Προς το περιεχόμενο

Wifi repeater για 200 μέτρα.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τέτοιες περιπτώσεις σίγουρα υπάρχει θέμα με τη ζώνη Fresnel, αλλά η απόσταση είναι μικρή και δεν αποτελεί ουσιαστικό πρόβλημα, που τέτοιο κυρίως είναι το εσωτερικό ΑΡ. Ούτε και η υψομετρική διαφορά είναι πρόβλημα, αφού μπορεί να δοθεί κατάλληλη κλίση στο εξωτερικό ΑΡ.

Εκτός της λειτουργίας αναμετάδοσης το μόνο ακόμη θέμα με τις συσκευές της Ubiquiti είναι ότι ως Client δεν συνδέονται σε ΑΡ που έχουν WEP ασφάλεια. Μπορεί να παρακαμφθεί αυτό απλά βάζοντας παλαιότερο firmware, αλλά ποιος σήμερα κάνει χρήση αυτής της κατάστασης; Είτε θα είναι ελεύθερο ένα hotspot είτε θα έχει κάποια WPA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Ούτε και η υψομετρική διαφορά είναι πρόβλημα, αφού μπορεί να δοθεί κατάλληλη κλίση στο εξωτερικό ΑΡ.

εφικτό αλλά όχι πολύ απλό αν σκεφτείς ότι για το δέσιμο με δεματικό μπαίνει σε κάθετο ιστό.

εκτός αν μπει ειδική βάση με vertical tilt ή δοθεί κλίση στον ιστό.

Επεξ/σία από madrivermadonus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις ξύλινο τακάκι στο πάνω μέρος, με πάχος ανάλογα την κλίση που θέλεις να δώσεις. Αυτό εφαρμόζω αντί της έξτρα αγοράς της ειδικής βάσης. Σε κάθε περίπτωση απαραίτητα μεταλλικά δεματικά διότι τα απλά πλαστικά ξεραίνονται και κάποια στιγμή σπάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2019 στις 8:09 ΜΜ, veteranos123 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Στο εξοχικό θέλω να λαμβάνω σήμα wifi από το καφενείο που είναι απόσταση 200 μέτρα περίπου. Παλιά χρησιμοποιούσα το tp-link wa901nd αλλά δεν έκανα καλή δουλειά.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μια κεραία wifi εξωτερικού χώρου και να την συνδέσω με ethernet στο tp-link (που θα το σετάρω σαν access point) για να έχω internet σε όλο το σπίτι.

Υπάρχει οπτική επαφή χωρίς εμπόδια (κάποια δέντρα μόνο και ο τοίχος του καφενείου)

Δεν θα ήθελα να ασχοληθώ στο να βάλω κεραία στο καφενείο ( μου δίνει τον κωδικό αλλά δεν θέλω να μπλέξω με το modem του κλπ) οπότε ότι βάλω θα είναι στον δικό μου χώρο.

Διαθέτω 60 € οπότε τι θα μπορούσα να κάνω σε αυτά τα χρήματα (Δεν με νοιάζει να πιάνω όλη την 24αρα αλλά να κάνω μια πλοήγηση σαν άνθρωπος)

Ευχαριστώ.

image.png

Για να κάνεις δουλειά σωστή πρέπει να διαθέσεις τουλάχιστον 100-120 ευρώ για τον εξοπλισμό που θα εγκαταστήσεις στο δικό σου σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BOURBOULAS είπε

Για να κάνεις δουλειά σωστή πρέπει να διαθέσεις τουλάχιστον 100-120 ευρώ για τον εξοπλισμό που θα εγκαταστήσεις στο δικό σου σπίτι

Από που προκύπτει αυτό και για τι εξοπλισμό μιλάς;;

Και με τα μισά μια χαρά δουλεύει θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, chios είπε

Από που προκύπτει αυτό και για τι εξοπλισμό μιλάς;;

Και με τα μισά μια χαρά δουλεύει θα κάνει.

Για να έχεις 1 και 2 Mbps ταχύτητα κάνεις δουλειά και με εξοπλισμό τσιχλόφουσκας.Αλλά για να έχεις ταχύτητα της προκοπής πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη

Στις 30/6/2019 στις 10:07 ΜΜ, chios είπε

Έχω cpe210 v1 και δουλεύει πολύ καλά,  μπορείς να δεις και nanostation m5.

οι υλοποιήσεις που έχεις και που πρoτείνεις χρησιμοποιούνται απο το άσχετο ευρύ κοινό για πάσα νόσο και πάσα .....Αν το καφενείο έκανε εξωτερική εκπομπή τότε ναι θα ήταν οτι πρέπει ένα nanostation m5.Τα nano και τα tp-link που προτείνεις μπαίνουν σε περιπτώσεις όταν και στις δυο πλευρές θα τοποθετήσεις και απο ένα.Όταν θες να ξετρυπώσεις το σήμα απο την λαγουδότρυπα και θέλεις να έχεις ποιότητα ταχύτητας και ποιότητα σήματος σαν να έχεις το ρούτερ δίπλα σου τότε πας σε άλλες υλοποιήσεις

Επεξ/σία από BOURBOULAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιες παρακαλώ είναι αυτές οι άλλες υλοποιήσεις; Μόνο μη μας πεις ότι πρέπει να βάλει κάτι άλλο το καφενείο, διότι θα σε παραπέμψω στο αρχικό μήνυμα του φίλου που άνοιξε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σωστές λύσεις είναι 2:

1)Βάζω δικιά μου σύνδεση

2) Βάζω δεύτερη κεραία στο καφενείο

Για διαφόρους λόγους δεν μπορεί να γίνει κανένα από τα 2

 

Για 20 μέρες το χρόνο δεν θέλω να δώσω παραπάνω χρήματα. Απλά να μπαίνω στο internet και λίγο youtube θέλω, δεν θέλω ν α πιάνω όλη την ταχύτητα. με το wa901nd χτύπαγα 7mbps σε speedtest που για μένα είναι μια χαρά. 

Αυτά τα εξωτερικά ap θέλουν και κάποια προστασία να μην βρέχονται κλπ ή δεν έχουν θέμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κανένα θέμα. Για να δουλεύουν σε τέτοιο περιβάλλον έχουν φτιαχτεί. Μόνο που έχουν πρόβλημα τα πλαστικά δεματικά που έρχονται με την συσκευή για την στερέωσή τους. Με το πέρασμα του χρόνου, λόγω υγρασίας και ηλιακής ακτινοβολίας ξεραίνονται και κάποια στιγμή σπάνε. Βάλε μαζί και σύρμα η μεταλλικούς σφιγκτήρες και θα τα ξεχάσεις για μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δεν έχουν κανένα θέμα. Για να δουλεύουν σε τέτοιο περιβάλλον έχουν φτιαχτεί. Μόνο που έχουν πρόβλημα τα πλαστικά δεματικά που έρχονται με την συσκευή για την στερέωσή τους. Με το πέρασμα του χρόνου, λόγω υγρασίας και ηλιακής ακτινοβολίας ξεραίνονται και κάποια στιγμή σπάνε. Βάλε μαζί και σύρμα η μεταλλικούς σφιγκτήρες και θα τα ξεχάσεις για μια ζωή.

Κομπλέ. Μεταλλικ8υς σφιγκτηρες θα βάλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...