Προς το περιεχόμενο

WD Red NAS 6ΤB 3.5" - 125€ (Public) [TEΛΟΣ]


Tomahawk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, PETRITIS13 είπε

Μακάρι να γίνει όπως το λες κ να μην δώσουν άκυρο σε όσους το παραγγειλουν

 

Το μακάρι που κολλάει ? Έχουν περάσει 3 ώρες από την ώρα που βγήκε εδώ η προσφορά και ακόμα είναι διαθέσιμος για παραγγελία σε αυτή την τιμή. Επίσης δεν είναι από τα λεγόμενα λάθη του ΠΣΚ καθώς η εν λόγω αλυσίδα λειτουργεί και Σάββατο κανονικά. Άρα δικαιολογίες δεν υπάρχουν. Αν υπήρχε θέμα θα έπρεπε να έχει διορθωθεί και το προϊόν να αποσυρθεί από την σελίδα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Το μακάρι που κολλάει ? Έχουν περάσει 3 ώρες από την ώρα που βγήκε εδώ η προσφορά και ακόμα είναι διαθέσιμος για παραγγελία σε αυτή την τιμή. Επίσης δεν είναι από τα λεγόμενα λάθη του ΠΣΚ καθώς η εν λόγω αλυσίδα λειτουργεί και Σάββατο κανονικά. Άρα δικαιολογίες δεν υπάρχουν. Αν υπήρχε θέμα θα έπρεπε να έχει διορθωθεί και το προϊόν να αποσυρθεί από την σελίδα τους.

Ναι, αλλα ειναι καλοκαιρι τωρα, μπορει το Σαββατο να εχει παει στην παραλια ο υπευθυνος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ στο άλλο που όταν το παραγγείλα ήταν διαθέσιμο (ουτε καν κατοπη παραγγελίας)είχαν περάσει ώρες κ όταν μου στείλανε μύνημα ότι θα παραλάβω απλός θα υπάρχει καθυστέρηση είχαν περάσει μέρες ;) Οπότε το μακαρι προφανώς κολλάει ότι δεν τους εμπιστευομαι, εγώ όχι στο ότι δεν θα στείλουν κανονικά αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει ο δίσκος αλλά δε θα το πρότεινα. Αυτοι οι δίσκοι έχουν firmware nasware που έχει να κάνει με sleep δίσκου και διάφορα άλλα.

Επίσης είναι λίγο πιο θορυβώδης και πιθανότατα πιο ανθεκτικός.

Καλύτερα για εξωτερικό δίσκο να πας σε άλλες εκδόσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Κύριε προϋστάμενε δυστυχώς αυτό τον μήνα δεν έχουμε ποιάσει τους προβλεπόμενους στόχους.Τι κάνουμε;

- Τι στοκ από δίσκους που δεν φεύγουν εύκολα έχουμε στην αποθήκη παιδί μου;

- Έχουμε κάτι WD RED 6TB που αραχνοιάζουν.

- Ωραία , μπες skroutz , δες ποιος έχει την ποιο φτηνή τιμή και βάλτους όλους ένα 50άρι κάτω.

- Μα κύριε διευθυντά θα μπούμε μέσα.

- Δεν θα τους πουλήσουμε χαζέ.Απλά θα κάνουμε μια live έρευνα αγοράς να δούμε πόσοι είναι οι πιθανοί πελάτες που μπορούν να πάρουν όλο μας το στόκ.Αν είναι παραπάνω από το στοκ μας απλά θα τους στείλουμε ένα μήνυμα οτι η τιμή μπήκε εκ παραδρομής και τον άλλο μήνα θα δοκιμάσουμε να τους βάλουμε ακόμα λίγο πιο πάνω κ.ο.κ μέχρι οι αγοραστές να είναι ακριβώς όσοι και το στόκ μας.

-Μάλιστα κύριε διευθυντά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tarantules είπε

- Κύριε προϋστάμενε δυστυχώς αυτό τον μήνα δεν έχουμε ποιάσει τους προβλεπόμενους στόχους.Τι κάνουμε;

- Τι στοκ από δίσκους που δεν φεύγουν εύκολα έχουμε στην αποθήκη παιδί μου;

- Έχουμε κάτι WD RED 6TB που αραχνοιάζουν.

- Ωραία , μπες skroutz , δες ποιος έχει την ποιο φτηνή τιμή και βάλτους όλους ένα 50άρι κάτω.

- Μα κύριε διευθυντά θα μπούμε μέσα.

- Δεν θα τους πουλήσουμε χαζέ.Απλά θα κάνουμε μια live έρευνα αγοράς να δούμε πόσοι είναι οι πιθανοί πελάτες που μπορούν να πάρουν όλο μας το στόκ.Αν είναι παραπάνω από το στοκ μας απλά θα τους στείλουμε ένα μήνυμα οτι η τιμή μπήκε εκ παραδρομής και τον άλλο μήνα θα δοκιμάσουμε να τους βάλουμε ακόμα λίγο πιο πάνω κ.ο.κ μέχρι οι αγοραστές να είναι ακριβώς όσοι και το στόκ μας.

-Μάλιστα κύριε διευθυντά.

Δηλαδή τι μπορούσαμε να πάρουμε καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrwmiaris είπε

Δηλαδή τι μπορούσαμε να πάρουμε καλύτερο

Ο δίσκος μια χαρά είναι.Απλά προσπαθώ να μπω στο μυαλό του συγκεκριμένου καταστήματος που έχει κάνει άπειρες ακυρώσεις κατά καιρούς.Μάλον δεν έγινε κατανοητό το χιούμορ μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giopa62 είπε

Κάνει ο δίσκος αλλά δε θα το πρότεινα. Αυτοι οι δίσκοι έχουν firmware nasware που έχει να κάνει με sleep δίσκου και διάφορα άλλα.

Επίσης είναι λίγο πιο θορυβώδης και πιθανότατα πιο ανθεκτικός.

Καλύτερα για εξωτερικό δίσκο να πας σε άλλες εκδόσεις.

Στη πραγματικότητα αυτό μπορεί να μην ισχύει, πχ τα στατιστικά για τον WD Red NAS 6TB (wd60efrx) ήταν για το 2018, σε συνθήκες χρήσεως cloud/enterprise, χειρότερα από του βασικού (και παλιότερα θεωρούμενου ως "καταραμένου") Seagate ST4000DM00, ενώ για το 2016 ήταν σκέτος "πόνος" για δίσκο της κατηγορίας του.

spacer.png

 

 

Επεξ/σία από definitio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, definitio είπε

Στη πραγματικότητα αυτό μπορεί να μην ισχύει, πχ τα στατιστικά για τον WD Red NAS 6TB (wd60efrx) ήταν για το 2018, σε συνθήκες χρήσεως cloud/enterprise, χειρότερα από του βασικού (και παλιότερα θεωρούμενου ως "καταραμένου") Seagate ST4000DM00, ενώ για το 2016 ήταν σκέτος "πόνος" για δίσκο της κατηγορίας του.

spacer.png

Αν μη τι άλλο εντυπωσιακό. Δε το περίμενα.

Δε ξέρω αν παίζει ρόλο και το διαφορετικό μέγεθος του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Ο δίσκος μια χαρά είναι.Απλά προσπαθώ να μπω στο μυαλό του συγκεκριμένου καταστήματος που έχει κάνει άπειρες ακυρώσεις κατά καιρούς.Μάλον δεν έγινε κατανοητό το χιούμορ μου....

Eπισης στο καταστημα ηρακλειου εχω ακουσει και το ποιηματακι οτι δε κανουν DoA εντος 7 ημερων σε προηγουμενο δισκο που φωναξα για να αλλαχτει αμεσα  αλλιως λεει σε 2 μηνες "αντιπροσωπεια ". Πρεπει να εχουν λαμογια προισταμ. και νομιζουν οτι εχουν να κανουν με αδαης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giopa62 είπε

Αν μη τι άλλο εντυπωσιακό. Δε το περίμενα.

Δε ξέρω αν παίζει ρόλο και το διαφορετικό μέγεθος του δίσκου.

Απ' ότι είδα σε νεώτερη έκθεση/δεδομένα του backblaze ακόμη και οι εξαιρετικά αξιόπιστοι Hitachi έχουν τέτοια μοντέλα (ένα 12ΤΒ σκληρό) με υψηλό, συγκριτικά, failure rate...γιατί κάθεται στραβά σε κάποια μοντέλα δίσκων δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σκληρούς δίσκους τι να την κάνεις την εγγύηση, αντε να σου δώσουν τα λεφτά σου πίσω. 

Για τα αρχεία σου θα κλαις. 

Εμένα που μου χάλασε ένας seagate 2tb μου ζητάνε 650€ για ανάκτηση δεδομένων (έχει χαλάσει η κεφαλή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Σε σκληρούς δίσκους τι να την κάνεις την εγγύηση, αντε να σου δώσουν τα λεφτά σου πίσω. 

Για τα αρχεία σου θα κλαις. 

Εμένα που μου χάλασε ένας seagate 2tb μου ζητάνε 650€ για ανάκτηση δεδομένων (έχει χαλάσει η κεφαλή) 

Οπότε δεν θα ήταν καλύτερα να είχες πάρει εξ αρχής έναν ακόμα σκληρό για backup?

 

Εγώ πχ που είμαι και λίγο (έως πολύ) backup freak έχω 20Tb σκληρούς και άλλα περίπου 20 για backup. Εκ των οποίων τα 6Tb στο Synology nas της υπογραφής που βρίσκεται στο σπίτι των γονιών (απομακρυσμένο backup).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...