Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια στο Άμστερνταμ!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Papakaliati said:

Υποθέτω ότι το 40κ καθαρά είναι με 30% ruling, άρα 50κ μεικτά. Χαμηλός μισθός για Άμστερνταμ. 

2 υπνοδωμάτια για πιο λόγο 2 άτομα με χαμηλότατο μισθό αλήθεια; Ξεκινήστε με αναπροσαρμογή των απαιτήσεων και προσδοκιών σας, δεν ξεκινάς με τέτοια ανοίγματα και τέτοιες υποχρεώσεις...

The median gross expat salary in Amsterdam (2022) as reported by PayScale Inc is €50,000.

Εδω το βγαζει στον μεσο ορο παντως

4 hours ago, filarhos said:

 

Υ.Γ. Αυτή τη στιγμή και οι δύο μαζί καθαρά είμαστε κάτω από τα 30 και δουλεύουμε και οι δύο, δεν έχουμε ενοίκιο. Το πρόβλημα είναι ότι εδώ που είμαι δεν έχω εξέλιξη, ούτε μισθολογική ούτε καν γνωσιακά στο αντικείμενο, εδώ και μερικά χρόνια. Το κακό είναι ότι σε συζητήσεις δεν βλέπω βελτίωση σύντομα. Σε προσπάθειες να βρω κάπου αλλού οι αμοιβές δεν είναι σημαντικά καλύτερες και οι απαιτήσεις είναι υπερβολικές με πολλές ώρες επιπλέον, από εκεί που είμαι τώρα, για 200-300€ παραπάνω τον μήνα.

 

 

Ποιοτητα ζωης με 30κ στην Ελλαδα με δικο σου σπιτι παντως ειναι πολυ ανωτερο απο αυτο που θα συναντησεις στο Αμστερνταμ..

Για να εχετε καλυτερη θα πρεπει να δουλευετε οπωςδηποτε και οι 2 και μαλιστα να ειστε καριεριστες διοτι αν ειστε σε μια μεση κατασταση, δεν βλεπω πως μπορει να ειναι καλυτερα απο 30κ στην Ελλαδα χωρις ενοικιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xgol είπε

Τότε έκανες ένα απο τα μεγαλύτερα λάθη της επαγγελματικής σου πορείας. Επίσης βιογραφικο που το προσλαμβάνουν σε ελβετική τράπεζα παρότι μετανάστης και χωρίς γλώσσα, δεν αξίζει με τιποτα μόνο 60.000 ευρώ μεικτά. Αν πας Ολλανδία, ζήτα παραπάνω.

δεν θελω να βγω offtopic αλλα μετα απο 8 χρονια στην Ελβετια θα μου επιτρεψεις να πω οτι δεν πολυισχυει αυτο, εχουν δεκαδες χιλιαδες εργαζομενους οι μεγαλες τραπεζες δεν ειναι καποιο κλειστο κλαμπ, ξερω αρκετους που δουλευουν μονο με αγγλικα και σαν βιογραφικο ειναι εντελως νορμαλ πραγματα.

Κατα τα αλλα , η διαφορα στους υπολογισμους σου για Αμστερνταμ ειναι οτι δεν πληρωνεις ενοικιο στην Ελλαδα και οτι εκει κοιτας οχι απλα για ενοικιο αλλα για πραγματικα μεγαλο σπιτι. Συνηθως δεν υπαρχει τελεια λυση..

Επεξ/σία από epp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, έπειτα από 2,5 χρόνια που άνοιξα αυτό το ποστ τελικά βρίσκομαι στο Ροττερνταμ να δουλεύω για εταιρία στο κέντρο του Ροττερνταμ με σχετικά καλό μισθό εδώ και 6 μήνες. Έχω να επισημάνω κάποια πράγματα:

  • Η περίπτωση να μένεις Ροττερνταμ και να πηγαίνεις Αμστερνταμ όπου ήταν και το αρχικό ποστ παίζει και όχι τόσο σπάνια όσο θεωρούν κάποιοι εφόσον ήδη στην εταιρία μου έχω 3-4 άτομα που μένουν Αμστερνταμ και έρχονται Ροττερνταμ για δουλειά. Ένας εξ αυτών είναι και Έλληνας :P 
  • Η απόσταση Ροττερνταμ - Αμστερνταμ είναι 35 λεπτά με το direct train της NS ενω 50 λεπτά - 1 ώρα και καποιά λεπτά για το απλό τρένο. Το direct είναι 2,5 ευρώ πιο ακριβό και τα 35 λεπτά δεν θεωρώ είναι κάτι τραγικό. Συν ότι αν όχι όλες, οι περισσότερες εταιρίες σου καλύπτουν τα μεταφορικά βάσει συμβολαίου.

Επίσης διάβασα σε κάποια ποστ εδώ πιο πρόσφατα μιλούσατε για ποιότητα ζωής στην Ελλάδα με 30k και κάτι τέτοια. Είναι πολύ μεγάλο θέμα συζήτησης και θα πρέπει οι συνομιλητές να ορίζουν τι θεωρεί ο καθένας ποιότητα ζωής γιατί πιστεύω όσο αντικειμενικά είναι τα κριτήρια που ορίζουν την ποιότητα ζωής σε έναν τόπο άλλο τόσο υποκειμενικά μπορεί να γίνουν.

Για παράδειγμα πώς μπορείς να μου μιλάς για ποιότητα ζωής στην Ελλάδα όταν δεν έχεις δρόμους, πεζοδρόμια, πάρκα, σωστό οδικό σύστημα κλπ κλπ. Νοοτροπία των οδηγών στο δρόμο (χωρίς να είμαι υπερβολικός), για τα σκουπίδια και θα μπορούσα να γράφω για πολύ ακόμα.

Στην Ελλάδα έχει μείνει η καραμέλα-φιλοσοφία-ιδέα ότι ποιότητα ζωής είναι ο καιρός μόνο είτε η καλοπέραση...

Έχω να πω ότι ΠΣΚ αν δεν έχεις κλείσει για να πας για ποτό σε μαγαζί δε βρίσκεις να κάτσεις. Μια χαρά γλεντάνε οι άνρθωποι και μια χαρά καλοπερνάνε. Διαβάστε έρευνες για το πού βρίσκεται η Ολλανδία στο θέμα της ευτυχίας και ψάξτε, είτε στην καλύτερη ταξιδέψτε για να ανοίξετε το μυαλό σας και να έχετε πιο ολοκληρωμένη άποψη για τον κόσμο.

Αν θέλει κάποιος βοήθεια για πληροφορίες σχετικά με την Ολλανδία ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ!

  • Like 7
  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Επίσης διάβασα σε κάποια ποστ εδώ πιο πρόσφατα μιλούσατε για ποιότητα ζωής στην Ελλάδα με 30k και κάτι τέτοια. Είναι πολύ μεγάλο θέμα συζήτησης και θα πρέπει οι συνομιλητές να ορίζουν τι θεωρεί ο καθένας ποιότητα ζωής γιατί πιστεύω όσο αντικειμενικά είναι τα κριτήρια που ορίζουν την ποιότητα ζωής σε έναν τόπο άλλο τόσο υποκειμενικά μπορεί να γίνουν.

Για παράδειγμα πώς μπορείς να μου μιλάς για ποιότητα ζωής στην Ελλάδα όταν δεν έχεις δρόμους, πεζοδρόμια, πάρκα, σωστό οδικό σύστημα κλπ κλπ. Νοοτροπία των οδηγών στο δρόμο (χωρίς να είμαι υπερβολικός), για τα σκουπίδια και θα μπορούσα να γράφω για πολύ ακόμα.

Στην Ελλάδα έχει μείνει η καραμέλα-φιλοσοφία-ιδέα ότι ποιότητα ζωής είναι ο καιρός μόνο είτε η καλοπέραση...

Έχω να πω ότι ΠΣΚ αν δεν έχεις κλείσει για να πας για ποτό σε μαγαζί δε βρίσκεις να κάτσεις. Μια χαρά γλεντάνε οι άνρθωποι και μια χαρά καλοπερνάνε. Διαβάστε έρευνες για το πού βρίσκεται η Ολλανδία στο θέμα της ευτυχίας και ψάξτε, είτε στην καλύτερη ταξιδέψτε για να ανοίξετε το μυαλό σας και να έχετε πιο ολοκληρωμένη άποψη για τον κόσμο.

Αν θέλει κάποιος βοήθεια για πληροφορίες σχετικά με την Ολλανδία ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ!

Καλα, μην τα εισοπεδωνουμε και όλα. Μια χαρά πάρκα , πεζοδρόμια, ποδήλατα και δεν ξέρω και εγώ τι αλλο έχουν και πολλές πόλεις της Ελλάδας. Απλά όχι η Αθήνα - Θεσσαλονικη. 

9 χρόνια εξωτερικό έζησα πριν επιστρέψω Ελλάδα (Γερμανία έξω, επαρχία στην Ελλάδα). Είναι διαφορετικα, σίγουρα όμως δεν μετανιώσα που επέστρεψα. Εξωτερικό χωρίς παιδιά ειναι πολύ ωραία, με παιδιά όμως τα περισσότερα θετικά χανονται.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Εξωτερικό χωρίς παιδιά ειναι πολύ ωραία, με παιδιά όμως τα περισσότερα θετικά χανονται.

Αυτό εξαρτάται από τον μικρόκοσμο του καθενός. Για τις δικές μου παραστάσεις πχ η ζωή με παιδιά εδώ που ζω έχει πιο πολλά θετικά από το να ζούσαμε στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι ρε, φύγετε όλοι!

Να δούμε μετά ποιος θα μείνει να νοικιάζει Kυψέλη 50τμ στα 800€ και να πληρώνει ρεύμα 1000€ το δημινο.

Μα καλά, θέλετε να χάσετε την ευκαιρία να κάνετε 2 1/2 ώρες να πάτε στην δουλεία των 758€ με την βενζίνη στο 2,18€;

Επεξ/σία από doomya
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Καλα, μην τα εισοπεδωνουμε και όλα. Μια χαρά πάρκα , πεζοδρόμια, ποδήλατα και δεν ξέρω και εγώ τι αλλο έχουν και πολλές πόλεις της Ελλάδας. Απλά όχι η Αθήνα - Θεσσαλονικη. 

9 χρόνια εξωτερικό έζησα πριν επιστρέψω Ελλάδα (Γερμανία έξω, επαρχία στην Ελλάδα). Είναι διαφορετικα, σίγουρα όμως δεν μετανιώσα που επέστρεψα. Εξωτερικό χωρίς παιδιά ειναι πολύ ωραία, με παιδιά όμως τα περισσότερα θετικά χανονται.

 

10,5 μύρια είναι η Ελλάδα και τα 6 μύρια είναι σε Αττική και Θεσσαλονίκη

Χάλια είναι στην Γερμανία να μεγαλώνεις παιδιά και είναι καλα στην ελληνική επαρχία ?? Τι άλλο θα διαβάσουμε !!! 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει τις άλλες σελίδες αλλά η ποιότητα ζωής στην Ολλανδία είναι σαφέστατα καλύτερη από την Ελλάδα. Και όχι μόνο τώρα αλλά και πριν 30 χρόνια και 20 και 10. Πάντα η ποιότητα ζωής θα είναι καλύτερη γιατί έχουν διαφορετική νοοτροπία από εμας και εστιάζεται στο να προσφέρουν ποιότητα ζωής σε μία χώρα που κάποτε δεν υπήρχε ούτε η μισή σαν έδαφος και ήταν γεμάτη έλη. Η Ελλάδα είναι σε σύγκριση με την Ολλανδία ακόμα παράδεισος φυσικής ομορφιάς, κλίματος κ.λ.π. παρά τις αξιόλογες προσπάθειες που κάνουμε τόσα χρόνια να την καταστρέψουμε. Το αρνητικό που έχει η Ολλανδία και φαίνεται μετά από μερικά χρόνια και ειδικά αν κάνεις οικογένεια είναι η μοναξιά που νοιώθουν οι Έλληνες και για αυτό το λόγο πολλοί επιστρέφουν πίσω μόλις μαζέψουν χρήματα και βρουν μία δουλειά της προκοπής.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tounion είπε

 

10,5 μύρια είναι η Ελλάδα και τα 6 μύρια είναι σε Αττική και Θεσσαλονίκη

Χάλια είναι στην Γερμανία να μεγαλώνεις παιδιά και είναι καλα στην ελληνική επαρχία ?? Τι άλλο θα διαβάσουμε !!! 

 

 

Είπα εγώ ότι είναι χάλια; Είπα ότι τα περισσότερα θετικά χανονται. Δεν έχεις πλέον χρόνο να απολαύσεις την ζωή σου, ούτε να κάνεις ταξίδια, ούτε προσωπικό χρόνο. 

Εύκολο να κρίνεις όταν δεν έχεις ζήσει με παιδιά στο εξωτερικό. Δεν έχουμε ολοι στόχους να επιβιωσουνε απλα, ούτε παίρνουν όλοι στην Ελλάδα 700 η ακόμη  και 1500 ευρώ. 

9 χρόνια έζησα, κάτι θα ξέρω. Δεν ειναι καν θέμα μοναξιάς, ούτε τίποτα. Ούτε καν παρέα με Έλληνες έκανα, αλλά κυρίως με Γερμανούς. Απλά έχοντας ζήσει και τα δύο, η ζωή είναι πιο γλυκιά και άνετη στην Ελλαδα ( άμα έχεις την οικογένεια σου κοντά).

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tounion είπε

 

Χάλια είναι στην Γερμανία να μεγαλώνεις παιδιά και είναι καλα στην ελληνική επαρχία ?? Τι άλλο θα διαβάσουμε !!! 

 

 

Συμπέρασμα γενικό δε βγαίνει εύκολα, εξαρτάται όπως είπα από τις παραστάσεις του καθενός αν και θα είχε ενδιαφέρον η απαντηση. Έχω ακούσει εδώ αρκετούς Έλληνες να λένε το ίδιο, όμως λίγο πολύ το θετικό συνοψίζεται ότι στην Ελλάδα έχουμε παππου γιαγιά να παρκάρουμε τα παιδιά και να συνεχίσουμε τη ζωή που ζούσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Συμπέρασμα γενικό δε βγαίνει εύκολα, εξαρτάται όπως είπα από τις παραστάσεις του καθενός αν και θα είχε ενδιαφέρον η απαντηση. Έχω ακούσει εδώ αρκετούς Έλληνες να λένε το ίδιο, όμως λίγο πολύ το θετικό συνοψίζεται ότι στην Ελλάδα έχουμε παππου γιαγιά να παρκάρουμε τα παιδιά και να συνεχίσουμε τη ζωή που ζούσαμε.

Δεν μιλάνε για 'παρκαρουμε', μιλάμε για δεν έχουμε ούτε λεπτό προσωπικού χρόνου για 10 χρόνια, όχι για συνεχίζω την ζωή που έκανα και τέτοια χαζά.

Τι να τα κάνω τα παραπάνω λεφτά, όταν οι γονείς μου δεν μπορούσαν να δούνε το παιδί μου για 24 μήνες;

Μια χαρά στην τελικη ευκαιρίες μπορείς να βρεις και στην Ελλάδα. Και επαγγελματικα έφτασα να δουλεύω εκεί ακριβώς που πάντα ηθελα, so what? Άμα έχεις καλη δουλεια με καλά λεφτά, Ελλάδα θα περάσεις σαφέστατα καλύτερα αποτι εξωτερικό. Στην τελική, απλά δεν έμεινε τίποτα άλλο να καταφέρουμε στο εξωτερικό, οτι θέλαμε το πραγματοποιήσαμε και με το παραπάνω. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθενα κανει τις επιλογες του.Εγω πάντως ξερω πολλους που γυρισαν πισω με την ουρα στα σκελια.Οπως και άλλους που το παλευουν ακομα στα ξενα.

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Είπα εγώ ότι είναι χάλια; Είπα ότι τα περισσότερα θετικά χανονται. Δεν έχεις πλέον χρόνο να απολαύσεις την ζωή σου, ούτε να κάνεις ταξίδια, ούτε προσωπικό χρόνο. 

Εύκολο να κρίνεις όταν δεν έχεις ζήσει με παιδιά στο εξωτερικό. Δεν έχουμε ολοι στόχους να επιβιωσουνε απλα, ούτε παίρνουν όλοι στην Ελλάδα 700 η ακόμη  και 1500 ευρώ. 

9 χρόνια έζησα, κάτι θα ξέρω. Δεν ειναι καν θέμα μοναξιάς, ούτε τίποτα. Ούτε καν παρέα με Έλληνες έκανα, αλλά κυρίως με Γερμανούς. Απλά έχοντας ζήσει και τα δύο, η ζωή είναι πιο γλυκιά και άνετη στην Ελλαδα ( άμα έχεις την οικογένεια σου κοντά).

Εντάξει άλλη παράμετρος η βοήθεια από γονείς στην ανατροφή . Συμφωνω. Νόμιζω ομως ότι μιλάμε για οικονομικά βάρη, έξοδα ανατροφής, επιδόματα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tounion είπε

Εντάξει άλλη παράμετρος η βοήθεια από γονείς στην ανατροφή . Συμφωνω. Νόμιζω ομως ότι μιλάμε για οικονομικά βάρη, έξοδα ανατροφής, επιδόματα κτλ

Παντού έχεις παρόμοιες οικονομικές ανάγκες για τα παιδιά. Η διαφορά είναι ότι στην Ελλάδα είναι πολύ μικρότερες σε σχέση με το εξωτερικό. Παιδικός Ελλάδα 200, Ελβετία 2400. Κάνε το επι δυο παιδιά ;). Άσε που ανά μέναμε Γερμανία στην πόλη που είμασταν σε 6 -7 χρόνια θα έπρεπε να πληρώναμε για ιππασία αγορά αλόγου και ξέρω εγώ τι άλλο, εκεί να δεις έξοδα… 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Δεν μιλάνε για 'παρκαρουμε', μιλάμε για δεν έχουμε ούτε λεπτό προσωπικού χρόνου για 10 χρόνια, όχι για συνεχίζω την ζωή που έκανα και τέτοια χαζά.

Τι να τα κάνω τα παραπάνω λεφτά, όταν οι γονείς μου δεν μπορούσαν να δούνε το παιδί μου για 24 μήνες;

Μια χαρά στην τελικη ευκαιρίες μπορείς να βρεις και στην Ελλάδα. Και επαγγελματικα έφτασα να δουλεύω εκεί ακριβώς που πάντα ηθελα, so what? Άμα έχεις καλη δουλεια με καλά λεφτά, Ελλάδα θα περάσεις σαφέστατα καλύτερα αποτι εξωτερικό. Στην τελική, απλά δεν έμεινε τίποτα άλλο να καταφέρουμε στο εξωτερικό, οτι θέλαμε το πραγματοποιήσαμε και με το παραπάνω. 

Επιτέλους ένας άνθρωπος που έχει μία άλφα εμπειρία δεν ήρθε να τσακωθεί και ήρθε να πει τη γνώμη του όπως την έχει ζήσει μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Δεν σε ξέρω και λογικά δεν πρόκεται να σε γνωρίσω αλλά ήδη έχει ανέβει στα μάτια μου. Μακάρι να περνάς καλά εσύ και η οικογένεια σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...