Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια στο Άμστερνταμ!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με τα ενοίκια διαβάζω και με την εφορία που δεν ξέρω αν θα το προλάβω και με πιάνουν δεύτερες σκέψεις...

Βέβαια ακόμα δεν έχω την οριστική πρόταση, αργούν ενώ ήθελαν άμεσα.

 

Υ.Γ. Υπολογίζω κανένα 20άρικο για ετήσιο μίσθωμα σπιτιού, ίσως θα έπρεπε περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, dbrillis είπε

@Speculoos ειμαι για τρίτη φορά Βρυξέλλες, έχεις τίποτα να προτείνεις πριν παω Γανδη και Μπριζ;

Να πω την αμαρτια μου, δεν ξέρω το υπόλοιπο Βέλγιο αλλα οι Βρυξέλλες δεν... 

Εξαρτάται που θα κινηθείς και αν θες κάτι σε ποτό ή φαγητό. Κέντρο έχω να πατήσω χρόνια αλλά γενικά η διασκέδαση είναι πιο αποκεντρωμένη όπως σου έγραψε και ο Gataros. Η φάση είναι πιο γειτονιά, 4-5 στέκια. Για φαγητό οι επιλογές πολλές αρκεί να βαστάει το πορτοφόλι.

Από αυτό το Σάββατο ανοίγουν και τα summer bars στα πάρκα που έχουν ωραία ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/4/2022 στις 12:43 ΠΜ, Dr_Pepper είπε

Τελικά επειδή είναι όντως παλιό το θέμα και πολλές οι καρτέλες .. πως κυμαίνονται σήμερα τα ενοίκια στο Αμστερνταμ; 

Επειδή δεν μένω Αμστερνταμ δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Έχοντας γνωρίσει κόσμο και ακούσει νούμερα, για ένα άτομο 25-28 τμ -> 1400 - 1500 μόνο το ενοίκιο (χωρίς ρεύματα,νερά,τέλη δήμου κλπ). Χωρίς να είναι απόλυτο όπως είπα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teotsigourakos είπε

Επειδή δεν μένω Αμστερνταμ δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Έχοντας γνωρίσει κόσμο και ακούσει νούμερα, για ένα άτομο 25-28 τμ -> 1400 - 1500 μόνο το ενοίκιο (χωρίς ρεύματα,νερά,τέλη δήμου κλπ). Χωρίς να είναι απόλυτο όπως είπα!

Αν είσαι κέντρο, ειναι όντως αυτη η τιμή. Αν βγεις κανα 20λεπτο με ποδήλατο πιο έξω και...σε λιγότερα τετραγωνικά, ναι μπορείς να παίξεις στα 700-800€. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν είσαι κέντρο, ειναι όντως αυτη η τιμή. Αν βγεις κανα 20λεπτο με ποδήλατο πιο έξω και...σε λιγότερα τετραγωνικά, ναι μπορείς να παίξεις στα 700-800€. 

κάνα καλό site για να ψάξεις τιμές; κάτι φάση spitogatos; (δεν ξέρω αν είναι καλό site αλλά αυτό μου έρχεται τώρα στο μυαλό για ελληνικά :P) 

Σκέφτομαι να πάω μερικούς μήνες για να "τεστάρω" τα νερά μιας και ειμαι freelancer έχω αυτή την πολυτέλεια με αφορμή να πάρω κάτι πιστοποιήσεις που δίνουν εκει. 

Με ενδιαφέρει κυρίως το κόκκινο ορθογώνιο γιατί εμπεριέχει τα κτήρια που θα χρειαστεί να πάω αν τελικά πάρω την απόφαση. 

image.png.787ed8fa10ebff549e677fddebf0d6f4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

κάνα καλό site για να ψάξεις τιμές; κάτι φάση spitogatos; (δεν ξέρω αν είναι καλό site αλλά αυτό μου έρχεται τώρα στο μυαλό για ελληνικά :P) 

Σκέφτομαι να πάω μερικούς μήνες για να "τεστάρω" τα νερά μιας και ειμαι freelancer έχω αυτή την πολυτέλεια με αφορμή να πάρω κάτι πιστοποιήσεις που δίνουν εκει. 

Με ενδιαφέρει κυρίως το κόκκινο ορθογώνιο γιατί εμπεριέχει τα κτήρια που θα χρειαστεί να πάω αν τελικά πάρω την απόφαση. 

image.png.787ed8fa10ebff549e677fddebf0d6f4.png

Τα γενικά sites τύπου spitogatos είναι το funda και pararius. Το πρόβλημα με την περίπτωσή σου είναι ότι δεν μένεις στην Ολλανδία, θες να νοικιάσεις για μικρό χρονικό διάστημα και έχεις να ανταγωνιστείς 100 άλλα άτομα που έχουν δει την αγγελία και έχουν τη δυνατότητα να δουν το σπίτι έχοντας μαζί τους ό,τι χρειάζεται (= εκκαθαριστικά μισθών, recommendation letter, κτλ).

Κάνε μια βόλτα από τα sites να πάρεις μια ιδέα, τσέκαρε και γκρουπ στο φβ όπως Expats in Amsterdam/Expat Rent Apartment Amsterdam και αν δεν έχεις γνωστό να πάει να δει/κλείσει το σπίτι αντί για σένα προσπάθησε να επικοινωνήσεις με μεγάλα γραφεία τύπου MVGM, Vesteda (που έχουν διαθεσιμότητα σε μεγάλα blocks) ή μικρότερες εταιρείες που νοικιάζουν τύπου aparthotels με το αντίστοιχο αντίτιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Τα γενικά sites τύπου spitogatos είναι το funda και pararius. Το πρόβλημα με την περίπτωσή σου είναι ότι δεν μένεις στην Ολλανδία, θες να νοικιάσεις για μικρό χρονικό διάστημα και έχεις να ανταγωνιστείς 100 άλλα άτομα που έχουν δει την αγγελία και έχουν τη δυνατότητα να δουν το σπίτι έχοντας μαζί τους ό,τι χρειάζεται (= εκκαθαριστικά μισθών, recommendation letter, κτλ).

Ευχαριστώ πολύ θα ρίξω μια ματιά όσο αφορά εμένα προσωπικά σκεφτόμουν (αν πάρω τελικά την απόφαση γιατί δεν ειμαι πολύ ζεστός ακόμη) να κάνω κάνα rbnb ή απλό ξενοδοχείο για καμιά βδομάδα μέχρι να βρώ κάτι πιο μόνιμο. 

Όταν λέω δεν θα μείνω για πολύ καιρό αυτό παίζει μπορεί αν τελικά όλα πάνε καλά να μείνω για χρόνια, τα πιστοποιητικά που ψάχνω να πάρω θέλουν 6 μήνες+  με τα μαθήματα αλλά αν βρω κάτι φθηνό και καλό μπορεί να το κλείσω και χρόνο φαντάζομαι αν πάει στραβά το πράμα και δεν βγαίνω να μπορώ να λύσω το συμβόλαιο μου με την απλή αιτιολογία ότι δεν μπορώ να συνεχίζω να πληρώνω το μανιάτικο (εννοείται πληρώνοντας όλους τους μήνες που έμενα εκει κανονικά + τον μήνα που μέσα σε αυτόν πρέπει να φύγω αλλά θα συνεχίσω για κάποιες μέρες να ειμαι εκει) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Ευχαριστώ πολύ θα ρίξω μια ματιά όσο αφορά εμένα προσωπικά σκεφτόμουν (αν πάρω τελικά την απόφαση γιατί δεν ειμαι πολύ ζεστός ακόμη) να κάνω κάνα rbnb ή απλό ξενοδοχείο για καμιά βδομάδα μέχρι να βρώ κάτι πιο μόνιμο. 

Όταν λέω δεν θα μείνω για πολύ καιρό αυτό παίζει μπορεί αν τελικά όλα πάνε καλά να μείνω για χρόνια, τα πιστοποιητικά που ψάχνω να πάρω θέλουν 6 μήνες+  με τα μαθήματα αλλά αν βρω κάτι φθηνό και καλό μπορεί να το κλείσω και χρόνο φαντάζομαι αν πάει στραβά το πράμα και δεν βγαίνω να μπορώ να λύσω το συμβόλαιο μου με την απλή αιτιολογία ότι δεν μπορώ να συνεχίζω να πληρώνω το μανιάτικο (εννοείται πληρώνοντας όλους τους μήνες που έμενα εκει κανονικά + τον μήνα που μέσα σε αυτόν πρέπει να φύγω αλλά θα συνεχίσω για κάποιες μέρες να ειμαι εκει) . 

Κοίτα Άμστερνταμ είναι πιο εύκολο να βρείς δουλειά παρά σπίτι. Το να βρείς σπίτι σε μια εβδομάδα είναι πολύ δύσκολο μιας και είναι συνήθως διαδικασία που παίρνει μήνες. Άσε που είναι δύσκολο απο μόνο του να βρεις landlord να σου κάνει συμβόλαιο για λιγότερο απο 1 έτος. Τώρα αμα φύγεις πριν το έτος θα σου γυρέψει σίγουρα τα νοίκια που απομένουν. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις κάποιον που κάνει το σπίτι ή το δωμάτιο του sublet. Τα τελευταία 2 χρόνια με το remote πολλοί κατέβηκαν πίσω Ελλάδα και είχαν βγάλει τα δικά τους για sublet. Αν έβρισκες κάτι τέτοιο θα ήταν το καλύτερο για την περίπτωση σου. Γύρνα τα αντίστοιχα γκρουπάκια στο fb μπας και βρείς τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους

Εριξα μια γρηγορη ματια στο θεμα αλλα δεν βρηκα κατι σχετικα με την ερωτηση μου που εχω αν κ ειναι παραπλησια του θεματος

Θα ηθελα να μαθω αν για μια οικογενεια 3 ατομων θα ηταν αρκετα χρηματα 50k net salary για να ζησει ανετα με πληρωμενα ενοικιο κ αυτοκινητο (οχι βενζινες) .

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...