Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με React


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/3/2020 στις 10:05 ΜΜ, skiabox είπε

Μια πολύ powerful library που σου επιτρέπει να κάνεις encapsulate το css code μέσα σε κάποιο component.

https://styled-components.com/

πολύ καλή βιβλιοθήκη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μιας και υποστηρίζουν scss syntax τα styled components, θεωρώ ότι με τη χρήση τους φαίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρα το nested styling (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skiabox είπε

Επίσης μιας και υποστηρίζουν scss syntax τα styled components, θεωρώ ότι με τη χρήση τους φαίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρα το nested styling (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα).

Εγω τα χρησιμοποιω τωρα τελευταια, το μονο που με πρβληματιζει συνεχως ειναι οι ονομασιες που πρεπει να δωσω.  
 

υγ. Δε σε εχω ξεχασει, θα σου πω αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Εγω τα χρησιμοποιω τωρα τελευταια, το μονο που με πρβληματιζει συνεχως ειναι οι ονομασιες που πρεπει να δωσω.  
 

υγ. Δε σε εχω ξεχασει, θα σου πω αυριο

Ναι bro, no worries.

Στις ονομασίες απλά θέλει ένα consistency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2020 στις 8:57 ΜΜ, skiabox είπε

Ναι bro, no worries.

Στις ονομασίες απλά θέλει ένα consistency.

να κανω μια γρηγορη ερωτηση επειδη ειπες οτι ξερεις redux, ειναι λογικο ενα σαιτ να εχει ενεργοποιημενα τα redux tools και να μπορεις να δεις state κλπ μεσω το redux tools extension;

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, splanis είπε

να κανω μια γρηγορη ερωτηση επειδη ειπες οτι ξερεις redux, ειναι λογικο ενα σαιτ να εχει ενεργοποιημενα τα redux tools και να μπορεις να δεις state κλπ μεσω το redux tools extension;

Ναι, ολοι το κανουν. Πηγαινε μια βολτα στο airbnb, netflix(αν θυμαμαι καλα) και bitbucket

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι λίγο late to the party, αλλά θα μπω στη συζήτηση.

Σημειώνω ότι γράφω react κοντά 6 χρόνια τώρα, οπότε έχω δει αρκετά γενικότερα.

Πιάνω ξεχωριστά το κάθε θέμα:

Store management:

Ερχόμενος παλιά από reflux, το οποίο έπαιζε πολύ δυνατά σε μια περίοδο, έκανα transition σχετικά εύκολα σε redux. Αλλά από την ώρα που βγήκε το Context API + Hooks, δε ξαναγύρισα πίσω. Και μόνο που έχεις built in στο react το useReducer, νομίζω ότι σε καλύπτει στο μεγαλύτερο ποσοστό των απαιτήσεων. Επίσης γενικά με τα hooks, async/await και γενικά ασύχρονα calls, λύνονται πάρα πολλά προβλήματα που έπαιζες παλιά με then και callbacks κλπ.

 

Ui components:

Έχοντας δοκιμάσει διάφορα και βλέποντας πως ορίμαζαν τα libraries, για την ώρα το καλύτερο μου φαίνεται το Material ui. Και με καλύτερο εννοώ ότι είτε απλά θες ένα component as is να το πετάξεις στο Dom, είτε θες να παίξεις με composability και να συνθέσεις δικά σου components παίρνοντας μέρη από το material ui, γενικά μου είχε λύσει τα χέρια. Επειδή στη δουλειά μου γράφουμε και ui components library, το material ui δίνει μπόλικες ευελιξίες.

Έπαιξα και με styled components, και με css to js, και με ξεχωριστά css/scss αρχεία, πλέον προτιμώ το createMuiTheme για να φέρεις τα styles εκεί που θες, και τα κάνεις reuse εύκολα στο app.

Για μαθήματα, θα πρότεινα να δείτε αυτό: https://courses.reacttraining.com/

Ειδικά αν μπορεί η εταιρεία σας να τα πληρώσει, αξίζει φουλ, αλλιώς πάρτε τα πιο φθηνά και σίγουρα δείτε το δωρεάν lesson που έχει . Για μένα ο Ryan Florence τα λέει ξεκάθαρα και κατανοητά.

Αυτά για την ώρα, keep reading and playing around!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/3/2020 στις 4:25 ΠΜ, thanasis00 είπε

Είμαι λίγο late to the party, αλλά θα μπω στη συζήτηση.

Σημειώνω ότι γράφω react κοντά 6 χρόνια τώρα, οπότε έχω δει αρκετά γενικότερα.

Πιάνω ξεχωριστά το κάθε θέμα:

Store management:

Ερχόμενος παλιά από reflux, το οποίο έπαιζε πολύ δυνατά σε μια περίοδο, έκανα transition σχετικά εύκολα σε redux. Αλλά από την ώρα που βγήκε το Context API + Hooks, δε ξαναγύρισα πίσω. Και μόνο που έχεις built in στο react το useReducer, νομίζω ότι σε καλύπτει στο μεγαλύτερο ποσοστό των απαιτήσεων. Επίσης γενικά με τα hooks, async/await και γενικά ασύχρονα calls, λύνονται πάρα πολλά προβλήματα που έπαιζες παλιά με then και callbacks κλπ.

Ui components:

Έχοντας δοκιμάσει διάφορα και βλέποντας πως ορίμαζαν τα libraries, για την ώρα το καλύτερο μου φαίνεται το Material ui. Και με καλύτερο εννοώ ότι είτε απλά θες ένα component as is να το πετάξεις στο Dom, είτε θες να παίξεις με composability και να συνθέσεις δικά σου components παίρνοντας μέρη από το material ui, γενικά μου είχε λύσει τα χέρια. Επειδή στη δουλειά μου γράφουμε και ui components library, το material ui δίνει μπόλικες ευελιξίες.

Έπαιξα και με styled components, και με css to js, και με ξεχωριστά css/scss αρχεία, πλέον προτιμώ το createMuiTheme για να φέρεις τα styles εκεί που θες, και τα κάνεις reuse εύκολα στο app.

Για μαθήματα, θα πρότεινα να δείτε αυτό: https://courses.reacttraining.com/

Ειδικά αν μπορεί η εταιρεία σας να τα πληρώσει, αξίζει φουλ, αλλιώς πάρτε τα πιο φθηνά και σίγουρα δείτε το δωρεάν lesson που έχει . Για μένα ο Ryan Florence τα λέει ξεκάθαρα και κατανοητά.

Αυτά για την ώρα, keep reading and playing around!

Για δες και αυτό μιας και ξεφύγεις από το boilerplate του Context API/redux :

https://github.com/tannerlinsley/react-query

Το χρησιμοποιούν ήδη πολλοί.

Εδώ μια παρουσίαση από έλληνα :

 

 

Μόνο και μόνο που ξέφυγε από το redux-saga το παλικάρι, κέρδισε άπειρο χρόνο!

@thanassis00 : Τα 250 ευρώ για το πρώτο course στη λίστα τα βρίσκω υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thanassis00: Για το material-ui συμφωνώ 100% ότι είναι μονόδρομος προς το παρόν αν και θα ήθελα να δω κάποιο μεγάλο course tutorial με χρήση ReactJS με TailwindCSS ή ακόμα με TailwindUI.

Στο κομμάτι material-ui τσέκαρε τον tutor Zachary Reece του udemy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, skiabox είπε

@thanassis00 : Τα 250 ευρώ για το πρώτο course στη λίστα τα βρίσκω υπερβολικά.

Να θυμίσω ότι είχαν εμφανιστεί και κάποιοι από τον χώρο των startup εδώ που έκαναν training react + hooks για πολύ περισσότερα $$ και ήταν και in person training, οπότε δε θα έχεις και τα slides/videos μετά. Οπότε ναι, θεωρώ καλή τιμή τα $250. Αλλά γι αυτό ανέφερα ότι αν μπορεί να τα πληρώσει μια εταιρεία, ακόμα καλύτερα.

 

Για το react-query ναι το χω στα υπ' όψη, αλλά δεν το χουμε κάνει evaluate ακόμα εδώ που δουλεύω, είναι στα todo όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...