Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με React


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Να θυμίσω ότι είχαν εμφανιστεί και κάποιοι από τον χώρο των startup εδώ που έκαναν training react + hooks για πολύ περισσότερα $$ και ήταν και in person training, οπότε δε θα έχεις και τα slides/videos μετά. Οπότε ναι, θεωρώ καλή τιμή τα $250. Αλλά γι αυτό ανέφερα ότι αν μπορεί να τα πληρώσει μια εταιρεία, ακόμα καλύτερα.

Εντάξει δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι κορυφαία τα tutorials, ειδικά στο κομμάτι του optimization του react system αλλά θα ήθελα κάτι πιο ολοκληρωμένο.

Μας έχει καλομάθει το udemy με τα courses τέρατα που απλώνονται σε 10 διαφορετικά θέματα minimum και που είναι στις 40 ώρες.

Εντωμεταξύ οι τιμές που γράφει τελικά, τις βάζει πιο πολύ για να σου πουλήσει ότι το 20ρικο το μήνα είναι τσάμπα πράμα το subscription!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Click4Money είπε

Για όποιον θελέι να φτιαξει admin πανελ στο λεπτο https://github.com/marmelab/react-admin

Και αυτός material-ui χρησιμοποιεί αν κοιτάξεις το source code.

Βέβαια δεν έχει κάτσει καθόλου να ασχοληθεί με το styling που είναι πολύ δυνατό σημείο των material-ui components αλλά θέλει να ασχοληθείς αρκετά.

Αν δεις στο βίντεο τα έχει χρησιμοποιήσει εντελώς χωρίς styling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, είμαι τελειόφητος πληροφορικής και έχω ασχοληθεί τους τελευταίους μήνες με react/node.js, θα ήθελα καμια πρόταση για εταιρίες στην Αθήνα για front end σε react ή fullstack react/node για να στείλω βιογραφικό για πρακτική άσκηση, έχω βρει αρκετές απο αγγελίες  κυριώς σε linkedin, αλλά θέλω να έχω πολλές επιλογές, αν έχετε καμιά πρόταση, θα περιμένω να την ακούσω

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, splanis είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι τελειόφητος πληροφορικής και έχω ασχοληθεί τους τελευταίους μήνες με react/node.js, θα ήθελα καμια πρόταση για εταιρίες στην Αθήνα για front end σε react ή fullstack react/node για να στείλω βιογραφικό για πρακτική άσκηση, έχω βρει αρκετές απο αγγελίες  κυριώς σε linkedin, αλλά θέλω να έχω πολλές επιλογές, αν έχετε καμιά πρόταση, θα περιμένω να την ακούσω

Αρχικά πιστεύω ότι βάζοντας ως κριτήριο το tech stack μειώνεις κατά πολύ τις επιλογές σου, ποσομάλλον όταν ψάχνεις θέση για πρακτική γιατί πολλοί δεν παίρνουν πρακτικαριους. Καλά κανείς κ κοιτάς το καλύτερο σενάριο, απλά εχε ως εναλλακτικό σενάριο εταιρεία που τουλάχιστον δουλεύει react || node. Μακάρι να βρεις αυτό που θες αλλά πολλές φορές ξεκινάμε διαφορετικά γιατί ως juniors δεν υπάρχουν αμέτρητες επιλογές  με σκοπό να μεταπηδήσεις αργότερα σε αυτό που θες.

 GL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Στεφανος123 είπε

Αρχικά πιστεύω ότι βάζοντας ως κριτήριο το tech stack μειώνεις κατά πολύ τις επιλογές σου, ποσομάλλον όταν ψάχνεις θέση για πρακτική γιατί πολλοί δεν παίρνουν πρακτικαριους. Καλά κανείς κ κοιτάς το καλύτερο σενάριο, απλά εχε ως εναλλακτικό σενάριο εταιρεία που τουλάχιστον δουλεύει react || node. Μακάρι να βρεις αυτό που θες αλλά πολλές φορές ξεκινάμε διαφορετικά γιατί ως juniors δεν υπάρχουν αμέτρητες επιλογές  με σκοπό να μεταπηδήσεις αργότερα σε αυτό που θες.

 GL!

ευχαριστώ για την απάντηση, καταρχάς να πω πως έχω βρει ήδη κάμποσες πρακτικές απλα ψάχνω κι αλλες γιατι θελω να διαλέξω την καλύτερη εταιρα΄. Το tech stack προφανώς για μένα είναι το πρώτο κριτήριο γιατί καταρχάς έχω ήδη επενδύσει χρόνο στις συγκεκριμένες τεχνολογίες και εκτός αυτού της θεωρώ hot και έχω κατασταλάξει πως θέλω να πάω σ αυτό το stack. Τώρα προφανώς δεν θα έκλεινα την πόρτα σε μια καλή εταιρία που δούλευε angular ξέρω γω, πάντως το point είναι πως δεν με ενδιαφέρουν wordpress php κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά πιστεύετε ότι όταν βγει η Vue 3 θα υπάρξει μετατόπιση προς τα εκεί από react developers ή όχι;

Νομίζω ότι έχει πολλές αλλαγές σε σχέση με την Vue 2 για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή πολλά ωραία πράγματα συζητιούνται εδώ να κάνω μια ερώτηση ...μπας και δω λίγο φως.

Γιατί ακριβώς χρειάζεται η React.js και κατεπέκταση τα υπολοιπα FE frameworks.???

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι,

Απέχω αρκετά χρόνια απο το παραμικρό σε σχέση με Web λόγω υποχρεώσεων, αλλά να που μπήκε και αυτό σαν "υποχρέωση", (σημειωτέον ότι δεν είχα μεγάλη τριβή,HTML,CSS(λίγο) και PHP..απλώς να γίνονται κάποιες βασικές εφαρμογές)...οπότε σιγά σιγά ξαναανακαλύπτω τον τροχό.

Παρατηρώ ότι υπάρχει 1 τρομερό ρεύμα σχετικά με FE frameworks αλλά ας πούμε ότι ακόμα δεν το πιάνω....

Δηλ. ναι είδα λίγο κατι tutorials αλλά δεν είμαι σίγουρος αν με κέρδισαν, δηλ...βλέπω αυτά με τα Components...και η αντίδραση μου είναι "ε και...", για παράδειγμα θα μπορούσα να κάνω μεθόδους (κλάσεις...κ.οκ.) σε PHP και πάλι να έχω το ίδιο αποτέλεσμα (και με ΑΠΟΛΥΤΟ έλεγχο) ,οπότε για ποιο λόγο να επενδύσω τον χρόνο μου σε κάποιο FE Framework ?

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, masteripper είπε

Επειδή πολλά ωραία πράγματα συζητιούνται εδώ να κάνω μια ερώτηση ...μπας και δω λίγο φως.

Γιατί ακριβώς χρειάζεται η React.js και κατεπέκταση τα υπολοιπα FE frameworks.???

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι,

Απέχω αρκετά χρόνια απο το παραμικρό σε σχέση με Web λόγω υποχρεώσεων, αλλά να που μπήκε και αυτό σαν "υποχρέωση", (σημειωτέον ότι δεν είχα μεγάλη τριβή,HTML,CSS(λίγο) και PHP..απλώς να γίνονται κάποιες βασικές εφαρμογές)...οπότε σιγά σιγά ξαναανακαλύπτω τον τροχό.

Παρατηρώ ότι υπάρχει 1 τρομερό ρεύμα σχετικά με FE frameworks αλλά ας πούμε ότι ακόμα δεν το πιάνω....

Δηλ. ναι είδα λίγο κατι tutorials αλλά δεν είμαι σίγουρος αν με κέρδισαν, δηλ...βλέπω αυτά με τα Components...και η αντίδραση μου είναι "ε και...", για παράδειγμα θα μπορούσα να κάνω μεθόδους (κλάσεις...κ.οκ.) σε PHP και πάλι να έχω το ίδιο αποτέλεσμα (και με ΑΠΟΛΥΤΟ έλεγχο) ,οπότε για ποιο λόγο να επενδύσω τον χρόνο μου σε κάποιο FE Framework ?

Αμα εχεις το κουραγιο να γραψεις vanilla ή να βαλεις jquery τοτε μην ασχοληθεις με React ή οτι αλλο παρομοιο. 
 

η react μια χαρα δενει με php παντως αφου ειναι library και οχι framework. 
 

μια αναζητηση πχ why react θα βρεις πολυ πραμα να διαβασεις

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Αμα εχεις το κουραγιο να γραψεις vanilla ή να βαλεις jquery τοτε μην ασχοληθεις με React ή οτι αλλο παρομοιο. 
 

η react μια χαρα δενει με php παντως αφου ειναι library και οχι framework. 
 

μια αναζητηση πχ why react θα βρεις πολυ πραμα να διαβασεις

Οπότε ευκολία είναι , δεν είναι κάτι ντουπερ-σουπερ, γουαου...σε διευκολύνει να μην γράψεις "εσύ" αυτά που πρέπει να γράψεις με το τίμημα να ακολουθήσεις τις νόρμες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γενικά ο όλος σκοπός των FE frameworks είναι ότι έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις ένα Progressive Web Application, που σου δίνει δυνατότητες όπως για παράδειγμα ότι μπορείς να τρέχεις  την ίδια εφαρμογή σε κάθε περιβάλλον που μπορεί να υποστηρίξει έναν browser, όπως για παράδειγμα υλοποιείς μια εφαρμογή που είναι fully responsive, και με τον ίδιο κώδικα μπορείς να το τρέξεις και σε browser και σε android app (μέσω webview). Επίσης μπορείς να αξιοποιήσεις service workers έτσι ώστε να έχει offline versions του website, να γίνεται update και pre-render ένα website πριν το επισκεφτεί κάποιος χρήστης (για λόγους performance και διαθεσιμότητας), και τέλος να δίνεις μια εμπειρία στον χρήστη δίνοντάς του ένα Single Page Application (που σημαίνει λιγότερο network traffic μιας και μόνο τo API χρειάζεται για την επικοινωνία με έναν server, πιο responsive applications γιατί δε θα κάνουν full page reload κλπ).

Τώρα ναι, ο καθένας ό,τι τον βολεύει. Στην εταιρεία μου πχ έχουμε φτιάξει ένα FE library το οποίο παίρνει από backend ένα configuration και το API , οπότε μπορούμε να φτιάχνουμε πολλαπλές εφαρμογές με το ίδιο frontend, απλά στέλοντας διαφορετικό configuration και data μέσω του API στο FE. Αν θες να ψαχτείς, θα καταλήξεις να βρεις τα πράγματα που σε βολεύουν ή σου αρέσουν, με μια πρώτη ματιά όλα είναι buzzwords.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2020 στις 9:21 ΜΜ, masteripper είπε

Οπότε ευκολία είναι , δεν είναι κάτι ντουπερ-σουπερ, γουαου...σε διευκολύνει να μην γράψεις "εσύ" αυτά που πρέπει να γράψεις με το τίμημα να ακολουθήσεις τις νόρμες του.

Ειδικά η React σαν front-end library σου δίνει μεγάλη ευελιξία στο τι libraries θα χρησιμοποιήσεις για διάφορα θέματα όπως το routing και το state (το jotail γίνεται όλο και πιο δημοφιλές).
Full framework είναι η Angular.

Επίσης ανεβαίνει πολύ για τους ReactJS developers και η Next.js με πιο απλό routing (filesystem) για πιο opinionated καταστάσεις και για Server-side Rendering (SSR) / Static Generation (SSG).

Ειδικά το Next.js φίλε με hosting από την vercel σε διάφορους servers ανά τον κόσμο και με το pre-rendering είναι σούπερ γουάου κατάσταση στην ταχύτητα της web app που θα φτιάξεις.

Επεσε χρήμα πολύ στο Next.js και ξεπερνάει τώρα το Gatsby σαν σταματημένο.

Να θυμίσω στο σημείο αυτό ότι το καλύτερο ReactJS tutorial όλων των εποχών (τουλάχιστον από γραφιστική άποψη και εμφάνιση) θα βγει στην κυκλοφορία σε 6 μέρες.

Περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το link https://epicreact.dev/why-i-love-react/

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...