναπόφεκτα έρχονται σε συγκρουση με τα class life cycles. ΙΜΗΟ θεωρώ οτι ειναι καλή εξέλιξη τα hooks μιας και τα classes σε js "μπερδεύουν" πόσο μάλλον λόγω της φυσης της react embraces composition και όχι inheritance. Γενικότερα τα classes στην js ειναι περισσότερο syntactic sugar και οχι language thing.
|

Αναφορά σε κείμενο

Με τα hooks και το Context ισως να πεθανει το redux. Προσωπικα δε με βολεψε ποτε το context, παντα παω σε redux, για large scale ειναι μονοδρομος. 


Ίσως, αλλά τα dev tools που σου παρέχει αυτη την στιγμή το redux ειναι πολυ βοηθητικά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι στο κεφάλαιο όπου ο Andrew Mead εξηγεί το redux.

Μιλάμε ότι ένα θέμα που ξενίζει τους περισσότερους προγραμματιστές το κάνει να φαίνεται τόσο απλό!

Για εμένα είναι ο καλύτερος tutor στο udemy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skiabox είπε

Είμαι στο κεφάλαιο όπου ο Andrew Mead εξηγεί το redux.

Μιλάμε ότι ένα θέμα που ξενίζει τους περισσότερους προγραμματιστές το κάνει να φαίνεται τόσο απλό!

Για εμένα είναι ο καλύτερος tutor στο udemy!

Σ' αυτό αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...