Προς το περιεχόμενο

Wifi repeater για 200 μέτρα.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Στο εξοχικό θέλω να λαμβάνω σήμα wifi από το καφενείο που είναι απόσταση 200 μέτρα περίπου. Παλιά χρησιμοποιούσα το tp-link wa901nd αλλά δεν έκανα καλή δουλειά.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μια κεραία wifi εξωτερικού χώρου και να την συνδέσω με ethernet στο tp-link (που θα το σετάρω σαν access point) για να έχω internet σε όλο το σπίτι.

Υπάρχει οπτική επαφή χωρίς εμπόδια (κάποια δέντρα μόνο και ο τοίχος του καφενείου)

Δεν θα ήθελα να ασχοληθώ στο να βάλω κεραία στο καφενείο ( μου δίνει τον κωδικό αλλά δεν θέλω να μπλέξω με το modem του κλπ) οπότε ότι βάλω θα είναι στον δικό μου χώρο.

Διαθέτω 60 € οπότε τι θα μπορούσα να κάνω σε αυτά τα χρήματα (Δεν με νοιάζει να πιάνω όλη την 24αρα αλλά να κάνω μια πλοήγηση σαν άνθρωπος)

Ευχαριστώ.

 

 

image.png

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μόνη λύση που υπάρχει, είναι αυτή που αναφέρεις με το εξωτερικό ΑΡ. Το πόσο καλή θα είναι η ζεύξη έχει να κάνει και με τον router του καφενείου. Συνήθως οι εσωτερικές συσκευές δεν φθάνουν σε τέτοιες αποστάσεις και αν τα καταφέρουν υπάρχει μεγάλη απώλεια στην ταχύτητα.

Σε κάθε περίπτωση θα είναι καλύτερη από το εσωτερικό ΑΡ που είχες πριν.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με το jkoukos.

μην περιμένεις θαύματα απο το tplink. η διαφορα τους στο Transim power ειναι 7dbm (27 kai 20 το αλλο)

δεν ξερω αν θα εκανε καλυτερη δουλεια το UBIQUITI NANOSTATION LOCO M2

ο jkoukos ισως γνωριζει κατι παραπανω αν το εχει δοκιμασει. ειναι βεβαια ακριβοτερο αλλα ποιοτικοτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το wa901nd έκανα δουλειά όταν το είχα έξω και όχι πάντα. Όποτε έκανα δουλειά έπιανα κάπου 7 mbps σε speedtest. Απ όσο ξέρω το modem που έχουν στο καφενείο είναι το speedport entry 2.

 

Για το ubiquiti είχα διαβάσει πως για να σεταριστεί σαν repeter (αυτό που θέλω δλδ) πρέπει να υπάρχει και στην άλλη πλευρά το ίδιο, σωστά?

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι κάπως σταθερό.

 

Με το wa901nd όταν το είχα στο μπαλκόνι έκανα δουλειά αλλά επειδή το σπίτι έχει χοντρούς τοίχους και αλουμίνια δεν έπιανε μέσα στο σπίτι

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να το βάλεις σαν repeater;  καλύτερα να μπει σε client Mode και με καλώδιο μέσα στο σπίτι θα μπει το παλιό 901nd σαν access point,  η πιο σίγουρη και δοκιμασμένη λύση.

Το speedport που έχει στην άλλη πλευρά είναι πρόβλημα,  αν είχε ένα πιο καλό ρουτερ θα είχες καλύτερο σήμα.

Επεξ/σία από chios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που προτείνει ο chios. Δεν θα κάνεις δουλειά αναμετάδοσης με αυτά τα εξωτερικά ΑΡ και ο λόγος είναι απλός.

Είναι κατευθυντικά, δηλαδή λαμβάνουν και εκπέμπουν προς συγκεκριμένο τόξο, προς τα εκεί που είναι στραμμένα. Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των συσκευών που έχουν omni κεραία (όπως το WA901 που έχεις), διότι επικεντρώνεται η ισχύς σε μία μικρή περιοχή και δεν διαχέεται άσκοπα περιμετρικά.

Τα Ubiquiti δουλεύουν ως αναμεταδότες μόνο με συσκευές της ίδιας εταιρείας. Τα TP-Link λειτουργούν κανονικά ως αναμεταδότες με οποιοδήποτε άλλο ΑΡ, αλλά είναι δώρο-άδωρο. Αν η περιοχή που σκοπεύεις να καλύψεις είναι πίσω του ή έξω από το τόξο που εκπέμπει, μόνο αν είσαι πολύ κοντά θα πιάνεις το σήμα.

Οπότε πάρε όποιο θέλεις, βάλτο να δουλεύει ως Client και το καλώδιο UTP το συνδέεις στο WA901 που θα μοιράζει ασύρματα μέσα στο σπίτι. Όλα στην απόσταση αυτή θα παίξουν το ίδιο, απλά εγώ είμαι φαν της Ubiquiti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέει και η λέξη παίρνει ασύρματα δίνει ασύρματα,  το Google δεν το ξέρεις;  μην τα θέλετε όλα στο πιάτο.

Client Mode παίρνει ασύρματα δίνει ενσύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jkoukos είπε

Είναι κατευθυντικά, δηλαδή λαμβάνουν και εκπέμπουν προς συγκεκριμένο τόξο, προς τα εκεί που είναι στραμμένα. Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των συσκευών που έχουν omni κεραία (όπως το WA901 που έχεις), διότι επικεντρώνεται η ισχύς σε μία μικρή περιοχή και δεν διαχέεται άσκοπα περιμετρικά.

θεωρείς οτι θα έχει πρόβλημα με το ap αν υπάρχει υψομετρική διαφορά και βρίσκεται το καφενείο ισόγειο και το παιδί 1ο;

θα βγει εκτός fresnel zone?

*οσο αφορά τα ubiquiti δεν συνεργάζονται με άλλες εταιρείες μόνο σε λειτουργία repeater? ως client δεν υπάρχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...